Nošení v šátku. Jakou zvolit polohu?

kebulka
22. únor 2007

Ahoj,

mám pár zvídavých otázek ohledně nošení prcka v šátku. Vzhledem k tomu, že nacházím docela rozporuplné odpovědi, chci se poptat na vaše zkušenosti.

Především řešíme polohu, jakou zvolit. Marťa má 4 měsíce a skoro sedm kilo, takže unést ho na jednom rameni v kolébce už je docela problém. Zkoušeli jsme kapsu, ta se mu náramně líbí, krásně vidí ven a bez problémů v ní i usne. Jen nevím, jestli není na svislou polohu příliš malý a neměli bychom ještě počkat, až si aspoň začne sedat. Co vy na to? Jaké používáte polohy pro jak staré děti?

Nemáte někdo dobrou zkušenost s konkrétním kurzem vázání šátků v Praze? Samozřejmě beru i špatné ohlasy, ať nenaletíme 🙂

ikuska26
3. kvě 2007

lenchita,. mne tie uvazy pridu tazke vobec asi vsetky..a to som bola zrucna skautka, a ani uzly mi nerobili problem....myslis ze babyvak je jednoduchsi na uvazy?

lenchita
3. kvě 2007

ikuska, jestli se nepletu, tak babyvak se neváže, ale je to jen takový jako pytel, do kterého se miminko položí? nevím, nikdy jsem ho v ruce neměla, jen jsem ho viděla na fotce na netu. Ale šátek je pro miminko rozhodně lepší a neboj se, to zvládneš🙂

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
haluskacz
3. kvě 2007

ahoj holky,
nemate nekdo zkusenosti s nositkem ergo carrier? Jsem si rikala, ze kdyz jsem takovy drevo a nedari se mi nosit na zadech v satku, tak do toho asi pujdu...

tiki
9. kvě 2007

Holky, kdy dítě drží fakt bezpečně hlavičku, abych se nemusela bát, když jí mám v kříži a nemá přetaženej hadr přes hlavu???

sage
9. kvě 2007

tiki, moja šári drží hlavičku pekne od 3,5 mesiaca - približne odvtedy aj výrazne nechce mať v šátku ten "hadr přes hlavu", naopak chce sa pozerať von a s hlavičkou otáčať podľa chuti. hlavičku jej v šátku zasuniem do kríža teraz už len keď zaspí.

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
tiki
9. kvě 2007

To já bych jí taky ráda podpírala, ale většinou to jde, až když Zdíša usne. Protože jinak jí tím vždycky hrozně naštvu ☹ . Ale je to fajn, že už se to držení blíží 😉

papaya
28. kvě 2007

Prosím vás od kdy cca nosíte mimča v šátku? Já už to pár dní zkouším,ale jen na chvíli, protože Hugoušek se na to zatím moc netváří,teda na kolíbku, úvaz v kříži jsem zkusila jen jendou a přišlo mi,že je to nějak těsné,ale nevím,jestli to tak náhodou nemá být. Vždycky když ho tam dám,začne za chvíli brečet a ukáže se,že zrovna potřebuje něco jiného než nocit (přebalit,nakojit). Nejsem nějak schopná vystihnout pravý moment kdy ho tam začítá dávat. Nebo je prostě zatím málo vzhůru 😀

sage
28. kvě 2007

papayo, ja som dávala malú do "kolísky" od troch týždńov, ale nie každý deň - páčilo sa jej to tak max na trištvrte hodinku, potom sa zobudila a chcela buď papať alebo tiež plienka. pravidelne ju nosím až od 6 týždňov v kríži s kapsou vnútri.

sage
28. kvě 2007

aha, a ešte - kríž s kapsou musí byť tesný, kvôli chrbátiku a hlavičke.
ale hugoš je ešte strašne malý na dlhšie nosenie. ja som prvé týždne každú chvíľu kojila, tak to nosenie bolo skutočne len prerušované. malá bola kľudná skôr keď som ju mala pri sebe len tak bez šátku - ležala mi "na klíně", na vankúši a pridržovala som ju rukou, buď spinkala, alebo pila (to sa striedalo tak á 20min), takto sme strávili dokopy aj 6-7 hodín denne.

mracik
28. kvě 2007

sage a ty v šatke nekojíš?

sage
28. kvě 2007

nie, to som sa nikdy neodhodlala.

