Nošení v šátku. Jakou zvolit polohu?

kebulka
22. únor 2007

Ahoj,

mám pár zvídavých otázek ohledně nošení prcka v šátku. Vzhledem k tomu, že nacházím docela rozporuplné odpovědi, chci se poptat na vaše zkušenosti.

Především řešíme polohu, jakou zvolit. Marťa má 4 měsíce a skoro sedm kilo, takže unést ho na jednom rameni v kolébce už je docela problém. Zkoušeli jsme kapsu, ta se mu náramně líbí, krásně vidí ven a bez problémů v ní i usne. Jen nevím, jestli není na svislou polohu příliš malý a neměli bychom ještě počkat, až si aspoň začne sedat. Co vy na to? Jaké používáte polohy pro jak staré děti?

Nemáte někdo dobrou zkušenost s konkrétním kurzem vázání šátků v Praze? Samozřejmě beru i špatné ohlasy, ať nenaletíme 🙂

ikuska26
22. únor 2007

ahoj kebulka, to by zaujimalo aj mna, nas maly skoro 2 mesiace, a uz ma vyse 5 kg a ja som drobne ziena a mam dost ho nosit, a to len chvilku...neviem, ci satek alebo klokanka, ci je to vobec dobre...

haluskacz
22. únor 2007

Ahoj kebulko,
na kapsu vubec neni velky, v kapse se da nosit uz hodne brzy, ja v ni nosim od 4 tydnu - tedy v krizi s kapsou. Ze zacatkou jsem v nem nosila taky, ale nalezato. Od tech 4 tydnu vertikalne. Jinak v tomhle veku uz se da nosit v pohode i na zadech, coz je vubec nejpohodlnejsi, na brise to dlouho nevydrzis. Ja nosila na brise vzdycky tak do 8 kg.
Jen nevyhoda noseni na zadech je v tom, ze nemuzes mit zaroven batoh, takze to neni na dlouhe vylety. Nebo musi jit nekdo s tebou a nest vsechny veci.

S kurzem ti bohuzel neporadim, vsechno jsem se ucila od kamaradek nebo z netu.

danielah
22. únor 2007

Kebulko: ahoj, já jsem u Kláry v tomto věku vertikální polohu nezvládla a chvíli jsem v šátku nenosila, prostě jsem z toho neměla dobrý pocit; teď už je "velká", krásně drží hlavičku, já jsem získala "vázací" jistotu a tak nosíme
výborný kurs dělá Hanka Škubalová v Áčku (www.materstvi.cz), ale myslím že byl dneska a otázka jak to bude dál, protože Hanka co nevidět porodí
nicméně v Áčku dělá kursy i Petra Sovová na Mamanti, určo taky dobré, ale tam jsem nebyla

Ikuska: já bych určitě nekupovala klokanku, dítě v ni v podstatě visí, a do doby, než začne lézt, by vůbec nemělo být ve svislé poloze (protože těžká hlavička tlačí na páteř, která ještě nemá dokončené esovité zakřivení) - to je u šátku vyřešeno správným úvazem - kolena min ve stejné výšce jako zadeček

ikuska26
28. únor 2007

ahoj danilah, tz je lepsi satek? hm, na ake kurzy to chodis? ja som z kladna, a tu som ziadne nenasla, ale chcem zacat s nim chodit plavat, rad sa kupe a urcite to bude trosku ozivenie aj pre mna :D

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
tiki
16. bře 2007

Ahoj holky, já jsem už taky zkoušela nosit Zdíšu ve dvou týdnech v kříži s kapsou, myslím, že byla celkem spokojená, jenže mám problém s tím, že si jí do šátku nedovedu sama pořádně posadit. Pořád se bojím o tu padací hlavičku a schází mi třetí ruka 😒 . Takže nosím, jen když je doma manžel a posadí mi jí tam, přitom bych to nejčastěji potřebovala, když jsem doma sama a potřebuji nutně něco udělat, zatímco dcerka zrovna řve 😲 . Nemáte nějaký grif na to, jak dítě do šátku šikovně posadit? A jak ho pak vyndat ven, aniž by tam nedopatřením zůstala nějaká nožička 😎 ???

