Nový druh výchovy - Nevýchova - Katka Králová

mirca1981
7. pro 2013

Ahojky, chtěla bych založit diskuzi na téma "Nevýchova". Mám 20 měsíčního synka a stále řeším jak vychovávat své dítě, aby to pro něho a pro nás jako rodiče bylo to nej. Před nějakým časem mi poslala jedna moje známá odkaz na www.nevychova.cz. Zaregistrovala jsem se do rychlokurzu zdarma a pozorně sleduji videa paní Katky Králové. Moc se mi videa i názory "Nevýchovy" líbí. Touto diskuzí bych si chtěla přečíst vaše názory na tento druh výchovy a pokud možno i vaše úspěchy. Já sama se snažím být pro mého synka "partnerem", i když se mám ještě co učit. Synek je pěkný vzteklík a já mám kolikrát co dělat, abych zvládla své emoce. Moc ráda si přečtu vaše zkušenosti 😉

leni5
4. srp 2014

Ahoj. @dagmarkaaa kurz se mi líbil, peněz určitě nelituju. Ale převádění do praxe někdy drhne, poslední dobou asi i víc, jak není školka a jsem s oběma pořád a ani čas na odpočinek moc není. Dohoda se někdy podaří, ale někdy jako by sama zapoměla, co řekla. Taky se chystám si kurz pouštět znovu. Uvidíme, jak to půjde dál 🙂

pajule
2. zář 2014

Ahoj holky, teď jsem pročetla diskusi a musím říct, že nejsem fanda vyloženě výchovy nevýchovou, ale líbí se mi některé prvky, které určitě budu aplikovat. Některe dnes nektere v pozdejsim veku. Omlouvam se za diakritiku jsem lina.
Chtěla bych zde zduraznit to, ze mi neni zcela jasne co se v teto vychove nevychovou ocekava od tech dvouletaku, ja za dohodu povazuju to ze se dohodneme a splni se to, pokud se nedohodneme budiz ale kdyz si neco rekneme tak musime dusledne docilit domluveneho, kdyz se to nestane co pak?Podle me se to tady vzdycky neobejde bez place..
Dvoulety sny mluvi, rozumi, ale sam mi neni schopen, ani za pomoci naznacovani a otazek rici jak by to chtel. Nekdy je tak mrzuty ze uz pak na vsechno rika ne a je vymalovano. Nechci ustupovat az tak moc aby si myslel, ze se ak vsechno bude podrizovat jeho "variante"
Jinak VN je moc hezka myslenka pro starsi deti, Katka to urcite zvlada a je pravda, ze to ze jsou "nevlastni" ji hodne nahrava.
Moc se mi libi myslenka ze bychom se meli odnaucit detem lhat, strasit je neexistuicimi strasidly apod. ale napr. viru v Jeziska, ktery nosi darky bych im nebrala, to mi zas prijde jako brani za slovo.
Ma uz nekdo nejakou zkusenost s mladsim ditetem jak tri roky????POzitivni 🙂
Diky

mafule
8. říj 2014

Ahoj. Pouštěla jsem si nějaká videa, co byla zdarma ke shlédnutí. Ale teď jsem zjistila, že už nejsou (např: Jak vyřešit 5 největších problémů s dětmi). Nevíte prosím, kde bych je mohla ještě vidět? Zda jsem jen špatně nehledala... Děkuji.

tarra27
8. říj 2014

@pajule já to videla dříve....neco jsem si z toho vzala neco ne...máme holky 2 a 3 roky, od narození vysvetlujeme, nekdy je to bednu, ale je to dobré v tom, že rozumí chápou...starší nikdy nežárlila....byla na maldší hodná....nemají pevný režim jako takový, ptáme se na názor i jich, představujeme jim naše kamarádky, kamarády...když někam jedeme na dlouhou cestu ze zahraničí do čr, nebo na dovolenou, říkáme jim to dopředu...ony se těší a zvládají to skvele....nelžeme - vyjma Ježíška že....nebo se o to snažíme...

musí se podle me decko respektovat a snažit se chovat slušně k němu...pak to okouká....někdy zkusí zlobit atd...a je to normální....nekdy musíme dupnout, třeba nemuže behat do cesty...mezi auta atd....

