Nošení v šátku. Jakou zvolit polohu?

kebulka
22. únor 2007

Ahoj,

mám pár zvídavých otázek ohledně nošení prcka v šátku. Vzhledem k tomu, že nacházím docela rozporuplné odpovědi, chci se poptat na vaše zkušenosti.

Především řešíme polohu, jakou zvolit. Marťa má 4 měsíce a skoro sedm kilo, takže unést ho na jednom rameni v kolébce už je docela problém. Zkoušeli jsme kapsu, ta se mu náramně líbí, krásně vidí ven a bez problémů v ní i usne. Jen nevím, jestli není na svislou polohu příliš malý a neměli bychom ještě počkat, až si aspoň začne sedat. Co vy na to? Jaké používáte polohy pro jak staré děti?

Nemáte někdo dobrou zkušenost s konkrétním kurzem vázání šátků v Praze? Samozřejmě beru i špatné ohlasy, ať nenaletíme 🙂

papaya
11. črc 2007

Holky chtěla jsem se zeptat, jestli některé z vás ze začátku dítko vydrželo v šátku pouze když spalo...Mě tam Hugo v bdělém stavu nechce být,nevím teda co mu vadí,ale jak se prostě vzbudí,musím ho hned vyndat,jinak by se asi vzteky pominul 😒 myslíte,že se to zlepší? měla jste to některá taky tak?

sage
11. črc 2007

papayo, u nás to bolo tiež tak, Šári prvé tri mesiace bola ochotná byť v šátku, len keď tam zaspala. potom, keď už udržala hlavičku, mali sme fázu, že naopak nechcela v šátku spať (trvalo to asi dva týždne) a bola v ňom stále nespokojná. no ale potom zistila, že môže pekne pozerať kam sa jej chce a zasa si to obľúbila.

papaya
11. črc 2007

sage díky,ty mě vždycky tak pěkně povzbudíš 😀
já teda doufám,že se to zlepší,protože šátek je super a už se s ním právě vidím někde na procházkách,ale zatím to nejde, protože někdy v něm spí jen půl hodiny a těžko bych ho pak někde nosila jen na rukou. A brát s sebou pro jistotu kočár je kravina 😖
Pořád si říkám,co se mu tam nelíbí, když vidí a je v tom minimální rozdíl jestli je v šátku v úrovni prsou a nebo ho nosím a čučí přes rameno...snad mu to jednou docvakne. Budu to teda zkoušet dál 🙂

peige
11. črc 2007

Holky, chtěla jsem se zeptat, odkdy jste dítka nosily v šátku? Já jsem nosila svou první dcerku až od tří měsíců, druhou teď už taky začínám nosit, ale teď jsem četla, že pro první týdny to vhodný není, tak nevím. ☹ Já si myslím, že by to mělo jít od narození. A jaké úvazy používáte pro ty nejmenší.

sage
11. črc 2007

papayo, a zobudí sa ti hugoš po polhodine aj na prechádzke vonku? lebo u nás to bolo tak, že keď som s malou len tak šmejdila po dome, tak sa v šátku zobudila niekedy po 15-20min, ale na prechádzke vonku, kde človek kráča rýchlejšie a v pravidelnom rytme, tam sa nikdy nezobudila skôr ako za hodinu (keď sa aj začala trošku mrviť, stačilo trochu pridať do kroku a v momente zasa zalomila).

papaya
11. črc 2007

peige já nosím asi od 2 týdnů,ale je fakt,že to chce mít šátek uvázaný pevně,aby dobře držela hlavička. kolikrát se mi stane,že mi to prostě nejde a tak to vzdám,aby Hugo nebyl jak paragraf
Sage já nosím šátek doma dopoledne,to tam spí i 2 hodiny. Venku jsem s ním byla prvně vlastně včera a to tam vydržel jen půl hodiny. Ono to i odpovídá,protože odpoledne si dává jen takové půlhodinky,déle vydrží spát jen málokdy. Proto s ním raději odpoledne jezdím v kočárku,protože tam leží a kouká,když nespí.V šátku se vzteká. A odpoledne vydrží v šátku jen cca půl hodiny i doma

sage
11. črc 2007

peige, peige, ja nosím od troch týždňov, prvé štyri týždne "kolíbku" a potom (od 8.t) kríž s kapsou vnútri. keď miminko pevne uviažeš, aby malo dobre podopretý chrbátik a hlavičku, neškodí mu to.

