Od kdy dáváte kravské mléko a normální ovocné čaje?

avomut
17. črc 2010

Ahoj maminky,
mám syna 2 roky a 2 měsíce a chtěla bych vědět, jestli už mu můžu k pití dávat kupované krabicové kravské mléko a také normální ovocné čaje ?
Naše MUDr. mi doporučuje do 3 let kravské mléko na pití nedávat, pouze pokud budu vařit třeba krupicovou nebo bramborou kaši ... prostě převařené !
Já bych mu už nejraději dávala obojí, ta umělá mléka i dětské čaje jsou drahé a já si to každý měsíc nemůžu dovolit ☹
Samozřejmě, že chci pro svého syna to nejlepší a nechci šetřit na úkor jeho zdraví !
Jaký máte na to názor a svoje zkušenosti ?

romana29
17. črc 2010

syn chodil od cca dvou let do jeslí-na jeden den v týdnu. Tam normálně dávají dětem k pití obyč mlíčko, granko, malkao a jak se to jmenuje 🙂. Pokud si to dovolit nemůžeš, nemáš žádné alergie v rodině a malej to chce pít, tak proč mu to nedát - můj názor. Třeba s tím ostatní souhlasit nebudou.

baca
17. črc 2010

Taky by mě zajímalo. Já jsem se teď v roce dr. zapomněla zeptat, ale kamarádka, která chodí ke stejné říkala, že jí řekla, že od roka může kravské dávat. Tak si pak vyberte. ..

niki2
17. črc 2010

Ja myslim, ze muzes. Pokud nemate sklon k alergiim. Jen to mleko bych uprednostnovala cerstve, ne krabicove, tam uz mas rozdil cca 3Kc na litru, to snad jde.

avomut
autor
17. črc 2010

Díky moc za názory, alergie se dosud žádné neprojevily, tak myslím, že by to mělo být OK, zkusím to 😉
A polotučné nebo spíš plnotučné ?!

luciana21
17. črc 2010

@avomut plnotučné 😉

mmmk
17. črc 2010

@avomut Dneska jsem to probirala s vyzivovou poradkyni pro deti a rikala, ze neni problem od zacatku prikrmu, ale nema to byt trvanlive mleko, jen pasterizovane, aby tam byly zachovany ty zivocisne tuky. Je to podle poslednich vyzkumu. V roce by proste dite melo jist uz vsecko.

sayast
17. črc 2010

me dr rekla ze od roka muzem davat obyc kravske mleko. samozrejme cerstve a plnotucne 🙂. je pravda ze jeste kojim a nevypije to na litry ale to nevadi. i kdybych nekojila, delala bych to tak. a pak mam doma susene plnotucne mleko. krabice cca 70 kc 🙂
a caje davam uz taky i normalni, ne denne,ale davam 🙂

janula2008
17. črc 2010

Dávám stále ještě tak 1x denně sunar na večer, malá má jahodový moc ráda,ale jinak běžně snad od 10měs.-roka (na radu mudr) vařím pudinky, kaše atd.z kravského. Poslední půl rok si dá i kakao, kupujeme hlavně to mléko čerstvé v petce, krabicové minimálně. Nemáme ani jeden alergie, malá taky nezná žádné vyrážky nebo tak něco,tak myslím, že od roku by to problém být neměl, i když sem tam jsem slyšela, že do 3let kravské nedávat vůbec. 😕

janula2008
17. črc 2010

A obyč čaje střídám s dětskýma (teda ne granulované, jen sáčkové) taky tak od roka...

shaula
17. črc 2010

@avomut Jasně že můžeš 😉 Obyčejné ovocné čaje dávám asi od roka a čtvrt, kravské mléko v tomto věku už můžeš taky (pokud nemá sklon k nějakým alergiím, tam bych byla radši opatrná) - ale raději ne krabicové trvanlivé, ale čerstvé plnotučné, jak už tu někdo psal. Já osobně dávám polotučné, ale jen proto, že mi kluci vypijí tak tři hlty mléka za 14 dní 😀 Prostě jim nejede.

jmisa
17. črc 2010

Tak čaje neřeším, granulované jsem nikdy nepoužila.
K mléku - na roční prohlídce mi naše pediatra sdělila, že kravské mléko ano, ale doporučuje plnotučné a z lahve a spíš jen na vaření. Na pití zhruba od roku a půl a stejně tak do tří let radí zařazovat UM kvůli vitamínům.