ale snaha je vysvtelovat, respektovat a nebít decko....nelhat a nestrašit a netvrdit nesmysly...kolikrát když slyším svoji mamku, nechápu, co to vykládá za blbosti....a to ji mám ráda....i ji to řeknu, at tohle našim detem neříká....

takže je to dobré....ale zase kdyby naše holky byly zle, vyčůrané, delaly naschvály, kdyby vysvetlování nepmohlo, opakovane, tak dostanou na zadek...i když mi to je proti srsti...nenechala bych z nich vyrust zle lidi....snad teda 🙂

zuble
18. lis 2014

@mirca1981 už prešlo trošku viac času a ja tiež riešim, či vstúpiť do kurzu. Máte nejaké skúsenosti z odstupom času? Tuším ste ho prešli. A mohla by som poprosiť knižku od Naomi Aldort - Vychováváme děti a rosteme s nimi? Ak je to ešte možné? To by bol ešte posledný pokus...
ďakujem zuzana.blejstilova@gmail.com

mirca1981
autor
18. lis 2014

@zuble nakonec jsme to ve zdraví přešli, nejhorší období máme "snad" za sebou. Malej začal mluvit a to nám moooc pomohlo. Komunikace u nás hodně vázla, pořád jen plakal. Já jsem do kurzu nešla, přišlo mi to dost peněz, ale nakonec jsem si poradila i s videi zdarma a knížkama. Taky je výborná od Lidmili Pekařové Jak žít a nezbláznit se, byla jsem i na přenáškách paní doktorky Pekařové. Ale úplně nejvíc je být v pohodě a užívat si prcka, já byla pořád ve stresu a rozhozená. Teď je to s malým fajn a já se cítím taky fajn 😉 Dnes lituji každého dne, kdy jsme si to spolu neužili. Jinak knížku jsem vám poslala do mailíka 🙂 Přeju ať se daří a písněte jak se vám daří 🙂 Mirča

mirca1981
autor
18. lis 2014

@mafule http://vychovanevychovou.cz/ tady je to video, ale nevím, zda vám to půjde otevřít, mě to jde.... 😉

zuble
19. lis 2014

@mirca1981 no ja mám 2 chalanov vo veku 10, 11 a jedného jeden rok. A potvrdzuje sa mi porekadlo: malé deti malé starosti, veľké deti veľké starosti. Je ťažke sa dorozumieť s nemluvnatom, ale este tazsie s clovekom, ktorý má na vsetko svoj názor a zpravidla iný ako ty... Tak u nás sú bezne situácie, ked malý jačí od únavy a caká kým ho uložim, väčší chce práve niečo jest v tej chvíli a najstarší pomôcť s úlohou do školy. A každý to chce hned a zaraz. No divadlo, niekedy mi je do smiechu, niekedy do plaču...

prirozenost
20. lis 2014

@zuble Ahoj, mám za sebou kurz Nevýchovy a jsou to nejlépe investované peníze. Píšeš, že máš tři děti, no klobouk dolů..věřím, že to je náročné...já mám dítě zatím jedno, ale v kurzu je spousta maminek s více dětmi (dokonce i s pěti) a s Nevýchovou se jim daří. Navíc je součástí kurzu uzavřená facebooková skupina, kde se maminky vzájemně podporují a vyměňují si své zkušenosti s Nevýchovou. Takže za mně - kurz Nevýchovy bych doporučila každému rodiči. 🙂

kocka_on_the_road
24. lis 2014

Ahoj holky! Narazila jsem náhodou na tuto diskuzi. V Nevýchově jsem už téměř rok, mám doma 2 kluky (teď 4,5 a 2 roky) a musím říct, že jít do kurzu byla pro mě otázka záchrany - abych se nezbláznila. Nic lepšího jsem udělat nemohla. Nevýchova je úžasná v tom, že nemusím číst žádné knížky, nemusím si pamatovat, jak co mám říct, jak se kdy mám zachovat. Stačí se ptát sama sebe a svých dětí. Kdybyste měly jakékoli otázky, klidně se ptejte 🙂