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
tiki
16. bře 2007

No, já to zkusím, nejhorší na tom je, že se ty nožičky pořád děsně hýbou, hlavička občas taky...
Gedren - a jak dlouho jsi nechávala takovéhle mrně v šátku?

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
lenchita
16. bře 2007

a myslíš, že by to mělo být nějak omezené, ta doba, kdy je v šátku? chystáme se příští týden na celodenní výlet na jednu akci a myslím, že by jí tam nejlíp bylo u mámy nebo u táty v šátku, ale zas vyndávat ji jenom na kojení a přebalení mi nepřijde moc dobrý a ani jí by se to asi nelíbilo...asi sebou ještě potáhneme kočárek - teď to půjde, ale kdybychom třeba šli někam do přírody na celý den? nevybavuju si, že bych někde na netu narazila na nějaká doporučení 😒

mracik
16. bře 2007

lenchita, my sme chodili s babyvakom (so šatkou je to podobné) na celodenné túry, malý to krásne prespinkal, kočík som vôbec nepoužívala
ale záleží aj na bábetku, či sa mu v šatke páči, náš Matej bol vyslovene "nošenec", kočík úplne bojkotoval

lenchita
16. bře 2007

mracik - díky za zkušenost, Julince se v šátku moc líbí, nejzuřivějším šátkařem je u nás ale přeci jen manža, ten bude mít radost, že mu dovolím mít v šátku to jeho zlatíčko celý den 😀

ikuska26
16. bře 2007

hm, tak ja som si uz zohnala maminku ,ktora mi preda satek, strasne sa na to tesim, trosku ma mrzi, ze som si ho neobstarala skor, ale vedela som len o klokanke a tu doporucovali od 3mesiacov...sama este nie som uplne presvedcena, ze satek je naj, ...co si myslite vy? na stranke wwww.nosime.sk som sa docitala, ze zdravotne a inak lepsie vyhovuje satek, tz zdravicko mojho milacika je pre mna najdolezitejsie...

lenchita, tak zo zaciatku som bola s malym neobratna aj ja, ale casom sa to lepsi...tesim sa ako budem mat volne ruky 🙂

mracik, to je milucke ako volas svoje dietky, prides mi taka super mamina, bo sa aj podobas na moju dobru kamaratku....a tury a vylety do prirody, to je moje, tz s kocarom nepredstavitelne....v lete chcem zobrat nasu novopecenu rodinku na vylet do tatier, strasne sa tesim.... 😀

tiki
16. bře 2007

Jaké všechny domácí práce se dají s dítkem v šátku dělat? Já zatím vyzkoušela mytí nádobí, jídlo vidličkou a nožem, skládání plínek, pletení, pozitivně mě překvapilo, jak snadno se dá dojít se spícím mrňousem na záchod (jen je třeba dát bacha na ty cípy uvázané dozadu, aby neskončily, kde nemají 😝 ). Podle toho, co píše Gedren, jsem pochopila, že je problém si zavázat tkaničky, to jsem zatím ještě nezkoušela, ale dělá mi trochu potíže přikládání do kamen, mám strach, aby mi Zdíšu nedopatřením neolízly plameny 😎 ...

lenchita
16. bře 2007

S tkaničkama to vážně nejde, já to praktikuju podobně jako gedren, taky se nejdřív obouvám...když jsme vyráželi na jednu z našich prvních výprav, tak si manžel jen nazul boty, vyšel ven před dům na ulici a tam jsem mu je musela zavazovat a on se výborně bavil, jakou mi dělá ostudu 😀 jen mu bylo líto, že kolem chodilo málo lidí...

