Od kdy se projevuje pravorukost / levorukost?

petka80
16. dub 2009

Ahoj, mám takový dotaz ohledně upřednostňování jedné či druhé ruky.
Já to zatím nijak neřeším, je mi jedno, jestli dcera bude levák nebo pravák, ona zatím používá obě ruce tak nějak stejně. Teď jsme ale byli o víkendu u našich a ti jí třeba lžičku přendávali do pravé ručky....
Od kdy se vlastně projevuje pravo / levorukost?
Já jsem kdysi četla nějaký článek (jenže už to právě nemůžu najít), akorát si pamatuju, že tam psali, že i takovéto "mírné usměrňování" jako třeba právě nabízení lžičky, lopatky, pastelky.... do pravé ruky je vlastně "přeučování" na praváka, které rozhodně vhodné není.......

slunicko552
16. dub 2009

Ahoj tak malý asi v roce a půl začal upřednostňovat pravou ruku.Ale do teď něco veme do levé a za chvilku si to přendá do pravé.Jinak s přeučováním ani nabízením do pravé ruky nesouhlasím.Sestřenice je přeučená na pravou ruku a je levá na obě 😅 Jako ne úplně ale kdyby byla levačka tak je to rozhodně lepší 😉

petka80
autor
16. dub 2009

Sluníčko, taky s tím nesouhlasím, našim to příště řeknu, ať na to kašlou.
Je mi jasný, že je normální, že používají obě ruce, ale právě mě zajímalo, kdy se to začne už jakoby projevovat, to upřednostňování. No takže u vás na 1,5 r., tak uvidím, jak se to vyvrbí u nás............
Jinak ale momentálním hitem je u nás držení v každé ruce jednu lžičku a tak jí..... 😀 Já mám samozřejmě ještě třetí lžičku, aby aspoň něco dorazilo do pusy..... 😉

janinac
16. dub 2009

Tak prý se to přesně dá zjištit až někdy kolem 4 roku:
http://www.rodina.cz/clanek6705.htm

sisstin
16. dub 2009

petka: to cpaní všeho do pravé ruky je generace našic rodičů a spíše prarodičů 😒 tatka je levák..ale přeučenej..takže píše jako prase... 😝 a celkově to vůbec není dobrý vzhledem k mozkovým hemisférám...jak psala janinac..to se dá poznat až někdy ve školce 😉

peppapig
16. dub 2009

Ahoj, taky jsem cetla, ze se to ustali az po 3tim roku zivota. Nase mala prendavala lzicky a pastelky asi do 20ti mesicu od te doby vse drzi vesmes v prave. Byla bych rada, kdyby byla levak po mamince, aspon bych to mela lehci s pomoci, az se zacne ucit psat 😝

petka80
autor
16. dub 2009

No tak to máme ještě dost času........ 🙂

Díky za odkaz. Takže prostě vše nechat na dětech, jako ve všem. Budu si ale na to muset dávat trochu pozor, protože jako pravák mám určitě tendenci automaticky podávat věci do pravé ruky....
Cituju z toho článku, co mě zaujalo:
"Stejně tak je už překonáno doporučení podávat malým dětem hračky do pravé ruky. Dítě chce pudově používat tu ruku, která je obratnější, a pokud matka trvale nastavuje předměty k ruce méně šikovné a nejrůznějšími triky se snaží zabránit v používání ruky dominantní, je to pro dítě frustrující. Může se stát, že dítě se sice poslušně snaží používat pravou ruku, ale jeho levačka začne samovolně rozvíjet jiné činnosti a dítě ztrácí schopnost soustředění."

caira
16. dub 2009

ja jsem taky levak a jsem rada, ze se me nasi nesnazili "predelat"

Ja bych teda nedovolila nikomu aby male urcoval ve ktere ruce co drzet 😠 nechavam to rozhodne na ni do jake ruky si co vezme 🙂

Muj tata je preuceny na pravaka, rikal, ze tenkrat by je ve skole psat levou nenechali tak musel psat pravou, ale levou do dnes taky umi 🙂

slunicko552
16. dub 2009

Tím chcete říct,že když se teď více orientuje na pravou ruku,tak se mu to může ještě do 4-tého roku změnit na levou? 😕

janinac
16. dub 2009

petko není zač 🙂

Sluníčko to asi neeee...když používá výhradně pravou ruku, tak je to asi už v něm a bude pravák....pokud od mala zase všechno bere jen do levé, tak bude asi levák....ale myslím, že tady jde o to, když to dítě používá obě dvě ruce...kreslí pravou i levou...nají se oběma..atd.

