Nový druh výchovy - Nevýchova - Katka Králová

mirca1981
7. pro 2013

Ahojky, chtěla bych založit diskuzi na téma "Nevýchova". Mám 20 měsíčního synka a stále řeším jak vychovávat své dítě, aby to pro něho a pro nás jako rodiče bylo to nej. Před nějakým časem mi poslala jedna moje známá odkaz na www.nevychova.cz. Zaregistrovala jsem se do rychlokurzu zdarma a pozorně sleduji videa paní Katky Králové. Moc se mi videa i názory "Nevýchovy" líbí. Touto diskuzí bych si chtěla přečíst vaše názory na tento druh výchovy a pokud možno i vaše úspěchy. Já sama se snažím být pro mého synka "partnerem", i když se mám ještě co učit. Synek je pěkný vzteklík a já mám kolikrát co dělat, abych zvládla své emoce. Moc ráda si přečtu vaše zkušenosti 😉

romcovaklarka
7. pro 2013

@mirca1981 Děkuji za odkaz, videa jsem začala koukat a diskusi si s dovolením oblíbím, vypadá to zatím zajímavě 🙂

leni78
7. pro 2013

Ahoj, určitě zkouknu 🙂, slovo nevychova se mi líbí, pokud znamená něco podobného, co vnímám jako prospěšné pro děti ja. 🙂 tzn. Respekt, zájem o osobnost dítěte a podporu jeho přirozenosti, nevnucovani svých postojů, dovedností, spíše pokoru k jeho napadum a myšlenkám. Důležity je také poměrně velký prostor k seberealizaci. Nezasahovani, neopravovani, neuceni přehršel basnicek a nesmyslů. 🙂

lucajdak
8. pro 2013

Tak to je pecka, budu to louskat cely vecer - pak napisu

cajomilka
8. pro 2013

Neexistuje to i v knižní podobě?? Videa mě neba 😒

sarka_gajdosova
9. pro 2013

Když jsem poprvé slyšela slovo nevýchova v tomto kontextu, tak mě napadlo slovo nezodpovědnost. Nyní však vím, že takto to Katka postavené nemá. Je fajn, že uvádí spoustu praktických námětů a odpovídá konkrétně na otázky. Už jsem ji zažila s jejjími předchozími projekty - všimla jsem si, že trochu ji chybí zkušenost s těmi nejmenšími dětmi a vhled do problematiky nemocných cí zdrav. postižených (ačkoli v jednom videu mluvila o tom jak si má rodič užít pobyt v nemocnici - to nebylo zrovna povedené, ale je tam spoustu jiných věcí, které můžete využít).

@cajomilka Skoro vše o čem Katka mluví se dá najít v knižní podově. Neprezetuje to, ale podle mých znalostí vychází z Efektivního rodičovství a z konceptu respektovat a být respektován - stejně tak se jmenují i knihy. Osobně bych pak doporučila ještě knihy: Dost dobří rodiče aneb drobné chyby ve výchově dovoleny, Svoboda a hranice láska a respekt, Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly. Existuje spousta fajn knih, takže tolik jen pro inspiraci.

mirca1981
autor
9. pro 2013

@romcovaklarka určitě sem pak písni, jak se ti videa líbí a zda jsi začala metodu praktikovat 😉 . @leni78 přesně o tom ta metoda je 😉 . @lucajdak určitě písni, zajímá mě názor 😉 @cajomilka knížka na Nevýchovu asi není nebo o tom nevím, ale hodně tomu podobná je kniha od Naomi Aldort - Vychováváme děti a rosteme s nimi (mám ji v elektronické podobě, mohu na zažádání poslat třeba mailem) a nebo jak píše @sarka_gajdosova Respektovat a být respektován,...atd.
Jinak jsem moc ráda, že se tato diskuze nestala nečinnou, proto tímto díky za vaše příspěvky a pište, pište... 😉
Já sama se o to pokouším a zjistila jsem, že nejdříve musím začít u sebe, hodit se do pohody a pak je v pohodě i můj synek 🙂