ikuska26, šátek je úžasná záležitost, máme ho sotva týden a už se doma tlučeme do hlavy, proč jsme si pořizovali tak drahej kočár...je fakt, že projížďky s kočárkem jsem teď dost omezila - přeci jen, když dám dítě do šátku, můžu vzít ven i psa a radost má zas o jeden tvor navíc - sice to není domácí práce, tiki, ale pro mě to je dost podstatné pozitivum šátku 😎

danielah
16. bře 2007

Tiki: tak zkus kříž s kapsou uvnitř (mně vyhovuje mnohem víc, protože si Kláru "utáhnu" jak potřebuju)- jediná nevýhoda je, že musíš mít prostor, kam dítě i se šátkem položíš
tady je to popsané, s tím rozdílem, že do obrázku č.7 to dělám s dítětem které leží a já jsem nad něj předkloněná

jardine
17. bře 2007

Já mám taky super zkušenosti s křížem s kapsou, začala jsem s ním od 3 týdne miminka. Někdo začíná úvazem kolébka, ale ten se nám nějak neosvědčil. Pozitiva nošení v šátku bych mohla shrnou následovně:
a) udělala jsem spoustu domácích prací, aniž bych musela miminko odkládat
b) miminko bylo stále u mne, což se pozitivně promítlo do jeho povahy
c) časté popocházení a pohupování v šátku nám pomohlo zmírnit prdíky a bolení bříška

Po třetím měsíci se dceruška sama od šátku "odstavila" - už byla příliš živá na to, aby v něm zůstala. Ale i tak šátek udělal kus vynikající práce.

haluskacz
17. bře 2007

Tak tkanicky jsem vyresila jednoduse: mam jen nazouvaci boty bez tkanicek. S tkanickami mam jen trekove boty a ty uz nejakou dobu odpocivaji, protoze holky zadnou velkou turu neujdou.

Kocarek pouzivam taky jen vyjimecne a pokazde to je s desnym revem, to se neda. Ale obcas to jinak nejde. Treba na zahrade vetsinu veci se satkem neudelam. Musim se hodne shybat a to Vasikovi vadi. Ucim se ted vazat si ho do kapsy s krizem na zadech, ale to je fakt akrobacie. Mam na to vyukove DVD 😀
No, jeste se mi to obstojne nepovedlo a uz to zkousim nekolik dni...

Z domacich praci zvladam bezny uklid (utirani prachu apod.), veseni pradla, kdyz mi ho holky podavaji, nebo mam lavor nekde vysoko, vareni, kdyz nemanipuluju s horkymi vecmi - treba skrabani brambor. Ale jak potrebuju byt u sporaku, to ho musim odlozit.

Nevydrzim nosit dlouho v kuse. Takze chvili nosim, ale vic odkladam. U kompu ho mivam na kline, to se mu v satku nelibi. Je radsi, kdyz se pohybuju. A zkousela jsem jit s kocarkem a holkama na prochazku, no to byl horor. Jednak ten rev (pak teda usnul, ale bylo to o nervy), jednak drzet kocarek a jeste chytat ostatni deti, to fakt nejde. Takze ocenuji to, ze jsem se satkem daleko mobilnejsi. Akorat co nejde, je davat starsi ditko venku curat, to se Vasik muze zblaznit, jak ho chudacka pri tom zmacknu...

Chystam se sepsat svoje zkusenosti, ale asi mi to nejakou dobu potrva...

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
danielah
17. bře 2007

Tiki: 😀 zapomněla jsem vložit odkaz 😀 (ach to kojení 😀 )
http://www.vbavlnce.cz/index.php?height=613&wid...

ikuska26
18. bře 2007

baby, myslite, ze by sa dal ten satek usit doma? ved je to iba dlhy pas? a asi to bude nejaka kvalitna bavlna nie?
🙂

