Od kdy se projevuje pravorukost / levorukost?

petka80
16. dub 2009

Ahoj, mám takový dotaz ohledně upřednostňování jedné či druhé ruky.
Já to zatím nijak neřeším, je mi jedno, jestli dcera bude levák nebo pravák, ona zatím používá obě ruce tak nějak stejně. Teď jsme ale byli o víkendu u našich a ti jí třeba lžičku přendávali do pravé ručky....
Od kdy se vlastně projevuje pravo / levorukost?
Já jsem kdysi četla nějaký článek (jenže už to právě nemůžu najít), akorát si pamatuju, že tam psali, že i takovéto "mírné usměrňování" jako třeba právě nabízení lžičky, lopatky, pastelky.... do pravé ruky je vlastně "přeučování" na praváka, které rozhodně vhodné není.......

evvina
26. dub 2009

Ahoj holky,
tak jsem si přečetla celou diskuzi a musím vám do í vstoupit.
Máme doma předškoláka a dodnes nemá vyhraněnou levou nebo pravou ruku. Chodíme do pedogopsycholog. poradny kde mu dělají různé testy aby jsme věděli do jaké ruku mu tuku dávat a neudělat z něj dyslektika . Prý opravdu vyhraněné dítě je v 8letech. Ted po 2měsících už víme že bude nejspíš levák tak už můžem tužku dávat do levý. A to jsme mu opravdu od malička tužku nedávali nikam aby si sám vybral. Oba jsme praváci.

delapa
22. pro 2010

Holky všude se píše, že zděděné leváctví je ok, ale nezděděné sebou nese rizika dyslexie atd. 😕 My jsme oba praváci, naše mimi si bere všechno do levé (vím, ještě je brzy, ale prostě vždycky automat. levá ruka). Máte o tomhle někdo nějaký info?

hancazivocich
22. pro 2010

@delapa - já jsem levák s tím, že to máme v rodině - máma i děda - oba jsou přeučovaní, mě nechali naštěstí být - máma má kvůli tomu vadu řeči a psychické problémy...
Nevím, jak velké máš dítko, ale podle mě - je zbytečné to sledovat kolem lezení, vstávání a tak - to se našim zdálo, že Kikča vypadá na leváka (ale blbost - prostě kterou rukou se kam dosápala dřív, tou po tom sáhla).. Opravdu je zatím obojetná - jí i kreslí oběma rukama.. Chvíli to vypadá, že víc pravou, chvíli víc levou!
Ale právě nedávno mi říkala kámoška, že u nich v rodině nikdo, ale mají holčičku - v lednu budou tři roky a je levák. A že si o tom zjišťovala a že je to snad i polohou v břiše v těhu - když je mimi natočené jednou stranou a vnímá podněty, že je to něco nového - a že u nich to platí.. Tak nevím..
Jinak - leváků znám opravdu hodně - jak z práce, tak školy - a nikdo dyslexii neměl...Ale brácha třeba jo - a je pravák, IQ má 158 nebo 160, je inženýr

k.ate
22. pro 2010

@delapa leváctví je recesivní vlastnost, takže s manželem oba můžete mít vlohu pro leváctví, i když jste oba praváci. Chce to zapátrat dál v rodině 🙂 V podstatě by mělo platit, že dva leváci budou mít zase leváka, ale dva praváci můžou mít i leváka i praváka 😀 Moji oba rodiče jsou praváci, ale strejda je přeučenej levák, babička z tátovy strany tak. A my jsme s bráchou taky oba dva leváci 🙂

No a k tomu psaní, já mám taky blbej "sklon" (jestli se tomu vůbec u mě tak dá říkat 😀 ) ruky u psaní... 🙂 ale zase jsem aspoň mohla sedět bokem k lavici, koukat na tabuli a psát normálně rovně 😀

zmatena_prvomatka
28. kvě 2020

Babička byla přeučenej levák, naši praváci a já po babičce. Do dneška si pamatuju, jak mě mamka nebyla schopná naučit si zavazovat tkaničky a druhá babička mi zásadně dávala lžíci napravo, že všichni přece jí pravou tak proč já levou 😂 sice i dneska držim tužku jak prase kost, ale rukopis mám, troufám si říct, úhlednej 💪🏻 Je pravda že leváci jsou asi přizpůsobivější, dneska se už sice vyrábí oboustranný škrabky na brambory a tak, ale za nás to ještě nebylo 😂
Synovi proto nabízím po svých zkušenostech všechno tak nějak doprostřed, zatim preferuje pravou ruku, ale někdy tu lžíci/tužku vezme i do levý - neřeším, ono se to vyvine samo časem 🙂 ale zatím vypadá na praváka. Přeju mu to, bude mít o trošku jednodušší život 😂

lucka662006
28. kvě 2020

Nevidím důvod proč někoho přeučovat. Jsem levák a v životě mi to nikdy nevadilo. Přeučování z leváka na praváka má v mozku určité dopady, na potlačování - otočení - přirozeně určených vzorců tvorby a činností, pro tento typ člověka. Takový člověk pak nemůže plně rozvinout své vrozené schopnosti. Jde také o lateralitu, pravák má většinou silnější pravé oko, levák levé oko. V případě přeučení dochází k nežádoucímu zkřížení laterality, které může mít negativní dopad na učící procesy, jde prostě o příjem signálů. Naši prarodiče si neustále "debilně" přáli, aby děti byli praváci, absolutně nechápu proč a v čem jim jako leváctví vadí. Děti jsou praváci, dcera 100%, syn píše pravou rukou (sám od sebe preferuje pravou), ale příbor drží jako levák.

lucka662006
28. kvě 2020

@delapa Jsem levák, naši jsou oba praváci a jejich rodiče také vždy oba praváci. Dislexii nemám a vůbec k ní ani nemám sklon, mám vysokou školu. Riziko dyslexie podle mě v sobě nese spíše snaha přeučit leváka na praváka, protože mozek leváka je nastaven na jiný - otočený - způsob přijímání podnětů. V případě přeučování leváka na praváka je nucena být využita pro danou činnost - např. psaní nebo čtení, ale i řeč, ta část mozku, která k tomu nebyla primárně určena a proto výkon nemusí být takový, jako u přirozeného praváka. Nejde jen o úhlednost krasopisu.