kardka
21. únor 2014

ahoj, nevýchovu jsem zkusila a musím říct, že zatím funguje tak na 80%. Občas se stane, že se sice na něčem domluvíme, ale syn si to pak rozmyslí a nechce dohodu dodržet. Také mi nefunguje důvěra s jídlem. Když jsem nechala k dispozici bonbony (dříve byly jen občas a musel se zeptat) tak za první den snědl celý sáček bonbonů a samozřejmě neobědval a nevečeřel. Druhý den snědl 4nanuky a 2 čokolády a opět bez oběda. Třetí den jsem nevydržela a vrátila vše do starých kolejí. Zajímalo by mě, jestli se někomu z vás důvěra ve správný výběr jídla osvědčil nebo ne.
Jinak v ostatních věcech je to super, už se skoro vůbec nedohadujeme , prostě se dohodneme 🙂

kommari
24. únor 2014

@mirca1981 ahoj, zrovna s manželem řešíme, jestli po zhlédnutí videí máme jít do placeného kurzu. Snažíme se s malým (19měs) domlouvat,mám za sebou i kurz RaR, ale v některých případech se s ním prostě domluvit nedá. Zaujala mě nabídka na elektronickou verzi knížky od Naomi Aldort, mohla bych o ni poprosit ? Díky moc

lencidlo
25. únor 2014

Ahoj, také jsem zhlédla dostupná videa a moc se mi to líbí, máme doma 11-ti letého syna na kterého nic neplatí, ale o víkendu jsem to zkusila, jak to uvádí na videu a vypadá to, že by to na něj mohlo fungovat. Zdá se mi to super ! Taky vážně uvažuji o placeném, kurzu i když ta částka 😖

mirca1981
autor
25. únor 2014

@kardka no tak to ráda "čtu" že metoda funguje na tolik procent 😉 myslím, že to je úspěch. S tím jídlem, já zatím takové problémy moc neřeším, malý ještě nemluví, takže si o sladkosti zatím neříká, takže mu je moc ani nedávám. Jen jednou za čas, když je ve společnosti s dětmi. Každý má asi jiný názor, ale já si mysím sladkosti jo, proč ne, i my dospělí je máme rádi, tak proč odepírat, ale domluvila bych se. "Spapal(a) jsi oběd (večeři), dáme něco dobrého na zoubek." Ale zatím nemůžu radit. @kommari pošli mi mailík a já ti knihu pošlu a pokud půjdeš do placeného kurzu, dej vědět, zajímá mě tvůj názor. @lencidlo je super, když vidíš, že to funguje, něco na tom zkrátka bude 😀 děti jsou asi všechny stejné 🙂 taky písni, zda půjdeš do placeného kurzu, zajímá mě, v čem je to jiné 🙂

kardka
26. únor 2014

@mirca1981 prosím tě, můžeš miknihu taky poslat? jinak ohledně jídal - to co píšeš samozřejmě děláme, když sní oběd neo večeři, může si dát něco sladkého. Ale po shlédnutí kurzu nevýchovy jsem chtěla zkusit ho nijak neomezovat, at si vezme podle libosti, ale to dopadlo jak jsem psala, takže jsem se vrátila k zavedenému systému 🙂

lencidlo
27. únor 2014

Holky jdete někdo do placeného kurzu nebo jste v jejich klubu nebo máte někdo po placeném kurzu ??? 🙂

giraffe3
27. únor 2014

Ahoj, ja mam prectene: Kontaktni rodicovstvi, Naomi Aldort-Vychovavame deti a rosteme s nimi, manzele Koprivovy-Respektovat a byt respektovan a zhledla jsem vsechny videa co byly zdarma o nevychove. Jenze vsechno je o detech s kteryma se da domluvit. Jak se mam domluvit se 17ti mesicni holcickou, ktera porad fnuka, visi za teplaky a bez maminky neudela ani krok?