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
tiki
19. bře 2007

Holky, dík za rady a informace. Ještě bych se zeptala, jak to děláte s vyndaváním spícího děcka ze šátku. Mně když tam malá usne, tak se jí snažím vyndat, jednak proto, že nemám zatím úplně zahojené břicho po císaři, tak nechci tu jizvu zbytečně škrtit, a jednak proto, že můžu jít dělat něco, co se předtím moc nedalo (třeba zatopit, vyndat horké z trouby nebo zavázat tkaničku 😉 😉 😉 ). Jenže to vyndavání je hrozný proces, který Zdíšu většinou zase vzbudí ☹ .
A ještě se zeptám: když máte dítko přivázané na břiše, nemáte pocit hladu? Já okamžitě dostanu ukrutný hlad, nejdřív jsem si myslela, že jsem prostě málo najedená, ale když se mi to stalo asi počtvrté, usoudila jsem, že mi tam dítě tlačí na nějaké "centrum hladu" 🙂 . Jinak si to prostě vysvětlit nedovedu.

Ikusko - já jsem docela škudlil a co můžu, udělám si sama (přebalovací pult, rychlozavinovačku, vícevrstevné plenky, vlněné kalhotky...), ale do šátku jsem zainvestovala a jsem moc ráda. Jak psala Gedren, ta pružnost je důležitá a navíc, když bych koupila pět metrů nějaké fakt kvalitní bavlny, tak se cenově rozhodně přiblížím (ne-li přesáhnu) té levnější kategorii šátků, které jsou různě na webu nabízené. My jsme tedy koupili takovou střední cenovou kategorii, takže nevím, jestli ty laciné fungují taky tak dobře, ale rozhodně tak, jako ten samoudělaný určitě jo...

haluskacz
19. bře 2007

tiki,
to je trochu problem, hlavne kazde dite je jine. Mne se Vasik taky vetsinou vzbudi, to musi byt totalne tuhy, aby ho to nevzbudilo, a to je malokdy. On je vubec trochu nespavec (nastesti spi v noci) a kdyz spi pres den, tak nejlip v tom satku. Jenze ja se za posledni dva dny tak oddelala (mela jsem ho v tom satku temer neustale), ze to fakt nejde. Ted chodim a knucim.

A s tim hladem, to je teda zajimave... ja mam ale hlad porad, takze to na to u me urcite vliv nema... spis bych uvitala, kdyby to melo vliv opacny a ja se konecne prestala permanentne ladovat jidlem...

lenchita
19. bře 2007

Tiki, já mám asi extrémně spavý dítě, protož mě se skoro nikdy při vyndávání neprobudí. Celkem toho využívám, když usne v šátku, tak spí potom ještě hooodně dlouho - pokud ji nevzbudí hlad🙂

Hlad při nošení nemám, jen mám vždycky hrozně zpocený břicho, protože se vydáváme většinou na pěkný túry a ještě sebou vláčíme psa🙂Jak strojíte dítě do šátku pod bundu? já jsem vždycky zpocená, jak ji mám na těle, ale ona se mi teda nezdá nějak přehřátá...ale nohy má vždycky studený, i když ji dávám několikatery ponožky 😒

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
tiki
20. bře 2007

To já taky nemám normálně hlad skoro nikdy (skoro mám někdy pocit, že to, co sním, je spíš na redukční dietu než na kojení), ale takhle mě tam pořád tlačí něco kolem žaludku, tak to vypadá jako hlad ☹

haluskacz
20. bře 2007

lenchito,
na ven do satku davam tricko, teplacky / navleky (takovy roury na nohy), vlneny pleteny backurky. Podle zimy vrstvim obleceni pres satek (svoje svetry, nekdy davam miminkovsky kabatek s kapuckou na hlavu, rukavy zastrcim za satek, takze tam drzi a hreje zadicka. Nozicky davam do satku obkrocmo, takze nepotrebuje vic vrstev. Navrch pochopitelne jeste bundu. Mam takovou tu satkovaci, ta ma jeste extra kapucku na dite, kdyz prsi / je vetrno. Ted v tomhle pocasi ji vyuzivam dost.

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
tiki
20. bře 2007

Jak to vypada, ta satkovaci bunda? Neni na to nedke odkaz na webu?