Noční buzení na hraní

miba10
7. lis 2018

Dobré ráno všem....

Holky mám dotaz. Stává se vám, že se vám dítko vzbudí uprostřed noci s tím, že je vyspinkane a chce si hrát? Naše malá (za pár dní jí bude rok) to dělá cca 2-3 do týdne. Je jedno jestli jde spát dřív nebo dyl. Třeba včera usnula v 19:15 a vzbudila se (když nepočítám vzbuzeni na mlíčko nebo žízeň) ve 2 ráno a prostě spát nebude a chce si hrát. Já už jsem na to nějak tak zvyklá, prostě jí nechám a ona to pak po těch 2 hodinách sama vzdá a usne. Jenže přítel dělá na 3 směny a nevyspí se. Navíc se v tehle situaci nemůžeme shodnout. On by nejraději stál u postýlky a zkoušel ji uspavat, jenže to pak může u té postýlky stát ty 2 hodiny. To už jsem zkoušela několikrát a bez úspěchu. Já jsem toho názoru, že ji prostě nechám i když se malá v té postýlce rozčiluje, protože si s ní nechce nikdo hrát. Ona totiž vyhazuje plyšáky z postýlky s tím, že ji je máme dávat zpátky a ona je zase vyhodí. Já ji je nezvracim zpátky, protože si říkám, že v noci si hrát nemůže. To s ní můžu rovnou vstát a jít si hrát. Jenže pak mi přijde, že ji dám najevo, že je to všechno v pořádku.
Máte někdo zkušenost nebo radu?

peta34
7. lis 2018

Ahoj, syn 8 měsíců začal dělat to stejný. Tak 2-3x do týdne se rozhodne, že je mezi 2-4 hod ranní vyspaný. Zkoušela jsem ho vzít do obyváku a hrát si s ním, vydržel hodinu a pak padal na pusu a to doslova a ja taky 🙂. Manžel se potřebuje taky vyspat. Nám pomohlo nosítko. Když vidím, že nezabere, hodím ho do nosítka, nerozsvěcuji a chodím po bytě a houpu a zpívam. Většinou do pul hodiny zabere, někdy teda mu to trvá déle. Jinak neporadím.

radecka1
7. lis 2018

Kupte zatemňovací závěsy, ať máte doma tmu. V noci nerozsvěcujte. Případně vezměte k sobě do postele, moc na ni nemluvte, když se zvedne, tak ji položte, řekněte hají (hodně potichu) a třeba drbejte na zádech, při tom můžete i skoro spát. Pokud ji nechcete v posteli, tak bych dělala to samé v postýlce, je u ní musíte stát. Nebo to nosítko, uhopkat na míči, ale vždy ve tmě. Třeba to nepůjde hned, ale za chvilku si zvykne. My máme v ložnici takovou tmu, že nikoho ani nenapadlo si v noci hrát. Jen občas jsem musela hledat ztraceného plyšáka nebo lahvičku s vodou, tak chvíli šátrám a když nenajdu po hmatu, tak použiju malinkou baterku a hned zase zhasnu.

ahojahoja
7. lis 2018

No to te asi nepotesim. Memu malemu bude 16mesicu a stale to tak ma.. skoro kazdou noc kolem 1-2h se budi a je vzhuru minimalne 2-4 hodiny.. nepomuze nic.. delam to stejne, necham ho v postylce v šeru, max pustim bily sum..

montyjack
7. lis 2018

@miba10 Uprimne si spis myslim, ze mala hleda hranice a chce jen pozornost. Radsi bych si ji vzala k sobe do postele a pritulila se, urcite bych si s ni nehrala. Pripadne pak tvuj postup, kdy ji proste nechas - ale uplne spravne mi to neprijde, protote mala to dela z nejakeho duvodu, neco ji trapi - treba si neni jista, ze ji mate radi, tak proste zkousi cim prilaka pozornost a je ji uz jedno, jestli negativni nebo pozitivni.

fly80
7. lis 2018

Jen se zeptám. Přítel je toho názoru, že jí bude uspavat, nebo že to budeš dělat ty?

