Nový druh výchovy - Nevýchova - Katka Králová

mirca1981
7. pro 2013

Ahojky, chtěla bych založit diskuzi na téma "Nevýchova". Mám 20 měsíčního synka a stále řeším jak vychovávat své dítě, aby to pro něho a pro nás jako rodiče bylo to nej. Před nějakým časem mi poslala jedna moje známá odkaz na www.nevychova.cz. Zaregistrovala jsem se do rychlokurzu zdarma a pozorně sleduji videa paní Katky Králové. Moc se mi videa i názory "Nevýchovy" líbí. Touto diskuzí bych si chtěla přečíst vaše názory na tento druh výchovy a pokud možno i vaše úspěchy. Já sama se snažím být pro mého synka "partnerem", i když se mám ještě co učit. Synek je pěkný vzteklík a já mám kolikrát co dělat, abych zvládla své emoce. Moc ráda si přečtu vaše zkušenosti 😉

petra49
20. bře 2014

@misakrupi - plně souhlasím, ještě s jedním dítětem by se to dalo, ale se dvěma fakt kolikrát ne. Přečetla jsem i RABR, snažim se po dobrém, ale někdy to fakt nejde.

tina_7
21. bře 2014

...dle Nevýchovy prý se lze "domluvit" i s dětmi, které ještě nemluví - co když máme osmiměsíční svéhlavičku, která občas dost zkouší naši trpělivost? Jdou nějak principy Nevýchovy aplikovat u miminek? Teď bych spíš prosila o komentář nějakou maminku, která to zkusila - ona teorie je jedna věc a praxe druhá 🙂

misakrupi
22. bře 2014

@tina_7 - a jak třeba zkouší vaši trpělivost? O co konkrétně jde? Myslím si, že Nevýchovu, resp. určité principy aplikovat jde - protože nejde jen o principy Nevýchovy, ale výchovy obecně. 😀 V čem máte spolu s miminkem problém?

cincolina
23. bře 2014

@petra49 @misakrupi tak my jsme se nakonec s mužem dohodli, že si kurz zaplatíme, takže průběžně budu informovat, jak to jde aplikovat na dvě. To nás totiž teď zaměstnává docela dost - hádky o hračky, pošťuchování ...

mirca1981
autor
23. bře 2014

@cincolina no tak to je super, tak to pak určitě písni, jak to na děti "funguje" :D a zda to za ty peníze za to stojí 😉

leni5
24. bře 2014

@cincolina taky jsme se rozhodli do toho jít. Tahání o hračky už máme doma taky... Jinak nás teď nejvíc zaměstnává vztekání a ignorace 😀

misakrupi
24. bře 2014

To jsem zvědavá na vaše pocity z kurzu. Tak se určitě podělte. 😉 Každopádně mne každý den utvrzuje to, že někdy je autoritativní zákrok jediný možný krok. 😀

mirca1981
autor
28. bře 2014

@leni5 další do kurzu, super, taky určitě písni, zda u vás proběhla změna k lepšímu 😉

nesetrilek
8. dub 2014

@cincolina, @leni5 , ahoj 🙂 , můžu se zeptat, jak jste spokojené s kurzem nevýchova? Taky o tom vážně uvažuju 😉
Děkuju za odpověď!

cincolina
8. dub 2014

@nesetrilek ahoj, my nestíháme koukat na videa 😀 ... zatím se snažíme uplatňovat domluvu, děti se učí vymýšlet řešení a docela jim to začíná jít. A opravdu spousta věcí jde víc vpohodě (odchod ze hřiště, uklízení, ...). jak postoupíme dám, budu informovat 😉

leni5
9. dub 2014

@nesetrilek Ahoj, s kurzem spokojená jsem. Horší je to s převedením do praxe, taky se snažím dělat dohody, ale často se mi stává, že dcera(4r.) nereaguje, ale celkově se asi trochu uklidňuju já, tak i situace doma. A i nějaká ta dohoda se někdy podaří. Zatím máme rozkoukaný druhý týden, tak za mě doporučuju. Jen bych někdy brala aby to bylo lehčí 😀

nesetrilek
9. dub 2014

@cincolina, @leni5 moc děkuju, tak už mám kury takz objednaný 🙂

jannka15
9. dub 2014

@giraffe3 já myslím, že momentálně vaší dcerce opravdu nevysvětlíte, že potřebujete uklidit, uvařit nebo se v klidu najíst. např má dcera v tomto věku těžce nesla i když jsem šla na záchod, nebo jsem se jen postavila ke kuchynské lince, jedla u mě na klíně. dnes je jí 21 měsíců a už při ní v pohodě uvařím, uklidím, najím se a ona jí sama na velké židli u stolu. prostě k tomu sama dozrála. myslím, že je to o tom nejít proti dítěti, dát mu to, co v dané období potřebuje a nechat ho si ke všemu přirozeně dojít tehdy až na to bude zralé. Ve věku vaší dcery jsem mou dceru také stále nosila, ted už chodí sama. Když chce abych jí nesla, tak jí vezmu, ale už není problém se domluvit, že jí ponesu chvíli a pak jí řeknu, že už mě bolí ruce a že si potřebují odpočinout. V noci stále kojíme, ale předpokládám, že ani toto nepotrvá do puberty 🙂 Jinak já jsem videa Nevýchovy neviděla, ale hodně se inspiruji např. respektující výchovou, naomi aldort, principy montessori a principy kontaktního rodičovství.