mirca1981
autor
1. bře 2014

@giraffe3 Já mám taky přečteno spoustu těchto knih a nastudovaná videa a se synkem se občas nedá domluvit a to mu budou už v dubnu 2 roky. Zatím ještě vůbec nechce mluvit a to je u nás kámen úrazu, vázne u nás komunikace z jeho strany, on už mi rozumí. I když vidím, že se situace u nás trochu zlepšuje, ale měli jsme i těžká období, proto jsem se začala o Nevýchovu zajímat. Já věřím, že to chce jen čas. Neboj, bude líp, alespoň já si to sama sobě říkám, malý nebudou na vždycky 😉

margitkari
1. bře 2014

Ahoj holky, taky jsem se dostala k videu výchova nevýchovou a hodně mě zaujalo 🙂 . Taky se chci domluvit s mou holčičkou, které je 19 měsíců a ještě moc nemluví ( takže ta domluva je mezi námi a okolím dost náročná) i když nadruhou stranu co chce tak o to si nějakým způsobem řekne. Mám pocit, že taky v některých situacích reaguji špatně nebo spíš jí manipuluji, aby to vyhovovalo mě. Momentálně má jakési období kdy se začně hned vztekat pokud jí nevyhovím i když se jí snažím vše vysvětlit ☹ . Budu taky ráda za Vaše zkušenosti nebo rady s tímhle kurzem. Děkuji Martina 😉

verdos
3. bře 2014

Tak jsem čekala, jestli se tu neobjeví někdo se zkušeností s malým dítětem, a zatím asi ne. Právě jsem o tom taky uvažovala, ale syn má 2 roky a umí říct sotva pár slov. Nedokáže třeba ani odpovědět, když vidí hrnek a sklenici (do hrnku dávám vodu, do sklenice ředím chladný čaj) a zeptám se ho, jestli chce to nebo to... stojí a opakuje "pití, pití,..."... Jak se můžu s takovým dítětem na něčem domluvit, to mi rozum nebere. Paní Katka tam někde mluví nebo píše o tom, že se dá domlouvat i s velmi malými dětmi, které ještě nemluví, ale já prostě číst myšlenky neumím. Podle mě prostě to prostě s dětmi, které ještě nejsou rozumově dost daleko, tak to nejde. Nefunguje ani vysvětlování (proč nečuráme schválně na koberec, nerozpatláváme jogurt po gaučit, nebijeme 3měsíční miminko apod.). On je jako hodný a věnuju se mu dost, ale občas mu "rupne" v hlavě a dělá totální nesmysly. Ono se řekne chovat se k dítěti jako k partnerovi (nebo jak někdo říká k nejlepší kamarádce), ale ti vám nevtrhnou bez svolení do nějaké místnosti, kde budou strkat do zásuvky vrtačku a zapínat ji a pak utečou do špajzu, kde vám poshazují sklenice a budou okusovat nemytou mrkev, apod... Takže zatím sbírám inspiraci (četla jsem knihu Respektovat a být respektován a prošla rychlokurzem Nevýchovy), ale zatím se spíše učím sebeovládání (to se bude určitě vždycky hodit) a klidu a snažím se zbytečně nekřičet, i když někdy je to fakt o nervy (hlavně v těch nebezpečných situacích)...

tomaskovamaminka
3. bře 2014

Ahojte, tiez som pred par dnami videla taketo video, ale ukazovali tam len male deti. Mna by zaujimalo, ze ci je take nieco aj pre take cca 6r?🙂 S tym nasim niekedy sa ozaj neda dohovorit:/ Ale deti su rozne, vidim to doma.
@mirca1981 Prepac, ale som sa aj pobavila, ze "maly este nehovori a o sladke neprosi🙂 " Ani nas este nehovori, ale on sa obsluzi pomocou stolicky(zidle) sam:/ A ked nedociahne, tak rukami nohami naznaci co chce, a ked sa nevieme dohovorit, tak ho zdvihnem a sam si ukaze. Som rada, ze som nasla tuto diskusiu, a som zvedava na dalsie prispevky🙂 Vdaka🙂

