Nošení v šátku. Jakou zvolit polohu?

kebulka
22. únor 2007

Ahoj,

mám pár zvídavých otázek ohledně nošení prcka v šátku. Vzhledem k tomu, že nacházím docela rozporuplné odpovědi, chci se poptat na vaše zkušenosti.

Především řešíme polohu, jakou zvolit. Marťa má 4 měsíce a skoro sedm kilo, takže unést ho na jednom rameni v kolébce už je docela problém. Zkoušeli jsme kapsu, ta se mu náramně líbí, krásně vidí ven a bez problémů v ní i usne. Jen nevím, jestli není na svislou polohu příliš malý a neměli bychom ještě počkat, až si aspoň začne sedat. Co vy na to? Jaké používáte polohy pro jak staré děti?

Nemáte někdo dobrou zkušenost s konkrétním kurzem vázání šátků v Praze? Samozřejmě beru i špatné ohlasy, ať nenaletíme 🙂

s.arik
30. črc 2007

gedren,
tuším že si hubená jak lunt, to těch mikin nosíš deset nebo je ta bunda tak úzká??? No stejně do ní investovat nebudu 🙂

papayo,
já samozřejmě nevím, jak na tom před a po porodu budu, třeba neudělám ani krok 😉 , ale jestli budu v pohodě, strašně bych si přála rodit doma, ale sehnat PA je sci-fi, takže druhý sen je porod ambulantně (zkrátka ano, do porodnice půjdu, a KDYBYCH byla já i mimi ok, za 3,4 hodinky šupky domů 🙂 )
Jenže mě asi nepustí, takže to jsou plané řeči - reverz můžu podepsat, jenže nevím jestli i za dítě, zeptám se až se porodnice vymaluje 😀 teď neúřadují...
Vybírat si "lepší" porodnici nemůžu, nemáme auto, tož dojedu za 15 minut autobusem do té nejbližší a je to 😉

papaya
30. črc 2007

Sariku tak se poptej,uvidíš. ale myslím že jsem někde četla,že tebe by domů pustili,ale prďolu by si tam nechali (to mi přijde uhozený už jen kvůli kojení ). Leda se vydat do toho Holandska,to by si stihla 😀 Moje kamarádka chtěla rodit doma,ale vzpomněla si pozdě a PA do toho nechtěla jí,že jí nemá pod dohledem od začátku,tak nevím jak to vlastně je. Já jsem v tomhle posera,rodit doma bych se bála 🤐

s.arik
30. črc 2007

PA jsem zháněla před půl rokem - v Ostravě nic, ani v Praze jich není moc...jsou ochotné dělat doprovod do porodnice, ale domů ne. A rodit bez někoho, kdo ví o co jde a může mimču v bříšku změřit tep ap. se mi nechce... Takže porodnice ☹
Dobře, porod je riziko, lékaři jsou pojistka, ale co po porodu? Asi to nezměním, ale příjde mi děsně nefér, že mají právo v nemocnici držet matku i mimi třeba 5 dní i v případě, že jsou oba zdraví!!! 😝
No končím, tohle patří jinam 😉

listicka77
30. črc 2007

Sariku, přečti si právní rady na aperio.cz. Pustit tě musí. Jsi zákonný zástupce a jako taková musíš dát souhlas k hospitalizaci dítěte. Výjimkou je pouze život ohrožující stav. Ale pokud tě normálně přeložej na šestinedělí, tak je jasné, že dítě v ohrožení života není. Vím, že doktoři tvrděj, že dítě MUSÍ být hospitalizováno nejméně 72 hodin, ale není to pravda, nemá to žádnou oporu v zákoně. Takže to můžeš nechat na okolnostech, pokud tě to tam bude hodně prudit, tak prostě odejít. V některých pražských porodnicích už jsou na tohle zvyklí a vědí, že tě musej nechat odejít, ale v Ostravě je to asi jiné. Ale právo platí všude stejné.
Teď jsem po aperiu brouzdala a zaboha tam nemůžu nic takového najít... že by to bylo jinde? Na iham taky nic nevidím, achjo. Jestli někde něco najdu, tak ti kdyžtak písnu do IP.
Koukala jsem do almanachu porodní asistence a ve vašem kraji tam jsou PA jen dvě, porod doma tam nemá ani jedna, ale návštěvy po porodu ano, jedna je z Kopřivnice a druhá z Bohumína (nevím, jak je to od Ostravy daleko, neb jsem vždycky byla tupá na zeměpis). Jinak v Praze je jich rozhodně několik, co domů chodí. Jen je to od Ostravy poněkud daleko, že... ☹ To já mám větší štěstí, u nás jedna je. 🙂
Omlouvám se za off topic, ale nechtělo se mi to psát do IP, protože by to třeba zajímalo i někoho jiného.

kyri
30. črc 2007

jj, pustit tě musí, ono totiž těch 72 hodin je doporučení MZ ČR pro zdrav. zaříz., ale ne obecně platný právní předpis. jinak, samo, že dělají problémy s reversem, v praze prý jedna mamka, resp. doprovod kvůli tomu volal policii, a dopadlo to tak, že ji i s dítětem odejít nechali.

a co se týká šátkování 😉 😀
včera jsme ve větru a dešti vyzkoušeli "kapsu" MaM, padla výborně, hřála a nepřekážela a je o hodně levnější než bunda...

