Od kedy učit na poriadok?

germik
13. únor 2010

Ahoj holky, ospravedlnujem sa ak tu tato tema existuje, nič podobne som nenašla 😒
Malá bude mat zanedlho rok, a teraz je jej najoblubenejšou činnostou vyhadzovanie všetkých šuplíkov a hadzanie vecí za seba...Snažím sa jej vysvetlit že veci sa potom musia vrátit znovu do šuplíku, nasledne jej to ukážem, skúsime to spolu.... Ako ste to riešili vy? Tiež ste sa im to snažili vysvetlit ešte takto malinkým alebo ste po nich chodili ako "upratovací psík", bez rečí upratali a nechali na to až budu detičky staršie?

ria80
13. únor 2010

No to je brzo! Myslím,že tak od dvou let to můžou pochopit.Taky už uvažuju,máme nejvyšší čas s tím začít,ale taky nevím jak.

germik
autor
13. únor 2010

tiež si myslím že je to skoro, že to asi ešte moc nechápe ale niekedy je to fakt na nervy 🤐 niekedy mi príde ako robot - otvára skrinky jednu za druhou a hadze za seba veci rýchlostou blesku 😝 Už som fakt rozmyslala že na nejaký čas vyprázdnim suplíky 😎

soanpe
13. únor 2010

😀 😀 😀 germik jak já ti rozumím
dnes se u nás rozletěl i sáček s brusinkama 😠

ivika18
13. únor 2010

no, já nevím jestli je brzo, spíš mám strach, že jsme to už zanedbali, podle toho bince, co pořád máme. Je jasné, že takoví špunti si sami neuklidí, ale asi by měli hračky s pomocí uklízet, i když já jich uklidím třeba 20 a on jenom 1. Dřív jsem uklízela hračky až malý usnul a to asi není moc dobrý, měli by podle mě vidět, že se neuklidí samy. Tak se teď pomalu učíme aspoň vracet knížky do police, když je malý dočetl, jinak by po nich klidně šlapal, ale když mu to neřeknu, tak ho to ani nenapadne. A se zbytkem mi aspoň "pomáhá".

mikulka
14. únor 2010

Tak já si myslím, že brzo není. Rok je právě tak akorát. Já se snažím uklízet s klukem asi od jeho 10. měs.
A dneska je velice pořádný. Skládá si oblečení, když přijdeme z venku, uklidí hračky poté, co si dohrajeme do skříňky atd.
Samozřejmě je třeba učit vše jako hru. Vyhazování věcí ze šuplíků je zábava, ale pak je taky zábava je vrátit zpět. A pokud to dítě dělat nechce, nenutit. V těch 10. měs samozřejmě ještě moc nechtěl, ale už to měl v podvědomí, že se uklízí.
Také ho učím utírat stůl u jídla, když pobrindáme. To ho baví a chce mít k dispozici vždycky ubrousek na utírání. 😉

Prostě véct k pořádku od roka, s tím, že většinou stejně uklízí máma, ale dítě už si to pomalu zakódovává, až to začne dělat samo a bude ho to i bavit. Bude mít radost, že se mu to podařilo a že je velký kluk, velká holka! 🙂

kalo
14. únor 2010

naší malé je 2 a půl a také si ještě občas s velkou radostí vyháže nějakou skříňku 🙂 Když jsem se ptala mojí mámy, kdy tohle "vyhazovací" období skončí, tak mě ujistila, že když jsem byla se setrou malá, tak jsme občas vyházely skříň i ve 4 letech.. 😀
......Jinak uklízet hračky, když si s něčím dohraje, učím od toho rokul...někdy úspěšně, někdy ne, jak se jí chce...Ale jak píše IVIKA18: když to neudělá sama, tak alespoň spolu, aby se do úklidu zapojila....
........MIKULKA, pěkně si to napsala....pravda!!!!!!!!!!!

anta
14. únor 2010

Já nevím, ale náš Honzík už si sám hračky uklízí, ale je fakt, že musí mít náladu 😉 Rád utírá prach a také rád upozorňuje na kdejaké smítko, které najde na zemi 😀 😀 😀

mikulka
14. únor 2010

Ještě jsem si vzpomněla, že zpočátku jsem jen řekla, že jdeme uklízet a uklízela jsem vlastně sama. 😅 Pak se přidal a sem tam něco pomohl uklidit a teď už uklízí i sám. Takže to chce trpělivost a ony si to časem osvojí.

anta: jo, to taky dělá s těma smýtkama, přinese mi třeba malinkatý drobek. 🙂

berenika39
14. únor 2010

ahoj, taky si myslím že ten rok je tak akorát. jasně že nebude ze dne na den sama od sebe uklízet do poslední kostičky...ale určitě to chce uklízet aspon s pomocí, jako hru...
Začala jsem s Petrem uklízet před rokem, prostě to byla taková hra před spinkáním (přes den to postrádalo smysl, páč bysme nic jíného nedělali než kramařili a uklízeli). Prostě jsem mu řekla, že už se půjdem koupat a spát, takže hračky jdou taky spinkat a že je nanosíme zpátky do košíku. Ještě nechodil sám, tak mi vždycky dal jednu ruku, já jsem ho vodila po bytě, on tou volnou rukou sbíral hračky nosili jsme. Upřímně - i jsme tím "zaplácli" takovou tu blbou dobu navečer, když už je unavenej, nic moc ho nebaví a v roce třba ještě i knoural a tak. Trvalo nám to třeba půl hodky, ale byla to zase jenom hra 😉 . Ted v roce a půl už večer ukládá všechno sám, ale samotnýho by ho to nenapadlo, musím mu říct 😉 😉 .

