Od kdy se může používat chodítko?

lidunka1981
13. led 2010

Moc by mě to zajímalo. Známí mě říkali že by malá už mohla když měla 6 měsíců. Mě se to zdá ale brzo!!

dana3262
16. led 2012

Skutecne si myslite, ze kdyz je dite v choditku 4x tydne 2-3x po 10min (obrazne), ze to muze mit vliv na jeho vyvoj? Ja mam deti chovaci, tak hodne chovam a ty polohy obcas jsou teda taky dost narocne. Taham je jak kotata, jak u toho vsechno musim stihnout.

sussanah
16. led 2012

@dana3262 me se teda choditak samy o sobe moc nelibi, nejak se mi nelibi to zaveseni ditete v nem, ale fakt je to, ze pokud je tam dite 2x za den po 10min, tak to opravdu nebude zas tak zhave. Obzvlaste kdyz to srovnas s tim nosenim, zrovna dneska jsem si rikala, ze by ze me Keidronova mela radost videt, jak nosim maleho 😀
Ale vseho s mirou, pul dne bych dite v choditku fakt nenechala ani omylem..

jancip
16. led 2012

Já bych se řídila jednoduchým pravidlem. Dokud si dítě samo nesedne, nemá se posazovat. Dokud se samo nepostaví, nemá co dělat na nožičkách ve vertikální poloze. Z toho vyplývá, že chodítka jsou vlastně zbytečná věc.

pavca3388
17. led 2012
alenkale
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
crca
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
blandik
22. čer 2012

@jancip - tak s tím souhlasím, myslím, že se zbytečně z nějaké zvláštní nedočkavosti předchází vývoj dítěte...jakoby otázka toho, jesli začne chodit, sedět, lézt závisela na naší pomoci. Navíc si myslím, že si rodiče takto akorát naběhnou..dětem se jednoduše v chodítku zalíbí, a pak buď rodiče těch pár krát deset minut přestanou dodržovat, protože potomek se pořád dožaduje a je to opruz nebo se to snaží dodržet a mají doma cirkus..dítě absolutně nepochopí, že tam nemůže být dlouho.. a o tom to je. Stejně tak si rodiče naběhnou, když dítě začnou vodit za ruku, aby se "naučilo" chodit..pokud mu to vůbec neukážou, tak dítě prostě jednoho dne udělá krok do prázdna a jde..a rodiče si ušetří záda a dítě se může přirozeně vyvíjet v době, kdy jeho psychomotorika je na to připravená.... Téma chodítko mě vůbec dostává, protože prostě nechápu, když se obecně ví, že chodítko není pro děti prospěšné, jak někoho napadne do toho dítě strčit...

eficenka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
eficenka
22. čer 2012

@dana3262
4x tydne 2-3x po 10min (obrazne),
tak si zkuste dát sobě nějakou polohu tahle často, na kterou nemáte vyvinuté svaly, třeba se postavte na hlavu... taky si na to postupně svaly i páteř zvykne, ale rozhodně jí to neprospěje...

blandik
22. čer 2012

@eficenka - no tak přesně to mám - low back pain, a taky mám doma krásně fotečky, jak v půl roce hačám na nočníku, jak drandím v chodítku a vodím se za ruce...a pěkně mi to vystřeluje do levého boku...zvlášť teď v těhotentsví, mimochodem, máme stejný termín porodu:o)

berenika39
22. čer 2012

@crca tě dnes čtu, máš nějak nastartováno 😀 😀 😀 (v dobrém, máš pravdu, fšude🙂) )
Nejhorší na tom chodítku je to, že nic není patrné hned, ale až za roky. pak je pozdě bycha honit.

eficenka
22. čer 2012

@blandik
aspoň to vidíte z pohledu "pacienta"....
Já jsem fyzioterapeutka na dětské léčebně, je u nás vždycky kolem 400 dětí na měsíc až dva....
takže potkávám nejrůznější diagnózy atd, a některé chytré lidi mě dokáží fakt vytočit 😠 😠
Zvlášť teď v těhu sem v "ráži".... 😀
Jinak sem ráda že sem fyzio, pobolívají mě kyčle, SIčka, záda a dokážu si sama sobě ulevit...
Zkuste třeba bazén, nebo jen prodýchávání...

dana3262
23. čer 2012

@eficenka no a co ty polohy při nošení? Ty polohy mi nekdy prijdou i horší nez v choditku.

