Od kdy se může používat chodítko?

lidunka1981
13. led 2010

Moc by mě to zajímalo. Známí mě říkali že by malá už mohla když měla 6 měsíců. Mě se to zdá ale brzo!!

schwarzovka
13. led 2010

nejlepší je nikdy 😉

lidunka1981
autor
13. led 2010

proč???

berenika39
13. led 2010

chodítko je dneska už nesmysl, nemá se používat. je tu víc témat, dej si do vyhledávače.
Páteř v šesti měsících rozhodně není připravená nést zátěž celého těla. Najdi nějaké články na netu, at se sama přesvědčíš, že zrovna bez téhle ptákoviny se obejdete.
Jednak se tím učé špatným návykům pro pozdější chůzi, našlapují na špičky a pak špatně chodí, ale nejhorší je ta zátěž na záda. Mám syna z doby, kdy se chodítka použivala, a záda má v pytli. Není to jen tím, ale proč to riskovat. Prostě "nastojato" má být prcek až když se sám postaví. (nemluvím o pozici při chování v náručí).

andykov
13. led 2010

mám kamarádku, studoval fyzioterapii a říkala, že dítě by do chodítka v životě nedala a pak chtěli tu v čr zakázat prodej chodítek a asi jen tak to nebylo, páteř dítěte a záda hodně ovlivňuje první rok, já drandila před 24 lety v chodítku a mám skoliózu ☹

schwarzovka
13. led 2010

lidunka...berenika to hezky napsala

andykov...vidíš a mojí sestřenici řekl ortoped, že tam klidně malýho může dávat 😨 to že jsem jí nabízela vyjádření dalších dvaceti, jí je šumák...tak malý pěkně od 5. měsíce drandí v chodítku 😒
kdo chce kam...

jinak já taky jezdila v chodítku a záda mám taky...vy víte kde 😅

zevina
14. led 2010

přesně tak, chodítko nikdy 😉

se starším jsem cvičila vojtovku a ještě při poslední kontrole ve 13m, kdy už dávno chodil kolem nábytku nás neuroložka upozorňovala, jen proboha, nepořizujte žádné chodítko nebo hopsadlo...

někde jsem četla: chodítko je báječný pomocník líných!! rodičů 😎
dítě má lozit, lozit, lozit... tím si posilovat celé tělíčko a až bude připravené, tak si samo stoupne a budou i první krůčky 🙂

zevina
14. led 2010

a krom zdravotního hlediska a špatného vlivu na záda, klouby a pozdější chůzi, jsou ještě nebezpečné i rizikem ošklivého úrazu při pádu 😒

martulikk
14. led 2010

Ahoj holky, taky se přidám se svojí troškou "do mlýna" 🙂 Nedávno jsem taky na netu četla, že chodítka se opravdu nedoporučují... a když už je chcete používat, tak určitě ne v 6-ti měsících... vždyť to mímo ještě ani neleze 😉 Zrovna včera jsem byla s malou na kontrole na neurologii a při loučení mě doktorka ještě upozorňovala, ať v žádném případě nepořizujeme pro malou chodítko! Ptala jsem se, jestli to radí jen nám, jestli má malá nějaké problémy...? ale ona mi právě vysvětlovala, že se to prostě dnes nedoporučuje, obecně... 😖 No, bohužel jsme dostali jedno darem k vánocům... Ale jsem ráda, že nemusím vymýšlet vysvětlení, proč ho nebudeme používat jen sama za své přesvědčení, když máme "zákaz" i doktorky 🙂

rioko
14. led 2010

nám taky na rehabce řekli, hlavně nedávat děti do chodítka, dítě má stát a chodit až to zvládne samo, do té doby má lozit a posílit svaly, chodítko jen ublíží

rimmel
14. led 2010

aj ja sa pridavam ze som pocula ze sa vobec nemaju pouzivat 😉

ojo
14. led 2010

tak já slyšela neofic názor, že do chodítka může, když už sedí 😅 ...já tam chci dávat Tomáše od teďka, ale ne na nějaký dlouhý doby, ale jen na pár chvil, aby se zas zabavil jinak...