zubinda
2. pro 2014

Ahij vse, @kocka_on_the_road , jsem rada ze jsem tuhle diskusi objevila. kocky bych se chtela zeptat vic ohledne vyuziti nevychovy pro3lete dite. Momentalne bojuju se synem-ze skolky na nas doma zkousi moresy jinych,bohuzel ne ty hezke. K dceri-9mesicu se ne vzdy chova hezky.snazim se jit na nej po dobrem,ale po x tem vysvetlovani aneustalem dalsim zlobeni a hadani se, kdy mi pritom dcera doslova visi na noze a nemam cas na sebe....casto rupnou nervy...momentane me syn ignoruje,kdykoliv mu neco rikam-mumla si a dela blbiny...zvazuju si kurz zaplatit,uz opravdu nevim jak z toho ven. Ano,jsou mnohem horsi deti a situace ale znate to-ted to vidim takhle a hledam nej.rychlou zachranu. Respektvat a byt respetovan jsem cetla asi pred rokem,ale prijde mi to pro takhle male dite ne uplne k vyuziti.nevychova stavi asi na podobnych principech? A presne jak pisete-cteni je prima ale uvedeni do praxe...

dagina
2. pro 2014

@pelmisek k tomu případu s dcerou a PC. Dohoda je sice dohoda, ALE kdyby mě někdo vytáhl od rozdělané práce u PC tak zuřím jak čert. Ale co teď, když je opravdu doba se jít chystat na večerní siestu.... . Když se vám to teď spolu nepovedlo, je třeba to příště zkusit jinak. Když už by se blížil čas, kdy je třeba ukončit činnost na PC, tak bych si k ní třeba sedla a zajímala se co tam dělá a jak to je pro ní důležité a naladila poklidnou atmosféru než odejde od PC.....no je to dřina a dřina, ale stojí to určitě za to.

Jinak já aplikuji, teda se o to aspoň snažím výchovu stylu RABR od miminka, jde to už od těch nejmenších a to je ta nejlepší práce. Jeden čas jsem měla období, kdy jsem měla pocit, že nic nefunguje, do toho druhé batole a byla jsem v koncích. Ale přešlo to a najednou zase vše super. Holky chodí samy s určitými návrhy a někdy jen čučím jak jsou úžasné.
Často mi to kazí manžel, pro něj je jednodušší na ně houknout, ale ono mu to stejně nefunguje, byť se třeba holky v ten moment zaleknou....

Všem přeji kladné výsledky, byť nepřicházejí ihned.....

dagina
2. pro 2014

@zubinda abych řekla pravdu, období ve kterém máš nyní děti bylo u mě také nejhorší a neskutečně náročné. Měla jsem pocit, že nefunguje prostě nic a že jen řvu a řvu..... . Starší dcera pochopitelně žárlila na mladší a nesměla jsem se hnout, aby si třeba vážněji neublížily. I přesto vypětí, jsem se snažila (někdy se to povedlo, někdy ne), řešit klidnou cestou, bez řevu a emocí. Nebyla to její vina, potřebovala ukázat správný směr a podat pomocnou ruku, tu jsem jí snad často podávala, byť to nebylo snadné.
Teď jsou holky naprosto super, jo, jsou občas bitky, neshody, ale v rámci mezí a vše se vyřeší v pohodě. Už si vůbec nepamatuji nějaký problém.....
Držím pěsti!!!!!! Dětičky jsou úúúúúúžasné osůbky.

kamkucha
3. pro 2014

@mirca1981 Prosím tě, jak vypadá ta kniha? Než dám tolik peněz, tak bych si to taky docela ráda přečetla. Nemůžu vůbec přesvědčit manžela...přijde mu to hodně, a navíc si myslí, že to naše děti nepotřebují...ale on je doma jenom na víkendy.... 🙂

