Od kdy se může používat chodítko?

lidunka1981
13. led 2010

Moc by mě to zajímalo. Známí mě říkali že by malá už mohla když měla 6 měsíců. Mě se to zdá ale brzo!!

evik26
21. únor 2010

ahoj wsmoulinko naprosto stebou souhlasím ja mam doma 2 chodítka jedno na posazeni a druhe to aktyvní kolikrat je nevihnutelne ho dat do chodítka kdyš mě nechce byt v postylce ani na zemi a řve a řve dam ho do chodítka a hned se směje ja si myslím že 10 min deně to snad neublíží nebo jo?mam jen jedno tak prd vým ale koupila jsem mu botičky z klenbou a davam mu botičky bosej mě necapka je lepší kdyš ma staženou nošku

dagina
21. únor 2010

Ahojky, malá za mnou také lezla i na záchod, dveře jsem nezavírala, to je jasné, že by je mohla zabouchnout a já se pak těžko dostávala ven. Navíc dávám i zarážky pod dveře, takže s něma nehne. Navíc kvůli 10ti minutám denně mít takovou objemnou věc doma... 😕

Posazení do chodítka by se dalo ještě překousnout se zavřenýma očima u batolete, ale koukám, že Evik26 má teprve 7mi měsíční mimi 😕 😕

evik26
21. únor 2010

jo mame 7 měsícu ale 10min si myslím že je vpoho kolikrat ho tam ani nedam ale on je moc hiperaktyvni začina se mě postavovat v postylce no mazec a ho zabavit to je umění

evik26
21. únor 2010

jo a už i u toho aktyvniho se cytne a skouší ja si myslím taky že začína brzo ale co mam dělat kdyš on sam to ho mam nechat ležeta jak balvan?

dagina
21. únor 2010

Malou jsem také moc nemohla nechávat v postýlce, když začínala vstávat, bo padala a pořád se bouchala a řevu a řevu. Je to hodně náročné než děti začnou chodit..., to uznávám. Malá sice už lítá jak čamrda (začala ve 13 ti měsících), ale zase se mě často drží kalhot, div je ze mě nestáhne, někdy ani na ten záchod nemůžu 😀

rioko
21. únor 2010

Vojta taky všude lezl, taky se stavěl v postýlce a věřím, že by ho to v chodítku zabavilo, jenže rozumové důvody a důvody rehabky a neurologa převáží nad tím, že bych měla chvilku klid, to ho radši budu nosit, mít pořád pověšeného za kalhoty, ale budu vědět, že pro něho dělám to nejlepší a neriskuji potíže s nožičkama nebo zádama - stejně z toho důvodu jsem ho nikdy neposazovala a nestavěla na nožičky - i když i to by se mu líbilo, ale malí mimino těžko ví, co je pro něho dobré že

shaula
21. únor 2010

Evik26 - to, co udělá sám od sebe, je naprosto v pořádku a v tom ho neomezuj. Ovšem do chodítka se ti sám nevyškrábe, že ne? 😉 Ono děti v tomhle věku je obvykle dost těžké zabavit, vím to moc dobře, mám dva rarášky, které zabavit na víc než minutu byl téměř nadlidský úkol. Ale za chvilku z toho vyrostou a začnou zkoumat, co je všechno okolo a už je to o něčem jiném. Nechávala jsem je vegetit zásadně na zemi, za ruce jsme nevodili, neposazovali a všechno se krásně naučili sami. Takhle můžu mít klidné svědomí, že jsem udělala, co se dalo.
Jo a botičky se dávají až tehdy, když dítě tráví nadpoloviční většinu času ve stoje nebo chůzí 😉

zuzankast.
21. únor 2010

Evi nase mala se taky ke konci sedmeho mesice prvne postavila a jak na to prisla, stala uz porad.
ale vystacila si tady v postylce. K aktivnimu choditku sem ji dala az nedavno, kdyz zacala s jistotou ruckovat kolem postylky.
A boticky? Naprosto souhlasim se Shaulou, ty se davaj az kdyz opravdu chodi. Ted se mimcu jeste dotvari chodidlo a boticka tomu spravnemu vyvoji brani. Doporucuje se nechat mimco co nejdele bez boticek.

dagina
21. únor 2010

k těm botičkám.., mě zase fyzioterapeutka říkala, zvykat botičku (nejlépe pevnou koženou kotníčkovou sandálku, popř. uzavřenou koženou botičku) od prvního pokusu o krůčky kolem nábytku, ale postupně nožičku na botku zvykat - začít s pár minutama denně a postupně zvyšovat. TAké záleží jak kdo má přispůsobený byt, když má někdo volnou plochu 6x6metru, je jasné, že se dítě nemá o co postavit, tudíš botičky nedávat, u nás to je naopak, malá jak se poprvé postavila, stála pak často, bo nemáme moc volného prostoru.

