Nošení v šátku. Jakou zvolit polohu?

kebulka
22. únor 2007

Ahoj,

mám pár zvídavých otázek ohledně nošení prcka v šátku. Vzhledem k tomu, že nacházím docela rozporuplné odpovědi, chci se poptat na vaše zkušenosti.

Především řešíme polohu, jakou zvolit. Marťa má 4 měsíce a skoro sedm kilo, takže unést ho na jednom rameni v kolébce už je docela problém. Zkoušeli jsme kapsu, ta se mu náramně líbí, krásně vidí ven a bez problémů v ní i usne. Jen nevím, jestli není na svislou polohu příliš malý a neměli bychom ještě počkat, až si aspoň začne sedat. Co vy na to? Jaké používáte polohy pro jak staré děti?

Nemáte někdo dobrou zkušenost s konkrétním kurzem vázání šátků v Praze? Samozřejmě beru i špatné ohlasy, ať nenaletíme 🙂

weweruschka
22. srp 2011

moc díky za rady a tipy určitě vše vyzkouším šátek mám dlouhý dost 4,5m takže s jakýmkoli úvazem by neměla být potíž a když budu chtit pro mimi jednovrstvou kolibku myslim že se to da kolem těla vždycky ještě jednou obtočit mějte se krásně s pozdravem Věra

lukava
10. zář 2011

ahoj šátkařky, tak už jsem konečně přesvědčila našeho skoro dvouměsíčního prcka, že se dá být i v šátku, prošel nakonec úvaz kříž s kapsou 🙂 jediné, co si na mě ještě vymyslel je, že sedí v šátku a cucá ho, slintá tak, že je na šátku pak velký mokrý flek...dudlík nechce, tak nevim, jak mu to vysvětlim 😉 na doma dobrý, ale mezi lidma by to asi vypadalo jako že se poblinkal

kat_a_mat
16. říj 2011

Ahoj holky! Doufam, ze nebudu opakovat jiz zodpovezenou otazku, ale zajimalo by me odkdy muzu nosit v satku po cisarskem rezu. Maltilda se narodila pred peti dny a uz ji normalne nosim na ruce, jen nikdy ne dlouho. Od toho noseni me i dost boli zada - asi jak je bricho ochromene. Rada bych nosila v satku co nejdriv, ale aby to nijak neuskodilo deloze a taky jizve. Rada si prectu nejake skusenosti s tim. Diky, Kata

nesetrilek
19. říj 2011

@kat_a_mat - ahoj, podle meho muzes zacit vazat hned, jak se na to budes trosku citit 🙂 Jen si dej pozor, aby pri dotahovani ten pruh satku, ktery jde okolo tela byl mimo jizvu. Coz by nemel byt problem, protoze jizva je niz, nez se satek toci kolem tela (tedy alepon podle me 😉 Zezacatku bych to pro jistotu zkusila s asistenci nekoho druheho.
Musela jsem si vytahnout satek, abych si vubec pripomnela, jak se nosi miminka 😀 a dalo mi to celkem fusku 😝 , ja uz skoro nenosim a kdyz uz, tak davno jen na zadech...

Uvazes a uvidis, vazani muzes i v prubehu vzdat, kdyz ziskas pocit, ze to jeste neni o.k. 😉. Noseni natrenujes po chvilkach, na dlouhe noseni to asi jeste nebude, ale uvidis sama 🙂 ... podle me je jedno, co se tyka delohy, jestli nosis ditko v ruce nebo v satku, na jizvu si musis dat pozor, ale mam takovy pocit, ze si das sakra bacha, abys o jizvu nezavadila 😉

kat_a_mat
25. říj 2011

Diky! Uz jsem to vyzkousela a jde to - ne na dlouho, ale na kratsi prochazky je to skvele! Jen musim jeste vychytat presne ty uvazy - kolibku jsem zavrhla kvuli kyclim, a nosim Matildu zepredu. Ale chce to dostatecne napeti v satku aby byla podeprena pater - coz se mi ne vzdy myslim spravne povede. Dnes dojde i MAM kapsa, takze to muzem rozjet ve velkem stylu!!!!

zusann
6. led 2012

Ahoj chtěla bych se zeptat jakym uvazem začit u 3m. miminka? Zkoušela jsem kolíbku, ale na ni mi přijde už moc dlouhý.

dlabinecka
6. led 2012

@zusann tak klidně normální kříž s kapsou - na stojáka. Podepřít hlavičku do jednoho pruhu nahoře ;.-)

zusann
8. led 2012

@dlabinecka děkuju za tip. Už jsem to vyzkoušela. Ale trochu se mi v tom kroutil- nemel v tom žaden rozhled. No asi se radeji ještě podivam na nejaky kurz. At nosim fakt spravne.