ahojahoja
7. lis 2018

@montyjack nas maly to tak dela uz hodne dlouho, nemyslim ze by mu neco chybelo, spis uz to ma.jako jeho rezim

miba10
autor
7. lis 2018

@fly80 no on by ji uspaval jenže to ji právě může stát ty 2 hodiny u postýlky a plácat ji. Pak se nevyspi ani do práce

miba10
autor
7. lis 2018

@montyjack no já bych si ji k sobě ráda vzala, ale to buď je to samé a leze, stoupá si atd a když si ji stáhnu k sobě, tak se začne vztekat, řvát, kopat atd. Přes den se jí hodně venuji, hraju si s ní, mazlim se, teda pokud se nechá....

gruyerre
7. lis 2018

@miba10 Asi bych spíš než ji nechat hrát si ji mazlila, hladila ve tmě. Jinak si nezvykne, že noc je na spaní. Můžete se s manželem střídat 🙂.

miba10
autor
7. lis 2018

@gruyerre jenže ona se nenechá. Začne se vztekat a mlátit kolem sebe a kopat, skrabat atd a pak řve víc než kdybych ji nechala v té postýlce. Já už zkoušela co šlo. Zatím nic nepomohlo. 😔

eldrag
7. lis 2018

syn to delal kolem 4 rano, tak jsem ho dala s hračkama na koberec a ja si ustlala s dekou a polstarem vedle nej na koberci. často si hral sam cca pul hodiny nebo hodinu a pak se ke me nacuc a usnul

miba10
autor
7. lis 2018

@eldrag no my máme plovoucku, ale máme ohrádku s puzzle, tak bych to mohla zkusit. Díky za tip 🌹

no_title
7. lis 2018

někdy měl tendence, ale máme jednak zatemňovací závěsy, přes den už spí málo (to může být taky příčina, že je vyspaná až moc), ale máme pravidlo, že v noci se nerozvěcuje a nemluví. Tak nějak jsem ho naučila, že noc je na spaní a den na hraní.

miba10
autor
7. lis 2018

@no_title no to my máme zavedeno také, ale je to cca 2 měsíce co tohle začala dělat a já netuším co se děje. Já v noci také nerozsvecim. Máme jen bezpečnostní světýlko a jinak nic. Jinak přes den už i také moc nespí. Když se rozsoupne tak 2 hodiny za celý den, ale to se stalo jen jednou nebo 2x, ale jinak spí přes den hodinu možná hodinu a půl. Vstáváme mezi 5-6 hodinou a ke spánku ji ukládám kolem 18 nebo 18:30. Zkouším čas i různě posunovat jestli To nebude lepší, ale je to pořád víceméně stejné

montyjack
8. lis 2018

@ahojahoja tohle urcite neni rezim, samozrejme muze to byt nekdy i tim, ze je mimco malo unavene, ale jinak mi to prijde jako ucebnicovy priklad kompenzace nenaplnene potreby.

montyjack
8. lis 2018

@miba10 kdyz se s ni chces mazlit ty, tak se necha, nebo se mazli jen kdyz chce ona?

ahojahoja
8. lis 2018

@montyjack je to chlapecek a mazli se rad a casto, i kdyz chci ja tak se vetsinou necha a i kdyz on prijde na pomazleni ..

miba10
autor
8. lis 2018

@montyjack jen když chce ona. Dřív byla hodně mazlici. Ráda u mě usinala. Pak se prehoulo 7 měsíců a už ne. A když tak to je výjimečně

kameka
8. lis 2018

Ahoj, já mám 2 dcery a kolem roku to dělaly obě, starší jsem se pokoušela uspávat, mladší jsem prostě vyndala, ona si sama hrála, třeba hodinu a pak šla zas spát.. skoro všechny děti kamarádek kolem to tak občas mají.. teď je starší 5 a mladší jsou 2 a spí úplně normálně celou noc 🙂

kata267
8. lis 2018

@miba10 necetla jsem diskuzi ale nase mala to jednu dobu taky zkousela, moje rada nepristoupit na to...oni to zkousi, proste nechat zhasnuto, zustat v posteli a treba si jen povidat nebo zpivat nebo kdyz rve tak pochovat...mala to zkousela par dni a pak to tak nejak prestalo

kata267
8. lis 2018

@miba10 ted jsem cetla ze chodi spat v 18-19hod?? No tak to se uprimne ani nedivim ze je v noci ready...mala ma rok a chodi spat tak.mezi 20-21hod...