Nicméně když porovnám kamošky a jejich děti - ty co botky nedávali, nebo jako první botky použili nevhodné klasické bačkurky, mají jejich děti z pohledu ze zadu chodila/kotníčky hodně dovnitř, naše Lůca má krásně rovné kotníčky - možná to je náhoda, možná né...

evik26
21. únor 2010

Degi to sami mi řikal doktor par minut deně aby si dítě zviklo ja koupila kožene kotničkove aby se mu vtom nekyvlala noha taky stali přes 500kč ale jsou ortopedicke a z atestem a davam muje tak 10min deně někdy dyl prí je to lepší než bez bot

zuzankast.
21. únor 2010

jj, taky jsem urcite pro ortopedicke boticky.. tak nevim, psala sem, co sem uz nekolikrat cetla v radach od odborniku..Zkusenost je stranka druha. Mozna na tom taky neco bude 😕
I tak budem boticky kupovat az tak za mesic za dva, az zacnem tapat venku.

lenam
21. únor 2010

Ahoj, já také nebudu používat chodítko. Slyšela jsem spíše samá negativa než pozitiva. Já jsem ho jako malá také neměla. Pořád jsem byla nalepená na mamku 😀
Shaula a do náruče se vyškrábe nebo do postýlky či do šátku? 😉

sherry28
21. únor 2010

martinka, beraA28: ano když potřebuješ jít do kotelny a jsi sama doma 😉 nebo máte staršího syna, který lítá venku z klukama a potřebujete ho jít rychle zkontrolovat (kvůli 5 minutám nebudu malého hodinu navlékat, když potřebuji rychle, že?) 🙂 atd.tak skutečně nic jiného nezbude, neboť nenechám své dítě lézt po bytě, aby někde něco snědlo, nebo spolko, list z kytky nebo něco na sebe zvrhlo atd. 😠(postýlku jsme dávno zrušili) já jsem to už výše popsala holky a víc se k tomu vyjadřovat nebudu, tohle nemůžete pochopit, neboť nevíte o čem mluvím, já respektuji vaše názory a vy respektujte moje, nebudu se tady dohadovat, neboť je to pod mou úroveň, jen jsem sem přidala svůj názor 😉

sherry28
21. únor 2010

bera28: ještě asi ti ta holčička neběhá venku s holkama kolem bytovky, že? 😉 a přečti si třeba názor ilonecky 😉 každýma máme svůj, tak to prosím respektuj! 🙂

dagina
21. únor 2010

Sherry, ale nechat malého bez dohledu v chodítku, byť jen 5 minut je také docela nebezpečné...., rozumím tomu, že si potřebuješ nahnat staršího syna..., na ten účel by byla lepší a bezpečnější cestovní postýlka. Já ji sice také nemám, byli i krušné chvíle 😅 .

sherry28
21. únor 2010

dagina:tak v té postýlce by mi brečel 😢 bylo by to jako v kleci, takhle se může pohybovat a je spokojenej 😉 a nemůže se mu nic stát neboj, to mám vyzkoušené. Hlavně teď už chodí sám a sám si občas do toho chodítka vleze 😉 😀

martinka81
21. únor 2010

Souhlasím s Daginou, že nechat dítě bez dozoru v chodítku je nebezpečné a určitě to je na něm či v návodu napsáno. Myslím, že něco na sebe převrhnout, nebo sníst list z kytky může tím spíš, protože je pohyblivější.
Pokud ti nevadí riziko jak bezpečnostní tak zdravotní, kterému dítě vystavuješ, je to tvoje věc a já to respektuju. Píšu sem hlavně proto, že pokud tato diskuze odradí alespoň jednu maminku od používání chodítka, budu ráda.