dlabinecka
8. led 2012

@zusann Ono to chce trošku potrénovat a časem zjistíš, jak vám to nejlíp sedne 😉

zlilly
9. led 2012

Ahoj. mate nejaky tip na dobry a pohodlny uvaz na zada? na hammock mam kratky satek, tak shanim neco jineho. batoh je mi nepohodlny, tak vazu kapsu. ale jestli vite nekdo neco lepisho, tak sem s tim.

pamir
25. dub 2012

Ahoj holky, přišla jsem si k vám pro radu...mám doma skoro 4 týdenní holčičku a je pořád uplakaná a hce pořád nosit a chovat a mě už z toho všechno bolí...tak bych chtěla vyzkoušet šátkování, ale na netu je takových šátků, že mám z toho v hlavě guláš..poradili byste mi prosím nějaký?? moc děkuju

veruska007
25. dub 2012

@pamir Já mám šanami. Jsem spokojená, nosila jsem v něm 2 děti. Některé prodejny umožňují, aby sis šátek třeba jen zapůjčila a vyzkoušela. Kdybych kupovala šátek znovu, určo koupím bazarový, to používání není na šátku vůbec znát a onošený šátek se líp váže 😉

pamir
25. dub 2012

@veruska007 kouknu na net jestli tenhle nějaký onošený najdu...děkuju za radu..kdybys náhodou věděla o nějakém inzerátu nebo webu, kde bych mohla onošený šátek sehnat budu moc ráda za rady...

ja.na81
25. dub 2012

@pamir ja bych na zacatek doporucila asi elasticky satek Moby http://www.nosenideti.cz/94/zobrazit_skupinu_zb...
Na tech strankach "nosenideti" je i bazarek, tak mrkni, jestli tam neco nenajdes...

pamir
25. dub 2012

@ja.na81 ještě se zeptám...podle čeho se určuje jak velký šátek mám koupit? já měřím cca 170 cm a manžel 180cm...jeslti je to teda podle výšky.. jinak děkuju za link..mrknu na to

ja.na81
25. dub 2012

@pamir jezismarja, to se ptas te prave 😀 Ja mam totiz jen ten elastik, ten mel jen jednu delku a pak jsme presli v pozdejsim veku prcka na ergonomicke nositko manduca. Hlavne manzel vubec (nebo skoro vubec nenosil, kdezto ja denne, takze jsem si vsechno vybirala podle sebe, ja jsem nosici, on je spise kocarkovy 😉 )
Ale tady jsem k tomu vyberu satku neco nasla http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=99 Cele ty stranky jsou vubec dost dobre a zajimave...
🙂

pamir
25. dub 2012

@ja.na81 nám právě málá v kočárku pláče a nelíbí se jí tam...pláče mi celé dny a já nejsem schopná nic udělat, takže proto zvažuju koupi šátku, ale když tak koukám na ten bazar, tak i ty nošené šátky jsou hrozně drahé..☹

lenka5731
25. dub 2012

@pamir pokud jsou problém peníze, tak zkuste nošený nebo nový šátek medley, pružný... je to teda šunt největší, ale pro zjištění, jestli šátek pomůže nebo ne to bude stačit...

ja.na81
25. dub 2012

@pamir to mas pravdu, kvalitni satky a ergonomicka nositka nejsou levna zalezitost, ale je to fakt investice k nezaplaceni. Ja fakt nosila denne, ackoliv maly byl celkem klidne mimi, presto chtel byt u me a ja zas chtela/potrebovala i neco udelat, ze ano 😉 Navic tahat kocar busem nebo metrem, z toho jsem chytala zachvaty, takze cesty jedine s nositkem... Hele a takove veci se nijak neznici a zas jeste po skonceni noseni vetsinou dobre prodas 😉 Nebo nechas na druhe 😉

pamir
25. dub 2012

@lenka5731 jak velký šunt to je..?😀 úplný problém peníze nejsou, ale je mi líto dát tisícovku za šátek, když nemám jistotu, že se tam malé bude líbit a nebude plakat i v něm..bohužel u nás v okolí není žádný kamený obchod ve kterém bych si šátek vyzkoušela nebo dokonce půjčila...tak se bojím, aby to nebyly peníze vyhozené z okna víš.. ☹

