Od kdy dítka začala ukazovat prstem na věci?

andykov
1. kvě 2010

Maminy, prosím, od kdy Vám dítka začala ukazovat prstíčkem na věci? Děkuju 🙂

dadka2
1. kvě 2010

řekla bych, že to bylo v 10. měsíci, ale 100% to nevím.

moravanka
2. kvě 2010

moje myska jeste neukazuje. ona si vsechno jen se zajmem prohlizi a kdyz nejakou vec chce, tak po ni natahuje rucku a nekdy pri tom i "vola". ale ze by mi neco jako ukazovala, to zatim ne.

dagina
2. kvě 2010

Ahojky holky,
zajímavé téma 🙂. Reaguji na to, protože jsem se nad tím před časem také pozastavila. Naše malá také nebyla ukazovací typ, za to teď (je jí 16 m) ukazuje pořád, hlavně na lidi 🙂, teda dá se říct, že jenom na lidi, a to jí zase musím usměrňovat 🙂. Ale jinak kámošky holčina ukazovala na věci kolem asi v 8 m.

momin
2. kvě 2010

Andykov pokud neukazujete.. tak si z toho nic nedelej... 🙂 😉
Danielek neukazuje do dneska.. nekdy ukaze kde mam mami oko nebo nos...
Ale treba venku neukazuje na nic...
A kdyz mu neco ukazuju ja cumi mi na tu ruku misto aby se dival kam ukazuju... 😀
A jak pisou holky,od zname mala ukazuje-na auta,stromy,lidi...atd.. uz asi od 9 mesicu... 😉

rimmel
2. kvě 2010

moj tiez uz ukazuje ale neviem presne kedy zacal ..

rimmel
2. kvě 2010

ale urcite by som to neriesila ci ukazuje ci nie..ved to je jedno. raz bude 😀

andykov
autor
2. kvě 2010

Holky, dík 🙂 Jen jsem chtěla vědět, nikde jsem k tomu nic nenašla. Ona Kristýnka je trochu pomalejší, tak to po ní chtít ani nemůžu 😀

momin
2. kvě 2010

andykov Dan uz chodi.. ale neukazuje... 😀 Asi na to nema cas.... 😎

shaula
2. kvě 2010

Naši asi v roce a půl... Do té doby asi nějak neměli potřebu na něco ukazovat, prostě jen pozorovali a vstřebávali vjemy 😀
Hodně populární je to asi poslední měsíc nebo dva, to neustále z kočárku na něco ukazují a žvatlají "taja" (tramvaj), "sťo" (strom), "ha ha" (pejsek), "deže" (dveře), "apa" (lampa), apod. Je to sladké 😵 ale trochu únavné - protože dokud jim to neodkývu a nezopakuju to po nich, tak to opakují do zblbnutí jako gramofonky 😀

dvojka
2. kvě 2010

Tak naše první dcera neukazovala nikdy,jsem si říkala že to neni normální a ta druhá začala někdy po roce 😵

glumy
2. kvě 2010

Tak Kubik ukazuje na veci asi taky od tech 10 mesicu. Nekdy je to vyhoda, nekdy neee 😀

ined77
3. kvě 2010

ahojky 🙂 ,
maty ukazuje na věci asi od 9 měsíců...má prstík pořád jako šnek růžek 😀 .
ale zase moc nemluví no 😀 ...

martas4
30. bře 2011

Chtěla bych obnovit toto téma,protože náš chlapeček taky pořád neukazuje tak jak to vidím u některých dětí. Ukázal akorát párkrát,když viděl něco zajímavého. Zatím toho ani moc nenamluví,jen žvatlá. Myslíte,že jsou děti,co vůbec neukazují anebo až později? Jinak pozornost s náma sdílí,když mu něco ukazuju já,tak se na to kouká, hodně rozumí,už od jednoho roku dělal takové ty věci jako paci,paci, jak jsi veliký apod.

berynka
30. bře 2011

Já ani nevim, kdy by děti měly začít ukazovat 😅 . Naše malá to buď nedělala vůbec, a nebo hrozně pozdě (2.-3. rok). Zaostalá bych řekla, že není 😕 😀 .

naty
31. bře 2011

asi blbej dotaz, ale proč ne tom tak záleží? 😅 Náš malej teda ukazuje od doby, co objevil, že má tenhle prstík, ale nikdy by mě nenapadlo, že to je nějak "určující"...

martas4
31. bře 2011

Ono to prý je docela důležité,protože děti dávají vědět,že něco vidí nebo něco chtějí. Hlavně když ještě nemluví. Náš malej totiž když chce třeba čaj (ještě si neumí říct),tak u něj stojí a natahuje k němu ručičky a brečí.

