Nošení dítěte, kočár, nočník. Jak to bylo u vás?

30. kvě 2024

Dobrý den,
Mám dceru ( v srpnu 2 roky ) přes den bez plen v noci ji má, poslední dobou mi ale začla dělat to, že když chce na záchod řekne čurat, a místo toho aby šla na nočník buď čeká na mě a nebo vymýšlí věci okolo a nakonec se prostě počura.
Většinou pomůže až když zvýším hlas ať jde na ten nočnik. S tím mám problém já. Nechci na ni vyjet nátlak aby šla na záchod. Nebo ji nějak vyhrožovat nebo nevím🤷.
Je to jen období nebo je něco špatne ? Jinak je opravdu podle mě šikovna , spoustu věcí zvládá sama , oblikne se , ne dokonalé ale zvládne to, mluví řekla bych taky hezky- to usuzuji i z toho co mi říkají ostatní maminky v okolí jak sem ji to naučila 🤷

Pak by mě zajímalo kdy jste rušili kočárek pro dítě ? Malá chodí, jezdí na odražedle, ale neustále poslouchám že bych ji už měla zbavit nosítka a kočarku .
Kočár aktuálně používám jen na delší trasy , nosítko je častější, protože malá je opravdu hodně kontaktní a umírají mi pak ruce když ji nosim má ,12 kg
Děkuji za odpovědi

me_druhe_ja
30. kvě 2024

Čůrání: je ještě malinká, nemá ani dva roky a už je bez den bez plen. Tak brzo to zvládne jen malé procento děti a bohužel se někdy stane, že prostě přijde regres, bojkot nočníku atp. Když se dítě odplenkuje později, už je "moudřejší" a tohle se málokdy stává. Takže vydrž, nenadavej ji, ono to přejde. Kdybys ji za to hubovala, mohla by se seknout tuplem.

Kočár/nosítko je zcela individuální. Vyhovuje vám? Vyhovuje. Tak prostě používejte dokud budete chtít. Jsou děti, co si do kočárku nesednou od roka a půl a jsou děti, co se rády posadí i ve 4 letech. Nic není špatně.

Jo a poslední věc: přestaň se dívat po okolí a řešit, kdo co dělá, kdo ti co říká. Dělej tak, jak to cítíš, jak je vám to příjemné a jak vám to oběma vyhovuje.

exbordelar
30. kvě 2024

Dle tveho popisu je dcerka moc sikovna!
A takova ta nejistota k odplenkovavani patri. To je bezny stav - takove prechodne obdobi, kdy nocnik uz zvlada a chape, ale stejne se jeste sem tam pocura v necekanych chvilich. Je to normalni a trva cca 2-3 roky od odplenkovani, nez je na jeho sverace 100% spoleh. Je potreba s tim pocitat, nosit vsude veci na prevleceni.
Kocarek - take to delas uplne v poradku. Proc bys ho mela rusit? Na dlouhe trasy je prave super 👌🏼 My jsme prestali kocarek pouzivat cca ve trech letech.

Nekdy je tezke nebrat si rady starsich a "zkusenejsich" osobne, ale ty jsi ten nejlepsi expert na sve dite. Ne babicka, tchyne nebo mama. Jen ty. A podle me jsi maminka na 1* 😉

eviicka
30. kvě 2024

Co se týká kočárku-nošení, nech to na svých pocitech. Spousta lidí ti řekne, jak bylo dítě v 1,5 roce bez kočárku, ale už nedodají, že chodí tak na nejbližší parkoviště a hřiště za domem... takže to dělej podle sebe, velká na to ještě není. (Jinak abych odpověděla-nosítko, jak začali spolehlivě chodit, pak už jen na hrady, rozhledny, kočárek cca do dvou let v okolí bydliště, na delších trasách, celodenních výletech před 3. rokem).

klokanka31
30. kvě 2024

A nečeká třeba že s ní na ten záchod prostě půjdeš? A kočárek si u nás zrušila sama dcera, když jí byly necelé dva roky. Ale znám lidi co vozí ještě tříletého. Neohlížej se na ostatní a dělej si to po svém/jak to vyhovuje vám.