katyxq
25. dub 2012

@pamir
Obecná doporučení pro výběr délky šátku:
Záleží především na konfekční velikosti, méně už na výšce postavy.
Pokud si vybíráte šátek, který je vhodný pro všechny úvazy, pak doporučujeme volit takto:
Ženám s konfekční velikostí 38,40 bude vyhovovat délka 4,1m.
Ženám s konfekční velikostí 42, 44 a více doporučujeme délku 4,6m
Délku 5,2m volíme jen výjimečně, tuto volbu doporučujeme vyzkoušet a konzultovat, protože takto dlouhý šátek je docela náročný na manipulaci.
Útlým ženám (vel. 36 a 34), zejména pokud jsou nižší postavy, může stačit na všechny úvazy i velikost 3,6m. Přesto i tyto maminky většinou volí délku 4,1m, protože je to sázka na jistotu.
Pokud chtějí nosit i tatínkové, pak volíme spíše delší šátky. Záleží opět spíše na obvodu hrudníku popř. ramen. Některým útlým mužům může vyhovovat velikost 4,1m, ale většinou muži volí velikost 4,6m. Pokud jsou partneři diametrálně odlišných postav (velký ramenatý tatínek a malá útlá maminka), pak doporučujeme volit podle toho, kdo bude více nosit. Další možnost je zakoupit šátky dva.

lenka5731
25. dub 2012

@pamir
medley jsem kdysi měla, byl to nejlevnější průžný šátek a přišlo mi, že se dost prověšoval, prostě takový hadr.. s kvalitou typu MOBY nemám srovnání. Podívej se na recenze na netu, tam se dočteš zhruba tohle.

ale ať koupíš cokoliv, tak to zase prodáš, nemusíš se bát, že o tisícovku přijdete... pokud koupíte použitý, tak je ta ztráta minimální

katyxq
25. dub 2012

@pamir U nás je kočárek malou bojkotován, řve v něm jak tur, navíc do města fakt nerada vyrážím tramvají či trolejbusem s kočárkem. V šátku taky nejdřív malá moc nechtěla být, ale postupné si zvykla 😉. Teď, když začne mrčet i na šátek, tak vytáhnu jeden, dva dny kočárek a je zase klid, šátek je jí pak dobrej 😀.
Já mám šátek drahý - Ellevill Zara, ale je úplně super, není moc tlustý, ale přitom je dost pevný, taky je tkaný přímo na daný tvar, takže nemá zapošité okraje, které by mohly tlačit, uvázaný se neprověšuje, uzly drží jak přibité.

pamir
25. dub 2012

@ja.na81to máš pravdu... a co si myslíš o tomhle? https://www.modrykonik.cz/bazar/202-satky-nosic...

lenka5731
25. dub 2012

@katyxq tenhle šátek jsi používala od novorozence? líbí se mi, koukala jsem na něj už dřív.
ale na novorozence mám připravený Moby a dál se uvidí...

katyxq
25. dub 2012

@lenka5731 Já koupila šátek, až když měla malá zhruba dva měsíce (4-4,5kg), ale nevidím důvod, proč by nešel jakýkoliv pevný šátek používat už od narození 😉. Ta Zara má výhodu, že ty ani mimčo pod kolínky nebude otlačené), navíc mají tolik super barev, nevypadají vůbec "etno", což mi na jiných značkách dost vadí ty barvy a vzory.

maly_prcek
25. dub 2012

@pamir Taková levnější kvalitka je třeba Storchenwiege (nejlíp Leo), délku bych brala 4,5m (můj muž váže i s 4,2m, ale je hodně na cípech). A nebo elastický, ale ten bych raději volila nový.
Bohužel cena jde hodně ruku v ruce s kvalitou. On to není kus hadru, když neseš (hlavně dlouho a těžší dítě), tak to je teda sakra rozdíl (asi jako značkové kolo vs. skládačka - jezdit se dá na obojem, ale rozdíl je velmi citelný). Takže klidně nošený šátek, ale raději osvědčenou značku. Investice je větší, ale takový šátek za stejné prachy dyštak prodáš a nosit se ti v něm bude daleko líp.

Jinak teda nosím taky od narození v pevném...

lenka5731
25. dub 2012

@katyxq jj, ale já bych si novorozence do pevného asi netroufla, přestože první dcera těch 4-4,5 měla hned po narození.. Barevný výběr Zary se mi taky líbí. 🙂

ja.na81
25. dub 2012

@lenka5731 ja bych taky rekla, ze kazdy satek muzes pouzivat od narozeni... jen u tech elastickych (Moby a pod.) je mozna trosku vyhodou, ze nejsou tak tuhe a snadneji se zavazuji... prece jen to chce trochu cviku... ja nez zpocatku do toho maleho zamotala, to byla doba... 😉

lenka5731
25. dub 2012

tak to jste odvážnější než já. Já jsem se rovnou do pevného bála jít u prvního i teď u druhého, nejsem zrovna zručná. Ale nikde není řečeno, že těch šátků do budoucna nemůže být víc, že. Když se to osvědčí. 😀

S první dcerou jsem měla medley, použily jsme ho párkrát a jen doma, od necelých 4 m jsme používali ergo baby carrier.