Od kdy dáváte kravské mléko a normální ovocné čaje?

avomut
17. črc 2010

Ahoj maminky,
mám syna 2 roky a 2 měsíce a chtěla bych vědět, jestli už mu můžu k pití dávat kupované krabicové kravské mléko a také normální ovocné čaje ?
Naše MUDr. mi doporučuje do 3 let kravské mléko na pití nedávat, pouze pokud budu vařit třeba krupicovou nebo bramborou kaši ... prostě převařené !
Já bych mu už nejraději dávala obojí, ta umělá mléka i dětské čaje jsou drahé a já si to každý měsíc nemůžu dovolit ☹
Samozřejmě, že chci pro svého syna to nejlepší a nechci šetřit na úkor jeho zdraví !
Jaký máte na to názor a svoje zkušenosti ?

luthien.k
10. srp 2010

Kravské mléko na pití bych nedávala dětem vůbec, i kdyby nebyly alergické. Jeho složení není podle mého názoru vůbec tak výhodné, jak nám mléčná lobby tvrdí, jestli máte čas, zkuste se prolouskat tímto:

http://www.darius.cz/archeus/ZP_mleko.html

Článek není jednostranný, je v něm uvedeno i to, čím může být mléko cenné (nikdy však to krabicové homogenizované 😝), ale jeho nevýhody podle mého názoru převažují.

Určitě výhodnější, když už mléčné výrobky dávat, jsou ty zakysané (hlavně jogurty) a kvalitní tvrdé sýry. Pokud jsou problémy s dýchacími cestami, častými záněty a zahleněním, tak raději vynechat i to...

luciv
10. srp 2010

petka80 - díkes mockrát

dagina
10. srp 2010

@luthien.k jj, kysané výrobky může i moje atopická dcera, kdežto obyč mléko nééé (teda myslím tím, že ho nemůžu pít, když kojím). Přesto že kojím cca 1x denně a napila jsem se mléka tak bylo zle. Samotné jsem jí ho ještě nedávala.
Nyní kojit přestávám, ale UM mi malá nechce, takže nepije v podstatě žádné mléko.... .

petka80
10. srp 2010

@dagina teda, to jsi dobrá, že jsi to vydržela tak dlouho kojit, když musíš držet takovou dietu 😒 A s tím UM si nedělej starost, já dceru odstavila tak nějak podobně (na roce a půl, když jsem zjistila, že jsem těhotná), UM taky vůbec nechtěla, chvíli jsem to zkoušela, pak jsem se na to vykašlala, asi měsíc byla bez mlíka, a pak jsem to zkusila znova a už to vypila a od tý doby pije sklenici UM každý ráno. A i kdyby ne, nic neděje. Držím palce při odstavování 🙂

dagina
10. srp 2010

@petka80 Jj, dlouho jsem nemohla ani jogurty a o mléko až do teď. Teda teď už si ho dám, bo kojení opravdu finišuje, je to víceméně colostrum, zvláštní jak to těhu mění tělo 😅. Malé zase UM někdy zkusím a uvidíme, třeba si dá říct.

kocicinka
11. srp 2010

Já jsem zkusila čaj ovocný sypaný, pak doma vyrobený ovocný, ovocný dětský čaj od Teekane a Lerosu( žádný černý čaj v nich není). Ale Jonáš chce jen vodu, popř. ředěné štávy z dom. kompotu, nejraději z červené řepy, ředěný jabl.mošt. Ty čaje jsem nabízela od 8. měcíce, do té doby jsem výhradně kojila. UM ani KM nikdy neproběhlo.
Ty granulované čaje nepoužívám vůbec, jsou mi proti srsti instatnní věci, při jejichž výrobě vzniká škodlivý akrylamid(to mi řekla lékárnice, prý sáčkový Leros je mnohem vhodnější, nežli instantní)...Doma v podstatě nic instantního nepoužíváme.....
Na oslazení nám řekl doktor med, nebo glukopur. Nicméně stejně jsem nesladila, protože J. chce jen vodu, což je dobře 🙂

helcah
11. srp 2010

Kocicinko tak to by mě zajímal technologický postup výroby instantního čaje, protože je pravda, že akrylamid je teda pěkný svinstvo, hlavně pro děti. Vím, že vzniká opékáním, ale nenapadlo by mě, že i při výrobě instantního čaje. Jiank také nemám ráda instatntní věci, ale občas je z nouze použiji.
Názory na mléko se asi neshodnou nikdy, ale právě proto, že si nejsem jistá, že to není pro dítě škodlivé, tak ho radši prostě nedávám. UM dáváme občas, moc ho nechce. Občas pije k snídani kefír.