giraffe3
11. dub 2014

@jannka15 dekuji za prispevek. Jsem rada, ze to taky nekdo resi podobne jako ja. Vetsinou mi vsichni reknou, ze dceru rozmazluju, ze si siju na sebe bic atd. Obcas ji necham plakat, to kdyz uz jsem s nervama na hranici. Musim taky napsat, ze jsem s dcerou sama a to uz od chvile, kdy jsem byla tehotna, takze se neni asi cemu divit. Jen je to na me nekdy trochu moc. Je pravda, ze se to trochu zlepsuje, dokaze uz sedet nejakou dobu na lince a varit se mnou, zacala i uklizet se mnou, obcas si pri tom hraje a prestala se bat vysavace. S tim kojenim si nekdy rikam, jestli ji to opravdu prejde, ma to misto dudliku. Vsechny maminky co znam, uz davno nekoji. My v 18ti mesicich bez toho nemuzeme byt.

jannka15
11. dub 2014

@giraffe3 kdybyste to chtěla se mnou probrat vice,tak mi klidně napište do IP,tady bychom byly asi mimo téma diskuze.

elissa23
28. dub 2014

zdravím maminky, o nevýchově jsem se dozvěděla od kamarádky, koukala jsem na videa zdarma, je to opravdu pěkný - umět se domluvit s vlastním dítkem, nedohadovat se, nevztekat.... u nás je to asi ještě běh na dlouhou trať. Knihu Respektovat a být respektován si zajdu koupit, už sem o ni slyšela. Nedávno jsem četla Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly a ta je opravdu pěkná - jen něco je číst a něco převést to do praxe- to mě osobně dělá někdy dost problém. Stejně jako @margitkari mám 2ročního syna a domluvit se s ním jde těžko, protože ještě sám nemluví, i když vím, že mi rozumí. A stejně jako @verdos se učím hlavně já sebeovládání, ve vypjatých situacích, kdy se syn vzteká se učím zachovat klid - a to hlavně v případě, že na vás koukají okolní lidi, jak kdyby jsem byla nejneschopnější matka na světe, která neumí uklidnit své dítě.
@mirca1981 myslíte, žebych mohla poprosit taky o knihu Vychováváme děti a rosteme s nimi v el. podobě?

Člověk se vlastně s dětmi učí, jen je to někdy teda dost náročné. Ale myslím, že tady je cesta - aby z našich dětí byly sebevědomí lidé, které jsou zodpovědné za své chování🙂

mirca1981
autor
28. dub 2014

@elissa23 knihu ti ráda pošlu, napiš mi mailíka 😉

margitkari
28. dub 2014

@giraffe3 mi jsme měli doma to samé, všichni mi říkali, že ji rozmazluji, protože jsem ji hodně chovala atd. Ale taky si myslím, že mi určitě nechce dělat naschváli a rozhodně byla klidnější jak ona tak i já ( seděla mi na lince a spolu jsme vařili, ochutnávala mi kde co a moooc ji jednu dobu bavilo dávat brambory do kastrolku 🙂 ).

Jinak ted jsme furt stejně u vztekání a ne a ne to přejít . Mě spíš přijde, že mi nevychováváme děti, ale děti nás ......... momentálně se učím velké trpělivosti a sebeovládání 😒 .
Někdy se s malou domluvím úplně v pohodě a jindy jen na ni promluvím už brečí . Nechci ji něčím omlouvat, možná to bude růstem zoubků, které nese dost špatně, ale stejně mi to srdce nedá a mockrát už jsem povolila i přes svoje přesvědčení o opaku 😖 .
Ještě jsem si pořídila knihu Líný rodič od Tom Hodgkinson a je velmi zábavná a poučná co se týče výchovy. Vřele doporučuji.
@cincolina
@leni5 taky budu ráda, za Vaše zkušenosti z kurzu 😵

lolelole
4. kvě 2014

@cincolina Ahojky, mohu se zeptat jak to u vás probíha ? Daří se ? Hodně zvažuji ten kurz ale je to taková spousta pěněz ☹ Kdyby to bylo o polovinu levnější neváham ani vteřinu ale tohle je skoro celá mateřská. Stojí to za to ? Děkuji 😉

cincolina
4. kvě 2014

@lolelole @margitkari my bohuzel vubec nestihame se divat na videa, ale to co jsme zatim videli nam dost pomaha. Mozna paradoxne se nam dari lepe se domlouvat a resit situace vklidu s dvouletakem, dcera si bude muset na domluvy jeste zvykat... Co se tyce penez, tak to berem jako investici do budoucna, ale urcite se to vyplati