autor
30. kvě 2024

@me_druhe_ja já ji nehubuju to vůbec , nikdy jsem to nedělala a ani bych to neudělala , spíš je to tak že zvyzim hlas u toho ať jde čůrat. Vím že to je špatně ale v tu chvíli to prostě vylitne, pak si třeba o tom i povídáme spolu .Nikdy bych ji nezmlatila za to že se jí to nepovedlo nebo že nešla, spíš mě zarazila ta situace když to x měsíců před tím bylo bez problémů , šla i sama . Teď už nějakou dobu nejde bez mého doprovodu 🤷 a né vždy můžu vše odhodit a jít s ní. 🤷 Když to jde samozřejmě to udělám .
Ale od té doby co jsem to zkusila ji učit na nočník se snažím aby to pro ni bylo co nejpříjemnější a bez stresů pro obě. Tahle situace vlastně první velký problém s nočníkem co máme , tak mě spíš jen zajímalo zda je to normální.

autor
30. kvě 2024

@eviicka já ji nenosil v nositku celý den , ona si hodně hraje , a já se jí hodně snažím vést k pohybu takže pořád někde jsme ale má chvíle kdy se chce prostě třeba hodinu mazlit nebo jen 15 minut a já třeba vařím a pak je to moje záchrana v obou případech . Myslím že na celodenní nošení už je veliká 🤷 když není nemocná nebo ji něco netrápí 🤷

autor
30. kvě 2024

@klokanka31 to mě taky napadlo , ale jak sem psala ne vždy můžu všechno odhodit a jit s ní. 🤷 Tak je to doma pro mě teď takové těžší 🤷 venku je to pohoda .
Co znamená zrušila sama ? Už do kočárku prostě nechtěla ? Děkuji

tasimia
30. kvě 2024

Myslím si, ze tvoje malá je moc šikovná. Netlacila bych na ní - co se týče nočníku.

Jinak jaky je důvod zbavení se kočárku ci nosítka? Jen kvůli tomu co si myslí okoli ? Znám spoustu maminek co nosí starší děti, a užívají si to.
Buď za to ráda a co si myslí ostatní, měj u zadni části těla, oni at si vychovají své dítě, jak uznají za vhodné.
Kdyby něco začli, rázně bych to utla..
A co se týče kočárku, male budou čtyři a kočárek js brala sebou i po třech letech malé.
Ne proto, ze by v něm jezdila, ale když jsme šly sami delší trasu, ci někam na výlet, tak ji bohužel dlouho neunesu, začne se mi těžko dýchat - kéž by chtěla do nositka 😂. Tak aby si vzdy v kočárku mohla dat pauzu, sem tam si v nem i schrupla. Do školky vždy zvládne dojit, procházky atp. taky.
A absolutně jsem neřešila kdo si co myslí ;).
Hlavně at jste spokojené vy dvě.

klokanka31
31. kvě 2024

Naší jsou čerstvě čtyři, a taky z 90% chce abych jí na nočník (má takový dětský záchod) doprovázela. Vždycky zahlásí "chci čůrat" tak se jde. Kolikrát se jí ptám proč nejde sama, a prý se sama bojí... Ale taky se kolikrát stane že běží sama 🙂
A jj, tenkrát jezdila v kočárku normálně, pak jsme měli všichni covid, a po něm se najednou sekla, že do kočárku prostě neee. Šíleně vyváděla, z kočárku měla paniku i když ho jen v bytě viděla, takže od necelých dvou ťape po svých...

pilzzee
31. kvě 2024

My jsme kocarek pouzivali az do 3 let a 4 mesicu, hlavne teda proto, ze jsem byla tehotna a nechtela jsem riskovat, ze za nim budu muset nekam bezet nebo ho nedejboze nest, kdyz uz se mu nebude chtit chodit. V nositku teda podle me dvoulety dite nema co delat, to je tak na zniceny zada.

adelisss
31. kvě 2024

Podle mě je normální, že děcka v zápalu hry zapomenou jít na nočník nebo na záchod. Zapomínají i daleko starší děti z mé zkušenosti. Jinak u nás se ve 2 letech kočárek skoro nepoužíval. Pokud tam dítě být nechce, tak proč ho nutit? Každé dítě to má jinak. Někteří by se v kočárku nejradši vozili i do školky :D

lis6
31. kvě 2024

Kočárek spíš záleží na stylu rodiny. U syna jsme ho zrušili když se narodila dcera,skoro ve 4 letech. Prostě si moc neumím představit jak se rychle přesunou na větší vzdálenosti bez auta. A furt jezdit autem fakt nechci. Teď používáme stupátko. A syn ujde klidně i 7 km, ale někdy se mu nechce nebo právě pospícháme.