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
sage
28. kvě 2007

gedren, pozerám že tie naše deti majú celkom podobný osud 🙂 .
a jak sa to má robiť správne - to kojnie v šátku ? pýtam sa len tak pre info, už s tým asi nezačneme. ale práve ani šárike sa to moc nepáčilo keď som dáááávno urobila nejaké dva pokusy.

tiki
28. kvě 2007

Papayo, ja nosim tak od dvou az trech tydnu v krizi s kapsou, ten uvaz s kapsou vevnitr jsem se ale nenaucila ☹. Parkrat jsem Zdisu mela i v kolibce, ale kriz mi prijde lepsi. Jinak s vystizenim vhodne doby - ja davala do satku, jen kdyz byla Zdisa cerstve nakrmena a prebalena, protoze se mi nechtelo ji zase za deset minut vyndavat.
Klidne to zkousej jen na chvilku, at si postupne zvykate...

mracik
28. kvě 2007

no mne (a aj Maťkovi) sa na nosení páčilo asi najviac to, že sme sa mohli v kuse kojiť. Ale nosila som vtedy len v babyvaku, uvidíme ako nám to pôjde v šatke s ďalším bábenkom...

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
sage
28. kvě 2007

no, pekné. možno využijem, až bude druhé mimíňo.

lusinta
28. kvě 2007

My trávíme s šátkem půlku dne🙂 Horší je to teď v těch vedrech☹ Koupila jsem proto bodíčko z moiry-ale zatím ho stihla mít jen 1,protože si ho pak děsne zblila🙂
V kolíbce se jí nelíbilo,ale v kříži vydrží spátn 3-4hod. U manžela tak 2,asi to neumí...Sice se vrtí a občas probouzí(Asi čůrání bezplenkářky🙂ale když si představím to tóčo po probuzení,tak ji tam raději nechám co nejdýl a na čůrání nevytahuju).

Když ji do šátku dám,většinou ale chvilku protestuje,musí se uspat buď chozením a plácáním na zadeček nebo skákáním na baloně.

kojit v šátku si teda nedovedu představit,jdu mrknout na ten odkaz

papaya
28. kvě 2007

uff, to jste mě uklidnily, já chtěla právě začít co nejdřív ať si zvyká (a taky moje záda ať si zvykají) a nějak jsem si myslela,že ho tam frknu a on bude hned brumlat blahem 😀 😀

lenchita
28. kvě 2007

Juli si teda v šátku chrochtala hned od začátku - začali jsme nosit asi v 7 týdnech a hned v kříži s kapsou venku (ten druhý jsem se nebyla schopná naučit), protože kolíbka ji nijak nenadchla. Nosili jsme a nosíme hlavně venku, doma jen v případě nouze při vaření 😉 Začínali jsme asi s hodinovým nošení denně - máme psa, takže dlouhé procházky, pak jsme taky často chodili se šátkem na delší výlety a všestranná spokojenost. Teď už v šátku zas až tak často nespí, většinou si prohlíží okolí.
Lusinta, až bodýčko vypereš a začneš užívat😉, písni, jestli to má nějaký efekt, pořád o něm uvažuju🙂a když jí dáš moiru, máš ji taky i ty?

nomisek
1. čer 2007

ahojky kebulko, tak já mám doma, jak babyvak, tak i šátek. Když byla Zoe malinká, tak jsem ho využívala málo, ale nejvíc si ho užíváme nyní. Já například babyvak používám místo klokanky, prostě když potřebuji jenom přenést malou třeba z auta do obchodu nebo prostě jenom na přenos (se šátkem by to bylo na dlouhé lokte) 😎 a taky ho nejvíc využiji doma, když je malá nemocná, tak ji nosím nebo když potřebuji udělat něco v kuchyni a ona nechce sedět v židličce. ale šátek je perfektní, když jdu honem na rychlo nebo jenom na poštu či do sámošky poblíž. Zoe je 8 měsíců stará a dávám ji pouze do úvazu křížového. Má totiž mnoho využití, můžeš malého dát buď jakoby do kapsy, nebo na stojáka obličejem k tobě, nebo odličejem dopředu. Nejlepší je, že je v teplíčku. Máme Vatanai Tibet a malá si zatím neztěžuje 😀

