Od kdy dát mimču botičky? Až začne chodit?

besinecek
25. únor 2008

Ahoj holky, potřebuji poradit od kdy botičky. Malá má devět měsíců a začíná chodit, teda jen když ji držím, sama se i postaví a stojí o stošest. Mám ji už dávat botičky nebo až od jednoho roku. Díky za rady.

vendy05
9. dub 2008

Ahoj, prosím poradil by mi někdo, pro jak velké dítě je velikost botčky číslo 16???? jsou to malé capáčky, ale aby to nebyla velikost pro roční dítě, vůbec se v tom nevyznám 😅 děkuju...

zevina
9. dub 2008

vendy, to je strašně individuální 😅 náš malý měl ještě "nechodící" sandálky v 10m velikost 18, ale už to tak vypadá, že bude mít lodě po tátovi, některé děti mají č. 17 už jako opravdové botky kolem toho roku 😉

med
9. dub 2008

My jsme teď pořizovali botky a mají 15 cm. Terezce jsou větší asi o 1 cm. Je to opravdu individuální. Ségry dvojčátka-kluci, kteří jsou stejně starý jako Terka, mají menší nožky, i když by člověk čekal opak...

kajule
9. dub 2008

Jj, tak ja jsem zhruba pred mesicem kupovala Patovi backurky vel.18. Ted se chystam, ze mu koupim taky nejaky boticky.

emjee
16. črc 2008

endel • Dnes v 10:11
Ahojte, chtěla jsem se zeptat jestli někdo nevíte od kdy dítě potřebuje papučky na doma? Malému je 9měsíců a neustale si u všeho stoupá, tak nevím jestli už mu koupit papučky nebo je lepší pro vývoj chůze když je dítě bostky? Děkuji

nikkos • 1d • Dnes ve 14:45
Ahojík, také tohle zrovna řeším. Náš malej už začal chodit kolem nábytku, ale více ještě leze. Koupila jsem na ven botky, ale v lezení mu dost překáží, a chodí se mu v nich taky dost těžko ☹ Na doma proto myslím, že je lepší nechat naboso.
Nebo ještě uvažuji o capáčkách, např.:

http://www.prodeti.com/capacky/pegres-capacky-p...

http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=14000492&tab=1

Ale spíše se dnes bačkůrky na doma nedoporučují.

schnek • 1d • Dnes v 15:24
endel, já jsem koupila bačkorky a botičky, když jsem si všimla, že syn si stoupá na špičky a má tendence i tak chodit. Pár dní jsme ho obouvali a ok a od té doby nosí i na ven boty. Nejdřív mi šlo o to, aby si zvyknul, že ven se de v botičkách a teď venku už i běhá 😉 jinak pokud tvoje chodí dobře a nestojí na špičkách, nechala bych ho naboso

endel
16. črc 2008

Tak jsem z toho jelen 😝 on teda většinu dne stojí tak já mu pořídím papučky a budu je dávat sem tam dnad tím nic nezkazím 😉

mellini
19. črc 2008

hlavně mají být botičky o 1cm až 1,5 cm větší než je nožička, důležité je to hlavně v uzavřených botkách
jinak mi doktorka řekla, že pokud si stoupá na špičky, tak bychom ji měli raději posazovat a ne, aby stála, ale to u aktivních dětiček jde dost těžko, malá si naštěstí na špičky stoupala jen krátce, teď krásně ťape za ručičky a chvilku sama stojí

simlenka
19. črc 2008

já teda nevím jak s botičkama, to se musím svého ortopeda zeptat, ale co vím je, že se dítěti nemá pomáhat v chození, ať si chodí kolem nábytku nebo ať leze, ale rozhodně se mu nemá napomáhat v tom, co samo ještě neumí - to je to samé, jako že se dítě nemá posazovat dokud to neumí samo - neumí to, protože k tomu ještě nemá uzpůsobené tělíčko, svaly atd, proto se jim tohle nemá usnadňovat, pak dochází k různým deformacím páteře atd... má se počkat, ono se to to dítko naučí samo 😉

mellini
21. črc 2008

co se dřív smělo, tak se teď nesmí

annynka
25. říj 2008

a co se teď nesmí, tak se zas jednou bude moct..to je pořád dokola 😉

timbouctou
25. říj 2008

my jsme koupili sandálky, ty větraj a vidím, jak mu v tom roste nožička. A jak si na ně zvykl, tak začal víc stát a teď sám začal běhat za chodítkem. Je děsná sranda to pozorovat 😀
Mě říkali, že kvůli klenbě je potřeba dávat pevné botky od té doby, co se začne posunovat podél nábytku.

ikke
10. únor 2009

xuan • 1d • 8. únor 2009 ve 13:44
mam 8 mesicni dcerku sama leze sama se stavi chodi za dve ruky atd.kdy ji mam koupit boticky a do kdy muze mit capacky????

