Očkování proti TBC ve věku 1,5 roku

sopoty72
28. pro 2015

mladší synek se narodil v květnu 2014, očkování nebylo povinné; staršího synka jsem také dala nepovinně očkovat prot TBc, ale tehdy ještě byla vakcína na kalmetizačním pracovišti k dispozici; u mladšího synka však vakcína k dispozici nebyla, pořád jsem byla poukázována na pozdější datum, nakonec kalmetizační středisko bylo zrušeno; nyní se mám po Novém roce ozvat na kalmetizační středisko krajské nemocnice, kde očkování provádí, ale také to není jisté, zda bude vakcína k dispozici; synovi je 1,5 roku, je tedy ještě vůbec možné dát ho v tomto časovém období očkovat /nevím, jak přesně následují další povinné fáze očkovacího kalendáře/ a hlavně zda máte nějakou zkušenost s reakcemi po očkování - byly mi podávány informace, že z Dánska to již vakcíny nejsou, ale mají býti od polského výrobce moc děkuji za rady

helulela
28. pro 2015

@sopoty72 ahoj, v současné době je zajištěný dovoz polské vakcíny, která by tedy na kalmetizačním středisku měla být dostupná. Podle zprávy pneumologické společnosti z listopadu 2015 bylo touto vakcínou zatím v ČR očkováno cca 1000 dětí a ze závažnějších nežádoucích účinků byl hlášený jeden případ zvětšených uzlin v podpaží. Co se týká syna, tak kolem roku a půl se očkuje MMR, nevím, kdy přesně máte naplánováno nebo jestli jste už absolvovali. Obecně se u nerizikových děti na žádost rodičů optimálně očkuje proti TBC po třetí hexavakcíně, což u vás nešlo, protože vakcína nebyla. Čím se pak očkuje později, tím je účinnost nižší, po jednom roce věku klesá poměrně významně.