Od kdy se může používat chodítko?

lidunka1981
13. led 2010

Moc by mě to zajímalo. Známí mě říkali že by malá už mohla když měla 6 měsíců. Mě se to zdá ale brzo!!

denousek
15. únor 2016

🙂 😉

denousek
15. únor 2016

jo a představte si ...ještě jsem používala ohradku jako hrací koutek..to jsem ale hrozná matka co :D :D

lukapaka
15. únor 2016

@riga OMG 😀 😀 😀

kika_21
15. únor 2016

@riga Volného pohybu je dost, syn byl schopen i šátek pomalu samostatně opustit a jít, když na to přišlo. Jinak s třemi dětmi se šátkem naprostá spokojenost- u nás. 🙂

riga
15. únor 2016

@denousek to je dost teatrální reakce. 🙂

Jsi na to pyšná nebo co tím chceš říct? Dělej si přeci co chceš. Já posuzovat tvoji mateřskou způsobilost rozhodně nebudu a nebyl tu ani nikdo jiný, kdo by něco takového naznačoval. Nejde tu o tebe.

riga
15. únor 2016

@lukapaka co konkrétně myslíš? Že ty nevíš, čemu se směješ. 😀

riga
15. únor 2016

@kika_21 Starší děti určitě, je to vtipný. 🙂

riga
15. únor 2016

@lukapaka nemohla bys argumentovat nějak k věci?

kika_21
15. únor 2016

@riga Jájsem za ta léta vyzkoušela kde co, dětí mám hodně. Neměla jsem je v šátku půl dne, ale rozumná doba je výborná. Nikdo z nich si nestěžoval. Ten, který tam trávil více času- při školeních v Sokole, dnes celkem slušně dělá atletiku, není ani hrbatý, nemá žádnou vadu, chodí na prohlídky na ortop. už kvůli sportu.Bude mu 11 let.Dost jsme to probírali i v tom Sokole, jsou tam i např. reprezentanti v gymnastice atd.Ani ortoped nic nenamítá- ani co se týká syna nyní. Každý, jak je jeho zvykem, ale neuškodíte šátkem- ani v muslimském ve školách 🙂 , ba ani miminkům. 😉 v kusu látky.

riga
15. únor 2016

@kika_21 Kiko, jsem "pro šátková", kdyby to z příspěvku o fixovaném dítěti nebylo zřejmé.

blecha94
15. únor 2016

@evulina77 Asi takhle, kdyz je matka z kojeni nestastna, UM je dobra volba, rekla bych. Pokud ji kojeni i pres ruzna uskali vyhovuje, tak se ho nevzda, i kdyby ji do UM radilo cele okoli.

Hlavni je spokojena mama. Sama rikate, ze umela vyziva je vicemene plnohodnotna nahrada mleka materskeho, takze pokud nektera matka nema zajem se s kojenim ttrapit za kazdou cenu, neni podle me nic spatneho na tom, ze se ho vzda. Koneckoncu, tohle je jen a a jen vec kazde mamy.

Ja zkousela "kojit" sedm dni a milerada jsem s tim sekla a preslak umelemu mleku. Po tydnu, kdy jsem mela chut skocit z okna a stale rvouci dite hodit do kose (ano, presne tak to bylo, proc to neric), jsem objevila novy svet, kde bylo spokojene najedene dite, mne netekla krev z bradavek a najednou bylo vse zalite sluncem.

Ja si nemyslim, ze je dobre kojeni obetovat vse. A predevsim ne vlastni psychckou pohodu.

kika_21
15. únor 2016

@riga Ano, promiň, budu lépe číst, slibuji. 🙂 🙂 🙂

riga
15. únor 2016

@kika_21 žádná vítka, mně je jasný, že bez souvislostí to tak nemuselo vyznít.

zuzineckah
15. únor 2016

@svetlus_pepca na straně 10 si o chodítku psala, ironicky si v podstatě shrnula, že kdo si myslí, že chodítko škodí je vůl... Byť si to nenapsala přesně takhle 🙂
Já pak reagovala na tvoje slova, konkrétně na tyhle: "Pokud mi deset lidí řekne, tohle není dobré, protože mi to ublížilo, má to pro mě větší váhu, než když mi sto lidí řekne, tohle není dobré, protože jsem to četl na internetu."
Proto jsem považovala za rozumné napsat vlastní zkušenost. Toť vše.
Tvé příspěvky opravdu nebyly o chodítku, ale o tvém názoru na zbytek světa, který si měla potřebu kádrovat na základě ničeho, jen jakéhosi nijakého názoru...
A teď nic ve zlém, výrazivo použito čistě pro vystihnutí situace - ale uvědom si, že tak jak tobě mohou připadat matky, které se zajímají, jako trouby prolezlé internetem, tak stejně tak ty jim můžeš připadat jako nezodpovědná slepice, co se s odvoláním na intuici nezajímá o nic 😉

A na margo toho, co tady několikrát zaznělo, že naše mamky/babičky taky neměly to nebo tamto - můžeme se klidně vrátit do doby, kdy se místo kabelek nosily kyje, nebo zase jezdit drožkou místo auta... Argument jak noha, opravdu 🙄

svetlus_pepca
15. únor 2016

Na straně 10 jsem napsala, že na MK je špatná každá matka, která používá chodítko. To ale nijak přeci nesouvisí s mým postojem k této problematice. Co když úplně stejně jako ty se k chodítkům stavím naprosto odmítavě...nebo třeba ne. To jsem tu nikde nenapsala. Tudíž vážně nechápu, z čeho jsi vydedukovala mé shrnutí, že kdo si myslí, že chodítka škodí, je vůl. Ani v náznaku jsem nic takového nenapsala.