elissa23
26. kvě 2014

@cincolina ten kurzík šel kdysi platit i měsíčně, stál 750Kč, ale to zrušili a bud se teď zaplatí 3990Kč hned nebo pak 4100Kč tuším ve dvou splátkách. Já bych do kurzu šla, ale manžela neukecám. ☹
Slyšela jsem už více pozitivních ohlasů na kurz. Ať se Vám daří, držím palce. 😉

yellowbanna
27. kvě 2014

Mohla bych se zeptat vas, co kurz zkousite (uvazuju o nem) - jak vase deti reagovaly na domlouvani se? Ja to obcas zkousim podle toho, co jsem nakoukala na volnych videich, ale muj syn vetsinou rekne, ze nevi nebo ze nechce nic rikat...takze to vetsinou skonci tak, ze je ta dohoda jen jednostranna, to jeste v tom lepsim pripade...Tak bych rada vedela, jestli jste se pro tyhle pripady dozvedely taky jak na to, ale hlavne, jestli to tak treba vase deti nemely taky a zlepsilo se to...dekuju

cincolina
28. kvě 2014

@yellowbanna u nas to bylo zezacatku take tak, dcera s revem odpovidala, ze nema zadny navrh, ale postupne se uci vymyslet reseni, s dvouletym nam to opravdu jde lip. Kdyz dite nema navrh ma se mu jit naproti s nejakym resenim, ale pro dodrzeni domluvy je mnohem lepsi to, kdyz to dite vymysli samo.

evita_ij
29. kvě 2014

Ahoj,taky sleduji jen ty videjka zadarmo, na kurzík zatím opravdu nejsou peníze, je to pálka, a uvádění do praxe je taky problém trošku. Zní to všechno hezky a snadno,ale je to děsná dřina 😀 Hlavně u mě! Ty staré vzorce jsou tak hluboce zakořeněné, že je pro mě skoro nemožné to změnit...a děsně mě to štve....
Čtu také knížky, naposled Sourozenci bez rivality, výpisky z toho jsou v článku v mém fotoblogu zde. A ted začínám číst tu Vychováváme děti a rosteme s nimi od Naomi Aldort.

Např. nyní řešíme odplenkování s 2letým synkem 🙂 prostě nebude chodit na nočník, ani na wc, jen občas si sedne, ale podaří se spíš čůrání, bobek zásadně do plínky. Dneska mu říkám něžně. Miláčku, já se nezlobím, půjdem umýt zadeček, ale potřebovala bych, aby ses už naučil kakat do nočníku nebo do záchodku, zkusíš to? A on: Já víííím! 😀 Tak mu říkám:Až budeš ty chtít, ano? 🙂 tak jsem zvědavá, kdy začne 🙂

majka4585
24. črc 2014

@mirca1981 ahoj, mohla by si aj mne poslat tu elektronicku formu Naomi Aldort - Vychováváme děti a rosteme s nimi. moj email je maria.salatova@gmail.com. DAKUJEM

bobo1
24. črc 2014

@mirca1981 Ahoj, mohla bych poprosit o tu knížku od Naomi Aldort - Vychováváme děti a rosteme s nimi?? Bohca.M@seznam.cz
Moc děkuju 🙂

kacikaci
25. črc 2014

@mirca1981 mohla bych taky poprosit o knihu? na ruthie.ruthie@seznam.cz?
moc děkuji!

dagmarkaaa
31. črc 2014

@cincolina
@leni5 Ahoj holky, prosím dejte vědět jak vám to jde a jaký byl kurz? Jsem hodně zvědavá, jako nevýchova je to princip hezký, jak už tu zaznělo, převedení do praxe bývá horší... zajímaly by mě vaše výsledky, nejtěžší je asi změnit sebe, mě se to zatím moc nedaří.

marcinek
31. črc 2014

@mirca1981prosim mohla bys mi taky poslat knizku Vychovavame deti a rosteme s nimi na marout@seznam.cz moc rada bych si ji precetla. Divala jsem se i na ty videa od Katky, ale na videu to je krasne, prevedeni do praxe uz ponekud horsi.
@dagmarkaaa ahoj Dasi, taky na tom zacinam pracovat se zmenit Zatim mi to jde, ale to jen proto, ze mam posledni mesic jen Tobika. Ten i kdyz se vztekne, tak mu domluvim. Ale az se vrati Domca z prazdnin, tak se bojim, ze pohorim jak papir. S ni je to komplikovany, vse musi byt po jejim nebo je rev proste tvrdohlava po mamince 😀

diniki
31. črc 2014

Jsem z nevychovy taky nadšená, ale jak tu píšete, převedení do praxe - horor. Stala jsem se fanouškem i na fcb. Katka i ostatní z nevýchovy tam často vkládají hezká moudra a své osobní příběhy a já si vždycky řeknu, jak bych se měl víc snažit. Ale když se snažím, tak to asi víc kazím. No jsem zvědavá, jak se nám bude dařit dál, aby z nás byly parťačky 🙂