Od kdy dát mimču botičky? Až začne chodit?

besinecek
25. únor 2008

Ahoj holky, potřebuji poradit od kdy botičky. Malá má devět měsíců a začíná chodit, teda jen když ji držím, sama se i postaví a stojí o stošest. Mám ji už dávat botičky nebo až od jednoho roku. Díky za rady.

kachnik
11. únor 2009

Ahojky, taky jsem slyšela že botičky až když více chodí než leze... dávali jsme na střídačku, doma bačkůrky a nebo ponožky s protiskluzem...
A chození za ruku opravdu nedoporučují, je to boom a více se to řeší než kdysi, tak jako bylo normální chodítko a teď ho nedoporučují... je to opravdu na vás a třeba se poradit doktorce které věříte.

aluskas
11. únor 2009

Alishia, záda si sice můžeš zničit v každém věku, nicméně já je mám zničené od dětství a naopak teď se mi to daří díky cvičení alespoň zmírnit 🙂

Xuan, samozřejmě, že se každá maminka snaží udělat pro své dítě to nejlepší. Já se např.snažím o každé problematice získat co nejvíce informací a pak se také v souladu se svojí intuicí rozhodnu, jakou cestu zvolím.

Avšak nevidím vůbec žádný smysl v tom, vodit dítě za ruce, když samostatnou chůzi má geneticky naprogramovanou a až přijde ten správný čas, bude chodit samo.

Ovšem moje dítě to není, takže klidně voď 😉

geminis
11. únor 2009

xuan,
neboj, tak naivní nebo blbá zase nejsem, abych bezmyšlenkovitě poslechla rady každého doktora. Jsou to lidé, ke kterým mám důvěru. V tomhle souhlasím s aluskas, i já hledám informace a ráda si vyslechnu zkušenosti od jiných maminek.
Ty bys asi tehdy skočila i z okna, kdyby Ti to doktorka řekla, ne?
Klidně si malou voď za ruce, obouvej ji papuče, to Ti nikdo nezakazuje. Konec konců je to Tvé dítě a Ty jsi za něj zodpovědná.
Já zase vím, že jsem pro své holčičky udělala maximum a nemusím si v budoucnu nic vyčítat.
A pokud se nemýlím, je to zde veřejné fórum a tak zde každý píše svůj názor. Ne jen souhlasná stanoviska. Ptala ses, já Ti odpověděla. Že se Ti to nelíbí, za to nemůžu.
Hezký večer.
PS. A mimochodem ty papuče nedoporučovala ani prodavačka co je prodává...a ta by měla mít sama zájem na tom prodat...nemyslíš.

andy80
11. únor 2009

botičky by měli být větší maximálně tak, aby se za patu vešel váš palec, větší nee

xuan
12. únor 2009

geminis ano mas pravdu kazdy ma svuj nazor ale nechapu proc teda doktorka ke ktere chodime mi sama rekla ze je to normalni vodit ji za ruce pokud sama chce .

geminis
12. únor 2009

xuan,
a je to doufám ta samá doktorka, co Ti při čytřícítkách malé poradila dát ji na vzduch. to bych ty její názory/rady brala vážně s rezervou
a padlo to zde již několikrát--co doktor, to jiný názor. přinejhorším se staneš akorát otrokem malé, protože to bude stále vyžadovat.
stále si však myslím, že je Natálka ještě malá na to, aby byla voděna za ruce. můj názor, vycházející i z toho, jak se někdy kolem tohoto věku kutálely naše slečny.

xuan
12. únor 2009

ne je to naka lekarka z prerovske nemocnice

alishia
12. únor 2009

vzdyt nikdo nerekl, ze ji vodi cely den....treba to jen zkousej. a kdyz se to male libi tak si udelaji par krucku pres pokoj a leze zase po ctyrech nebo se zveda. pochybuju o tom ze by je to bavilo moc dlouho. je treba to brat s rezervou.

ygreen
12. únor 2009

kacka: mě fyzioterapeutka přímo ukazovala, jak miminka nutí kotníčkové botičky na doma dávat nohu do nepřirozené pozice při sedu a kleku.

Ale já to vidím tak, až mladej bude víc ťapat než lézt, dostane kotníčkové pevné sandálky na doma. (Jinak máme koberce).

Joa z více zdrojů my byly doporučeny botky Bama, Ecco, Elephant.

geminis
12. únor 2009

alishia,
tady nejde o chivlku nechvilku, tady jde o můj názor ohledně vodění za ruce, tečka!
a nenech se mýlit, maminku to možná nebude bavit dlouho, ale pro dítě se to může stát drogou...znám maminky, co proklínají den, kdy to dětem ukázaly! protože pak byl jen řev a řev, dokud nebylo po jejich

xuan,
Ty jsi z Přerova?? Já mám rodinu v Prostějově, to je kousek! 🙂

ygreen,
taky se nám nejvíc osvědčily Elefanten, Essi a Žirafka.
zaujala mě značka Bama co zmiňuješ, tu neznám :o

xuan
12. únor 2009

akishia ne je to tak max.5 minut za den udelame kolecko a staci ona chodi jinak sama s choditkem pro geminis:samozrejmne nesedi v nem ale ma to jako vozicek a drzi se ho a chodi.