eficenka
23. čer 2012

@dana3262
no tak polohy při nošení? nastudujte si třeba knížku něžná ráruč rodičů...
Ano některé matky tahají své děti jak koťata.... Proto taky všechny rodiče, kteří u nás cvičí s dětmi,
tak jsou poučeni o manipulaci s nimi... No radši nechám teda malého lozit po zemi, okolo sedačky, než mu zničit páteř dáváním do chodítka, abych si mohla něco udělat.... To radši na chvíli do postýlky, i za cenu že se bude vztekat ...

martina_z
23. čer 2012

Pro chodici dite je choditko zbytecne, pro nechodici skodlive. To vam rekne kazdy fyzioterapeut. Ale nektere maminky maji svoji pravdu, mysli si neco o p*deli a kvuli svemu klidu a pohodli riskuji problemy pohyboveho aparatu u svych deti. "Jen 10 minut, jen 20 minut", to mi silne pripomina "jen 10 cigaret denne a vlastne to ani neslukuju". Kvuli svemu pohodli a snobismu si nektere kupuji ty nejpitomejsi kocarky s miniaturni korbickou, takze pak rvou nesedici dite do sportaku uz v 5 mesicich. A tak bychom mohli pokracovat.

A co ze o tom vim? Muj syn ma svalovou hypotonii a CKP s asymetrii, takze cvicime Vojtovku a informace o spravnem psychomotorickem vyvoji mam z prvni ruky od vysoce kvalifikovanych a zkusenych fyzioterapeutu. A znam to i jako pacient: 32 let, pater v neskutecnem stavu, asymetrie panve, tezka skolioza, priserne bolesti bedeni patere, SI skloubeni, k tomu jako bonus zlomena kostrc po padu na lede. Takze bez pravidelneho cviceni trpim jak zvire, ale i kdyz cvicim, nejsem zcela bez bolesti a nejspis nikdy nebudu. Kdybych spocitala, kolik casu jsem stravila na rehabilitacich, tak to mozna uz vyda na leta a ne na mesice. Ve 4 mesicich jsem sedela (respektive byla posazovana), vecne byla v hopsadle, chvili jsem se v puli roce plazila, lezeni temer preskocila, v sedmi mesicich jsem stala, v osmi "chodila" za ruce (ano, ruce nahoru a nasi me vedli, jasajic, jak jsem sikovna), v 9 mesicich chodila sama.

eficenka
23. čer 2012

@martina_z
kéž by takových "osvícených" matek bylo více, i když mě mrzí čím jste si prošla vy a prochází i váš drobek....

martina_z
23. čer 2012

@eficenka Nas maly se narodil predcasne, takze Vojtovka se dala cekat. Skoda, ze se za nasich mladych let "vojtit" nesmelo.

eficenka
23. čer 2012

@martina_z
i teď některé maminky, co sou u nás na léčebně s dětmi respiračními - lehčí diagnózy, tak říkají že ty chudáčky trápíme... Ale ono když vidíte jak se Vám dítko po čtvrt, půl roce vrací a postupně se vše naučí, tak to za to stojí 🙂
Já nejsem zarytý Vojtista, nejradši kombinuji s Bobath konceptem.... no jo co fyzio, to jiný názor 😀

dana3262
23. čer 2012

@eficenka a poradite mi taky jak mam vytáhnout nákup, stagnující batole a kojence do 3.patra? Snažím se nosit manducu, ale kdyz uz ji věku, musím ji vzit uplne s sebou a ta mi často dost zabírá místo v kocarku, takze se rozmyslim, zda ji vzit nebo ne. Nebo kdyz chovám mladšího a neustále se sklanim ke staršímu. Nechci obhajovat choditko, je jistě pro kojence nevhodné, o tom žádná, jen chci rict, ze jsou i jiné věci, které ať chceme nebo nechceme děláme a nejsou správně a do jistě míry nam škodí. Určitě bychom je měli minimalizovat a vyhýbat se jim, ale nejde to uplne. Chodíme ven, dýcháme městský vduch, jíme, v každé potravine je neco škodlivého, chodíme s kojenci na plavání, pichame jim usi a další a další věci. Ale jasné..pokud si mohu vybrat choditko či ano ne, tak volím ne.. ale prirovnavat to ke kouření apod? No, jednomatky vše zvládají a jsou dokonale..to je asi normální. Každý ale nefunguje 100% fyzicky. Někdo je treba více unavený, na své dítě nestačí a potrabuje si ulevit a nedá dítě dochoditka e snobizmu. Pořád opakuji, nehajim choditko, ale myslím, ze některé informace se dají předat méně útočné. Ja jsem byla v choditku i v hopsadle, bratranec byl v choditku hodiny a hodiny denně s živí de sportem. Samozřejmě kdyz se ví, ze to škodí, clovek by to asi delat neměl.