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
listicka77
30. črc 2007

Gedren, díky za info o bundě. Docela ráda bych ji viděla někdy naživo, jestli by to bylo možné. Třeba na nějakém bezplen setkání v áčku na podzim??? Ty úzké rukávy mě teda trochu děsí, sice jsem taky vyžle, ale... Když je větší zima, tak je třeba pod ní ještě něco, že...
Je to dost drahé, ale říkám si, že bych ji užila v těhu, pak ze začátku s dítkem a pak další zimu s dítkem (kdy už se určitě bude nosit na zádech, pokud se teda vůbec bude chtít nosit... 😀 ) a pak samo s dalším. 🙂 Věřím, že kapsa je taky fajn, ale přijde mi mnohem lepší mít prcka pod bundou než na ní.

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
listicka77
31. črc 2007

Já bych se ráda někdy na nějaké bezplen setkání podívala. Jsem hrozně zvědavá na ten číňák.
Co se týče těhu: Jelikož mám termín v únoru, tak největší břucho budu mít právě v zimě. Když je hodně velký mráz, tak nosím péřovku a ta je dost široká, takže se do ní vlezu asi i s břichem (jen budu fakt pohledná - vypadám v ní jako michelin i normálně... 😀 ) a při menší zimě taky můžu krást bundy manžílkovi (není takový obr, aby to na mě vypadalo extrémně směšně).
Prcek se mi vejde i pod outdoorovou bundu (mám to vyzkoušené, nesla jsem takhle na výletě jedno z dvojčat mé kamarádky), ale rozhodně ne dlouho, to prtě tam bylo dost našponované a bylo to fakt prtě. Zvlášť jestli bude dítko po mě 😀 (porodní váha 4,5 a v půl roce 9). I když v půl roce bude léto 🙂 🙂 🙂. Ale hodně akutální to bude pak další zimu a právě i s tím nošením na zádech. Jenže pořizovat ji až potom? Když už je tak drahá, tak bych ji chtěla užít co nejvíc. No budu ráda, když ji uvidím a budu hodně rozmýšlet. Taky to musí schválit manžílek, ten ze mě bude na mrtvici, kolik peněz budu chtít utratit za různé "alternativní" věci (kdežto kočár vezmu klidně z druhé ruky), ale už je celkem zvyklý, tak snad leccos přežije.😀

kili
31. črc 2007

náš dvojičkový kočík stál tiež 3,5tis. a kus hadru 2tis 😀
u vás bude zraz bkm, aj ja chcem na nejaký, vydieť niečo v praxi. Škoda, že tu nás je tak biedne málo.

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
s.arik
31. črc 2007

mě taky stály 4 šátky celkem 2,5tis.
a kočárek 3K s hromadou příslušenství jen 1600 🙂
teď jenom doufám, že drobek nebude nošení bojkotovat.

tlapicka
7. srp 2007

Ahoj nosicky a vsichni co chcete nebo nosite a jste fandove noseni. Chtela bych pomoct maminkam, ktere se rozoduji zdali si satek poridit nebo neporidit a pripadne jim odpovedet na nevyrcene, ale dulezite otazky. Napsala jsem clanek http://www.pavuciny.cz/?act=article&aid=106 a rada bych, kdybyste mi pomohli doplnit veci, co tam chybi... se vam na satcich libi a co vas na nich stve a tak vubec...

tiki
7. srp 2007

Je, Tlapicko, mate uplne stejny satek jako my 🙂 .
K tomu clanku - prijde mi dobrej, celkem vycerpavajici. Jen bych tam jeste pripomnela (a to uz jsem asi zminovala i tady na foru), ze se musi maminky pripravit na to, ze obcas dite place, a to i v satku. Nam se to sice stava opravdu vyjmecne, protoze mame zlate neplactive ditko, ale obcas se stane. A pak se na mne divaj vsichni jako na desnyho tyrana, ktery dusi a skripe dite v kusu hadru, misto aby mu dopral pohodli v kocare. Kdyz place dite v kocarku (i kdyz je to asi desetkrat castejsi), je to proste uplne normalni a rada lidi spis polituje maminku 😉

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
tlapicka
7. srp 2007

tiki: to je fakt! diky za nakopnuti 😀
kdyz byla mala nekdy v kocare, tak jsem byla i rada, ze breci, abych jim jako rebelka ukazala, ze v satku se smeje a v kocare se ji nelibi... kdyz je to obracene, tak je to zly...
gedren, odkazu 🙂

myval
8. srp 2007

holky, vy se máte, my máme babyvak, a malá je celkem potivka, takže jak jsme se navzájem zahřívaly, a to i když byla u tatínka, tak byla celá upocená, a vydržela ve vaku max. hodinu, pak se začala ošívat. Takže jsme od nošení v kolíbce upustili. Možná až bude více sedící, tak zkusíme znovu...

