Nošení v šátku. Jakou zvolit polohu?

kebulka
22. únor 2007

Ahoj,

mám pár zvídavých otázek ohledně nošení prcka v šátku. Vzhledem k tomu, že nacházím docela rozporuplné odpovědi, chci se poptat na vaše zkušenosti.

Především řešíme polohu, jakou zvolit. Marťa má 4 měsíce a skoro sedm kilo, takže unést ho na jednom rameni v kolébce už je docela problém. Zkoušeli jsme kapsu, ta se mu náramně líbí, krásně vidí ven a bez problémů v ní i usne. Jen nevím, jestli není na svislou polohu příliš malý a neměli bychom ještě počkat, až si aspoň začne sedat. Co vy na to? Jaké používáte polohy pro jak staré děti?

Nemáte někdo dobrou zkušenost s konkrétním kurzem vázání šátků v Praze? Samozřejmě beru i špatné ohlasy, ať nenaletíme 🙂

sage
11. srp 2007

papayo, Hugo je ešte malinký a dá sa upokojiť a zrelaxovať len takými základnými telesnými podnetmi ako "kolísanie" v šátku, kojenie. nemusíš sa báť, že by to vyžadoval stále, keď trošku vyrastie, už bude viac vnímať iné veci, potom sa bude dať uspať napr. uspávankou alebo rozprávkou.

tlapicka
11. srp 2007

vsicni moji znami v okoli taky mimisky nosili na uspani a tad uz vsichni v poode usinaji v postylce, nebala bych se toho, priklanim se k sage 😀

dendisa
11. srp 2007

Ahoj holky, uvažuji o šátku, ale bojím se, že mi pak dítě nebude chtít být v kočárku. Chci prioritně využívat kočár a jenom pro případy, že budu muset někam bez manžela, šáhnu po šátku. To bude spíše výjimečně, a tak zvažuju, jestli ten šátek vůbec kupovat, a pak mi bude řvát.

Využíváte některá šátek jenom příležitostně? Děkuju.

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
s.arik
11. srp 2007

hokly už jsem se myslím ptala, ale buď jsem zaspala odpovědi nebo zatím nebyly 🙂

měla některá z Vás šátek už v porodnici? A jaké byly reakce? Já si chci vzít svůj nejkratší, na kolíbku, nechci sestřičky provokovat hnedka kolíbkou v kříži s kapsou 😀

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
kili
11. srp 2007

sarik, neviem, kam by si s tou šatkou chodila, budeš tráviť väčšinu času v posteli na izbe. Jedine, keď sa pôjdeš najesť, no asi sa ťi na 5 minúť nechcelo viazať a jesť s dieťaťom, tak to by na teba fakt čumeli.
S tou sterilitou to tak možno nie je, ja som doniesla malým oblečky neopraté, myslela som, že moje pranie nebude pre nich dosť sterilné, no kázali mi ich oprať doma.

dasap
11. srp 2007

sariku, tak nám nosili i jídlo na pokoj, takže já chodila jen do kuchynky do ledničky pro mlíko a jogurt🙂 Já myslím že šátek v porodnici fakt nemá smysl, i když možná budeš natolik v pohodě, že se budeš procházet po chodbách 😎 přeju ti to 🙂 ..no já byla první dny ráda že jsem se doplazila do sprchy a že dítě aspoň hoďku spalo. Taky jsem si myslela jak se budu v porodnici nudit, a místo toho tam byl celkem fofr, to jenom krmíš, přebaluješ, sprchuješ se, choděj doktoři nebo sestry, pak návštěvy, a když je konečně chvilku klídek, tak jsem byla ráda, když jsem si mohla chvilku zdřímnout nebo zacvičit.

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
tlapicka
12. srp 2007

dendisa: neumim odpoved, jen muzu rict, ze nase mala se nosila od narozeni a pak do kocarku nechtela. casem si ale zvykla. i dneska, kdyz satek vytahhnu, tak nadsene vriska. na kocar zadne reakce nema.
pak taky nevim, jestli te nebudou bolet zada, kdyz si ji vezmes jen sem tam....jestli chces, tak koukni na clanek o noseni, omlouvam se, ze to sem cpu znova 😅 http://www.pavuciny.cz/?act=article&aid=106 , jsou to postrehy z noseni, treba ti to pomuze se rozhodnout...