giraffe3
4. bře 2014

Takze my umime i znakovani pro batolata, rekne si o jidlo, o piti (znakuje i vodu), spat, koupat a mnoho dalsich veci, vcetne zviratek, co nezna, to si vymysli, vetsinou to pochopim, nekdy ne. Presto se s ni nekdy proste nedomluvim. Snazim se ji vyjit vstric ve vsem, co neni nebezpecne, co je nebezpecne, tomu se snazim vyhnout, zatim nedosahne na kliku, takze nebezbeci mame zavrene v komore a zbytek nekde nahore(v polickach apod.) necham ji se mnou delat domaci prace, tahat obleceni, ponozky, plinky. Presto ji nevysvetlim, ze potrebuju zrovna uklidit, uvarit ( a to sedi na lince, presto se ji to nelibi, chce byt v naruci) a taky se najist ( vetsinou kdyz jim, sedi mi v kline, hruza, jim vsechno studene). To by me teda zajimalo jak by tohle resili vsichni ti autori tech chytrych knizek. A to muj pritel rika, ze s ni mam nekonecnou trpelivost, on by to pry nevydrzel. A jak ji mam vysvetlit, ze prso neni dudlik a nemuze ho cucat celou noc? Uz proto, ze se maminka potrebuje vyspat. Taky si myslim, ze tady domluva neni mozna. Pocurany koberec mi vadi asi ze vseho nejmin, vzdycky jde pro hadr, aby to po sobe utrela( mame jen koberecky, ktere hodim potom do pracky).

pelmisek
4. bře 2014

No tak já mám tedy problém s tím pojmem "dohoda". Z těch videi jsem to nějak nepochopila, pže v jednom z nich je řečeno, že dohoda NENÍ kompromis! Tak co to potom teda je? Já něco chci, dítě něco chce a nakonec se dohodneme co a jak aby nám v tom oboum bylo dobře - tak je řečeno ve videu. To je ale dle mého názoru kompromis. Nebo se mýlím?

giraffe3
5. bře 2014

Myslim, ze pani Katka mysli, ze v kompromisu neni dobre nikomu. Takze nekdy je to o tom, se s tim smirit a presvedcit se, ze mi je dobre. (Napriklad kdyz mi boli zada z neustaleho tahani ditete a nocniho kojeni....taky dost dobre nevim, jak si to Katka predstavuje).

pelmisek
11. bře 2014

Jo to jsem pochopila, že v tom není dobře nikomu. Ještě by mě zajímalo jako řešit když dítě dohodu poruší? Např. včera jsme se dohodly, že Veru ještě před koupáním půjde na asi 10 minut na počítač - učí se hodiny, takže dohoda zněla do 7 hodin a že si to sama ohlídá. No byla na PC a samozřejmě do něčeho zabraná, takže jsem jí připomněla naši dohodu a že už je tedy těch 7 a ať už končí a ona, že musí něco dodělat atd.... a nakonec jsem musela "tvrdě" zakročit a připomenout jí, že jsme se na něčem dohodly a dohody je třeba dodržet. Tak si s tím stejně nevím moc rady, pže z toho stejně byl řev. Samozřejmě jí naštvalo, že si to na PC nemohla dodělat - to chápu, ale dohoda je dohoda. Doufám, že časem si na ty dohody zvykneme a nějak se to usadí 🙂

cincolina
13. bře 2014

právě taky váhám, zda jít do placeného kurzu a zeptat se tady mi přišlo jako dobré řešení. Emaily zatím posílané paní Katkou zní velmi idylicky. Viděla jste některá to živé vysílání co bylo v pondělí a přerušilo se? Chci se na něj podívat dnes.

susi77
14. bře 2014

Ten kompromis je podle mě v tom, že u kompromisu každý udělá nějaký ústupek - něco co se mu nelíbí, dohoda je o tom, že najdou řešení, které se líbí všem.
Jak tady psala Pelmisek o tom počítači. Dřív jsem to tak brala taky, ale pak mi došlo, že jsem na syna moc tvrdá. Uvědomila jsem si že manžel se takhle taky zapomíná u počítače docela často a od toho počítače ho neodtáhnu 🙂. Tak jsem prostě jen znova připomněla, nechala ho dodělat, co zrovna dělal (dokouknout pohádku atd) a když i tak nedodržel, prostě jsem poukázala na nějaký přirozený důsledek který to nese. A nechala to být. Oni děti s námi chtějí vycházet a dělat nám radost, fakt. Já mam jen problém s trpělivostí. A taky jsem zjistila, že je úplně kontraproduktivní říkat synovi co nemá dělat. On to prostě chápe jako moje přání - takže když řeknu nerozsypej ty lupínky přesně to udělá, když mu to neřeknu ani ho to nenapadne.

mirca1981
autor
18. bře 2014

Pro ty, co neviděli živé vysílání 🙂 http://vychovanevychovou.cz/zive/vysilani/?gw=v...

veru1909
18. bře 2014

Ahoj vsem maminkam s malymi detmi, resp.batolaty velmi doporucuji knihu od Dr.Karpa - Nejstastnejsi batole v okoli. Je tam par figlu, ktere nam prima funguji🙂.