peige
11. črc 2007

Babi, díky za zkušenosti 🙂

mracik
11. črc 2007

my sme sa niesli v babyvaku už z pôrodnice, šatku som začala používať asi týždeň po pôrode a keď som zistila, že v nej viem aj kojiť, tak som bola happy
nosíme sa v kríži s kapsou, ale v horizontálnej polohe
inak mne malý v šatke zatiaľ neplakal (ani Matej mi v babyvaku nikdy neplakal), asi to bude tým, že keď sa začne mrviť, tak ho nakojím a to ho ukľudní...
😕

papaya
12. črc 2007

mracíku a jak praktikuješ to kojení? povolíš trochu ten úvaz a vytáhneš tričko? nebo se to nemusí povolovat?

mracik
12. črc 2007

papaya, ja nevyťahujem, ale sťahujem...teda tričko, ale chce to trochu väčší výstrih
vyťahovanie sa mi zdá nepraktické, lebo mám potom holé brucho
v albume mám foto, kde kojím v kríži s kapsou, väčšinou dám z malého dole tretí pruh látky, aby som ho tam lepšie napasovala, aj teraz tak práve kojím 😉

lenchita
12. črc 2007

papaya, Julinka v šátku většinu času vždycky prospala - na dlouhých procházkách - a to jí vydrželo dodnes. Když vyrazíme, tak se rozhlíží kolem, ale nejpozději po půlhodině většinou vytuhne, i když je fakt, že čím je starší, tím jsou delší intervaly, kdy v šátku nespí. Měla období, kdy byla v šátku nespokojená - když jsem jí do něj dala: přičítala jsme to tomu, že věděla, že tam usne a ona nechtěla spát, ale chtěla si aktivně užívat života 😀 😀 😀 ale to je jen moje konstrukce 😉 jinak v šátku jsem nikdy nekojila, přišlo mi to komplikované...

papaya
12. črc 2007

Mraciku díky za popis,už jsem jukla do alba. I když mi pak došlo,že z toho asi nic nebude protože jak se Hugo vzbudí,dávám ho v rámci bezplenkování čůrat,tudíž ho stejně ze šátku vyndám...
já právě využila šátku k uspání. Hugovi se očividně chtělo spát,ale nějak nemohl zabrat,tak jsem ho tam šoupla,chvíli se vzpouzel,ale jak jsem mu přetáhla přes hlavičku pruhy a udělala mu tam tmu, za chvíli byl tuhej 🙂
prostě pořád objevujeme něco nového 😀 ovšem máme odpoledne,uvidíme jak dlouho vydrží, většinou odpo už jen ty svoje půlhodinky a co pak sním v šátku když tam vzhůru být nechce 😖 snad teda časem...

kili
12. črc 2007

dnes som bola na prevj vychádzke so šatkou. Prešli sme sa niečo cez hodinu. Ľudia ani nechceli veriť, že tam je bábo, ako je maličký 😀 .

tiki
13. črc 2007

Kili, na to, ze lidi neveri, ze je ditko v satku, nemusi byt ani malicke. Ja tam jednou nesla Zdisu, kdyz byla uz dobre ctyrkilova, zastavila mne nejaka starsi pani a rikala: "Tam mas kocoura?". "Ne, dite," rikam ji. "Aha..." a sla dal 🙂 .

johanda
13. črc 2007

Tiki, super příběh, 😀 😀 . Johanka mi poslední dobou do šátku moc nechce, párkrát jsem ji nesla v Ergu a nějak se jí tam více líbí.

sage
14. črc 2007

a kor v zime, keď mala šári v kríži s kapsou schované aj nožičky a mala som ju pod kabátom - to sa mi stalo že jedna známa sa ma pýtala, že kedy už mám teda ten termín, že to už bude asi za chvilku...

lenchita
14. črc 2007

tiki, mě se stalo něco podobného, až na to, že otázka zněla: jé, vy tam máte pejska? a já na to: ne, kočičku 😵

tiki
14. črc 2007

No, je fakt, že když už tomu našemu dlouhému dítěti koukaj nohy i pod bundou, tak to asi moc na nějaké zvířátko nevypadá 🙂

kili
14. črc 2007

mne dnes malý reval od 4.30 do 16-tej s malými prestávkami ešte skoro ráno 😝 . No a jedine kde nereval bolo v šátku 🙂 , tak som s ním šla na hodinovú prechádzku do parku a keď som ho vyložila zasa rev, že je hladný, a potom prereval od tej 13-tej do 16-tej, no to už som išla za druhým do nemocnice, takže šátkovať som nemohla a manžel samozrejme nechcel 😠 . Ani odfotiť ma nechcel, že on sa toho vôbec nezúčastnuje 😠 . A viete čo povedal na to, že v šatke neplače? že samozrejme, keď sa tam chudák nemôže ani pohnúť tak mu ani revať nejde 😠 . Zajtra chcem ísť aj s kamarátkou na prechádzku a keď sa dozvedel, že s malým v šatke tak už nechce ísť 😠 . Jak ho presväčšiť, že tam dieťa fakt netrpí???