A stejně tak nekádruju zbytek světa. Ať si zbytek světa třeba stoupne na hlavu a odstrkuje se ušima. Já to udělám, pokud to uznám sama za vhodné. Ať už si to vyzkouším za rohem, přečtu si zahraniční studii o dopadu na sluchové ústrojí, nebo si vyslechnu sto názorů, jak je to blhopřinášející. Pak se rozhodnu, jak budu já chtít. A vidí-li mě někdo jako nezajímající se slepici, pak zřejmě zarytě stojí na druhé straně, nebo nepochopil, co a proč říkám 😉 Takže jak jsem napsala - všeho s mírou. Intuice, mateřského cítění i internetu.

Na dobu jakkoliv dávno minulou jsem se nikde neodvolávala. Nejsem sto let za opicema, abych nevěděla, v jak pokročilé době žiju 😉

lukapaka
16. únor 2016

@riga přesně vím čemu se směji..... jsou to vaše komentáře co mě čarují úsměv na tváři .. je zbytečné sem cokoliv psat protože se snažite tady maminky umláti t svými argumenty ktere máte načtene z internetu .. ja své děti vychovávám podle svého uvážení a myslím že i dobře všem svým dětem jsem dala vše co potřebovali a možná i nepotřebovali. Chtěla bych vidět maminku co tady píše že dítě má ležet dokud nezačne cokoliv dělat samo !!! chudák dítě to Vám povím to že si něco přečtete na internetu nebo vám to řekne rádoby doktor (fyzioterapeut není doktor) nutně neznamená že je dobré !!! Všechny moje děti byly a jsou kojené a opečovávané tak jak jen bylo a je v mích silách .. To že se chodítko může či nemůže používat je věc nazoru každeho člověka má to jisté rizika které si při používání má maminka uvědomit a sama zvážit zda jej bude nebo nebude používat myslím si že pokud si dítě samo stoupa leze otačí se atd. nevidim na chodítku nic špatného to že všechno krom chuze zvladne znamená že páteř je připravená nest váhu celeho těla .. místo internetu používejte zdravej rozum a je to !! ono je jednoduche dítě odložit na deku a sednout si k internetu ale internet vam díte nevychová !!!

kulatakosticka
16. únor 2016

@lukapaka to ale není o internetu a rádoby lékařích, ale o tom, že jakýkoliv odborník vám řekne, že chodítko je špatné. Je zajímavé, že lékaři se neshodnou v otázce kojení, příkrmů, očkování, bot, ale jediné, v čem se opravdu shodnou je, že chodítko je zlo. Přesto se najdou slepičky, které to ví nejlíp a hájí si zdravým rozumem, že něco udělaly ne zrovna nejlíp, nicméně svědomí si můžete ulevit sama, nemusíte to dělat útokem na ty, kteří se zajímají.

riga
16. únor 2016

@lukapaka já se přeci nesnažím nikoho umlátit argumenty, předkládám fakta (na rozdíl od tebe). Ty tady střílíš akorát domněnky. To je jak kdybys mi tady říkala, že jsi spočítala, že 1+1=3 a je to tak, protože jsi to tak spočítala.

cituji tě: "Chtěla bych vidět maminku co tady píše že dítě má ležet dokud nezačne cokoliv dělat samo !!!"
Nejspíš jsi nerozuměla napsanému.

cituji tě: "...myslím si že pokud si dítě samo stoupa leze otačí se atd. nevidim na chodítku nic špatného to že všechno krom chuze zvladne znamená že páteř je připravená nest váhu celeho těla. "

Toto je nesmysl od začátku až do konce. To, že na tom nic špatného nevidíš, je jen nedostatek informací nebo neschopnost informace použít.
Kdyš pominu důležitost dobře vybudované opory páteře, tak jde i o budování pohybových stereotypů, které tím může být významně narušeno.