Katky Nevychova a Aldort jsou skutecne spise pro 'civilizovanejsi' deti a ne pro nase prehistoricka simpanzi mladata ci neandrtalce;)

mirca1981
autor
19. bře 2014

@veru1909 děkuji za tip na knížku 😉

mirca1981
autor
19. bře 2014

@veru1909 jééé, teď sem přišla na to že ji vlastně mám, Harvey Karp 😀

misakrupi
19. bře 2014

Tak já mám děti ve věku, kdy se s nima domluvit docela jde (5 a 8) a zkouším Nevýchovu aplikovat, ale nijak zvlášť se nedaří. Jde přesně o to porušení dohody, kdy se na něčem domluvíme a oni pak zkouší tu domluvu různě měnit. U nás teda víc platí to, že jasně, domluvíme pravidla, ale dohled nad jejich dodržováním musí být - oboustanný. Pokud poruší, pak následuje nějaký důsledek, potrestání. A abych řekla pravdu, tak kolikrát už k večeru - unavená z práce po celým dni, nemám náladu spoluvymýšlet nějaká nová řešení, kor když se ty dvě zlatíčka do sebe pustí nebo prostě kvůli něčemu ječí. Prostě děti - chca/nechca - musí umět poslechnout, jinak by mi za chvíli skákaly po hlavě. 😝
Katka to vypráví s takovým nadšením, že když se to poslouchá, tak se to zdá tak snadné a krásné. Jenže ono je něco jiného starat se o děti ve škole/školce a starat se o děti svoje vlastní, když má člověk milion dalších starostí, než jenom láskyplnou výchovu. 😎
Taky jsem měla jako bezdětná idealistické představy o výchově dítěte, jako jednomatka o výchově dvou dětí. A dneska si stojím za tím, že dokud to člověk sám neprožije, pak ví houbelec o tom, jak to ve skutečnosti je. Ona ta energie - ať chceme nebo ne - časem prostě ubývá a člověk, ať vnímajíc své děti jako úžasné bytosti, je taky jenom člověk.
Takže nechci brát někomu iluze, ale myslím si, že Nevýchova je jen báječná ideologie.
Ano, pokud by Katka měla už dospělé dvě, tři děti a měla sama u sebe, potažmo u lidí kolem sebe vyzkoušeno, že tahle výchova-nevýchova funguje dlouhodobě, efektivně a ze všech jejích dětí vyrostli opravdu takové uvědomělé bytosti, pak uvěřím. Tohle je pro mě jen úžasná teorie, ale v praxi přínosná jen s kombinací dalších přístupů. 😉

pelmisek
20. bře 2014

ona Katka pokud vím vychovává dvě nevlastní děti - tuším, že ne uplně malé tak nějak 8 a 10 nebo tak nějak, takže praktické zkušenosti určitě má, ale jinak souhlasím s misakrupi🙂

misakrupi
20. bře 2014

@pelmisek Když já si myslím, že i v tom je rozdíl. Ty děti se prostě jinak chovají, když jsou doma s "mámou" a jinak se chovají, když jsou na x dní "u táty". To mi nikdo nevymluví (vlastní zkušenost - naši se rozvedli, když jsme byli malý a ten svět je pro dítě rozdělený).
Katka je zkrátka v jiné roli, než v roli 100% maminky - tak to prostě je. 😉 Až bude mít sama vlastní děti, od malička, od narození a dosytosti se "nasytí" jejich 24 hodinovou přítomností, jejich rozmarů (protože jiné romary má dítě u rodiče, se kterým je neustále a jiné např. u babiček, hlídacích tet, učitelek ve školce...), bude v jiné situace, než v jaké je teď. A možná zjistí, že právě některé věci se musí řešit i krapet jinak, než stále tak, že je v té situaci vždycky dobře všem. 😉