Jak oblékat novorozence?

lizzie02
12. dub 2018

Ahojky, chtěla bych vás poprosit o radu jak oblékat miminko, mam doma týdenního.
1. Spinka v overáku v zavinovačce, jelikož máme široké baleni tak se mi blbe zapina tak je tak tak zapnutý bez te spodní vrstvy, mam přes něj jeste přehazovat peřinku?
2. Dnes bylo krásně byl jsme venku lidi v tričkách a ja proste nevim co mu navléct, tak byl v tom v domácím body a dupky plus takový pleteny overalek cepicka a dala jsem ho do jarního zavinovaciho fusaku od emitexu, venku jsem fusak rozepínala na kočárek svítilo a přišlo mi teplo, ale teď nevím vůbec jak ho teda obléknout. Říká se jedna vrstva navíc než ja a když ja jdu v mikině tak by měl mít co? 🙂 omlouvám se za dotazy ale opravdu jsem z toho zmatená a bojim se ze prochladne nebo jako dneska když jsem rozepínala ze se mi prehreje ☹ jinak na zatylek sahám ale zatím me to prijde stejné kromě dneska tam byl teplejší když jsem rozepínala ten fusak. Moc děkuju 🙂

penelope87
12. dub 2018

Na noc bych ho moc nebalila. Záleží, jak teplo máte doma. A taky kde spí. Náš mladší zatím spí s námi v posteli. A v zavinovačce nebyl nikdy. Teď má tričko s krátkým rukávem a lehké tepláky na spaní. Nebo bych dala overálek a nějakou dečku přes něj. Ale fakt záleží na okolní teplotě.

penelope87
12. dub 2018

A co se týče venku, něco lehčího. Už bych dala fusak jen pod něj a přikryla lehkou dekou. Oblékla bych ho jak sebe.

ivuse20
12. dub 2018

Já oblékám jak to cítím. Ještě počítám s dekou na přikrytí. Dělám to tak od narození a ještě se mi nestalo, že by byl zpocený nebo studený.

kata267
12. dub 2018

1.mala mi spi vecer taky v zavince a uz je velika a cuci ji nohy, ma pyzamo a jen tu cucici nohy zakryju dekou jinak ne uz tak mi prijde ze je ji teplo
2.rika se o vrstvu vic, ale treba v mym kocaru je uz ted takovy teplo ze naopak.mala ma jen body, teplacky a tenouckej svetrik bez cepice a hotovo jinak.je uplne spocena...tedka je to pocasi takovy vselijaky tak s sebou proste vozim deku a svetr navic kdyby bylo potreba prioblecu

kata267
12. dub 2018

S tou vrstvou navic je to podle me spis na starsi deti ktery nejsou kryty v te korbe v kocaru...ja treba I starsi oblekam stejne jak sebe (az na cepicku) a ona je vzdycky uplne tepla a ja sem zmrzla jak pes 😀

lizzie02
autor
12. dub 2018

@penelope87 děkuji, asi dam teda jen perinku pres něj protože chudacka do ty zavinovacky se snaží zabalit a musí to mít nepohodlny s těma plenama mezi nohama ☹

novamamina
12. dub 2018

@lizzie02 mám podzimní mimco a zavinovačku jsem nedávala ani na zimu. Takže teď bych se na ni už tuplem vyprdla. Když ji byl týden, bylo venku asi tak jako bylo dnes a koukám na fotky ze na sobě měla body s dlouhým rukávem, tepláčky, ponožky, lehčí čepici a mikinu. A ležela na fleecovem fusaku. Když pak foukal větřík tak mela lehčí deku.

lizzie02
autor
12. dub 2018

@kata267 a kolik je malý? Ja se právě bojim kvůli té termoregulaci ze je jeste brzo takhle na lehko ☹

kata267
12. dub 2018

@lizzie02 male uz bude 5mesicu ale od zacatku tak spinkala teda doma tj.jen zavinovacka a overal....venku samozrejme podle pocasi, ale do.kocaru sem ji.nikdy v zavinovacce nedavala

kata267
12. dub 2018

@lizzie02 tak.malymu dejte nejaky fusak s vemte si rezervni deku kdyby se vam zdal.studenej...me se spis stava ze se mi mala budi tim ze je ji.moc teplo...

beruda
12. dub 2018

Všechno moc. Body s dlouhým, dupačky, bavlněnou čepičku a deka bohate stačí, nebo místo deky ten fusacek. Ale pletený overal, fusak a ještě deka mi přijde už extrém.

normalnimatka
12. dub 2018

šmajra fusak určitě už ne. nevim jak u vás, ale u nás bylo přes 20! doma taky dítě nemáš ve fusaku!
jako bylo dneska, bych novoše oblíkla asi následovně. overal, slabá čepička a možná další ponožky přes overal a přikrejt slabou dekou, nebo kkdyby hodně foukalo, tak silnější. toť asi vše. jasně, nemůžeš dítě podchladit, ale zase ho nemůžeš zchoulosťovávat.