kristiluky
31. bře 2011

tak moj malý neukazuje prstíkom ale celou ručičkou a do toho vydáva hehe, nevie ešte nič povedat /len pri jedení občas mnam/, začal s tým tak mesiac dozadu, čiže cca 11 mes., on je skor šikovnejší čo sa pohybovej stránky týka ale pamatám si že napr. synovec zas ukazoval kolo pol roka ale iné veci /lozenie, chodenie a pod/ bol proti mojmu malému zas pozadu, asi každé dieta je zamerané na niečo iné a na niečo iné je šikovnejšie

sisstin
31. bře 2011

ukazování prstem je jedna z nejdůležitějších věcí ve vývoji...norma je mezi 9-18měsícem, pokud dítě do té doby neukazuje, je to absolutní indikace pro vyloučení poruchy autistického spektra či jiné komunikační poruchy 😉 viz. můj článek v blogu 😉

sisstin
31. bře 2011

děti nejdříve ukazují prstem na předměty, které chtějí....potom sdílejí pozornost - ukážou prstem na předmět, který je zajímá, udělají nějaký zvuk, podívají se na maminku a čekají na reakci ( v tomto věku je to nejčastěji pojmenování té věci), takhle děti získavájí pasivní slovní zásobu a hlavně komunikují s druhou osobou 😉

pokud tohle dítě nedělá do 18m, tak je tam reálná možnost, že je dítě bud "jen" opožděné ve vývoji, nebo tam taky může být mnohem závažnější porucha komunikace ( vývojová dysfázie) a nejhůř porucha auti spektra...

chce to hlídat a sledovat, zda tohle děti dělají 😉

vrtelka
17. dub 2015

Náš syn začal ukazovat ,až ted po druhých narozeninách,ale řeč ani zvuky nevydává.

ewkins4
16. kvě 2016

Guten tag

evik19
16. kvě 2016

Syn ukazoval na věci, které chtěl, hodně brzy - tak od 8 měsíců, pokud si dobře pamatuju, a taky si s tím na hodně dlouho vystačil. Mluvit začal naopak hodně pozdě.

mikilenka
16. kvě 2016

Naši kluci začali ukazovat kolem 9.-10. měsíce. Paradoxem je, že někdy ukážou na osobu, zvířátko či věc i nohou, protože jim takto někdy naznačuji směr chůze, když oba držím za ruce 🙂 Kdo má dvojčátka, asi to zná...

her_ladyship
3. srp 2016

Ahoj, chtěla bych obnovit tohle téma...Naše holčička má teď čerstvě 11m a ještě neukazuje☹ Maminky, jaké máte zkušenosti? Kdy vaše děti začaly ukazovat?
Je velmi motoricky nadaná (jak co se týká hrubé, tak jemné motoriky), od 6.5m leze, teď už cca 14 dnů stojí bez opory a je schopná se např. sama najíst lžičkou. Od 8m dělá paci-paci, berany duc, teď v 10m jsme jí naučili dělat malá-malá. Ale nemává na rozloučenou a neukazuje☹ Začínám se tím trápit.
Jinak neustále žvatlá a umí i pár slov: ham, mňam, ano, ne, máma, bába, baf, papat, atd.
Když jí něco ukazuji, se zájmem se na to dívá a naslouchá, ale když po ní chci něco podat, nepodá mi to☹ Kdy začaly vaše děti podávat předměty? (Např. "Podej mi ten modrý míček?") Podle zdravotního průkazu by to 11m dítě mělo zvládnout☹
Na procházce na pejska hafá (ha-ha), ale doma, když jí ho ukazuji na obrázku, jen se pozorně dívá, ale neřekne "haf".
Moc by mi pomohlo, kdybyste mi napsaly, jak na tom byly/jsou vaše děti, protože nemám porovnání (je to naše první dítě, navíc velké komplikace v těhotenství a rizikový porod, tak se obávám, jestli to není předzvěst autismu/vývojové disociace).

her_ladyship
3. srp 2016

Chtěla jsem napsat vývojové dysfázie🙂 Telefon mi to opravil na disociaci...

sisstin
3. srp 2016

@her_ladyship je to ok ;) kazdopadne ja mam skoro 9m a tez neukazuje, chvilku zvatlala po sedmem mesici a zas ne uz. Nerviky pracuji, kazdopadne se projevuje komunikacne lepe nez syn s VD v jejim veku ;)

sisstin
3. srp 2016

@her_ladyship rekla bych, ze je i sikovna dost ;) na 11m super ;)

sisstin
3. srp 2016

@her_ladyship a "podej mi tem modry micek" opravdu 11m nezvladne. To mozna tak v 1,5 roce a jeste bez toho "modry" :D

her_ladyship
3. srp 2016

@sisstin Právě - nervy pracují a obzvlášť to chápu po předchozí zkušenosti s VD. Moc vám držím palce! A také je důležitá osvěta mezi maminkami, za to vás moc oceňuji! Já jsem od přírody nervák - doma si všichni klepou na čelo, ale mně to nedá...

sisstin
3. srp 2016

@her_ladyship no u vas je to fakt v cajku, kdyby na tom takhle byla dcera v 11m, tak si budu piskat ;)