Tvůj syn už je starší, tak bych to tak nehrotila, klidně mu dávala to kravské a občas mu šoupla to UM.

avomut
autor
17. črc 2010

Děkuju moc za všechny vaše názory a rady, to jsem tak nějak potřebovala slyšet 😉
Jinak granulované čaje bych batoleti nikdy nedala - je to hrozná chemie !
K mléku - dneska jsem koupila čerstvé v lahvi, ale k mému překvapení jsem nesehnala plnotučné a dle sdělení tamní prodavačky prý plnotučné nevyrábí, jen v BIO kvalitě a to kupovat nebudu (ani ne tak proto, že je dražší, ale z mého přesvědčení, že nevěřím v BIO kvalitu!) ... tak jsem koupila to polotučné a Matýsek vypil k večeři celý hrníček s kakaem 🙂
Taky mě zarazilo, že to čerstvé mléko se po otevření musí "ihned spotřebovat" ... doufala jsem, že alespoň vydrží max. do třetího dne, ale přece malé dítě nemůže vypít naráz 1,5 l mléka ?! Příště se kouknu po menším balení.

jmisa
18. črc 2010

@avomut
plnotučné v lahvi se vyrábí, je to třeba selské mléko od Olmy, mají ho v Albertu, je to litrovka.
Svoje plnotučné mají také v Kauflandu, taky litrovka.
Jinak já ho nechávám otevřené v lednici, nic se s tím nikdy nestalo. My ho tedy za dva maximálně tři dny spotřebujeme.

jmisa
18. črc 2010

tedy snad je to Olma, každopádně je na tom napsáno selské.

janula2008
19. črc 2010

Taky si s tím hlavu nedělám, druhý den je ještě dobrý a do třetího ho vypijem 😉

evi3
20. črc 2010

Dcéra má od 22 mesiacov obyčajné plnotučné mlieko. Dovtedy bola kojená, Sunar nikdy nechcela, tak sme to poriešili takto a bez problémov. Granulované čaje nepila, striedam detský bylinkový, obyčajný ovocný a roiboos. Litrovka mlieka nám tiež vydrží tak 2-3 dni.

luciv
8. srp 2010

Ahoj holky chci se zeptat naše mala má 2roky a 3 měsíce a stale davame pytlíkové dětské čajíčky vy už davate i klasické čaje (např Jemča atd)? Na krabičce jsem našla jen na jedné že od 3 let

laska.nezna.hranic
8. srp 2010

nám doktorka řekla, že papat může malý v podstatě všechno, ale ať ani nepomýšlím na to, že bych mu do tří let dávala jiné než UM. myšleno na pití, na vaření je to něco jiného. čaje dělám dětské granulované (jsou slazené jen laktózou nebo dextrózou, nikoli sacharózou, takže naopak oproti těm dospěláckým jsou pro děti vhodné. nechápu maminky, které je odsuzují, stačí jen číst složení...), ale pokud si chce loknout čaje mého, dám mu cucnout. ale on nejradši stejně jen vodu, takže tohle moc neřeším. my taky na tom finančně nejsme nejlépe, ale z nějakého důvodu umělá mléka existují, tak by se dětem do určitého věku dávat měla. neslouží jen jako záchrana pro nekojící maminky do té doby, než dítě přejde na pevnou stravu. v tomhle ohledu bych se ušetřit nesnažila. a krupicová kaše pro takhle malé děti taky není to pravé...

neumisa
8. srp 2010

moje obě děti najely od roka na krabicové mléko (vlastní vůlí - ochutnaly a už mi umělé nechtěly) a klasické ovocné čaje, alergie žádné a mlíko by pily nejradši na litry.

petka80
8. srp 2010

@laska.nezna.hranic ale obyčejné sáčkové čaje přeci nejsou slazené ničím, ne? 😕

Jinak dcera miluje dětský ovocný čaj od Teekanne, ale střídám to s obyč ovocnými. Podle mě to je to to samý, rozhodně bych se těch "obyčejných" nebála. A nesladím je vůbec, maximálně trochou medu. Ale nejvíc pije vodu, to je stejně nejlepší.

laska.nezna.hranic
8. srp 2010

petka - to máš pravdu, to byla jen taková poznámka k maminám, které je odsuzují kvůli množství cukru, aniž by vůbec věděly, co v nich je, protože jsem si všimla, že se tu o granulkách mluvilo... pokud děti sáčkový čaj bez přislazení pijí, tak proč ne. ale zase jde o to jaký čaj to je. většina má základ v černém a ovoce je jen takový doplněk. černý čaj by se dětem dávat neměl. ale zase je to na každé mamině. já pro to moc nejsem, ale za nás taky různé věci nebyly a nějak jsme vyrůst museli (i když neříkám, že nám to prospělo). to je těžké, ale když dítko dostane něco, co by nemělo, jen občas, tak si myslím, že se mu nic nestane. nejlepší je, jak říkáš, naučit je na vodu 😉

shaula
8. srp 2010

@laska.nezna.hranic Ale ty granulované obsahují i různá barviva, v podstatě je to jen obarvená sladká voda... To podle mě pro nejmenší děti není zrovna ideální 😖 A s těmi obyčejnými ovocnými nemáš pravdu - zatím VŠECHNY, které jsem měla, byly čistě ovocné. Tím neříkám, že nějaké se základem z černého čaje neexistují, možná ano, ale já žádný takový neviděla (takže abych použila tvá slova - "stačí si přečíst složení" 😉 ).