Dál s tebou diskutovat nebudu, protože je to "házení perel sviním".

riga
16. únor 2016

@lukapaka a když někdo zdravej rozum použít neumí (často to vůbec neví), tak má smůlu! 🙂

elvira
16. únor 2016

@lukapaka - a tak je to: nejen ty, ale každá z nás vychovává dítě podle svého přesvědčení a nejlepšího vědomí a svědomí. My jsme matky, na nás je zodpovědnost a myslím si, že žádná z nás by vědomě svému dítěti neublížila.
Sama jsem chodítko nepoužívala, nechala jsem malého dělat, co sám zvládnul - a světě div se - žádný chudák to není a nebyl.
Taky netvrdím, že by bylo chudák dítě, které chodítko používalo.
Těch ošemetných témat je celkem dost, vždycky se to tu rozdělí na několik táborů - ať už jde o očkování, kojení nebo nošení a látkování...
A hádky nastanou v okamžiku, kdy se jedna strana snaží přesvědčit tu druhou.

evulina77
16. únor 2016

@lukapaka chceš poslat fotku? Přesně tak jsem to dělala, dokud dítko leželo, tak leželo a tu buď na břichu nebo na zádech... Nebo jsem ho nosila v ergo nosítku a to asi častěji 😀

lukapaka
17. únor 2016

No ty kokso co to tady jako je ??!! Sami pišete že nikomu nepodsouváte své názory a nikoho tím nechcete umlátit ale zase tady píšete cele romány o tom jaká jsem slepice. To jste dospělé ženy potažmo matky !!! V předchozím urivku jsem citovala nejakou maminku nademnou jen se mě nechtělo hledat která to psala.. Já vychovávám sedmé dítě a myslím že jsou všechny zdravé ať jsem chodítko používala nebo nepoužívala vystudovanou mam dobrou školu na to abych věděla jestli mím dětem něco škodí nebo ne!! ANO končím diskuzi o chodítku protože jste uplně hloupé a víte všechno nejlíp!!! A s člověkem co neumí příjmout fakt že někdo něco děla jinak ani diskutovat nehodlám ......

zuzineckah
17. únor 2016

@lukapaka já jsem tady napsala svou vlastní negativní zkušenost s chodítkem, kterou jsem zažila na vlastním dítěti! Ale proti takovým názorům si ty a ještě zopár zdejších matek přesvědčených, že dělají vše správně asi imunní... Nevadí.
Jen nechápu proč argumentuješ počtem vychovaných dětí - z toho snad plyne, že děláš všechno nejlépe???

lukapaka
17. únor 2016

NE! Bože !!! všechny měla chodítka a všichni mají záda v pořádku.. nechápu že sem musí vypisovat všechno jak pro tupé! @zuzineckah

kulatakosticka
17. únor 2016

@lukapaka to je ale na statistiku málo. Navíc já v chodítku jako malá byla a bohužel celé dětství jsem musela chodit na ortopedii... A nejde jen o záda, co chodidla, ploché nohy, kotníky, křivé nohy...

zuzineckah
17. únor 2016

@lukapaka nemusíš, nikdo tě k tomu nenutí. Stačí formulovat víc věcně a míň agresivně 😉
Buď ráda, že se na dětech chodítko nepodepsalo, tedy jestli už jsou trošku odrostlé, aby to bylo možné posoudit. Jak vidíš i z mého příkladu, vůbec to není taková samozřejmost.

evulina77
17. únor 2016

@blecha94 za 7 dní člověk ani nepozná, že to nejde...

pkolin
17. únor 2016

Já bych své dítě do chodítka nikdy nedala. Když pominu zdravotní hledisko, tak navíc nevidím žádný důvod, proč tam dítě dávat? Nenašla jsem jediný rozumný důvod k používání chodítka! Zabavení dětí pro mě není dostatečným důvodem. Oba synové byli hodně na zemi, v postýlce téměř vůbec (jen na spaní), starší v Manduce, ale ne doma, jen venku (doma asi jen párkrát, když ho trápily zuby). Na zemi je to nejlepší, rovina pro záda, volnost pohybu (nikdy jsem něměla žádnou ohrádku) a dělala jsem při nic všechno i bez chodítek, ohrádek apod. Chodítko je dle mě prostě nebezpečné a argument, že my jsme v nich vyrostli (já tedy ne), je kravina, doba je přeci už jinde a také jsou jiné znalosti a možnosti, nebudem se přeci vracet do minulosti.... proč?

zuzineckah
18. únor 2016

@evulina77 no já byť mám obě děti odkojené, tak dokážu pochopit, že když kojení nejde musí to být v té hormonální bouři po porodu pro někoho neúnosné. Tohle asi není na místě odsuzovat, protože ne každá žena má doma oporu v manželovi, který bude mít pochopení pro neustále řvoucí dítě a ubrečenou ženu. A taky si ne každá může dovolit laktační poradkyni, která by se ji věnovala.
Ale i kdyby, v momentě, kdy je kojení pro ženu problém a zdroj nervozity a stresu, tak je opravdu k zamyšlení jestli to za každou cenu udržovat...
Když se někdo rozhodne, že kojit nebude protože si nechce pokazit prsa (ano, i takové jsou) tak to je jiná. Obzvlášť v dnešní době plastických operací. To je z mého pohledu sobecké jednání, pro které nemám pochopení. Ale i tak je to věc jen a pouze té matky, resp. rodičů dítěte.

miskasulcova
3. bře 2021

Hezký den všem! . Chtěla bych zjistit pár názorů na chodítko pro dítě - 9m., které ještě samo nesedí, neplazí se ani neleze. Je to vhodné, či spíše není ? Mohlo by být přínosem ?
V mém okolí je spoustu rozdílných názorů.... Proto se různě informuji.
Mockrát děkuji za odpovědi :0) M.