mirca1981
autor
3. pro 2014

@kamkucha pošli mi mailík a já ti knížku pošlu 🙂

kocka_on_the_road
4. pro 2014

@zubinda Všechno, co popisuješ, znám dost dobře 🙂 S tím ubližováním - když to vezmeš z pohledu svého syna, tak je to opruz - malé mimino, které všude leze a bere mu hračky. Nemyslím si, že děti jsou schválně zlé, ale že si prostě brání svoje území, můžou toho menšího brát jako vetřelce 🙂 Po dobrém i po zlém jsem to zkoušela taky, pomohlo mi, když jsem to přestala vidět tak, že ten starší pořád jen ubližuje a ten mladší je chudák. Když je nějaká vyhrocená situace, jedno dítě drapnu a odnesu od toho druhého, teprve, když je klid, začnu zjišťovat, co se stalo a vymyslet, jak to udělat příště. "Tebe štve, že ti bráška bere vláčky? Jak to uděláme, aby tě už nezlobil?" A syn vymyslí třeba to, že si půjde hrát s vláčky do ložnice a zavře za sebou dveře. Vařím z vody, vždycky to řeším podle situace.
A s tím, že dělá věci podle dětí ze školky - Nevýchova neříká "dítě může vše", takže pokud se ti to nelíbí, máš právo říct, "nezlob se, ale takto to doma nechci mít. Ve školce se to třeba líbí tvým kamarádům, ale mně ne." Prostě si stanovit, kde je tvoje vlastní hranice,co ještě je OK a co už je za čárou. Hodně lidí se lekne, když slyší nebo čte, že dle Nevýchovy nejsou pro děti nutné hranice. Neznamená to - ať si dělají, co chtějí, ale naopak - každý má jinou hranici v tom, co je mu příjemné a co ne. Takže hranice ano, ale podle toho, jak to vyhovuje mně a mému dítěti. Že sousedovy děti můžou jíst sladkosti místo jídla a kdykoli? OK, je to jejich věc, ale u nás to takto nechci. A tak je to se vším - prostě zkoušet, jak to udělat, ať se spolu máme fajn. A když nevíme, tak se zeptat dětí 🙂

kamkucha
6. pro 2014

@mirca1981 Tak můj mail je...kamkucha@seznam.cz
Zajímalo by mě, jak zvládáte být partnerem svým dětem v době, kdy ho třeba přesvědčujete aby se vyčůralo...já si nedovedu představit, že se najednou přenastavím. Že budu z minuty na minutu ,,kamarád,, jak mám dceři říct v klidu po dvou hodinách přesvědčování, aby šla spát?
Já si to prostě nedokážu představit...

polaks
6. pro 2014

Nikoho neodcudzujem,tie videa som zatiaľ nevidela,ale mojím partnerom je môj manžel a deťom chcem byť mama,rodič,nie partner.

polaks
6. pro 2014

Len technická úprava : neodsudzujem

kocka_on_the_road
8. pro 2014

@polaks Možná je to jenom slovní hříčka, ale "máma" a "partner" - to si neodporuje 🙂 Já v tom vidím partnerství tak, že kromě toho, že jsem máma, tak chci být pro děti ta, za kterou se nebojí přijít i když rozbijou sousedovi okno, se kterou můžou mluvit o čemkoli, která děti jenom "neorganizuje" stylem: musíš/nesmíš/nedělej/spadneš, atd. Abych se v tom rodičovství neztratila sama sobě, abych dokázala kromě "mámy" být i sama sebou, abychom doma byli parťáci 🙂

prirozenost
8. pro 2014

@kamkucha Ahoj, víš ono v nevýchovném přístupu nejde o přesvědčování. Je to o tom se s dítětem dohodnout. Najít společně řešení. Většinou jako rodiče něco po dítěti chceme (myslíme si, že to přeci víme lépe než dítě), dítě to třeba nechce a my na to tlačíme, protože chceme, aby to dítě udělalo. Proč potřebuješ přesvědčit dceru, aby se vyčůrala? Pomohlo by ti k vyčůrání se, kdyby tě někdo o tom přesvědčoval? V kurzu Nevýchovy jsou výborná audia na procvičení si toho, být v kůži dítěte. To mi opravdu otevřelo oči. Začala jsem díky tomu mnohem víc vnímat, co mi syn říká. Jestli je to pro něj v tu danou chvíli v pořádku.

whiskey007
9. pro 2014

Dobrý den nečtu všechny komenty, ale ted jsem koukala na video o nevýchově a můžete mi vysvětlit jak se s 10ti měsíčním batoletem domluvit, že prostě jí musím přebalit (cuká se, chce odejít). Jí nevysvětlím, přeci, že to potřebuje a že jí to určitě taky vadí, že bude v mokru.... nějak to nechápu jak to praktikovat na tak malé děti s kterýma s eprostě domluvit nejde podle mě 🙂