slunicko552
16. dub 2009

Jani to jsem si myslela,než jsem si přečetla příspěvky od holek 😀 Tak děkuji,jsi mě zase uklidnila 🙂 I když by mi to nevadilo,kdyby byl levák

konoupek
16. dub 2009

Tak my jsme oba leváci,takže jsem zvědavá,jestli malá bude po nás,nebo ne 🙂 .Babi jí jednou řekla,že se pastelky drží v pravé,jsem zůstala hledět....jak jako se drží v pravé 😠 .....babi jsem podotkla,že je to přece úplně jedno a od té doby je klid 😉 .

janinac
16. dub 2009

sluníčko mě by to bylo taky jedno...asi to mají leváci těžší, ale žít se s tím normálně dá 😉 🙂
A jestli bude Adámek po manželovi bubeník, tak bude používat obě ruce 😀😀

andilek
16. dub 2009

vím, že se nemá přeučovat, je mi jedno, že asi budeme levák (spíš bere věci do levé ruky), ale už jsem přemýšlela nad tím, jak ho s manželem, když jsme oba praváci budeme učit psát...to mi zatím nějak nedocvaklo a mám z toho trochu obavy 😕 😝

slunicko552
16. dub 2009

jani to asi mají,pamatuju si jak děcka na základce měli problémy se psaním a učitelky neuměly pomoct 😔 Ale myslím,že teď už je to jiné,teda aspoň doufám 😅 Můj chlap je taky levák a s psaním nemá problém asi hodně záleží na rodičích a učitelích.

konoupek
16. dub 2009

janinac:těžší to rozhodně nemáme,ani není v čem 😉 😉 😉

andilek
16. dub 2009

a není třeba leváctví těžší v tom, že většina věcí je dělaných pro praváky...vím, že se dá už dneska hodně věcí (otvírák na konzervy, pravítka, nůžky) koupit, ale určitě by se našlo něco, co pro leváky není 😕

niki2
16. dub 2009

Pry se to da poznat uz na UTZ, kdy si dite strka palec do pusy, tak to je pry dominantni strana 😀
My teda palecek v puse mame a to vyhradne levy. Jinak bere veci do obou rukou, na jidlo mu vetsinou ani ty dve nestaci 😀 Tak uvidime, zadneho levaka v rodine nemame, tak to pro nas kdyztak bude novinka.

konoupek
16. dub 2009

á tak to se olouvám to teda nejsem levák v právém slova smyslu 😅 .Levou píšu,ale třeba nůžky držím v pravé,tenisovou raketu taky,do balonu kopu pravou-nohou 🙂 ,krájím taky pravou..Mám to tak asi půl na půl.
Snad jen jedna drobnost co mi vadila ve škole,když jsme museli psát perem,tak jsem lěa všechno rozmazané a většina propisek,těch obyč mi dělá to samé 😒 .

janinac
16. dub 2009

Konoupek já to právě myslela v tom psaní a v těch potřebách...nůžky, ořezávátko, otvírák atd.

andilek
16. dub 2009

já znám případy (starší ročníky), přeučovali je ve škole, takže píšou pravou, ale ostatní věci jako krájení chleba...dělají levou 😉

andilek
16. dub 2009

jinak dneska dělají i propisky pro leváky 😉

kar.la
18. dub 2009

Nám zase sestra na rehábce říkala, že pravo/levorukost se pozná ve cca 2letech.
No ale Adélka teda už byla v 18m. jasný pravák - lžičku, tužku, hračky - vše bere do pravačky a pokud si vezme do levé, automaticky přendá 🙂
Jinak teda na 18m. kontrole na neurologii se nás dr. ptala, kterou stranu upřednostňuje, tak asi už se to v tom 1,5 roce fakt poznat dá 🙂

kim
19. dub 2009

Ahojky holky
jsem ráda, že čtu, že se to dá poznat až kolem těch 2 let...náš malej bere vše do levé, papá levou a když v levé drží hračku, papá teda pravou ale vůbec mu to nejde 😅 takže já už mám tucha, že u nás bude levák, trochu mi to vadí, ani nevím proč, asi v sobě mám zakořeněný ten názor z dřívějška..však i já jsem přeučený levák a nikdy bych tohle malýmu nedělala!!!Zvlášť, když je dnes už pro leváky tolik věcí!!!!!!!
A zrovna včera jsme byli u známých na návštěvě a malej baštil levačkou a kolegyně udiveně říká"levou, jo"??A takový ten tón, že je něco špatně 😅 tak snad za čas tyhle nesmyslné názory, že být levák je špatné, zmizí!!!!

dygab
20. dub 2009

Ahoj, nechci se vám tady motat do diskuze, ale .......... ani ve 2 letech není nic jisté. Preference stran se vyvíjí poměrně dlouho a až teprve v předškolním roce se dá s jistotou určit. Preference stran v batolecím věku ještě opravdu nemusí nic znamenat.