sherry28
21. únor 2010

martinka81: 😀 🤐

sherry28
21. únor 2010

martinak81: 😀 🤐

martinka81
21. únor 2010

No tak hlavně že jsi se pobavila

rioko
21. únor 2010

souhlasím že nechat dítě 5 minut v chodítku bez dozoru je dost velké riziko, ne jednou dítě takto přepadlo a podobně, mě teda přijde opravdu nezodpovědné vůbec dávat dítě do chodítka, protože i když třeba chvilku brečí když ho odložím do postýlky, tak rozhodně mu tím neničím záda a nohy, ale ano, každý má svůj názor a dělá si to podle svého, jen nevidím jediný přínos pro dítě, které do chodítka dáváte, jestli to že je spokojené, tak to moc neberu

shaula
21. únor 2010

Martinka, Rioko, souhlas - chodítko a ještě bez dozoru 😖

lamarika
21. únor 2010

Přidám něco málo do diskuze 😉 Má známá má 1,5 roku starou holčičku. Od mala jí dávala do lehátka a jak trochu povyrostla tak následovalo chodítko. Krásně si to všechno od začátku všechno usnadňovala. Dle mého názoru jedna bota za druhou. Teprv teď se naučila sama chodit. Neustále vrávorá, chodí po špičkách a padá. Nevím, ale zdá se mi to na takhle "starý" dítě docela malej pokrok. Nebudu uvádět zdravotní následky, těch je tu vypsáno ažaža. . . Jen mi přijde, že pokud dítěti zajistíte takovoutu "zábavu", tak potom dítě nemá ani snahu se snažit samo a pokud ano, tak většinou dělá výše uvedené chyby. Sama bych do chodítka dítě nedala a ani aktivní chodítko bych nepoužila. Za prvý mi to přijde zbytečná ztráta peněz, dále zdravotní stránka a navíc si myslím, že všechny situace se dají vyřešit jinak 🙂

rimmel
21. únor 2010

lamarika presne.

shaula
21. únor 2010

Lamariko, máš pravdu, na to tu ještě myslím nikdo neupozornil. Naše známá fyzioterapeutka je ze stejného důvodu i proti dávání nesedících miminek v kočárku do pololehu nebo šikmé polohy - jednak kvůli páteři, ale hlavně proto, že pak mimi nemá motivaci k tomu, aby se samo vzpřimovalo, když mu neustále poskytujeme takovouto náhražku 😉

rioko
21. únor 2010

tak to mi říkala přesně i naše rehabka 🙂

bera28
21. únor 2010

Aherry, já tvůj názor respektuji, jedná se o tvé dítě. A k tomu nechat dítě bez dozoru v chodítku, se vyjadřovat vůbec nebudu.
Takže pokud mám odpověď na otázku v názvu diskuse, tak moje jednoznačná odpověď je: NIKDY!

aurecon
21. únor 2010

lamarika: Ano, moje sousedka má taky dceru a dělala jí naprosto to stejné. Asi měsíc chodila po špičkách a zhruba 3 měsíce vrávorala místo normální chůze. Totéž i dcera mé kamarádky. Obě dvě byly v chodítku od pěti měsíců.

Jsem proti chodítkům. Je kvůli ním plno úrazů a zdravotních následků.

kubaka
21. únor 2010

Já teda nevím, ale já ho nikdy ani omylem nepostrádala - děti byly prostě pořád na zemi a zabavili se naprosto sami. měli okolo sebe dost prostoru a zajímavých věcí, jako knihy v knihovně a podobně. Když jsem běžela dolů pro balík, šel do postýlky, protože to je nejbezpečnější místo - mantinely okolo, nejhlouběji položené lůžku. I když chvíli brečel - nebo taky ne - tak to bylo to nejmenší zlo, jaké šlo. Nechat dítě v něčem, co se pohylbuje samotné je o ústa 😲
bera 28 - pleteš si pojmy. ty můžeš donekonečna říkat, že je to normální, my můžeme ale pořád oponovat, že je to zbytečné a nezodpovědné. To není "braní někkomu jeho názor" ,ale prostě diskuse, kdy se jedna strana snaží argumentací přesvědčit druhou stranu. Jinakby to tu byla jen řada monolo, kdyby na sebe nikdo nereagoval. 😉

lenam
21. únor 2010

Myslím, že bera 28 je v tom nevině 🙂