sarik: taky bych do por. nebrala, nase mala porad spala, takze ani utisovai nebylo treba, takze nevim, co bych tam s nim delala. Doma pak zacal nosit manza, jelikoz jsem byla po cisari, dala jsem si 3 tejdny oraz 😉

majenka
12. srp 2007

Ahoj holky,
tak už jsem na 90% rozhodnutá pro šátek. Z vaší diskuse a netu jsem vydedukovala, že je pro mě optimální velikost (uvažuju hlavně nad křížem s kapsou) 4,5 m-měřím cca 170 cm (v případě, že bude chtít nosit i manžel, tak pořídíme spíše 5 m-měří cca 190 cm).
Ale stále se ztrácím v záplavě značek a typů. Můžete mi prosím poradit (klidně i do IP), kterou značku šátku používáte? Chtěla bych šátek za cenu kolem těch 2000,-Kč (budeme střídat s kočárkem-nebudeme jen nosit).

A na závěr bych vám chtěla napsat, že jsem před pár lety trávila pár týdnů v Jižní Americe...za celou dobu jsem tam nepotkala jedinou maminku s kočárkem, ale samé dětičky v šátcích (většinou na zádech). Dokonce už malé holčičky (tipla bych tak 2-3 třída) měly malá miminka na zádech (učí se to od útlého věku). Všechny dětičky vypadaly moc spokojeně, maminky se v vklidu věnovaly svojí práci (prodej na trhu, výroba koberců, rohoží...) a tenkrát mne hrozně zaujal ten kontakt matka-dítě. Tak jsem ráda, že se šátkování rozmáhá i u nás...

listicka77
12. srp 2007

majenko, kromě osobních zkušeností holek tady (já teda zatím žádnou nepřidám 😀) doporučuju stránky nosenideti.cz a bohatou diskuzi tam. Taky je tam článek o testování šátků (subjektivní testování maminkou - najdeš to hned na první straně). Já jsem po podrobném prostudování dospěla k závěru, že hodně kvalitní jsou Storchenwiege a Dydimos (pak taky Easyycare, ale ten už je kolem 3 tis.). Ale pořád uvažuju i o elastickém (Moby) a pokud dítě bude "nosivé", tak později pořídit toho Storcha.

tlapicka
12. srp 2007

majenka: my mame guatemalsky a je vyborny, nicmene zbytecne drahy, dneska jsem uz chytrejsi a urcite byc si koupila sanami, protoze je uplne stejne kvalitni, ale mnohem levnejsi. Urcite ti doporucuju zkosene konce, super se to vase. opravdu vychytavka!!! 😎

majenka
13. srp 2007

Holky díky...mrknu na všechny typy, které jste mi napsaly 🙂

listicka77
13. srp 2007

K šanami: no nevím... Nosit se dá asi opravdu s každým šátkem, ale co jsem četla právě na nošení dětí, tak jednak ty dražší šátky více odpustí nedokonalost úvazu (což pro začátečníka je určitě důležité), jadnak při delším nošení těžšího dítěte už se ta kvalita dost pozná (ty levnější začnou po hodině řezat...). Jinak u kamarádů jsem šanami viděla (byla to varianta směs bavlny a lnu) a vůbec mě nenadchl (ani esteticky). Do takového šátku bych šla jen v případě, že bych opravdu musela šetřit. Protože za ty peníze zas tak špatný není. Myslím, že tady to opravdu není tak, že by člověk platil u těch dražších jen za "značku", ale opravdu za kvalitu. A např. všechny Dydimosy jsou tkané z biobavlny (to jen tak na okraj, proč třeba jsou i dražší než Storchy).

tlapicka
13. srp 2007

listicka: sanami bych doporucila urcite bavlnu a v zari bude dalsi jeste mekci a pruznejsi a malinko drazsi rada. Jinak s tebou moc nesouhlasim. Nevim, jak moc to mas ozkousene sama na sobe. s tim, ze po hodine zacnou rezat se mi zda uplne divny. vetsi deti se nosi hur, o tom zadna, ale problem jsou pak zada nikoli satek. kanafas a jine smesne satky urcite tak pohodlne nebudou, ale klasicka mekka bavlna bude dobra vzdycky. Urcite ti to ale nechci rozmlouvat, koukam, ze cekas miminko a ze mas vsecko pilne nastudovane, urcite je dulezity, abysis koupila, co si myslis, ze je pro Tve mimi nejlepsi.A taky jesli hodlas satkovat a ne kocarkovat, tak je lepsi pohodlnejsi... V opacnem pripade je asi zbytecny investovat zbytecne moc vic penez za malicko vic poodli.
Moje zkusenost je takova, ze me mrzi, ze jsem podporila predrazeny dovoz na ukor dobreho ceskeho vyrobku, ktery se vyrabi v miste s dlouhou textilni tradici a kterou zahajili manzele vystudovani textilaci, kteri o materialech vi svoje.
Co se dizajnu tyce, tak urcite jsou i hezci satky a nekomu stoji za to si priplatit :] prosim neber to tuhle reakci nijak spatne.Nemyslim to zle 😅
A jeste bych se te rada zeptala, protoze vidim, ze se v problematyce vyznas, jak je hodnocenej ten guatemalskej satek? jako spis lepsi nebo spis horsi nebo spis prumer? Diky

listicka77
13. srp 2007

Připadám si malinko trapně, jsem opravdu jen teoretik a všechno mám pouze vyčtené 😀 😀 😀. Mimčo jsem nesla jednou (cizí) a bylo to OK (a to byl doma šitý šátek), ale mimčo bylo ještě lehké... Nejvíc mám opravdu vyčteno z nosenideti.cz. Jsou tam různé diskuze, mj. věnované jednotlivým šátkům, takže tam se můžeš podívat i na to, co píšou o tom tvém. Pod pojmem "guatemalský" šátek se můžou myslet dva úplně různé, protože z Guatemaly jsou jak Babyšátky, tak šátky Amazonas. A jak jsem pochopila, mají hodně odlišné vlastnosti (jeden je dost tenký, druhý naopak silnější). Taky jsem někde četla, že měly nějaké problémy s obsahem azobarviv, ale taky nevím, které z nich to byly...
K tomu "dizajnu": Když jsem psala, že se mi nelíbil ten šanami u kamarádů, tak šlo nejen o nějakou barevnou kombinaci (to by bylo v poho), ale byl takový zmačkaný a nepůsobil na mě prostě dobře (asi to je dané tím, že len je hodně mačkavý) a nelíbil se mi ani způsob tkaní. Jinak ale bavlna-len má Sage a je s ním moc spokojená (prý výborný zvlášť na léto - len chladí).
Na nosenideti.cz diskutuje i několik hodně náročných nosiček, které třeba mají těch šátků několik. Možná tím získávám nějak zkreslenou představu... Ale fakt si myslím, že hodně se to pozná, když je dítě větší a šátek se používá trošku jinak než u malého mimča - dítě sice už umí chodit, ale když se vyrazí na trošku delší výlet, tak potřebuje střídavě nést. Tam už se pak hodně pozná kvalita šátku. Ty dražší (ale musí to být ty pevnější a silnější - ne třeba Vatanai) prý prostě tu hmotnost rozloží lépe. Já si za šátek klidně trochu připlatím, zatímco kočár koupím asi jetý od někoho nebo v bazaru, protože na něm mi tolik nezáleží. Kdybych chtěla nějaký jó extra úžasný, tak bych stejně musela vysolit dvacku a to za kočár nedám ani náhodou. Takže u kočáru se spokojím s něčím úplně obyč, ale šáteček radši lepší. Taky radši podporuju domácí výrobu, ale jen v případě, že mi nabízí opravdu srovnatelnou kvalitu. A to si o našich šátcích bohužel tak úplně nemyslím... 😉

listicka77
13. srp 2007

Tlapičko, koukla jsem ještě jednou na ten tvůj článek a pochopila z obrázků, že je to tedy Babyšátek. K tomu moc diskuzí tedy není, asi ho málokdo z diskutujících má. Od maminky testerky dostal 4 hvězdičky z pěti, ale psala k němu, že si nějak nepadly do oka (že objektivně ani neumí říct proč, že se s ním vlastně nosilo dobře a nemá si nač stěžovat), v diskuzi psala jedna majitelka a ta s ním je spokojená. Každopádně patří mezi ty silnější, tak by měl dobře nosit i těžší mimčo. Tak ať se ti dlouho dobře nosí!🙂
Když se člověku nosí dobře, tak je jedno, co má za šátek (a každému taky může vyhovovat něco jiného). Ale je škoda, když si někdo pořídí nějaký úplně levný (nebudu jmenovat jistou levnou českou značku - a není to šanami), akorát se s ním vzteká a na nošení úplně zanevře... 😉

tlapicka
13. srp 2007

listicka: tedka s tebou uplne souhlasim 😀 😀 😀
jsem rada, ze se na me za ten minuly vyrok nezlobis 😔
skoda, ze je ten babysatek malo in. zajimalo by me, co to vlastne mame. ja bych dala asi 5 hvezdicek. tatka zhubnul a zase nosi, takze jsem 100procentne nadsena i ja i on 😎

listicka77
13. srp 2007

Tlapičko, prosím tě proč bych se měla zlobit? Vždyť jsi mi nic ošklivého nenapsala 🙂. Prostě každý má nějaký názor a názory můžou být různé...
Přeju ti, aby ti hodnocení "5 hvězdiček" vydrželo i poté, co dítko ztěžkne. Ale asi ano, on ten šátek určitě nebude patřit mezi špatné...
Já to prostě beru tak, že Storch a Dydi je opravdu zaručená kvalita. Pak si ještě vybrat z designu. Já si myslím, že to není tak úplně nedůležité, protože se člověk s tím šátkem musí cítit dobře (a pokud možno oba - i chlap). Já třeba asi nepůjdu do nějakých moc "indiánských" vzorů, protože se neoblíkám do etno stylu a moc by se ke mně asi nehodily. A taky nechci, aby mi furt někdo říkal, že vypadám jak "indiánská babička". Ale pořád řeším a pořád nevím... Já jsem takový cvok, že řeším všechno děsně podrobně a všechno k tomu načítám už s takovýmhle předstihem. Látkové plínky promýšlím pořád dokolečka teď, šátek jsem řešila už dávno před otěhotněním... No ono mě pak mimčo vyléčí, potom už na řešení blbin nebudu mít čas. Tak si to ještě užiju teď... 😀

dasap
13. srp 2007

dendisa: já pro tyhle občasné případy zatím používám babybag, když třeba jezdíme po nákupech, tak abych nemusela všude tahat dítě v autosedačce, přehodim do bagu, oběhnu krám a v autě zas přendám. Ale je to opravdu tak do toho krámu, kamarádka co měla dítko trochu dřív než já mi ho doporučila jak je to supr věc, že v tom nosí prcka doma pořád, já teda mám po půl hoďce strhaný záda.
Taky mi pořád ještě vrtá hlavou, jestli nezkusit pořídit šátek a nebo jestli už to pro čtyřměsíční dítě nemá smysl. Nejsem žádný rambo, takže mě z ní asi budou záda bolet ať jí budu nosit v čemkoliv 😢

sage
13. srp 2007

listicko, ešte chcem krátko reagovať na ten šanami - mne keď prišiel poštou, tiež som bola najskôr sklamaná materiálom, zdal sa mi taký moc tuhý a krčivý, čo hodnotím spätne ako trochu naivné, veď ľan sa nemôže správať ako bavlna. navyše som bola rozmaznaná z guatemalského babyšátku ktorý je na viazanie jak maslo. dokonca som uvažovala, že zo šanami urobím malej radšej húpačku. ale keď som v ňom šárinku párkrát ponosila, skutočne som si ho veľmi obľúbila. čo na ňom mimo iného oceňujem je, že nie je taký "parádny" a nie je mi ľúto položiť ho trebárs v záhrade alebo v lese na zem, nech sa malá porozvaľuje. povedala by som, že rozdiel v kvalite oproti guatemale (babyšátky) je asi mínus 15-20% a pritom cenovo bolo šanami za polovicu (1200.-proti 2300.- Sk).
súhlasím ale s tvojim názorom, že u tých drahých šátkov sa naozaj platí za kvalitu, ktorú užívateľ aj pocíti, nie len za "značku".

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
listicka77
13. srp 2007

Však já taky netoužím po nějakém "noblesním", taky mám představu, že když půjdu na výlet a někde si sedneme, tak ho hodím na zem a dítko na něj... Ale to Storch rozhodně vydrží... 😉, údajně je "nezničitelný".