Mimo to ani ti, kteří mají dobrý pocit z praváka nemají vyhráno, protože dítě ještě může mít tzv. ambidextrii, tj. zkříženou lateralitu, a to je horší variantna než levorukost. Tyto děti mívají často problémy s dyslexií.

Naše Hanna také upřednostŃuje levou, ale je schopná kreslit i oběma najednou. Bohužel, oba s manželem máme právě ambidextrii, takže nás asi čekají hezké věci.

A ne každý přeučený levák by byl levákem. Mohlo jít právě o ambidextrii.

zdenkaz
20. dub 2009

Ahojky, tak já to mám jako Konoupek - tužku a lžíci ovládám levou a všechno ostatní pravou 🙂 Manžel je 100% levák (ale vypadá to teda příšerně, když třeba krájí chleba 😀 )
Dceři všechno cpu automaticky do levé a ona si to vždycky přehodí do pravé 😉

natalien
20. dub 2009

Ahoj,

já to u malé neřeším, jestli bude pravák nebo levák, když si maluje, tak si bere pastelky, štětce apod. do pravé ruky, zatím.
MM je pravák, já přeučený levák. Nemůžu říct, že by to na mě zanechalo následky, přeučili mě ve druhé třídě, takže jsem první absolvovala jako levák. Dnes je mi jedno, do které ruky vezmu žehličku, nůž, nebo lžíci, mám obě plně funkční 😅 a krom toho ne k životu potřebného dovedu psát pozpátku, vzhůru nohama, celkem slušně psát levou a pravou dokonale - na základce jsem nadepisovala tabule, třídnice atd 😅 😀 😀 😀 a na střední jsem min. třetině školy psala omluvenky 😀 takže pro mě nic stresujícího a bez následků. U Nellky bych ale s přeučením určitě nesouhlasila... 😉

coriven
20. dub 2009

Hi ahojky, docela dobré téma 😉
já jsem taky levák a díky za to, že mě nepřeučovali, ale bohužel v době mého začátku psaní, ještě učitelky nevěděly jak na leváky - takže propisku držím hrozným způsobem.
Tak jen malá rada, pokud bude vaše dítko levákem, hlídejte ho, aby drželo tužku jako vy, jen v zrcadlovém provedení - my co to neumíme, ji máme divně pokroucenou 😅 vlastně píšu jakoby zhora, abych si písmo nerozmazala 😅 😅 😅 , ale výhody to mělo - nemusela jsem přepisovat písanky, i když byli hrůzně napsané 😀
A jak jste tady zmiňovaly nevýhody leváků - tak já osobně neumím používat jakýkoliv otvírák na konzervy - musím mít ten pro leváky 😅 , ale jinak mně nic nevadí, ale nejsem vyhraněný levák.

Natalien, to ráda slyším, že to na někom nezanechalo následky - v mém okolí bohužel jo, většinou to odnesl zrak, někdy koktavost...

A ještě si vzpomínám, že mě na ZŠ štvala jedna věc a to, že mě učitelky v lavici posazovaly vždycky doleva, abychom se s pravákem nežduchali a já měla pocit, že na mě líp vlevo vidí 😀 😅 😀

kristi
21. dub 2009

u nas nevím, tuzku si bere do prave, ale mic hazi levou....

my jsme oba cistrokrevni pravaci

coriven
21. dub 2009

kristi - já to mám taky tak - jen obráceně - tužku v levé a házím pravou 😅

ještě mě napadlo o přizpůsobivosti - ono totiž leváci jsou víc přizpůsobivý než pravácí - jak vlastně pořád kolem sebe máme praváky, tak si to tak nějak podvědomě všechno otočíme na tu naši levou ruku (pracuji s dětmi, tak to mám z praxe) že když dětem něco ukazuji levou (jinak to neumím 😅 ) tak je sleduji a oni to někteří taky zkouší levou, protože to neumí přechytit do pravé 😉, ale zase na druhou stranu já občas něco neumím vysvětlit (názorně) pravákovi 😒
Ale paní uč. v 1. třídě by měly zvládat poradit se psaním i levákům, dneska už by to mělo být normální 😉 Teda doufám.