listicka77
14. črc 2007

To ti Kili nezávidím. Můžeš mu dát něco přečíst na webu (třeba na nosenideti.cz, ale určitě máte i nějaké slovenské stránky), ale když se k tomu staví takhle, tak to snad ani nemá cenu... 😢 Předsudky se bourají těžko a je vidět, že má už předem hotový názor. Vždyť kdyby chtěl, tak by přece musel vidět, že je tam Samko spokojený...
To ten můj se ve čtvrtek na návštěvě u kamarádů nechal dokonce zamotat do šátku a strčit si tam cizí dítě, abychom mohli posoudit, jak dlouhý šátek budeme potřebovat. Myslím, že bude hrdým nosičem. 😀 Ale třeba ten tvůj taky časem změní názor a ještě se bude rád ukazovat. Moc by se to hodilo, když ty prcky máte dva, viď?

kili
14. črc 2007

listicka, to som strašne chcela, že ja budem mať jedného a on druhého, ale on stále len o klokanke 😠 . Fakt nemá cenu mu dať niečo prečítať a už vôbec nie na stránke kde tie šatky predávajú. Aj som sa pýtala na internete pediatra, a on, že nosenie v šatke odporúčajú do 3-4 mesiaca a potom to už závisí od rodiča, či bude chcieť pokračovať. No ani toto ho nepresväčší. Že sa mám spýtať doktorky v nemocnici, no oni nie sú pediatričky, sú to doktorky pre nedonosené deti a špecializujú sa na úplne niečo iné.

kili
14. črc 2007

a ešte sa chcem spýtať, že či ho mám uviazaného dobre, keď je v kolícke z kríže a je v takej polohe, že hlavičku má na mojom prse a telíčkom je viac tak na boku a nie v leže. To by podľa mňa nebolo moc dobré, hlavne kôli baleniu na široko, by ho to tak asi tlačilo. Je to tak správne???

listicka77
14. črc 2007

Tak se zkus těch doktorek zeptat, tak aby to nevěděl. A když řeknou, že to je v pořádku, tak mu to můžeš radostně převyprávět a když nebudou vědět a nebo řeknou nějaký nesmysl, tak mu to neříkej... 🙂 Ale pokud vím, tak u nedonošených dětí je nošení zvlášť vhodné, takže by o tom třeba něco vědět mohly (i když si nedělám iluze).

peige
14. črc 2007

Kili, zkus ho přesvědčit, aby to jen zkusil na chvilku, můj manža dcerky nosil a nosí a byl vždycky z toho naměkko, a myslím si že to ani nečekal, že to bude tak prima. Třeba když okusí nebude chtít nic už jiného 😉

kili
14. črc 2007

peige 😀 ty si si nečítala čo som písala? on sa na mňa nechce ani pozrieť, keď malý je v šatke, do šatky by som ho dostala len pod váliom.

matysi
16. črc 2007

Holky, jak oblíkáte mimi, když je venku teplo (cca 25 st.)? Myslím si, že sebe i malého oblékám málo, ale stejně jsme oba zpoceni jak myši 😖 Mám strach, abych malého nepřehřála...

tlapicka
16. črc 2007

Kili: jsi moc sikovna, drzim ti palce. Manzi je skoda, ze neveri, ale pouzivanim uveri, ale asi to bude chtit cas. Ja mela taky problemy s jednema lidma. kdyz videli malou v satku tak porad zerali, jak se udusi (hlavne v zime)zapnuta do bundy a ze jak ma chudak spat ve stoje apod. ale jak cas plynul a mala v kocarku brecela a v satku uz se na cele kolo smala, tak pochopil i ten nejvetsi skeptik, ze nema pravdu... Je to skoda, nemate to jednoduchy a spolecne by vam bylo na spolecne nazorove lodi lip... Moc drzim palce, at se umoudri!!!

matysi: maximalne jednu vrstvu, idealne moirovy body. a lehky katata,

matysi
16. črc 2007

Jojo, tak to dáváme 🙂 O moiráckých věcičkách jsem uvažovala, jenže ten náš otesánek ukrutně rychle rostě (ve třech měsících měl 65 cm), takže se mi je nechtělo kupovat, protože bodýčko měl vždycky 2x na sobě a šlo do úschovy pro další mimi 😀 Dík!

tiki
16. črc 2007

Matysi, taky davam jen latkovou plenku a bavlnene body. Ale my jsme spocene,i kdyz je venku treba jen dvacet 😒 . To jsou holt nevyhody letniho noseni 😉