Jinak od roka i ho učím, že když nechce jídlo, co má v ruce, dá ho na stoleček, že pití se neupustí uprostře místnosti ale postaví se na stůl a že když má papír, drobek nebo něco blééé 😉 😉 😉 , hází se to do koše a ne na zem. To u nás funguje úplně super. Utírání je taky hobby, hlavně když to jde pořádně rozšmrdlat a rozpatlat.

Neuklízela bych sama až po uložení ke spaní, fakt by si pak mysleli, že se to dělá samo a tak to není 😉 😉

tomasek06
14. únor 2010

Jo jo když byl malý takový malý, tak uklízel taky každý drobek a teď? 😠 😠 😠 Je to vždy s kraválem a pak mi řekne, že uklízí jen ve školce a doma ne 😠 😠 😠 nebo, že mu mám pomoct, že toho má hodně. Tak mu jdu pomoct a on se na mě dívá 😅

germik
autor
14. únor 2010

díky za rady, budeme sa teda snažit nadalej, vidím že sa pýtam v správny čas 😎
Mam kamaratku ktorá má skoro 2 ročného chlapca a on sa teda nesnaží upratovat sám, vždy ked ide spinkat tak tatko ešte dalšiu pol hodinu upratuje hračky ☹ A to teda fakt nechcem, len som nevedela kedy s tým začat 😉

leninnek
14. únor 2010

já s malou kolem roku taky začala uklízet a sem tam pomáhala a ted už sama ví co kde patří uklízíme vždy všechny hračky před oběděm a pak večer před koupáním a když uklízí tatínek tak a dá něco jinam tak mu ukáže kam to patří 😀 a tak samo jak tady někdo psal když nadrobí už běží pro lopatku a smetáček a zametá má takový dětská smeták vysavač i lopatku takže já uklízím velkým a ona pomáhá svým malým 😉 utírá semnou prach když vysávám sedne na vysavač a nechá se vozit 😀 baví ji to (zatím snad to i vydrží 😅 ) a když ji řeknu at uklidí třeba kostky uklidí ale sama od sebe taky neudělá taky musím říct 😉

crca
15. únor 2010

Mám 9,5 měsíční dvojčátka a večerní rituál máme takový,že půl hodiny před koupáním sundáme bačkůrky a punčocháčky,pak je nechám chvíli takhle běhat,potom řeknu jdeme uklidit,takže všechny hračky hážu do krabice,pak se jde na nočník a jdeme koupat.Oni sice ještě neukízí se mnou,ale koukají 😀
Jinak u mě taky nemá smysl uklízet hračky přes den 😀 po jednom skončím a můžu začít u druhého,ale už je začínám prostě zvykat 😅

martinka81
15. únor 2010

myslím, že na takovéhle věci není nikdy brzo, nikdo nebude chtít po ročním dítěti, aby si uklízelo pokojíček, ale učit ho pořádku (ale i dalším užitečným věcem) je potřeba odmalička.

eppik.m
15. únor 2010

ahoj, u nás jsem to nikdy neřešila od kdy začít ... od doby co se naučil Míša sám chodit cca 16m. si uklízi hračky sám ... nemusím mu říkat nic, prostě jde a udělá to a velice rád mi pomáha při luxování, utírání prachu, skládání rozkládáci pohovky a je nadšený když ho chválím jak mu to jde, samozřejmě přiměřeně k jeho věku 😉 🙂 a snažím se mu zařizovat pokojík tak aby právě to mohl zvládnout sám, stačí když to jednou ukážu sama, nebo mě vidí a už to umí, výhodou je že děti v tomto ranném věku se strašně rychle učí všemu co vidí u rodičů 😵 PS: neuklízím po něm hračky, nejsem jeho otrok, děláme to vždy společně nebo jak jsem psala hned to dělá sám, šikulka a binec to dovede za 5 m. udělat z bytu kůlničku na dříví taky ...

eppik.m
15. únor 2010

a největší legrace s ním je když najde na zemi drobek jídla tak to sní, ale když to není k jídlu utíká s tím a vyhodí to hned do koše a řekne blééé, když papá vždy sedí ve své židličce u stolu, zašpiní si ruce, hned hlásí že je potřebuje otřít obrouskem, pití má vždy položené na stolku aby na něj došáhl když má žížen vždy si ho vezme a musí pít v klidu, už pije s normální dospělácký skleničky tak ví že nesmí u toho blbnout aby se nepolil nebo nezakuckal, ale k tomu ho vedu prostě od jeho narození a myslím že on to bere automaticky ... můj táta byl pedant na čistotu jako dítě, já prý taky a můj syn je to samé 😀

marmazel
24. únor 2010

Holky tak já nevím, když byl malý rok a něco uklízela naprosto s přehledem, stačilo říct uklidíme a šla uklízet, všichni jí chválily, ale najednou, poslední měsíc je to samé nechci a uklízet prostě nebude, neposlouchá když jí něco řeknu, prostě pomálu nic. Občas už jí dám jednu přez zadek a když šahá kam nemá tak přez ruku, říkala sem si že jí mlátit nebudu( spíš simbolické plessknutí) , ale ono to asi jinak nejde, řídila sem se radami prostě vysvětlit jí to z očí do očí, ale ona prostě de a udělá to znova nebo uklízet nebude nevím jak jinak jí vysvětlit že poslouchat bude. Nechci aby mi za chvilku skákala po hlavě protože může všechno a bordel maminka uklidí.

martinka81
24. únor 2010

marmazel, myslím, že je to klasické období vzdoru, taky jsem měli doma hodného chlapečka a ze dne na den bylo samé NECHCI a to tisíckrát za den a úplně na všechno. Časem (asi do měsíce) se to zase srovnalo. Přeji hodně trpělivosti 😉

marmazel
24. únor 2010

Dík. Tak snad se to brzy srovná 🙂