lizzie02
autor
13. dub 2018

@beruda deku uz neměl, ale i tak toho bylo moc, dekuju 🙂
@normalnimatka moc děkuju 🙂

lizzie02
autor
13. dub 2018

Holky moc všem dekuji za cenné rady, myslím že jinak zvladame vše dobre jenom v tom oblékání pořád tápu, na noc jsem mu dala jen perinku na zavinovcku se vyprdla 😉 a s tím venkem uvidím jak pbude ale asi ho obleknu teda podle sebe když pudu v mikině tak mu ji dam tez a vezmu jenom deku na přikrytí nebo uvidí kolik je venku a odrazímse od toho kolik je doma plus třeba tu lehkou decku 🙂 doma je zatímv bodycku a dupkach 😉 jinak zatím nebyl ani zpocenej ani studenej tak jsem se bála ze to nepoznám když to bude špatně 😉

mku
13. dub 2018

Tak nasemu je 8,5m a v jarnim fusaku teda porad jezdi a rad... kdyz na nej sviti tak ho rozepnz, kdyz jsme v lese nebo stinu tak ho zapnu. Porad vozim i tenci deku pro jistotu. A oblekam do teplacku a mikiny s tim, ze jarni bundicku a vestu mame pod kocarem. Tady treba vcera tak foukalo, ze i ja jsem mela mikinu a vestu... tak porad drzim ze mu oblekam o vrstvu navic. Zalezi i jak to ma miminko, ja mam deti co od narozeni vyzadovali fakt teplo na dopeceni 🙂

beruda
13. dub 2018

@mku Můžu se zeptat, jak "vyžadovaly" teplo na dopečení? Nechtěly být spíš jen zavinuté pro pocit bezpečí? A to pak stačí zavinout jen do tenké tetra pleny. Já mám nedonošenku a opravdu nic takového nevyžadovala. My tedy doma máme spíš "studený odchov" jak říká naše babička (v zimě v obýváku 22, v ložnici 17 a méně, trvale větráme), ale dcerka je na to zvyklá, bere za normální domácí teplotu cca o tři stupně nižší než babičky, nebo jiné naše kamarádky a je to fajn. Jsou jí skoro čtyři roky, nikdy neměla antibiotika ani kašel a za svůj život měla třikrát rýmu. Navíc, děti se zahřejí mnohem rychleji než dospělí a boudu kočáru lze považovat za další vrstvu oblečení, zvlášť, když jim přes tu jedinou díru na střeše, kudy proudí dovnitř vzduch, ještě plácnete plínu. S dětmi se chodí na procházku kvůli čerstvému vzduchu a ne aby byly zabalené až po nosík, koukaly jim sotva oči a ještě byly zakryté plínou. To můžete zůstat doma.

novamamina
13. dub 2018

@beruda naprosto souhlasím. Taky máme studenejsi odchov. Ne tak jako vy teda 😀, ale máme. Malé je sedm měsíců a ještě taky neměla rýmu ani kašel. Teď když jdeme ven, tak má body s dlouhým rukávem, lehčí mikinu, klobouček a leginy. Pro jistotu vozim deku. Myslím že je lepší naučit děti na chladnější prostředí. Mám z toho takový pocit že budou odolnější. Ale urciitě jsou děti, které mají radši teplo 🙂. To nikomu neberu

megi89
13. dub 2018

@lizzie02 u nás včera bylo teplo, přes 20 stupňů. A malý měl jen overal a přikrytý tenkou dekou. A čepičku 17. Bude mít měsíc 🙂

mku
13. dub 2018

@beruda nn oba vylozene chteli byt fakt v teplicku. Syn se narodil v cervenci a spinkal v zavince a navic mel jeste perinku. Dcera byla prosincova a porad nam plakala a plakala nez jsme ji na noc dali do berankoveho fusaku a na nej perinku, od te doby byl klid 🙂
Doma mame 23, v noci 21 ale detem jsem tohle spinkaci teplo neupirala nikdy.

Ven oblikam jak jsem psala... a spis v prubehu venceni reguluju vrstvy podle toho jak je nebo neni teplo, napr v lese je jeste porad pomerne chladno... venku travime cca 4-5hodin denne...
Dceri je 12,5let a krome bezne rymy ze skoly nebyla nemocna nikdy. Syn 8,5m zatim jeste ani nevi co je ryma a nic... tuk tuk...

bamak
13. dub 2018

@lizzie02 a co spaci pytel? Je volnejsi a dite nemusis kontrolovat a prikryvat.