miba10
autor
8. lis 2018

@kata267 jak kdy tak chodí spát. A ne vždy hned usne. Navíc takhle si To nastavila sama. Já ji prostě dyl ani neudrzim. To by zbourala barák 🤦 už jsem i psala že jsem i zkoušela ji dávat i dyl. Když se opravdu zadarilo tak šla třeba ve 20hodin ale to bylo úplně stejné. Žádný výsledek.
Jinak já v noci nerozsvecim. Máme bezpečnostní světýlko a z postýlky zake nevydávám. Jen zkontroluju plinu, dám třeba napít nebo mlíčko když má hlad a hotovka. Když ji tam nechám a lehu si, tak okamžitě se postaví a bude ječet a řvát. To se pak budí i přítel, takže buď je nevyspaly do práce nebo se snaží pomoct, ale to už jsem také psala

kata267
8. lis 2018

@miba10 no tak to je blby...a chovat, houpat, nosit by treba nepomohlo? Ono je to tezky chapu to, moje deti taky nejsou zadni extra spaci

bonavoxa
8. lis 2018

Dcera to tak měla, ale to už byla starsi. Prostě vstala, rozsvítila si a šla si hrát. Přešlo ji to samo.

sunflowerr
8. lis 2018

@miba10
Já bych zkusila vyndat hračky z postýlky a nedávat je tam... Ať má postylku jen na spaní a ne na hraní a ať ji to v noci, když se probudí, neláká.
Jinak mě nic nenapadá 🤔

miba10
autor
9. lis 2018

@sunflowerr taky dobrý nápad. Sice ona si nejraději stoupne a chodí kolem postýlky, ale zkusím to. Díky 🌹

montyjack
9. lis 2018

@miba10 ty jo tak to je velka skoda :( pocatky takoveho chovani muzou skoncit i panovacnosti, prave kolem tech 7-8 mesicu, kdy si miminko zacina samo sebe vice uvedomovat, se to lame. Bud bych zkusila psychoterapeuta, ktery se vylozene na panovacnost a podobne projevy specializuje, protoze je malinka a melo by to jit snadno vyresit. Ve vetsine pripadu se to resi terapii pevnym objetim, kdy ji proste objimas maximalne nezne, ale tak, aby se nemohla z objeti vymanit - bude rvat atd. to je jasny, ale mela by se pak uklidnit. Ucelem je to, ze pochopi, ze nemusi vladnout situaci, a ze je u tebe v bezpeci. Jinak muze to trvat klidne i dve hodiny. Ale nejsem psychoterapeut, proto bych resila primarne u nej.

miba10
autor
9. lis 2018

@montyjack nevím, brát takhle malé dítě k psychoterapeutovi.... Moc se mi to nelibi. Nedělá to každý den. Třeba včera usnula až ve 20 hodin a v noci se vzbudila jen jednou na mlíčko, ale vstavala v 5 hodin 🤦 už prostě nechtěla spát. Přes den je to zlaté dítě, dokáže si sama hrát, samozřejmě si i s ní hraju já nebo přítel, jinak nerve nebo tak. Jen když a hlad nebo je po...

montyjack
10. lis 2018

@miba10 nemusis ji tam brat, jen bych se na to zeptala, muze to byt i uplne neco jineho, treba to neni nic, proste abyste meli jasno.

antoinet
10. lis 2018

Já bych vyndala to světýlko, moje dcera je citlivá i na světlo z klíčové dírky, když se svítí na schodišti nebo kontrolní světlo na chůvičce. Ona není tma jako tma.