Krosničku jsem letos na společném výletě s kamarády viděla. Neslo se v ní asi 10měsíční dítě. Krosnička má stříšku proti slunci, pláštěnku proti dešti - no vypadá děsně super, ale... Měla jsem pocit, že tam to děcko víc visí za rozkrok než sedí - prostě nic moc. A pak - vláčet to na zádech, i když děcko chce zrovna běhat... (teď tedy nemyslím to 10měsíční 😀), šátek sbalíš do batůžku a je to... Myslím si, že co se týče komfortu pro nosiče, tak si pevný kvalitní šátek s krosničkou v ničem nezadá (váha dobře rozložená, těžiště dítěte blízko těla nosiče...) - achjo, už abych přestala být teoretik! 😀 Už se z téhle diskuze radši stáhnu. Aspoň na chvíli... 😀

majenka
13. srp 2007

Holky, tak jsem se dneska manžílka ptala (abych věděla, jakou délku šátku pořídit), jestli by také takhle nosil naše mimi (ukazovala jsem mu fotky z netu), jestli by se nestyděl...tak na mě koukal jak kdybych spadla z višně...proč prý by se za to styděl, že na to koukal v nějakém pořadu a líbilo se mu to, a že určitě nosit v šátku bude (když ho to naučím vázat 😅 ). Tak jsem ráda 🙂 ...

listicka77
13. srp 2007

Majenko super! Ten můj si dokonce na sebe nechal šátek namotat i s cizím mimčem, když jsem chtěla zkusit délku. Taky jsem ráda... (ale to se budu muset poradit o designu, on je mnohem větší manekýn než já, máme to tak nějak naopak 😝 )

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
listicka77
14. srp 2007

Jo s tím vedrem v šátku máš určitě pravdu, na to ta krosnička bude určo lepší. Jen mi to fakt přijde jako takový "velký krám". Pak taky můžeš krosničku sundat, dítě v ní nechat a třeba ho nakrmit a tak... Jenže zas je to max. na ten výlet, si představ, že bych chodila s krosničkou po městě...😀

A myslíš, že Helenku to ještě ve dvou letech bude na břiše bavit? Ze zad by měla lepší rozhled...🙂

majenka
14. srp 2007

Holky, já právě myslím, že budu mít šátek hlavně na zimu a chladnější počasí a až budou v létě pařáky, tak hlavně kočárek a šátek třeba jen chvilku doma (tam nemáme vedro nikdy)...no krásně si to naplánuju a až se prcek narodí, tak budu koukat 😀 . Jo a musím teda říct, že se mi zdá naprosto akrobatický kousek, uvázat dítě na záda!!! To jestli někdy zvládnu... 😒 Dnes jsem konstatovala, že jsem tady u nás ještě neviděla jediné miminko v šátku...takže to budeme raritka...

Gedren: on se manžel někdy nezdá...já jsem čekala úplně jinou reakci 😅 . Ale je pravda, že když mi poštou přišel mooncup a já jsme mu vysvětlovala na co to je, tak také nic neříkal 😉

Teď si ještě zahrávám s myšlenkou na "bezplenkování" a s tím spojené látkovky (ale pořád se nemůžu rozhodnout, jestli na to nejsem moc líná a pohodlná...ty papírovky jsou taková pohoda, jen se to zahodí...ale zase ta zátěž pro životní prostředí 😲 ...budu muset pročíst tu diskusi tady o látkovkách 😉 )

listicka77
14. srp 2007

Jen do toho, majenko, já už jsem zblblá do látkovek i bkm... 😀😀😀 Jen je k zešílení, jak je ta nabídka látkovek dneska obrovská... Člověk neví, co si vybrat. Asi zůstanu i kvůli bkm u české klasiky (a nějaké vícevrstvé nebo froté plus nějaké kalhotkové na cesty). Kdybych věděla, kdy otěhotním, tak jsem se šla podívat v květnu na Babyexpo, aspoň bych viděla plínky naživo. Vybírat podle netu je dóst těžké. A jediní mí kamarádi látkaři používají čtvercovky (ale snad mají aspoň pár kalhotkových, tak to musím někdy omrknout)...

A v našem krajském zapadákově taky žádné šátky nepotkávám... Teda vlastně to bych kecala, minulý týden jsem viděla někoho přímo u nás v ulici, ale to byla nějaká vééélká náhoda - určo jen návštěva. 🙂

Můj muž je celkem tolerantní (nic jiného mu nezbývá, ve spoustě věcí jsem hodně jiná než on), takže moje výstřelky přijímá celkem v poho (jen někdy mu to trochu dýl trvá, než se mu to v hlavičce srovná). Ale z mooncupu si furt dělal srandu. No ale moc srandy si neužil - dvě MS a byl konec... 😀