jinak mě fizioterapeutka řekla, že skoliozu má 90% lidí...a lidi co k ní chodí jsou na tom se skoliozou kolikrát líp, než ty, co maj rovnou páteř...bolení zad v dospělém věku je hlavně také o tom, co lidi dělaj za práce, jak sedí, jak chodí, jestli nosí těžké kabelky na jednom rameni, jestli aspoň trochu cvičí, jestli hodně solí atd. atd.

sayast
14. led 2010

taky se pridam 🙂. nam na neurologii vyslovene zakazali dat do choditka. je naprosto zdrava, takze zadny konkretni duvod ktery by byl jen u nas k tomu nemela 🙂

luthien.k
14. led 2010

Myslím, že my všechny tady jsme vyrůstaly v éře chodítek 😠 Já sice mám záda v pořádku, ale na jedné fotce z dětství mám totálně sedřené obě tváře a nos, protože jsem s chodítkem slítla přímo na obličej 😅 Dneska se říká, že ani za ruku se nemají vodit, pokud nezvládnou ty krůčky samy...

medvik
14. led 2010

chodítka jsou pro děti, které nikdy chodit nebudou 😒 A už jsem zažila pár dětí, co v chodítku spadly ze schodů.

medvik
14. led 2010

A já bych to nehrotila, až se bude chtít Zuzka postavit a chodit, tak to udělá, do té doby ji nutit nebudu🙂

brisalek
14. led 2010

taky se pridavam k nazoru , ze nejlepe NIKDY, vic to muze pokazit nez pomoc!!

aurecon
14. led 2010

ojo: To ho tam chceš dávat jen proto, aby se zabavil? Jak dlouhou chvíli myslíš? Být na tvém místě, tak ho zkusím zabavit jinak.

Jinak taky jsem proto, aby se chodítko vůbec nepoužívalo. Nepřináší nic dobrého, ale jen samá negativa. Nebo spíš dobré pro matky, které jsou moc pohodlné.

aurecon
14. led 2010

Ještě chci napsat, že já jsem pro mé dítě chodítko neměla a naučilo se samo chodit v 11 měsících a chodilo úplně skvěle - okamžitě jako dospělý člověk bez balanců, našlapování na špiček atd.

Zato moje švagrová používala chodítko už od pěti měsíců a její dítě se taky naučilo chodit v 11 měsících, ale byla hrůza se na něj dívat. Asi měsíc chodilo výhradně po špičkách a do teď často balancuje a dost padá. A to chodí už skoro 4 měsíce.

Takže úplně jasně vidím rozdíl a je to teda fakt brutal.

klematis
14. led 2010

já se taky přidám, chodítko nikdy, krom škodlivých účinků na páteř, chůzi....jsou to právě i ty časté úrazy. Malá od známých lítala v chodítku a ze stolku v obýváku na sebe převrhla vařící čaj - popáleninové v Brně, několik týdnů a plastická operace ☹

j.kriv
14. led 2010

souhlasím se všemi, žádné chodítko, žádné posazování dokud si dítě samo nesedne, ne za ruky ale z polohy na čtyřech a žádné "chození" za ruce... před pár dny jsme byli v ikei, byl tam chlapeček, nechtěl ležet v kočárku, tak ho mamča postavila na zem, chytla za obě ruce a "chodila" s ním. nožky se mu podlamovaly, kroutil se do všech stran a na rukách doslova visel... ☹ no hlavně že měli rodiče klid...

ojo
14. led 2010

aurecon, třeba na chvíli, kdy budu v kuchyni něco dělat...aby na mě viděl, na zem ho dávat nechci, ta je moc studená...už jsem ho zkoušela dávat do chodítka u kamarádky, má hrací pultík, Tomášovi se v něm moc líbilo, zatím nezkoušel našlapovat, měl nohy volně a přišlo mi teda, že v chodítku je stejně, jako když jsem ho nosila v klokance...a to tenkrát ještě nedržel záda, co drží teď...

schody tu nikde nemáme, takže hrozba že spadne nehrozí..a rozhodně nebudu používat chodítku, abych měla klid od kluka...to nemám zapotřebí, páč Tomáš je fakt hodnej a samostatnej, žádnej ukňouranec, který mi visí na sukni...