tlapicka
8. srp 2007

je ten babyvak poodlnej na noseni? musi to byt strasne narocny na zada, ne? jinak jsem koukala, ze medley ma vyprodej 🙂 tak to muzes jeste prehodnotit 😎

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
ladunka
8. srp 2007

Já mám na tohle docela štěstí. Většinou narazím na lidi, kteří když už Káje něco řeknou, tak "U mámy je stejně nejlíp" a "Ty se máš, takový výhled" a "No ne, taková spokojená holčička" 🙂 Dokonce jsem na začátku šátkování potkala pár starších dam, od kterých jsem odsouzení čekala na devadesát pět procent, a ony příjemně překvapily. Pravda, v šátku teď už skoro nepláče, a když jo, dám ji vyčůrat 😀

myval, v těchhle vedrech to bohužel není nijak slavné ani v šátku. Dneska když už jsme se vzbudily brzo ráno, vyndala jsem šátek a šly jsme jen fajnšmekrovsky ven, abychom se užily. Přes den jezdí Kája v kočárku, protože v šátku se vaří.

ladunka
8. srp 2007

Já mám na tohle docela štěstí. Většinou narazím na lidi, kteří když už Káje něco řeknou, tak "U mámy je stejně nejlíp" a "Ty se máš, takový výhled" a "No ne, taková spokojená holčička" 🙂 Dokonce jsem na začátku šátkování potkala pár starších dam, od kterých jsem odsouzení čekala na devadesát pět procent, a ony příjemně překvapily. Pravda, v šátku teď už skoro nepláče, a když jo, dám ji vyčůrat 😀

myval, v těchhle vedrech to bohužel není nijak slavné ani v šátku. Dneska když už jsme se vzbudily brzo ráno, vyndala jsem šátek a šly jsme jen tak fajnšmekrovsky ven, abychom se užily. Přes den jezdí Kája v kočárku, protože v šátku se vaří.

tlapicka
8. srp 2007

moje zkusenosti jsou tak pul na pul. nosila jsem mimi v zime v bunde, takze jsem alergicka na otazku duseni 😠
zada taky lidi resi, ale jak rika ladunka, kdyz tam sedi vysmata, tak uz se to lidem zacina libit. V pripade, ze nadava, tak by za me asi nikdo nepostavil...

slunicko27
9. srp 2007

Co si myslíte o délce šátku 2,5m? Nebo jakou délku byste doporučili?

tlapicka
9. srp 2007

doporucila bych urcite minimalne 4,5 . nejlepsi uvaz je kriz s kapsou, ten se jevic uzije a je nejpohodlnejsi, ale bohuzel spotrebuje kvanta latky. v mych ocich 2,5 m je skoda penez, protoze neni na nic dobry. 😔

slunicko27
9. srp 2007

já si to myslela, podle toho, jsem jen tak v rychlosti četla..jen jsem si to chtěla potvrdit. Děkuji! 🙂

sage
9. srp 2007

tlapicko, velmi sympatický článok - hlavne to sa mi páči, že poctivo menuje aj tie negatíva a v skratke obsahuje všetky dôležité informácie - a aj celkovo pekná www.stránka 🙂 .

peige
9. srp 2007

tlapicko s článkem jen souhlasím.

Ještě jsem vypozorovala, že při nošení druhého dítka, mi v šátku malá "mručí". Nosím jí zatím v kolíbce. Když se narodila hned nám takhle "mručela". Nevím jestli takhle jsou hlasitý jiný dítka, ale když jsem někde v obchodě tak zprvu si šátku hned tak nikdo nevšimne, pak si zaslechne "mručení", podívají se, na mě, co je to za divnou ženskou 😉 , a pak se nenápadně divají po šátku, co tam vlastně mám 😅 . Všimla jsem si, že mručí když jí mám i v klubíčku, a jsem toho názoru, že mi mručela i v bříšku 🙂 ...

noelka
10. srp 2007

Peige, mně Nelísek v šátku taky spokojeně mručí - i mně do kroku - dirigentka 😀 . Mám z toho záchvaty smíchu 😀 😵 😀 Přesně jak píšeš - nejčastěji nás takhle obveseluje, když je v kolíbce. 😉

papaya
10. srp 2007

No tak já jsem zjistila,že šátek je výborný uspávací prostředek.Včera Hugo večer po koupání a jídle děsně plakal,šoupla jsem ho do šátku a do 5ti minut byl tuhej. Dneska plakal zase,vůbec nic na utěšení nefungovalo a tak skončil nakonec zase v šátku. Opět za chvíli spal jak dudek. Co si o tom myslíte? Nemůžu si tímhle nějak naběhnout,pokud bych to tak dělala často? Přeci jen kdyby si na to zvyknul,vyžadoval by to každý večer a přitom třeba vážil 15 kilo,to nevím jak bych to praktikovala 😅
Na druhou stranu mi je tahle metoda příjemná,Hugo se netrápí,za chvilinku spí a nemusí se k tomu spánku prořvat. Asi tuším co mi napíšete,ale zajímal by mě váš názor 😉

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz