Od kdy se vaše dítě začalo snažit jíst samo lžičkou?

kosac
25. lis 2010

Maminky,prosim pekne o nazory,od kdy melo vase decko snahu jist samo lzickou? Nam je rok a zatim nevidim nejmensi snahu,kdyz to chci zkusit,posadim ho do zidlicky a dam mu do rucicky lzicku,tak ji jen kouse a to je vse a je tu i dalsi problem,on nam vlastne v zidlicce nesedi,naucil se,ze se zapre o operadlo a postavi se,takze pri krmeni sedi tak minutu a pak sup.... a je na nohou a hopsa,leze na operky rukou a na stolecek,takze ja ho jednou rukou krmim a druhou drzim,aby nespadnul (mame drevenou zidlicku) a jeste musime jist a koukat pri jidle na pisnicky,jinak by snad nejedl nic,protoze je docela zivej a nema na nic poradne cas,takze pisnicky ho aspon trochu zabavi a ja do nej nejaky jidlo dostanu,tak nevim,jestli jsem neudelala nekde nejakou chybu a nebo to proste casem prijde a bude to chtit zkouset sam hezky v sede....
Dekuji.

neumisa
25. lis 2010

to přijde - základem je nechat mu tu lžičku, i když ji používá jako hryzátko 🙂 časem dojde k tomu, že se dá použít i k jídlu, když mu budeš ukazovat, jak se s tím zachází. Spíš se ho pokus přimět, aby seděl aspoň chvíli v klidu a soustředil se na jídlo. 🙂

crca
25. lis 2010

Tak kvůli tomu vstávání a lezení jsem si pořídila kšíry a mají smůlu,mám dvojčata a to bych je akorád tak mohla jen držet 😀 mám jenom dvě ruce 😅 Já jim nechávala lžičku cca od 8 měsíce,pak jsem jim jí dávala třeba i na hraní.Od cca1 roku začali mít rochu snahu,ale pořád to bylo rychlejší,když jsem je nakrmila sama,ale už věděli na co je a teď od 17měsíců najednou lup,musela jsem ještě něco donést a najednou koukám a oni dlabali sami a docela hezky,tak od té doby jedí sami 😉 Ale opravdu to příjde samo a nikde si chybu neudělala.My zase bojujeme s nočníkem-ne a ne,to vstanou ukážou na nočník,řeknou čččč,ale vychcanděj se vedle 😀 😀 prostě na to ještě nejsou vyzrálí a netlačím je do ničeho 😉 Každé mimi je jiné 😉

ladybugie
25. lis 2010

ahojky, já jsem začala dávat Anetu do židličky někdy v 7 měsících. Sice mi u krmení sedí v klidu, ale radši jsem koupila obyčejný kšíry a přidělala jsem je k židličce. Máme totiž taky klasickou dřevěnou a tam to trošku nedomysleli 🙂
Jinak o lžičku se pereme. Funguje to tak, že já jí to naberu, dám do ruky a ona to strčí do pusy. Samozřejmě jí toho půlka vypadá, ale snaha je. Je fakt, že jak jsme začali příkrmy, tak dostala do ruky svojí lžičku a žužlala. Teď se o ní pereme, protože se chce krmit sama. Jenže nabírat neumíme, takže je to někdy o život. Jo, Anetce je osm a půl měsíce 🙂
Myslím, že bys prcka měla nechat s vlastní lžičkou, aby si na ní zvykl a zbytek už přijde sám 🙂

jmisa
25. lis 2010

Prcek se snaží jíst sám od doby, co jí lžičkou, moc ho zajímala, tak měl v ruce svoji a byl klid, ale tak od roka už mi s ní hrabe v talíři a teĎ MU OBČAS NECHÁM SNÍST JOGURT NEBO TŘEBA TĚSTOVINOVÝ SAlát, to jí na střídačku rukama, lžičkou, ale nějak se to naučit musí. Akorát teda polívku mu nedovolím, to je moc tekuté. 😀