slunicko552 • 1d • 8. únor 2009 ve 14:16
Ahoj já jsem koupila prvně papučky,aby se prcek naučil.Stál už v 6měs 😉

geminis • 2d • 8. únor 2009 v 15:01
aho xuan,
první botičky se mají dítku pořídit, až samo chodí, to znamená, že chůze převládá nad lezením po kolínkách/po čtyřech. ne když se staví nebo stojí.
v lezení by botičky překážely, u toho potřebuje dítě volné nárty a ohýbat nožku.
rovněž se nedoporučuje vodit za ruce!
takže ještě máš čas.

lena27 • 1d • Dnes v 18:24
první bačkůrky jsem kupovala když se malý postavil sám. musí být kotníčkové, aby byla zpevněná nožička. na botičky na ven je ještě

xuan
11. únor 2009

Ahojte maminy tak ja na vodeni za ruce mam jiny nazor .byla jsem u lekarky a ptala jsem se ji na to vodeni a ona rikala ze v tom nevidi zadny problem pokud dite chce samo jen se zeptejte vasich maminek jestli vas vodily nebo ne dokonce se prodava takova vodici pomucka pro prvni krucky moje mamka me vodila uz od 7 mesice a v 8 mesici jsem sama chodila kolem nabytku a v 9 mecisi jsem chodila uplne sama a nemam pocit ze bych mela znicene zada nebo nohy nedokazu si predstavit ze by moje natalka jen tak lezela jak placka.je to kazdyho vec at si dela co chce ale zeptejte se stersi generace a uvidite.

geminis
11. únor 2009

ahoj xuan,
nevidím jediný důvod, proč bych se měla ptát starší generace na to, jak se vychovávaly děti tehdy. Dnes už jsme ve všem dál a máme i více možností, než je třeba jen Sunar.
Já dám na rady a doporučení lékařů, kteří radí NEPOSAZOVAT, NEVODIT ZA RUCE A ŽÁDNÁ CHODÍTKA.
Dítěti se tím ničí páteř, kyčle, těžiště těla je někde jinde a v neposlední řadě se staneš otrokem dítěte, které to vyžaduje. Buď ráda, že nemáš žádné následky, i když ty se mohou projevit mnohem později a k čemu ti pak bude, že to starší generace taky tak dělala.
Zkušené oko třeba učielky v MŠ pozná, které dítě bylo v chodítku, které vodili za ruce.
A nemyslím si, že by Tvá Natálka ležela jak placka, pokud nní zdravotní problém, snad se sama snaží lézt po kolínkách a dělat vše, na co stačí a na co má vyvinuté svalečky. Příjde mi hodně nezodpovědné tak malé dítě už vodit za ruce a chtít po něm něco, na co ještě fyzicky nemá, jen proto, že jeho maminka už byla taky voděna za ruce! Přesně jak to píše simlenka.
Tak jen doufej, aby Natálka neměla později zdravotní problémy, asi by Ti za ně nepoděkovala.

xuan
11. únor 2009

rikam kazdy ma jiny nazor .natalka sama chodi kolem nabytku leze po ctyrech atd. ptala jsem se na to jeji lekarky a ta rekla ze nevidi problem proc bych ji nemela vodit za rucicku kdys sama leze a chodi kolem nabytku?????kazdy si vychovava dite jak uzna za vhodne a tak to delam i ja a myslim si ze zadna matka nechce nicit zdravi svojich deti!!!

kacka.va
11. únor 2009

xuan: capáčky ale nejsou na chození bacha, ty jsou jen aby dítě mělo něco na noze, když ho máš třeba v kočáře.
Botičky dáváme od doby, kdy malá chodí kolem stolku sama. Proti vodění nic nemám, ale musí dítě samo chtít, naše chodí okolo všeho, ale za ruce chodit nechce.
geminis: každé dítě je jiné. já sama bez držení chodila v 9 měsících a to mě do ničeho nenutili, prostě jsem jen byla taková ve všem dost zrychlená.

ygreen
11. únor 2009

včera jsem se na to ptala mudr fyzioterapeutky a řekla mi, že na doma vůbec. Až bude chodit mnohem více než lézt. A ukazovala mi, jak by kotníčkové bačkůrky vadily při sedu a jak by malýmu nevhodně kroutily nožku.

pavlina05
11. únor 2009

Holky, já to tedy ještě neřeším, nám malý ještě ani neleze...ale dr. mi včera říkala, že i na doma musí být boty!? Tak jak tedy???

xuan
11. únor 2009

ja jsem do tedka davala capacky jen do kocarku doma chodi jen v papuckach vim ze nejsou capacky na chozeni ale jaky je rozdil mezi nema a papuckama?????chtela jsem ji koupit papucky a prodavacka videla ze ma capacky a pry ze to na doma staci tak ja nevim

geminis
11. únor 2009

ahoj holky,
ano, každé dítě je jiné. naše holky začaly chodit v 15 a 18 měsících a o nic myslím nepřišly.

pavli, bohužel, jako je každé dítě jiné, liší se i názory doktorů. Co dr., to jiný názor.
my chodily cvičit Vojtu a Bobatha, takže jsem poslouchala rady neuroložky a rehabilitační sestry.