papaya
5. čer 2007

Hurááá, musím se pochlubit, Hugo je v šátku a dokonce usnul 😵 😵 No na nás je to výkon, páč on dopoledne vůbec nespí 😝
Akorát mám menší dilema. V kolíbce ani v kříži s kapsou venku být nechtěl, tudíž polohy pololežmo bojkotuje. Zkusila jsem kžíž s kapsou uvnitř a ta se mu evidentně líbí. Jen nevím,jestli je to pro takhle malé mimčo vhodné, aby byl vlastně nastojáka.Trochu se mu kinklá hlavička,tak jsem mu jí podpírala rukou a teď jí má opřenou o mojí hruď. Myslíte,že je to v poho,když je svisle?zase si říkám,že kdyby mu to bylo nepříjemné,tak neusne...
Jinak je to bezva, zvládla jsem pověsit prádlo 😀 😀 Jak dokážou maličkosti potěšit 😎 😀

nomisek
5. čer 2007

ahojky papaya, malá měla tuto polohu taky nejraději. Ale v úvazech píší, že by se tahle mělo nosit miminko až od jednoho měsíce. Ale my jsme taky nosili dřív 😝 Myslím, že na chvíli to ničemu nevadí, ale nejsem odborník 😅

tiki
5. čer 2007

Papayo, vzdyt kriz s kapsou uvnitr i ven je uvaz, kde je dite ve svisle poloze, ne 😨 ? Ale my jsme v tomhle veku v krizi s kapsou uz obcas nosili a pise se, ze je to nezavadne. S tim utahovanim hlavicky mi to taky obcas neslo (ted to nejde uz tuplem, ale proto, ze s ni Zdisa furt mrska 😉 ), trvalo to chvili, nez jsem se vycvicila. Takze kdyz jsem to malo utahla, musela jsem holt jednu ruku vyradit napul z provozu, protoze jsem pri kazdem pohybu pridrzovala hlavicku 😒

papaya
5. čer 2007

Tiki já viděla návod na novorzence, kdy se do kříže s kapsou venku dávalo mimčo trochu šikmo,že tam leželo jako v kolíbce,ale se Hugovi nelíbí.
Nomísku já to mu taky rozumím jak koza petrželi,tak si nejsem jistá 😅 No ale když chrupká..... on jinak dopoledne fakt vůbec nespí,tak čumím, asi je rád,že je u mámy, to by možná vysvětlovalo i to jeho věčné nasávání...momentálně jsem ve stavu,že je mi jedno,jestli je to zdravé nebo ne, protože je na něm vidět, jak je spokojený. Zkusím ještě pohledat na netu....

nomisek
5. čer 2007

tak to si myslím, že je stejně nejdůležitější, ne?? 🙂 hlavně, že je spokojenej, asi mu chybí ta blízkost 😵 já malou začala nosit až teď pořádně a pořád mi brečí a už si ani nevydrží hrát. Do města už chodíme jedině v šátku 😖 to bude hrůza až budu muset tahat 10 kg 😀 😀 😀 😀

papaya
5. čer 2007

tak tohle jsem našla:
Kapsa s křížem venku
Tento úvaz se hodí pro úplně malá miminka i pro velké děti. Je velmi výhodný pro nosiče, protože skvěle rozkládá váhu. Je taky výhodný pro miminko, protože šátek utahujete teprve když do něj umístíte dítě. Tím je zajištěno, že bude mít správnou podporu zad i hlavičky. Pro novorozence s luxací kyčlí je výhodnější nežli kolíbka. Děti v něm mají kyčle v podobné poloze, jakou jim zajišťuje např. abdukční dečka. V zimě můžete dítěti schovat nohy do kapsy, bude vás objímat jako medvídě strom, proto se tomu říká "na medvěda".
Nevýhodou úvazu je to, že čilejší miminka, která chtějí mít přehled o dění kolem sebe, se z úvazu často vyklánějí, zaklánějí hlavičku a všelijak jinak se vrtí, aby si zabezpečila dostatek výhledu. Pokud máte takový problém, je na čase naučit se dítě vázat na záda.

Nomísku já ten šátek taky právě využiju do města, páč to máme do centra docela kus a jinak bych musela vythaovat z auta kočár a skládat ho,takhle tam dojedeme, nasadíme fešáka do šátku a je to...

nomisek
5. čer 2007

aha tak to je asi jiný úvaz než co myslím. Já mám totiž Vatanai a tam je taky kříž, ale asi jiný.
My to do města máme jenom asi kilometr. Bydlíme totiž v maloměstě 😀