Sezení v židličce - doma má smolíka, protože máme chicco polly a ta má pětibodové pásy, ikdyž se z nich dokáže vyvlíknout, když chce, tak u jídla ho to udrží, ale u našich má tu klasika dřevěnou židličku se stolečkem a z ní prostě odchází, tam je to boj 😝

brisalek
25. lis 2010

Mala se snazi tak od asi 10-11 mesicu a od priblizne 14 mesicu se i sama naji. nijak bych ho nenutila az bude chctit urcite to bude umet, myslim, ze okolo 2 let by to meli trochu zvladnout.
V zidlicce skoro nesedela, krmila jsem ji tak , ze mi sedela na kline. Ted sedi bud na kline nebo na normalni velke zidli, ale bohuzel u toho spise poletuje a vraci se za mnou pro jidlo. Pripoutat ji a nechat brecet to jsem fakt nemela silu i kdyz vim, ze je to pak urcite u nekterych jedbnodussi. Ale jsem presvedcena, ze nase by se jen urvala a nic by nejedla🙂.

k.ate
25. lis 2010

Tak u nás se malej snaží baštit lžičkou už docela dlouho, ale spíš tím stylem, že nabere a pak ji obrátí vzhuru nohama a strčí do pusy, takže jídlo všude 😀 Ale hrozně rád krmí mě, takže se krmíme navzájem - on dává do pusy jídlo mně a já jemu 1:1 😀

momin
25. lis 2010

@kosac u nas to bylo az tak mezi 17-18 mesicem....
Lžicku sem mu vzdycky dala do ruky-kdyz nechtel do ruky polozila sem ji vedle talire.. kdyz sem ho krmila ...
Dloooouho nemel zajem-vazne sem mu ji nenutila,nevidim duvod... az to ty ditka zacne zajimat pusti se do toho..😉

verbalinka
25. lis 2010

U nas zajem az tak kolem 16-18 mesice. Od ty doby ma k jidlu svoji lzicku a bez ni neji. Ja jsem ho v tehle samostatnosti moc nepodporovala, protoze kdyz jedl sam, tak udelal sileny bordel a Wilik je estet, takze jsem to musela prubezne celou dobu jidla uklizet a byla jsem akorat vytocena. A je to tak 2 tydny, kdy ji skoro sam, jen s malou asistenci. Ale nema vydrz, takze to jidlo cely sam nesni. A bud v klidu - vylejzani ze zidlicky a jidlo doprovazeny manaskama, nebo puzzlem probiha obcas i ted 🙂 takze do dvou let na prcka nespechej 😉

pavlicka
25. lis 2010

U nás taky, až tak ten 18. měsíc. Toníček je taky strašnej "estét", takže když si umazal prstík, okamžitě jsem to musela utřít atd. Sám toho sní taky míň a trvá to dlooooouho, ale dělá obrovské pokroky a pro mě je to fajn, že se vedle něj můžu sama najíst.

sunea
25. lis 2010

Prve pokusy v 8 mesiacoch, potom dlho dlho nic, potom az v den 16.mesacnych "narodenin".

kim
25. lis 2010

U nás to bylo v roce, mám fotku, kde dlabe sám narozeninový dort...ale ne na dlouho 😀 pak dlouho nic a snaha až v roce a 3/4, po druhém roce to opět bojkotoval a chtěl pořád krmit od nás 😒 až teď, těsně před třetím rokem, jí sám celý oběd 😉

romana29
25. lis 2010

no tak jako budu nejtrapnější a nejhorší matka, ale sám dobrovolně začal jíst lžičkou od cca 2 let a tří měsíců, kdy začal chodit do jesliček jednou týdně. Do té doby ho to opravdu ani nenapadlo a nelákalo a nechal se krmit 😀

Kamarádce holčička jedla od roku 😀 .