Podle nich se botky mají dávat v okamžiku, kdy dítě více chodí než leze.
Pokud tedy chodí jen kolem nábytku nebo za ruce, ale stejně je ještě nejvíc na kolínkách, tak botky ne.
A papučky jako první botky taky nejsou vhodné, spíš něco jako sandálky. Papučky nejsou tak pevné, ač třeba s atestem, jak by první botičky měly být. Naše holky nemají papučky ještě teď.

alishia
11. únor 2009

gemenis je fajn se ridit novymi poznatky, ale nesmi se to prehanet, vis? 😀

kacka.va
11. únor 2009

ygreen: ono taky záleží, na jakém podkladu by mělo dítě chodit, pokud je podlaha tvrdá a není koberec, tak už od začátku by mělo chodit v botičkách, jinak by mu to mohlo uškodit, stejně tak, jako u dospělých je zdravé chodit bez bot, ale ne na tvrdém podkladu . A já teda nepozoruju, že by malé vadily botičky při sedu, to spíš trochu při lezení.
xuan: botičky na chození musí pevně držet nohu, což capáčky nedělají a mají i jinou podrážku. A papučky (myšleno klasické bačkůrky) by ze začátku dítě mít vůbec nemělo.

andy80
11. únor 2009

já už koupila bačkůrky, protože malá se staví a chodí u chodítka. Koupila jsem klasické kotníčkové bačkůrky a myslím, že ty jsou o.k.

alishia
11. únor 2009

ja koupila nejake zdravotnicke boticky, fakt nadherny...ale malej se s nima proste nepostavi, tak sem je sundala dokud to nevypiluje. chtela sem se zeptat, jak poznam spravnou velikost? Malemu sou ty boty asi o 1 centak a pul vetsi.

kopcik
11. únor 2009

alishia: v anglii byly speciální obchody pro děti s obuví, kde to přezkoušely ty prodavačky, které se na to specializovaly.
tady jsem osobně zatím žádný takový specializovaný obchod neviděla, ale švagrová prý nějaký podobný našla. sice tam vyjdou botky tak kolem 1000, ale myslím, že je důležité investovat do dobrých botů než nechat děcko šmatlat kdoví v čem....

alishia
11. únor 2009

tak boticky vypadaji kvalitne a byly i drahe, ale kupovali sme to bez maleho...zmerili sme mu doma nohu, a koupili boticky, a byli mu male, tak sme je jeli vymenit o dve cisla vetsi a ty sou mu zas velke😀 ale on doroste, stejne mu je zatim nedavam, neumi si v nich stoupnout.

kacka.va
11. únor 2009

právě proto je nutné malým dětem botičku vyzkoušet, když si v ní stoupne, tak by mu měla být o trochu větší.

aluskas
11. únor 2009

Taktéž se přikláním k názoru nevodit za ruce...ono je něco jiného chození kolem nábytku a něco jiného chůze v prostoru. Potvrdí to každý neurolog a fyzioterapeut.
A kdybych se měla řídit radami starší generace....potěš koště...nechci, aby měl můj syn stejně zničená záda jako já a spoustu dalších problémů způsobených nevědomostí mé matky.

alishia
11. únor 2009

aluskas: vsadim se, ze ve skole si sedela schrbena, ze u kompu taky nesedis spravne jak bys mela...i to nici zada...takze neobvinuj matku za neznalost.) zada si muzes znicit v jakemkoli veku. Moc to dramatizujes,)

xuan
11. únor 2009

alishia souhlasim s tebou jsou tu maminky ktere si mysli ze delaji to nejlepsi a pritom to uplne prehani myslim si ze hlavne geminis nevim jestli si myslite totez co ja nebo jinak.vim ze kazda matka chce pro dite to nejlepsi ale nechapu ty co pisou ze jim doktor rekl boty jeste ne papuce uz vubec ne a ony si mysli ze doktor poradi nejlip!!!to jsem si myslela drive taky dokud nase male nemela 40 horecky a doktorka rekla ze to nic neni at ji dam ven ze se ji bude lepsi dychat a spinkat a to bylo venku - 4 stupne ja si rikala ze je to kravina ale preci je to lekar tak ji poslechnu tak jsem ji dala ven a vecer ji uz odvezla zachranka a byla v nemocnici.....kdyz jsem to rikala kamaradkam co se stalo tak si mysleli ze jsem blazen kdyz jsem poslechla doktorku s takovou kravinou od te doby delam to do sama uznam za vhodne!!!!ale jsou i takove co nemaji vlastni nazor a poslouchaji jine.............kazda matka zna sve dite nejlip a proto by se mela ridit sama sebou!!!!!!!!!a mam vic spatnych zkusenosti a ne jenom ja ale i ostatni u nas v okoli