prirozenost
23. pro 2014

@whiskey007 Ahoj, ono jde vlastně o to, bý k dítěti a k sobě naprosto upřímná. V tvé situaci to vidím tak, že ona to přebalování nepotřebuje. Přebalit ji potřebuješ ty, protože nejspíš nechceš, aby byla v mokrém, aby nebyla opruzená a tak..je to tak? To je vlastně mrvní krok - uvědomit si, jak to vlastně je. No a pak jdeš za dítětem a takhle mu to řekneš. Něco jako - já vidím, že se ti to přebalování nelíbí, teď nechceš přebalovat, viď? - tím uznáš pocity dítěte. A můžeš pokračovat třeba - Víš broučku, já tě ale potřebuju přebalit, protože se bojím, že když zůstaneš v mokré plínce, tak bys mohla z toho mít opruzeniny, a to já nechci. To by tě potom mohlo bolet a já bych potřebovala, abys měla prdelku v suchu. Co myslíš? Šlo by to? I s dítětem, které ještě nemluví se dá dohodnout tak, aby to vyhovovalo jak rodiči, tak dítěti. Doporučuju ti přihlásit se do rychlokurzu, který je zdarma - tam získáš víc informací a můžeš se tam i dozeptat, když ti nebude něco jasné 🙂

maciik5
3. led 2015

Za sebe musím říct, že pokud beru peníze investované do Nevýchovy jako investici do budoucna a do mého vztahu a to nejen s dětmi, je to vlastně docela malá investice, v porovnání s tím co člověk získá. A zajímalo by mě, jak si představujete komunikaci s dětmi až vyrostou. Já za sebe si představuju, že se budeme dobrovolně a rádi vídat a sdílet si o svých životech, podporovat se navzájem, respektovat se a inspirovat jeden od druhého. A nedovedu si představit, jak tohle může fungovat, pokud tomu nepostavím základní kameny už teď, když jsou děti malé. Ale třeba má každý o svém budoucím vztahu s dětmi jiné představy. Pak nechť se naplní 🙂

v82
15. led 2015

tak co se týká nevýchovy super 🙂 Dcera má 22 měsíců, ale pořádně nemluví, respektive mluví ve své řeči 🙂 Dokážu se s ní domluvit docela obstojně, ale přebalování hrůza a to nemluvím o tom, že bych chtěla aby už chodila na hrnec a ona tam zatím nikdy nic neudělala, ale sedí tam docela ráda. Myslíte, že i v tomto existuje nějaký fígl podle nevýchovy jak se s ní domluvit nebo jak to udělat aby na ten zatracený hrnec už začala chodit a mohli jsem konečně zrušit plíny alespoň přes den?

maciik5
19. led 2015

Podle Nevýchovy i podle mé vlastní zkušenosti bych nechala vše na dítěti. Ano můžu vyjádřit svoje pocity kolem toho, zkusit navrhnout něco co by dítěti mohlo pomoct. Nicméně čím víc tlačím (na cokoliv), tím míň dítě chce vyhovět. Když si od tématu odpočinu třeba na 14dní, vypozoruju proč to tak chci, dostanu jiný pohled, leckdy se vše začne hýbat. Jsem už schopná dítěti bez emocí popsat, proč je to pro mě důležité. Zatím bych se snažila zpříjemnit si přebalování pro vás obě. Ať je přebalování, pobyt na nočníku váš čas. Držím palce. Je to období, které když se přejde v klidu a respektu vůči potřebám dítěte (ale i sobě) jde vše mnohem snáz. Držím palce.

evita_ij
30. led 2015

Holky, nevíte - je někde záznam živého vysílání z úterý? děkuji

kocka_on_the_road
30. led 2015

evita_ij Zkus se zeptat emailem na Nevýchově.

basska
12. únor 2015

@kocka_on_the_road muuž dotaz co všechno dostaneš v kurzu? ?Máš přístup jen na videa A fb skupinu nebo u nějaké materialy? Uva zujeme o tom s kamaradkou napul ale nevim co od toho cekar. Diky

marsrutka
12. únor 2015

je to dobrý kšeft a móda, zas se stáda najdou, ty které zhltnou 50 odstínů šedi a např. tohle, copak nemáte odpověď samy v sobě, potřebujete na to brožurky, vyhodit pár tisíc do vzduchu, musím se smát, když jedna tu napíše, je to investice do budoucnosti,existuje vůbec ta správná výchova? unifikované matky, za pět let či rok zas přijde něco jiného a zase se hejno na to vrhne, neodsuzuji, jen hluboce nechápu...stádo...a líbí se mi názor, že dítěti chci být rodič a ne partner o tom to je, laskavé mantinely