laska.nezna.hranic
9. srp 2010

shaula - jsem napsala odpověď, ale klekl mi net a už se mi to nechce psát celé znova. ale to nevadí. jen jsem se chtěla zeptat, máš s těmi "barvenými granulkami" na mysli nějakou konkrétní značku?
jinak kdyby mamince šlo o "čistě ovocné čaje", tak by si asi dokázala odpovědět sama...

zdina
9. srp 2010

nejmladsi syn byl sedm mesicu kojeny, pak nastoupilo Um. Priblizne od 1.,5 roku dostava prevarene cerstve kravske mleko. Ted uz ani neprevaruju. Jakmile nema zadnou alergii, urcite plnotucne mleko muzes davat.
Granulovan ecaje doma vubec nemam, malej pije co kdo momentalne ma. ja piju roiboos, obcas cerny , tak si da se mnou . S tatou zase si da je bylinkovy caj. a pres den vodu pripadne jablecnou stavu 8kupovanou) .

laska.nezna.hranic
9. srp 2010

zdina - ale ono u KM nejde o alergie, ale o to, že narozdíl od UM obsahuje např. více bílkovin, sodíku nebo draslíku a naopak postrádá různé vitaminy, železo apod., takže zatěžuje organismus. proto se do tří let nemá dávat. že dítě přestalo být kojencem ještě neznamená, že je to malý dospělý... u kojenců do roka taky nedáváte (snad) bílek, tvaroh sůl apod. tak proč šidit batole...

berenika39
9. srp 2010

http://www.maminkam.cz/nutricni-vyhody-kojeni/

tady je tabulka (vypustme si z ní to MM), která srovnává UM a KM. od roka je km úplně v pořádku, nic zásadního ve složení není rozdílné, naopak vápník - který je nejdůležitější, je tam ve větším množství. navíc - tohle neustálé srovnávání má smysl, když dítě je jen na mléku a to tvoří podstatnou část jeho výživy, pak tam každá složka hraje roli. ale po roce, když jí pestrou stravu, nemůže mít zlomek miligramu vitamínu C v jednom hrnku mléka nějaký význam, vitamíny jsou v ovoci, zelenině, a mnohem více zastoupené.

čaje - to si myslím je podobné, pokud se to střídá, a nepije jen výhradně na litry granulovaný, nevadí to. občas ho udělám, když spěchám, má rád vychlazený, ale častěji pije ředěné džusy - 1:10 a vodu.

radka.m.
9. srp 2010

ahoj-u kravského mléka právě o alergii jde,protože obsahuje velké množství neupravené bílkoviny,která právě může rozjet alergii!!!pokud dítě nemá v rodině alergickou zátěž,tak se podle nejnovějších doporučení může v pohodě dávat kravské mléko normálně k pití,vitamíny a minerály po roce děti čerpají už z normální stravy,takže pokud mají vyváženou stravu,tak nepotřebují UM,jinak další věc,pokud dítě konzumuje už mléčné výrobky-jogurty,sýry...,tak ty také obsahují bílkovinu kravského mléka a pomkud jsou tyto výrobky dobře snášeny,tak není důvod,proč nepít kravské mléko 😉

luciv
9. srp 2010

takže jestli chapu spravne tak díteti přes dva roky mužu vařit klasicky ovocny dospelacky čaj 🙂 jsem tu s té diskuze nejak zmatená pořád jen samé mlíčko 🙂
Ja malé davala klasické krav.mlíčko taky od roku a pul ale ona mi toho nepila litry ani pul litry ale tak maly hrníček denně takže si myslím že pokud opravdu v rodině alergie není tak proč nedavat pokud to je po trochách.
Ja občas malé taky udelala čaj granulovany ale jen ty bylinkové granulované od hipp heřmnek nebo na dobré spaní ale opravdu jen přes leto kdy chtela neco hned studenějšího než vařeny čaj. Ale opravdu čaje chutnají jak voda proto se toho nedokazala dopít a vypila vždy flašku rychle jak ma ovocny detsky od lerosu tak to pije teda pomaleji a jen když ma opravdu žízen 🙂

petka80
9. srp 2010

@luciv jasně, můžeš 🙂