peppapig
25. lis 2010

kosac, neboj lzicku vezme az bude chtit sam a dokonce prijde i na to, ze se dava do pusy. Kam ten spech?! Jsem zvedava, zda nejaka 'soutezici' maminka ma doma genialni dite, ze by se nekdo zacal krmit uz v sesti mesicich, najde se nekdo?? 😅

lusi80
26. lis 2010

romana29- tak nejsi sama,mě mladší syn nechtěl jest vůbec sám,ani ho to nenapadlo,je nervák takže když se napoprvé netrfil tak nechtěl 😀 začal sám až ve 2,5letech,to už jsem ho nutila s tim že půjde do školky a tam musí,tarší začal a asi o kapánek dřív,ale nedal si říct jak se drží správně lžička,pořád mu jídlo padalo vedle a rozčiloval se,až přišel jednou ze školky,jedl a držel ji správně,prej to říkala p.učitelka a najednou to šlo 🙂 ,myslím si že je to jedno,já je nikdy neučila nějak brzo,až chtěly sami,vždyť jsem s nima byla doma tak proč to hrotit,ono to přijde samo 😀 žádnej stres

petra.a
26. lis 2010

u nas maly musi mat jednu lyzicku v ruke a ja ho krmim druhou, inak mi neotvori pusu 😀 . Sam sa pokusa nabrat si papanie, ale vacsinou to konci bud na stole, pod stolom, ale sem tam nieco aj v puse. Ale viacej u neho zafungovala vidlicka, pacilo sa mu, ked moze napichovat a potom si to zacal davat aj do pusy (cca niekedy v roku). Takze ked mu dam kusocky, tak si vie spapat uz aj sam, inak nie 🙂

blanka.k
26. lis 2010

Já jsem začala plně kojeného syna přikromovat před 14 dny v den kdy slavil "půlrok", předevčírem (6,5 měsíce) mi vzal lžičku z ruky a zkoušel to sám, takže teď půlku oběda děláme tak, že mu to naberu na lžičku, tu mu dám do ruky a on si to dá sám do pusy, pak mu ji zase vezmu , naberu a zasemu to podám a takto dokola, v půlce oběda ho to přestane bavit a začne si s tím hrát, tak mu ji vezmu a dokromím sama, ale jinak je hrozně šťastný, že si ji do pusy může dát sám 😀

kocicinka
27. lis 2010

Jonáš už se krmí sám lžičkou od 14- ti měsíců 🙂 Nijak zvlášť jsem ho to neučila, prostě mi postupem času začal brát lžičku z ruky a chtěl se krmit sám.

berenika39
27. lis 2010

Já Petra krmím podle toho, kdy chce. Když má náladu, nají se sám, když ne, řekne máma dá. Sám začal chtít až před druhým rokem, ale není to jedno? Není to nic, co by ho ohrožovalo na vstupu do života, určitě přijde čas, kdy mě nebude u jídla potřebovat. Nech to plavat, nech to na něm.
A pomohly jesličky 😉 , chodí od října a je to trochu znát.

muriella
28. lis 2010

Ahoj, od 8měsíců má v ruce lžičku a sám se snaží krmit a nebo krmí mě 😀 bez lžičky v ruce odmítá jíst 😒 ale já bych se tím nijak netrápila, podle mě to přijde samo, každé dítě je jiné.. 😉

pettule
28. lis 2010

Myslím, že u každého prcka je to trošku jiné. A hlavně to každá maminka také u toho svého vidí trošku jinak 🙂. Mě prcek sice lžičku držel docela brzy, strkal ji do pusy, ale výsledek šílený 🙂, jídlo úplně v všude a já byla spíše otravená. Chce to opravdu čas a oni pak začnou baštit sami. Mě začal prcek sám papat tak až kolem 20. měsíce. Myslím tím to, že jsem mu dala lžičku či vidličku mohla ho nechat samotného popř. po očku na něho koukala a on byl schopný se sám napapat. Takže myslím, že máte ještě opravdu dost času a není kam spěchat 🙂. Chce to čas.