zuzkasim
31. kvě 2024

Kočárek jsme u všech zrušili na 2. narozeniny, protože už nebyl potřeba. Děti byly zvyklé chodit, jezdit na odrážedle. Nosítko ve stejnou dobu, na moje záda už v tu dobu byly i mé drobné děti takovou zátěží, že bych to nedala. Muž je byl schopen poponést, když bylo potřeba, já už stejně moc ne.

autor
31. kvě 2024

Já kočár používám aktuálně opravdu jen občas , většinou opravdu jen když někde jsme a chce spinkat a nemám sebou nosítko, nebo když jdeme delší trasu . Chodíme k mojí mamce pešky a to je trasa 10 km tam a 10 zpět a to mi malá prostě ještě nedá, a ani to po ní nechci .
Ale poslední dobou se setkávám s řečma " jak to že ji máš ještě na kočárku , nebo proč ji nosíš atp.
Mě osobně ani jedno nevadí , spíš mě zajímalo zda opravdu to opravdu dělám tak špatne 🤷. Myslím si že je na svůj věk šikovná a většinu času opravdu tráví pohybem, tak mi nevadí když si občas udělá pauzu v kočáru nebo v tom nositku
S nočnikem jsem na ní nikdy nátlak nevytvářela , ale myslím si že každému rodiči občas ujede hlas , a podle mě lepší hlas než ruka 🤷. Stalo se mi to jen 2x když toho bylo opravdu hodně a nevěděla jsem co dřív a většinou sem se třeba ještě bála aby se nezranila. Jinak na ni nezvysuju hlas vůbec . Myslím že nám jde komunikovat krásné i bez toho , i když to třeba moje tchýně odsuzuje. U toho nočníku mě spíš jen zajímalo tím že nemám od jiných děti zkušenosti a nesrovnávám ty děti z okolí s malou tak zda to může být normální nebo jestli třeba mám něco dělat jinak. Nerada bych ji dovedla do stavu že se mi bude bát nebo nevím .🤷

ada22
31. kvě 2024

S ročníkem neporadím. Obě děti byly v tomhle trochu zaseknutý a začaly rovnou chodit na záchod. Jinak s kočárkem/nositkem se na okolí vykašli a dělej to jak to vyhovuje vám. Na delší výlety jsme brali kočárek do čtyř.

hennrietta
31. kvě 2024

Čůrání:
Dcera ve 2 letech o nočník projevila zájem, ale pak zničehonic blok a byla další půlrok na plenách. To jsme se domluvily, že to na nočník zkusí, že je velká holka. Fungovalo to a sama od sebe chodí doma na nočník. Venku si řekne a na návštěvě si taky řekne a jdeme na záchod.
Vím, že kamarádka musí syna dávat preventivně, když už dýl nečůrá a to třeba nefunguje na mou dceru, ta si chodí sama. Nepomohlo by, kdybyste třeba chodily na WC spolu?
Kočár:
Kočárek už nemáme docela dlouho. Přes půl roku určitě. Výlety zvládá po svých nebo ji manžel sem tam vezme na koně. Kdybychom však jely na úplně celý den, tak nějaký golfky vezmeme, i kdyby jako odkládací prostor. Nosítko se u nás neuchytilo, i když bych si ho taky dokázala na výlet představit.
Většinou někam jedeme autem, tak jsme a jedeme domů (zoo, herny, zábavní parky) a to zvládá bez kočáru.

A podle toho, co píšeš máš moc šikovnou dceru. Okolí bych neřešila.
Každý má něco... u nás kolikrát poslouchám, že už měla dostat dávno na zadek, protože je toho na ni někdy moc a prostě řve, neposlouchá a má takový ty vzdorovitý záchvaty. 🤦‍♀️

cilkat
31. kvě 2024

Já bych v té potřebě odvedení k nočníku viděla možná i nějakou potřebu se chlubit/být pochválena. Takže možná zkusit opravdu naučit na to, že ji na ten nočník eplicitně pošleš a pak ji pochválíš, že to zvládla sama?
Kočár/nosítko... Taky hrozně záleží na režimu, ve kterém žijete. U staršího jsme byli bez auta, já měla za týden několik hodin práce jako cvičitelka a malý samozřejmě chodil se mnou. Znamenalo to taky, že jsme ráno v devět odešli a vraceli se odpoledne v šest. ... V takové situaci samozřejmě potřebuje kočár i čtyřletý, protože je prostě za celej den vorvanej a tu hodinu cesty nedá. ... Teď máme auto. Takže v situaci, kde před tím seděl v kočárku, sedí v autě. Ne, nemyslím si, že je to nějak lepší. Jen je to pohodlnější pro mě. A rychlejší - většinou. Takže nějaké "odstranění kočárku" fakt nevidím jako životní metu dítěte, ale hodně prostě o tom, co si s těmi dětmi rodič dovolí podnikat.