klematis
14. led 2010

j.kriv, to je síla ☹ nedávno jsem potkala kolegyni z práce a říkala, že v pěti měsících už dávala malého do chodítka ☹ a popisovala jak si už ve čtyřech měsících sedal - samozřejmě přitahováním za ruky a že už s ním taky zkouší za ruky chodit a to je od našeho prcka mladší o dva týdny, tak se mi dělali i mžitky před očima.... 😖

jajkax
14. led 2010

Ahoj, neříkám že jsem nějaký zastánce chodítka.Ale trochu to strašení přeháníte ne?Jako že kdo je v chodítku nebude chodit nikdy atd mi přijde trochu teda ujetý. 😒 Neříkám že je to zdravý na páteř to vůbec ne.Ale vzpomeňte kolik z vás bylo jako mimino v chodítku?A následky?Byla jsem ta já, sestra, neteř, bratranec, manžel, sestřenice....sestřenka chodila na 9 měsících, neteř na 10, a zbytek tak nějak normálně kolem roka.Taky bych neřekla že všechny nemoci páteře jsou od chodítka,kamarádky syn v chodítku v životě nybyl,tam dbaly opravdu důsledně na to aby si ho ani na klín neposadili.A má páteř vyjetou o jeden obratel(nosí takové rovnátko)-korzet.No nevím jak se to jmenuje.
Tím chci říct že strkat dítě do chodítka na půl dne je blbost ,ale dát ho tam občas na 10 minut si myslím že mu opravdu neublíží,naopak zabaví.

j.kriv
14. led 2010

ojo: co se týče klokanky, tak to je další věc, která odrovnává záda, páteř miminka není dost silná aby udržela tíhu hlavičky, proto pro malé mimi je vhodné pouze ergonomické nosítko nebo šátek, které podpírají záda po celé délce a drží nožičky ve fyziologické poloze. v klokance i v chodítku dítě visí na stydké kosti, nesedí...

aurecon
14. led 2010

ojo: Myslím, že je rozhodně lepší dát dítě na studenou podlahu, třeba na deku než ho dát do chodítka. Ale je to tvůj problém a tvé dítě, takže jsem napsala jen svůj názor.

misellll
14. led 2010

přesně tak já si taky myslím,že pokud tam bude na chvilku nic se nestane.Moje sestra má pomalu dvouletou holčičku mamrtinku.Jinak segra je fyzioterapeutka a malou občas taky dávala do chodítka.Malá začala ťapkat v 8 měsících(ano v 8🙂 )Nikdy,ale opravdu nikdy nenašlapovala na špičky,vždy celým chodidlem páteř má ok,zabavila se tam.A ano, může se stát nějaká nehoda,ale to se může stát i když není miminko v chodítku,ale třeba leze.To už je pak maminky chyba,když se mimi něco stane to ona má dávat pozor,ať je mimi v chodítku nebo ne.Mnohokrát se stalo,že mimi spadlo z postele.Takže si myslím,že udávat jako jeden důvod,že si mimi může ublížit nepatří jen je celkem zbytečný 😉 Jinak je to každého věc já malou taky do chodítka dávat nebudu,ale rozhodně si nemyslím,že deste min mimi ublíží 🙂

ojo
14. led 2010

j.kriv, no vidíš...a to jsem si myslela, že klokanka je ok 😅 Tomáše jsem v ní ale nosila asi jen 2x, pak už mě z toho bolely záda 😅

aurecon, máš pravdu, je to moje dítě, moje věc, ale rozhodně v ničem žádný problém...já jsem také napsala jen svůj názor

k.ate
14. led 2010

miselll - já jako hlavní slovo u těch chodítek a zranění slyšela (a podle mě je to logický), že mrně v nich dokáže vyvinout mnohem větší rychlost, než by samo od sebe dokázalo a proto si může ublížit mnohem víc, než když jen leze nebo už samo ťapká... Prostě to "rozjede", ale už nedobrzdí... každopádně je to jeden z dalších rizikových faktorů, kterej se přidá tak nějak "navíc"... Já bych mrně do chodítka nedala, ale je to každýho věc...

shaula
14. led 2010

Do chodítka nedávejte ani když už dítě sedí. Jak už psali ostatní, chodítko naučí děti naprosto špatným pohybovým návykům - zkuste si zároveň sedět a chodit 😖
Své děti bych do chodítka nedala ani jednou.