jancip
23. čer 2012

@martina_z Když ony ty miniaturní kočárky jsou tak moderní 😖 ...Teď jsem viděla ještě jednu "vychytávku". Sedátko do vany pro nesedící dítě....Já jsem myslela, že o věcech tohoto typu se už dneska ví, že přinesou víc problémů, než užitku......Na druhou stranu, co ale s dětmi, které jsou příliš aktivní a opravdu sami ten vývoj nějak přeskočí? Náš malej pásl koníčky v porodnici, od 3.m se snaží lézt, což mu samozřejmě nejde, ale jestli to tak půjde dál, tak nám v těch 8 měsících bude chodit taky (jako tatínek)...podkopávat nohy mu asi nebudu🙂

jiji
23. čer 2012

@martina_z ač jsme takové problémy jako vy nikdy neměly (ani já ani dítě), naprosto sdílím váš názor. Přesné reakce, které popisujete, vidím na okolí, když ho někde řeknu. Jsem zapřísáhlým odpůrcem chodítek a byla jsem už v době, kdy jsem neměla různé informace o zdravotních dopadech. Tak nějak přirozeně se mi to nelíbilo a čím víc se o tom dozvídám, nelíbí se mi to o to víc. Naše malá měla naštěstí vývoj ukázkový, v sedmi měsících se začala plazit (partyzán jak vyšitý 🙂), v osmi lézt, v devíti si sama sedla. V deseti se postavila, chodit začala ve třinácti a půl. Nikdy jsem ji neposazovala (škaredě jsem se dívala na švagrovou, když jí v půl roce zvedla v kočárku záda do mezipolohy, že přece nebude koukat do nebe) ani jsem ji téměř nevodila za ruce (to spíš babičky). Nechala jsem ji, ať ke všemu dospěje sama, přece jí nic neuteče a u dvouletých dětí nikdo nepozná, že jedno začalo chodit před rokem a druhý v roce a půl ...
Něco jako jste byla jako dítě vy, byla moje teď 14-ti letá sestra. Byla děsnej divoch, kdy seděla moc nevím, nicméně lezení též přeskočila, v sedmi byla v chodítku, v devíti chodila sama. Teď má problémy se zády, a to už pár let. Prý špatné lavice ve škole, hahaha. Já si myslím, že to má původ v tomhle věku ..... minimálně z té větší části 🙂

betelgeuzz
23. čer 2012

@dana3262 TAk to mám stejně. 3. patro bez výtahu a dvě děti 🙂 Od narození nosím malou v autosedačce, tak si ji aspoň můžu položit v mezipatře a vrátit se pro starší, když stagnuje. Teď už je to spíš vyjímka, ale taky byly doby, kdy jsem přes rameno táhla nákup, v jedné ruce autosedačku a pod druhou starší. Když mě vidí sousedi, tak se ptají, co mi mají vzít 😀
Nevím, co je za problém, mladší chovat a sklánět se k druhé. Mladší mám v klubíčku, dřepím a starší třeba obouvám 🙂 Další dobrá poloha pro nošení je, když más dítě zády ke svému břichu a držíš ho pod hrudníkem a pod pažema a zadeček máš zaklesnutý v boku. Takhle se můžeš předklonit a dítěti neletí hlava do zadu, jako se stává, když se nosí čelem k sobě. Není to pro novorozence, ale ty už tak můžeš v klidu nosit.
Já jsem zase velkým zastáncem knih Něžná náruč rodičů a Rozvíjej se, děťátko. Vím, že spousta matek je z knížky spíš vystresovaná, autorka to někdy podává stylem, že když vezmete dítě špatně, tak ho poškodíte na zbytek života, ale zase na druhou stranu se nedivím, že straší, když vidím, jak někteří rodiče ty děti tahají. Ony se dají najít i jiné polohy, které jsou pro dítě i rodiče pohodlnější.