martulka88
31. kvě 2024

Na odplenkování třeba není úplně připravená. Netlačit a pokud tam chce být s tebou, tak to snad není problém ne? My jsme syna odplenkovali, když mu padli 2 roky. Půl roku trvalo, než se přestal bát nočníku. Takže jsme začali seznamovat. Seděl v oblečení, 2 měsíce před odplenkováním si sedal před koupáním. Bude to 3 měsíce, co je přes den bez plen a teprve poslední týden jde i kakat bez řevu. Občas nás tam chce, abychom ho drželi za ruku, tak to je to nejmenší, co pro jeho komfort můžeme udělat. Ze začátku strašně plakal, když na něj šel bobek a nechtěl sedět na wc a nechával si do spánku, kdy dostává plenky. Teď když někde jedeme, řekne si, že chce čůrat. A dokáže i chvilku vydržet - když jedem autem, né vždy se dá hned zastavit. Co se týče kočáru a nosítka. Obojí dle vašeho uvážení. My jsme nosítko brzo zrušili, mám v háji záda a s nosítkem se mi zhoršila i bolest hlavy (mám skoliozu). Kočár máme jen na delší trasy nebo když někde spěcháme. Ale jinak malý chce neustále ťapat, ale kolikrát někde potřebuji být rychle, takže kočár je fajn. Ale počítám tak do podzima a pak už budem bez kočáru. Syn vypadá větší, tak si občas přijdu blbě, ale pokud prostě chci někde dojít, nic jiného nezbývá.

me_druhe_ja
31. kvě 2024

Pokud chodíte trasy dohromady 20km tak je kočárek/vozík samozřejmostí. Tohle dneska neujdou ani někteří dospělí😀 takže vůbec nevím, že to řešíš. 😀 dvouleté dítě fakt 20km neujde. 😀

kurpilova
1. čer 2024

třeba pomůže mít nočníček v místnosti kde si hraje a druhý třeba v kuchyni a když řekne čurat tak jí pomoci se svléknout...když to zvládne jindy sama tak chválit a třeba malá odměna...pro dvouleté dítě,které se už umí v klidu samo svléknout, tak to že se mu chce čůrat tak se může zaseknout a nestihne si samo dojít k nočníčku do vedlejší místnosti ,ještě se samo svléknout...nestihne obojí najednou...zadržet moč a samo se svléknout a samo si dojít k nočníčku a sednout...je to moc úkonů najednou...

autor
1. čer 2024

@martulka88 já si nemyslím že je nepřipravená chodí mi na nočník od 11 měsíců bez problémů , tohle je opravdu první "problém " který cítím . Jinak nemá problém se vykakat. Jen to co jsem už popisovala , na nočník s ní chodím ale jak sem již psala jsou i situace kdy prostě vše nemůžu okamžitě položit a jít s ní a pak je ""zle"" že jsem nešla .
To že se počura mi nevadí , prostě ji prevleknu.
A počítám s tím že to prostě ještě sem tam pustí a není to 100%
Spíš mě zarazila tím jak začala vykazovat stres při tom když s ní nejdu hned. Nočník máme jeden na WC ( ten dětský záchod a druhý má v obýváku kde si hraje takže na ni i v té místnosti vidím ) také neříkám že to dělá pořád , ale jen občas . A zarazilo to asi spíš mě 🤷.