heliik
26. pro 2010

Ahojky. Tak já mám teď 18ti měsíční holčičku, a už mi baští zcela sama s lžičkou. 😉 Teda polévku, ne, to jí krmím, hodně jí z lžičky vylévá, a to je pak potopa 😀 , ale maso s omáčkou a knedlíkem, či těstovinami, baští sama a hezky 🙂 . Také už jogurty zvládá sama, jen to polévku musíme vytrénovat 😀
Jinak se připojuji k názoru k PETTULI , každé dítě je jiné, a máte ještě čas, neboj až bude chtít bude baštit sám 😉

zuzau2
31. pro 2010

Ahoj, našim holkám je 13 měsíců a jedna už se pokouší, opravdu si sama dá lžičkou třeba přesnídávku do pusinky,krásně lžičku uchopí. Je celkově na jemnou motoriku lepší než druhá, která je zase lepší na hrubou.

benjik
31. pro 2010

Ahoj,naše začala zkoušet od 10.měsíců,o droka jí sama ty mín padavý věci třeba pacholíka nebo brambory a od 15.měsíců všechno sama i polívku.

fiallinka
31. pro 2010

Juráš má dva a čtvrt a pořádně se sám nenají, je to všude kolem 🙂, v roce nejevil absolutně žádnou snahu...ale jinak je šikovný 🙂

sicinka
31. pro 2010

Mám tvrdohlavce takže začal asi v 10 měsících jídlo bylo (a občas ještě je) všude. Teď se tedy bez problémů nají sám, občas si pomůže rukou, ale většina skončí v něm. Někde jsem četla že děti mají do určitého věku puzení chtejí jíst samy a matlají se v tom a pokud se nenechají, tak to pak příjde až v době kdy mají rozum (18 měs. - 2 roky). Takže je to podobné jako s nočníkem někdo se s tím začne od roka a trvá to dlouho, někdo začně pozdě a umí to za 14 dní 🙂 Jinak v mém okolí byly všechny děti krmeny, takže jsem měla vždy zaručena nějšpinavější dítě v okolí 🙂

laska.nezna.hranic
1. led 2011

náš malý se asi tak od roka začínal zlobit, že ho krmím já a pral se se mnou o lžičku, od nějakých 14 měsíců jí sám. samozřejmě že spíš hustší jídla, začínali jsme klasicky bramborovou kaší. vývarovou polévku mu zahušťuji rohlíkem apod., aby to nebylo úplně všude, ale jinak v podstatě jí (lžící, občas i vidličkou) i pije (myslím z normální skeničky) všechno úplně sám. včera se mu dokonce poprvé podařilo vyškrabat kelímek od jogurtu, tak jsem byla příjemně překvapená, protože takovéhle věci mě zatím nenapadlo učit. prostě jsem si nemyslela, že by to zvládl.

ale každé dítě je jiné a hlavně každá maminka má k takovému osamostatňování jiný přístup. znám děti, co se nechají ještě v pěti krmit, protože je to maminka "raději" nenechala samotné nikdy zkoušet, aby si ušetřila úklid, jiné dítě to už v pohodě zvládne v roce...

dřív nebo později se každý naučí všechno, já bych to nehrotila. nechávám to na malém. když si chce něco zkusit a jde mu to, nechám ho "pracovat" samostatně, když zájem nejeví, obstarám ho.

každý prostě potřebuje na různé věci jinak dlouhou dobu 😉

kacikaci
25. zář 2012

obnovuji diskusi 🙂
dcerka má rok a už tak od 11. měsíce se se mnou pere o lžičku, řešila jsem to tak, že jsem jí dala do ruky jinou, druhou jsem jí krmila, ale v poslední době chce jíst tou "svou" lžičkou sama, chce si nabrat jídlo, ale zatím prostě ještě neumí zkoordinovat pohyb ruky tak, aby si opravdu jídlo nabrala a pak si ho dala do pusy, když ho nabere, tak lžičku otočí a vše je na zemi...máte nějakou radu, jak jí ukázat, jak se to dělá správně? mám ji nechat se takto patlat v jídle? nechci jí to zakazovat, jsem ráda, že sama projevila zájem, ale upřímně, to, jak potom vypadá dítě, a kuchyně po jídle, to je děs a kolik jídla bych musela navařit, když většina skončí na zemi..musela bych ji nechat jíst ve vaně 😀