kocicinka
12. srp 2010

Helca- mě to právě řekla ta lékárnice, že akylamid vzniká při procesu instantizace. Sama ten postup neznám...
Já kojím, takže jiná mléka nedávám. A s čajíčkama- nikdy jsem nepochopila, proč instantní čaj, když zalít pytlík trvá stejně dlouho a chutově je ten instantní opravdu jak obarvená voda...Já jsem ale začínala sypaným fenyklovým z lékárny a alnatura směs fenykl- kmín a ještě něco, co už jsem zapoměla

dagina
12. srp 2010

A proč vůbec podávat ovocné čaje??? Mě přijdou hrozně umělé, byť je uvedený jako dětský.... . Malé zatím podávám fenyklový, nebo s kmínem, nějak mě ani nenapadlo dávat ovocný..., může v tom být nějaký problém??? Malá má stejně nejraději vodu, čaj dávám jen pro změnu 🙂, ani né každý den.

shaula
12. srp 2010

@dagina A proč nepodávat ovocné čaje? 😕 Nic závadného ani umělého na nich přece není (mám na mysli opravdu ovocné čaje, tj. ze sušeného ovoce, ne ty granuláty pochybného původu a složení).

dagina
12. srp 2010

@shaula mě šlo spíš o to, jestli nějak vadí, když dávám jen bylinné-dětské. Mě ty ovocné prostě nejsou sympatické 🙂. Pravda, dětský ovocný čaj jsem v ruce ještě něměla, třeba už nejsou barvené a aromatizované...

shaula
12. srp 2010

@dagina Tak to nevím, ony obecně by se to s bylinkovými čaji nemělo moc přehánět. Ale předpokládám, že tím se myslí dospělácké bylinkové čaje, ty dětské s fenyklem nebo kmínem by měly být snad OK. A navíc když tomá jen jako zpestření, tak si myslím, že je to úplně v pohodě 😉 Ona čistá voda je stejně asi nejlepší, já dávala asi do roka a čtvrt taky jen vodu, pak na zimu mi připadal vhodnější čaj, no a pak už jsme u něj zůstali 😅

dagina
14. srp 2010

@shaula jj, a také voda nezanáší hrnky jako čaj 🙂, kdo to má pak vymývat 🙂

zuzankast.
31. srp 2010

ahojky, jsem ráda, že jsem našla tuto diskuzi, kde už je pár názorů... Malá mi poslední dobou bojkotuje UM, vypije za den max 350ml. Doháním to jogurty a kaší, ale dnes jsem zkusila jí to už namíchat s mlíčkem kravským a ono to berušce snad chutná víc, protože ho vypila všechno. Jindy dá ráno tak 150max a dnes vypila 300 😲 🙂 🙂 Vím že v UM jsou cené látky, které třeba v kr. nejsou, ale mám takovou radost, že pije malá víc, že jí to budu už míchat.. Um vypije stejně jak dřív, takže škodná na tom nebude 🙂
JInak čaj dávám občas dětský, jinak pijeme vodu.

twenny
19. led 2012

Muzu se zeptat na vas nazor .... DItko mi trpi dlouhodobe na zacpy. Prosli jsme si kompletni upravou stravy, laktobacilky, projimadly, cipky a nic dlouhodobe nepomaha. VIm, ze jako miminko mel take zacpy, jeste v dobe, kdy pil jenom UM. Napadlo me, jestli nema zacpy po nutrilonu. Zkousela jsem jina UM, ale toho se ani nedotkne, nechutnaji mu. Muzu 13 mesicnimu diteti davat na piti prevarene kravske mleko, nebo kozi mleko?

kacik11
19. led 2012

Čauky,
zajímavé téma... Moje dcera byla od narození na UM a asi do 4. měs jsem ji ještě k UM dávala občas napít granul. čaje, jelikož často škytala a na škytavku to super zabíralo. Pro děti maldší 4 měs. snad ani čaje v sáčku nejsou, nevím. Pak od 4 měs. do roka pila jen bylinkové čaje v sáčku, ovocné nechtěla. ovocné čaje začala pít od roka a pije do teď, asoi od 18 měs. dávám už dospělácké ovocné čaje. hlavně babičku Růženku. Ale když je nachlazená nebo má třeba průjem, tak mi v klidu vypije i bylinkový čaj. Jo a čaj nepřislazuju ničím, dcera pije hodně a nevyžaduje to.
Kravské mléko jsem už určitě před rokem začala dávat do vaření a po roce i na pití. Dávám normálně polotučné z krabice a ráno ještě pořád vařím UM.