kacka.va
12. únor 2009

geminis: já si teda myslím, že vodění za ruku je v určité fázi vývoje dítěte úplně normální, když nechám stranou otázku, kdy už je na to dítě zralé. Já teda neviděla ani jedno dítě, které by chodilo okolo nábytku a pak začalo samo chodit v prostoru, aniž by ho rodiče nedrželi 🙂.

alishia
12. únor 2009

gemenis: ja ti tvuj nazor neberu, jen mi prijde moc radikalni a prehnany a Vykricnik 😀 ! Ja s doktorkou fakt neresim jestli ho budu vodit za ruku nebo ne, jestli ho posadim na nocnik nebo ne. Taky sem nevidela rodice kteri by maly dite nejistili a cekali jen na to az pujde samo na vylet.

xuan
12. únor 2009

kacka.va a alishia souhlasim uplne s vama!!!!!!nedokazu si predstavyt ze malou nebudu drzet a ona si treba vyrazi zoubky!!!!a taky si myslim ze chodit samo az v roce a pul je trosku pozde ne???vim kazde dite je jine to je jasny!!ale nesetkala jsem se s lekarem krery by rekl NE nevodit za ruce nedavat boticky kdyz chodi kolem nabytku sama leze atd.
geminisa urcite nejsem jejim otrokem 5 minut obcas to je otroctvi???a myslim si ze v prerove v nemocnici jsou dobri koktori a urcite kdyby si myslely ze ji nemam vodit za ruce tak to reknou a kdyby choditka byla skodliva tak je zakazou a nevyraby!!!samozrejmne nerikam at tam nekdo dava 5 mesicni miminko!!!

aneta15
12. únor 2009

xuan neuraž se nemyslím to zle, ale ty by jsi si rozuměla s mojí 70 - tiletou babičkou, v jiné diskuzi píšeš, že skleničky dávají jen líné matky, kterým se nechce vařit, moje sestra je fyzioterapeutka s vysokou školou, která se zaměřuje na děti, chodítko v žádném případě, a jistit děti v chůzi ANO ale ne, že jim vytáhneš ručičky nahoru oni vystrčí zadek, děti máš jen jistit aby nespadly a ne tahat za ruce spíš jen přidržovat v podpaží, když si nejsou jisté...jak říká babička mi jsme to dělali tak a tak a taky jste to přežili a jaký jste hezký 😀 (že jsem v pátý třídě měla kolem pasu pneumatiky, že mi nebyly vidět džíny, protože mi ta svíčková v osmi měsících tak chutnala a v půl roce jsem papala koláč 😀 )...tak doufejme, že tu naši přehnanou péči přežijí ve zdraví i naše děti 😀

geminis
12. únor 2009

ha ha ha,

xuan,
tak ještě chodítka tu máme, přesně podle všech rad a doporučení, co by děti neměly.
a jestli si vybavíš, já psala, že jsme cvičili, takže problémy jsme měli, a proto chůze až v roce a půl a stále v rámci tabulek, ač se tomu možná budeš divit.
a pozdě to rozhodně není. to poznáš sama. nauč svou princeznu chodit třeba v 8 měsících, ale to si ty zuby vyrazí daleko spíš!
anička od prvního dne, co se sama rozešla, nepadala. což se o dětech, co začnou příliš brzy, říci nedá.
a že skleničky dávají jen líné matky?? ne, třeba i matky, kterým záleží na zdraví dětí a raději investují do toho, aby měly děti v začátcích jídlo, které je kontrolované. ale to už je zase každého věc.

kacka.va,
představ si, že naše holky to takhle měly, takže škoda, ale jsou takové děti. naše si začaly chodit podél nábytku a první krůčky si anička udělala úplně sama! já ji za ruce nikdy nevodila. nevodila bych ani zuzanku, ale s tou jsme do nedávna cvičili a tam to bylo pod dohledem fyzioterapeuta a spíše tak, jak píše aneta.
no a ta otázka zralosti dítěte ale podle mě hraje roli nejdůležitější, ne???

alishia,
díky za názor. možná máš pravdu a můj názor je radikální, ale přehnaný sotva. holky měly těžkou predilekci a problémy s kyčlema, takže já bych si to nelajzla necvičit a ještě je "mrzačit" něčím takovým. a ne že by se mi nehodilo mít chvíli klidu, protože to se na těch chodítkách taky často objevuje jako důvod.

a znovu napíšu, co jsem už psala. zkušené oko už učitelky mš pozná děti, co jim rodiče tyto radůstky dopřávali. jejich chůze je totiž prozradí.

tvarohacek
12. únor 2009

nám bylo doporučeno co nejvíce chodit na doma bez botiček, takže se tím řídím, pro rozvoj svalů nožiček je to tak nejlepší. 😉

martinka79
13. únor 2009

z dovolení se připojím do diskuse.
přímo k tématu. Botičky dávám ven a to na estetický dojem. 😀 auto obchoďák. jinak ne. doma máme bačkůrky, ale nedáváme jen max. u někoho na návštěvě, kde je studená podlaha a klouže to. malý se stavěl a capal u nábytku a to mu klouzalo.