autor
1. čer 2024

@hennrietta úplně vás chápu, moje malá se taky vzteká a včera sem se setkala s reakci že ji nemám brát na ruku když stala a plakala že chce tulit ale mám ji nechat sebou plavat o zem ať si prej řve ... 🤦 Poslala jsem je nebudu říkat ani kam a vzala sem ji.
Jen máma každého dítěte přeci ví nejlíp co je pro to dítě nejlepší v tu danou chvíli 🤷 i když to vypadá že je to nevychovanéj spratek 🤷

prejeta_zaba
1. čer 2024

Nikomu do toho nic není, ani kdybys nosila nebo vozila třeba čtyřleté dítě. Neříkám, že z ní máš dělat mimino, ale jako nikdo se místo tebe nepostará, takže takové ty řeči jak bys měla a neměla a jak v jiné generaci už daaaavno děti dělaly to a to, vůbec nejsi povinná poslouchat nebo se tím dokonce řídit. Jako reálně, k čemu ti za informace je, že ti někdo řekne, že už by ses měla zbavit kočáru. On ti odnese dceru, nákup a věci v rukách? On poběží s dcerou v náručí, když spěcháte? On za tebe uvaří, když je dcera ospalá a chce se nosit? Jako vždyť je to úplně irelevantní. Klidně si nech nosítko i kočár na chodbě další 2 roky a použij když budeš chtít, jinak může chodit sama nebo jezdit na odrazedle. 🤷‍♀️ Stejně tak s dalšími dovednostmi, je krásné, že chodí na nočník a mluví, ale absolutně na ni nemůžeš vyvíjet nějaký nátlak, že by měla něco... Ne, je to pořád batole, má poznávat svět, učit se nápodobiu a tomuhle určitě neporucis nějakým pocitem, že by se mělo a nemělo. 😉

martulka88
1. čer 2024

A dělá to na obouch záchodech?

zekrt
1. čer 2024

Kočárek do 3 let, možná o kus dýl, golfky na spaní po obědě. Jezdili jsme na celodenní výlety. Kdo chodí jen kolem baráku nebo autem, ten ho odloží dřív, my byli dost akční a na spaní se dost hodil.

martinka0209
1. čer 2024

Kočárek jsme zrušili ve dvou a půl letech,byla jsem těhotná a museli si zvyknout,že už se vozit nebudou, začali jsme krátkými trasamia pomalu prodlužovali,i moje 3 a půl léta dcera se někdy počůrá,prostě to nestihne,někdy jde na záchod sama někdy ji musím doprovodit,nosítko používám až teď u nejmladší dcery,tak to nevím do kdy budu nosit,ale nosítko doma nepoužívám,jenom na ven nebo na výlety

fatal_error
1. čer 2024

Nejstarsi syn jezdil v kocarku do 2 a ctvrt, prostredni kocar odmitl ve 2 letech presne a doufam, ze ted nejmladsi syn vydrzi aspon tech 2 a ctvrt, klidne i 2 a pul, tak uvidime.
Pro me jako linou matku je totiz kocarek pohodlnejsi a rychlejsi zpusob presunu a maminkam deti, ktere se ochotne vozily jeste treba temer ve 3 letech, jsem nezakryte zavidela. 🙂

autor
1. čer 2024

@martulka88 ne a stává se to opravdu je občas , ani bych neřekla že je to denně, třeba dnes byl co se týče nočníku úplně pohoda den 🤷 , chodila sama a když nechtela sama buď sem šla s ní a nebo jsme si vysvětlili že nemůžu odhodit kastrol abych ji neublížila . ( Většinou mě totiž tahá a fakt jakože řve , ale to je taky jak kdy )
Ale opravdu je to jen při situacích kdy třeba fakt stojím v kuchyni a vidí že nemůžu odejít , a když držíte něco co na ní může upadnout a ublížit ji tak je to prostě takové těžké. 🤷 Vysvětlují co to jde. A jak říkám dneska to bylo vše na pohodu .

klaruskaholubinka
1. čer 2024

Jelikož mi starsi dcera od 18 měsíců nespala a ve 2 letech neměla problém ujít 9 km tak od toho roka a půl kočár pro ni nebyl, prostřední (aktuálně skoro 3) moc chodit nechce, ale na odrazedle 5 km zvládne. Takže po 2 roce jsem ho zrušila, ale už nějak od 18 měsíců byl jen na spaní.

pavcatko
2. čer 2024

Diskuzi jsem nečetla ale syn má 3,5r a kočárek má (do 3r se vozil denne,teď co chodí do MŠ,tak jen občas). Nosítko má, dcera se občas nosila i v 5r. Občas někdo poznámku má ale my jsme hodně aktivní rodina,tak to tak máme.Segra tráví veškerý čas na sídlišti,tak má všechny děti od 18m bez kočárku, nenosila nikdy...Jo a syn ujde hodně ale jeho tempo je jiné než zbytku rodiny🙂