evee24
13. dub 2018

@lizzie02 u nás vždycky vrstva na vic. A to většinou byla zavinovacka plus deka. Jinak ja siroke balení nepraktikovala. Ale nosila sem v šátku. A kycle se krasne upravili a ještě me chválili jak dobře široce balim 😀 ale mala byla uplakana a kocar nesnesla

vladienka
13. dub 2018

Zalezi aj na dietati, mne je stale zima, malej stale horko takze ju obliekam v podstate menej ako seba. V tomto pocasi ma body, teplaky a bud mikinu alebo jarnu tenku bundicku a ciapku/siltovku/klobucik. Ked je chladnejsie zapnem jej jarny fusak po pas. Tiez mame doma pomerne studeny odchov, a este nebola nemocna 🙂

lizzie02
autor
13. dub 2018

@mku Děkuji za zkušenost, také strojis dost oproti názorům tady, ale já nevím jak poznat ze vyžaduje teplíčko větší 😉

@megi89 Pod overalek jeste něco dáváš? 😉 Mas take malinky miminko, dekuju 🙂 a cepicku dávám automaticky 🙂
@mku Dekuji, to vyzadovali teplicko v noci 🙂 a jak jsi to poznala, pláčem? 😉 jinak my teprve byli na druhé procházce, a porad jsem sahala na zátylek a taky se snažila regulovat tak jsem ho rozepínala 😉

@bamak ten jsme zkoušeli včera a plakal a hrozně máchal pořád ručičkama, s tou perinkou je přeci jen trošičku l telicku dám i když si je většinou v noci vyndá, tak spaci pytel budu zkoušet zase déle 😉 jinak me to prijde skvělá věc 👍
@vladienka a kolikpak vám je? A takhle lehčeji strojis od začátku? 😉

Jinak zase moc všem dekuji za názory, moc mi to pomáhá 🙂

vladienka
13. dub 2018

@lizzie02 teraz 9,5 mesiaca ale jj strojim lahko od zaciatku. Ako cca od 4 tyzdnov spala v kratkom overali alebo len v plienke, ale vonku bolo tak 35 a vnutri 27

babanci
13. dub 2018

Za počasí jako je dnes? Tak body, s dlouhým rukávem a lehkou mikinu, na nožky dupajdy nebo kalhoty, lehká deka. Pytel bych už rozhodně nedávala. Čepičku jen bavlněnou, lehkou. Nikdy jsem děti moc nenabalovala, byly zdravé a otužilé, žádné rýmičky a kašlíky neznám. A pořád ven, za každého počasí, co nejvíc.

soleilll
13. dub 2018

@lizzie02 Obecně - o jednu vrstvu víc, než máš ty - tzn. když ty půjdeš ven v tričku s krátkým rukávem, dítě by mělo mít dlouhý + další vrstvu. Určitě je lepší vrstvit lehčí materiály a ty v případě potřeby přidávat nebo ubírat (nebo mít různé deky). Pozor na hlavu a uši - i když svítí slunce, často dost fouká, i když v hluboké korbě je mimino docela dobře kryté. Kontrolování zátylku je nejlepší ukazatel. Časem na to přijdeš.

junkka
13. dub 2018

@beruda tak my mame doma vylozene horko a dcerka taky nebyla nikdy nemocna, tak bych tak negeneralizovala ;)

mku
13. dub 2018

@lizzie02 casem se do toho dostanes co ma miminko rado... ja to u nich jako uplnych novorozenatek poznala placem... kdyz jsem je vic prikryla a zahrali se hned byl klid...

Oba (a to jsou od sebe 11,5roku) miluji spani na ovci kuzi, navic jeste zachumlani do teple deky... a to mame vytapeni v podlaze... lezi, je jim vedro a spokojene chrni 🙂 jak ta velka tak ten maly 🙂

Sama jsem napr zvykla nosit skoro cely rok kosilku, aby me netahlo na zada a taky se oblikam spis vic nez mene a nemoci u nas nejsou... i chripkovou epidemii jsme prezili bez nakazeni... takze podle me to jen o otuzivani fakt neni...

U synka ted taky obcas nevim, tak na prochazce casteji kontroluji rucicky (neresim jen zatylek, to by mohl byt furt jak totalne nabaleny tak nahaty, ten ma teply vzdycky), kdyz je ma zpocene, svliknu, kdyz ledove, priobliknu...

bayt
13. dub 2018

@lizzie02 podle mě to s jednou vrstvou navíc platí tak v maximálně první měsíc...malýho oblékám normálně tak jako sebe, akorát je pravda, že dostává čepičku navíc, aby ho neofouklo (já čepice skoro nenosím, natož mimo zimu)

třeba včera byl v šátku normálně v body s dlouhým a s čepečkem, přes záda měl ještě rozepnutý tenký svetřík, aby mu netáhlo na záda

lizzie02
autor
14. dub 2018

Holky moc děkuji za rady, snad to vychytáme 🙂 včera u nás bylo chladněji, nesvitilo a foukalo, tak mel body duply lehounký kabátek a byl v jarním fusaku, ale tenčím, dnes je uz kolem dvaceti a svítí tak půjdem v tom samém jen dostane lehkou deku do kočárku 🙂 a uvidíme kdyžtak odkryji maličko 😉 kdyby někdo někdy hledal nějaké diskuze a tapal jako ja, tak me ještě pomohli tyto stránky: https://www.vecicky.cz/jak-oblekat-novorozene-m...