JInak, já vařím domácí jídla, slkelničky mám doma a používám je kildně. ze začátku jsem pouze skleničkovala. nevidím v tom nic hrozného. nadělám doma tolik práce a rdosti pro rodinu, že uvařit jedno bramboro a brokolici či mrkev by zabralo minutu z celého času. 😀 😀 😀 toto je věc názoru a chuti, ale néééééééééé LENOSTI: 😠

Vodění za ruce. já svoji dceru vůbec nijak nekontrolovala nedrilovala, byla jsem mladá free matka. začla chodit sama v 10měs a to přímo se rozešla a za 10dní chodila po horách v holínečkách a pláštěnce. byla prostě jiná. občas jsem jí ze začátku vzala za ruce a to když sama chtěla. 🙂

Syn ťape podél nábytku od 8měs a teď lítá za ruce s námi, když chce sám si to vynutí. jinak udělá tak dva kroky do prázdna. nebojí se, ale není ještě pevný.

chodítko máme od dcery a musím říci byl v něm jednou a nelílibo se u tam. a já tedy odmítla nechat tahat monstrum kolem jeho těla. 😀 byl chapadlomuž.
pediatr je od rad a promluvy a né jen od podávání léků a psaní receptů. on nám napíše doporučení tam a tam.

alishia
13. únor 2009

holky a jak to vypada kdyz dite chodi podle nabytku, ja si to porad neumim nejak predstavit...to se posouvaji do boku nebo se drzi jednou rucickou nabytku a vykracuji si primo dopredu? Nas malej se zatim jen zveda.

sisstin
13. únor 2009

alishia: u nás do boku 😉 prostě je rukama opřenej o ten nábytek..a dělá úkroky do strany 😅 botičky nedávám, neumí si v nich ani stoupnout 😅

alishia
13. únor 2009

siss: diky.) ja si myslela ze to bude do boku🙂 To nase telatko si v techbotach taky nestoupne a pak je nastvanej🙂 takze sme taky bez bot budem je mit prozatim na vylety.)

sisstin
13. únor 2009

alishia: tak tvůj prcek je ještě malinkej 😉 a je to šikula..to Tygr ještě ani neseděl v 8m 😅 😅 já když mu dám ty bačkůrky na doma..tak sedí jak pecka..a ani se nehne 😕

alishia
13. únor 2009

siss: on to vzal vsechno nejak hopem, furt se jen plazil a najednou si sednul, pak si stoupl a ted leze po ctyrech, vsude si doleze a o vsechno si stoupa. I o me, varim a on se po me sape do stoje....klepe se na tech svych kvrdlackach, ale je rad ze stoji🙂

sisstin
13. únor 2009

alishia: tak u nás v 9m samostatnej sed, v10m lezení, od 11m stání s oporou...a pak dloooouho nic 😅 asi od těch 15m sám stojí(chvilku teda 😅 😅 ), a chodí okolo nábytku..a max. udělá dva nejisté kroky mezi postelí a stolem 😅 jinak prej botičky se maj dávat, až když dítě fakt chodí..což mi přijde docela rozumný 😕 ale zas každej má na to jinej názor..já je fakt nedávám, páč vidim, že to s nima neumí 😅

alishia
13. únor 2009

siss: ja si myslim ze ted dlouho zase nic nebude....A taky si stoupal nejdrive na spicky? vojta se ted uz obcas i postavi na celou plochu nohy, ale obcas je to pekna baletka.)

sisstin
13. únor 2009

ali:jo, to je normoš..pže na to ještě není vyspělej 😉

martinka79
13. únor 2009

ali za chvilku se začne posouvat vpřed(do boku) podél nábytku. u nás se normálně pustí a udělá dva tři kroky a spadne. a nebos e něčeho zachytne. s botama to taky neumí ale stoupne si to jo. 🙂
siss: ono není co uspěchat aspoň ho udržíš v kočárku to já s dcerou od 10měs. chodial jen za ruku a nesdla si jak zjistila, že může běhat sama. ☹

alishia
13. únor 2009

siss: a vodis ho za ruce? tady se to dost resi🙂

sisstin
13. únor 2009

alishia: nevodim, páč to nesnáší..strašně u toho řve a hned si sedá..navíc má vyhazovací tu kůstku v předloktí, takže bych si to neriskla 😉

marti: já si nestěžuju...on klidně v kočárku LEŽÍ, i když nespí....je tam v pohodě 😉

sisstin
13. únor 2009

jinak je teda rozdíl, pokud se dítě jen přidržuje..než když za ty ruce visí, to bych teda nedělala..ale pokud už fakt chodí..a potřebuje jen tu jistotu, že ho někdo d rží..tak to je v poho 😎