martina_z
23. čer 2012

@jiji Co si myslim jako pouceny laik a pouceny pacient: rodime se s urcitymi dispozicemi. To s cim se v prubehu zivota setkavame, pak nase vrozene dispozice muze posilit. Jiste, urcite jsou lidi, kterym choditko neuskodilo, byt v nem travili hodiny. Stejne jako kdyz nekdo kouri 60 denne a dozije se devadesatky a nebo kdyz je nekdo obezni, cpe se sladkostmi a zivocisnymi tuky a neonemocni cukrovkou. Je mozne, ze nekurak zijici zdrave umre na rakovinu ve 40 letech. Stejne tak je mozne, ze bych mela stejne nebo podobne problemy i bez hopsadla a i kdybych lezla az do 18 mesicu. Jenze nikdy dopredu nevime, v jake vyberove skupine budeme, tak proc to riskovat? Choditko navic neni tak nezbytna vec, aby se bez ni maminka neobesla - prababicka vychovala 6 deti a ani pro jedno nemela choditko, svete div se! A to nemela vymozenosti jako mame my, dokonce i vodu nosila ze studne a prace mela vic nez my.

Jo, kdyz se sejde vrozena dispozice, nerozpoznany problem, hopsadlo + choditko + predcasne posazovani + vodeni za ruce atd., pretizena aktovka, spatne skolni lavice, spatne zvoleny sport (u me napr. gymnastika a balet) a sedave zamestnani, je vymalovano.

@betelgeuzz Taky mam ty knizky rada. Ruku na srdce, obcas asi kazdy vezmeme dite ne zcela idealne a videt to Kiedronova, tak ji asi trefi, ale nemelo by to byt pravidlo.

dana3262
23. čer 2012

@betelgeuzz tak přesně tyhle dvě polohy delam a myslela jsem si, ze jsou právě špatně ?? 😕
A taky jsem driv (ted uz méně) brala malého zády na svoje břicho a levou rukou Ho drzim za právě stehno. Takze ma pravou koho pritisknutou na svoje bříško a levá mu visí dolů. No a taky se stane, ze uz nevydrim a calmu Ho pod křídlo celém k zemí. Jako se nosí diplomatka. Starší se poprvé pustil az asi 4mesice před porodem, takze na schodech Ho nechat bez držení nešlo vůbec a sedačka je uuuff!! Jako zvladnu dost, ale s mým BMI okolo 16 toho uz nedam tolik jako driv..
No každopádně ta poloha v klubovou, jak pises jsem právě myslela, ze je špatně, ze jakoby sedí. Je to jiné v tom, ze Ho podpiras a máš předloktí na jeho hrudníku? Ze ta váha je odvedena? Nebo jak to, ze to nevadi?

dana3262
23. čer 2012

@martina_z jo, s téma babickama to nechápu. Asi jsme dneska pretizeny informacemi. Ale tak taky babičky nedělaly vsechno správně, ze jo..

romcovaklarka
23. čer 2012

@dana3262 Jestli se můžu vplést se svým názorem, tak ono v klubíčku jakoby "pololeží", má kulatá zádíčka. Předčasné sezení vadí hlavně v tom, že sedí dítě relativně zpříma a jeho těžká hlava zatěžuje páteř, která ještě není dostatečne osvalená a nemá takovou podporu jako u staršího děťátka, takže se jakoby bortí, křiví. To se u klubíčka neděje, ty síly se tam rozkládají úplně jinam a i hlavička je zčásti na tvojí ruce nebo hrudi položená.

Jinak já prcka taky občas nosím jak kočka koťata, ale už to, že člověk na to myslí a snaží se, tak je to podle mě lepší než nic 🙂

betelgeuzz
23. čer 2012

@dana3262 klubíčko už popsala @romcovaklarka, při té druhé poloze není dítě úplně vertikálně, je asi v úhlu 45 stupnů, takže opět hlavička nezatěžuje páteř. To, co popisuješ ty, že držíš za jedno stehno a druhá noha visí, mi připadá dost asymetrický, možná si to špatně představuju, ale dobře mi to nezní. 😒 Já mám BMI 18, takže taky žádná sláva 🙂 Ale pořád je to v sedačce lepší, že si ji můžu kdykoliv položit.

dana3262
23. čer 2012

@betelgeuzz cha! Tak to ses taky pekna kost a kůže. Ja to jako s tou sedackou zvladam, ale víc nez 1x denně nechci. Nechci mit delohu v hájí krecovy žíly a bercovy vredy apod. Ale hlavně ja ji pak nemam stejně kam dat, ale to ie jedno protože ty polohy jsou asi fakt v pohode.

eatygrenee
26. čer 2012

Nikdy!

clloi
6. črc 2012

když už chodítko, tak to co před sebou dítě tlačí, ale to se používá až při prvních krůčcích a má pomáhat dítěti držet stabilitu