Od kolika let může dítě zůstat samo doma bez dozoru?

karotky
4. led 2011

Za 3,5 roku budu muset staršímu synovi(bude mu 7 roků,pokud nenastoupí do školy o rok déle)zajistit hlídání o letních prázdninách,protože nemáme babičky a zatím nevím,jak to vyřešit,protože s manželem dostaneme dovolenou max. na 14 dní(takže tím je zachráněn 1.měsíc).Pak jsou jistě ještě tábory...................co děláte s dětmi o prázdninách,když už do školky nechodí a nemáte babičky,ke kterým byste je poslali na prázdniny?

kubaka
8. led 2011

Nemáme nikoho a celý život mých kluků jsem se snažila být na volné noze, nebo OSVČ, abych mohla být doma i o prázdninách. Popř. jSem si našla jen něco přes rok a na prázdniny dala výpověď. Teď už 3. rok mám živnost a hodlám v tom pokračovat, takže jsem s maličkým zase doma a puboš má po příchodu ze školy i uvařeno.
Jediné léto, kdy jsem byla dva roky zaměstnaná na plný úvazek byl šestiletý Dan prvních a posledních 14 dní v prázdninovém provozu školky, který u nás funguje, pak týden střídavě se mnou (byla jsem tam svou paní) nebo s mužem v práci a zbývající 3 týdny jsme měli oba dovolenou - dohromady a každý zvlášť. Prázdniny se pokryly akorát a jde to.
Ale nejšikovnější je, když lze pracovat z domova . Jinak by to nešlo. Byla jsem publicistka na volné noze.

A hlavně, nejde nechat dítě bez dozoru doma samotné v tomto věku !!!- snad až tak patnáctileté jednorázově a to ještě kontrolovat telefonem. Loni jsme poprvé nechali puberťáka přes noc a jeli jen s malým na výlet. Zvládl všechno, ohřál si oběd, šel s kámošem, ale nejde z toho udělat denní standart.

radka.m.
9. led 2011

ahoj-pokud nebudeš mít práci na volné noze,jak píše třeba kubaka,tak znám většinu rodičů,že dítě školou povinné se prostě musí naučit být samo doma,teda pokud nejsou po ruce ani babičky,samozřejmě,že je přes prázdniny pošleš na tábor,pak se taky vystřídáte s mm na dovolené,ale kolikrát to nepokryje celé letní prázdniny,takže to se potom nedá nic dělat,ne každý si třeba může dovolit i paní na hlídání,tak to prostě jinak nejde 😒 u rodin,kde rodiče pracují třeba normálně ve fabrice,tak to prostě jinak nejde a je nereálné,nechat dítě samotné až v 15,většina takových dětí chodí sama už v první třídě do školy a i doma to prostě musí zvládnout,když to jinak nejde 😉

maart
9. led 2011

....tak tohle je moje nocni mura! Pristi rok v lednu bych mela nastupovat do prace a hlidani na jarni, podzimni, vanocni a letni prazdniny + ruzna reditelska volna nemame vubec vyresene. Fakt z toho mam strach, chteli bychom jako rodina travit aspon tyden v zime a 2 tydny v lete dohromady, ale zatim vubec netusim, jestli to klapne....Premyslim o nejake chuve, studentce na hlidani....nevim, fakt zatim nevim......
Deti budou mit v te dobe 10, 7 a 4 roky.

fiallinka
9. led 2011

hodně předčasný dotaz 🙂, třeba budeš na mateřské se třetím a je to vyřešené 🙂

no nicméně ještě existují příměstské tábory, těch se dá asi dost využít a nejsou tak drahé, třeba se občas objeví kámoška, které může ohlídat nebo zkontrolovat... ale jinak je to blbé, sama si to neumím představit, ale i my jsme byli už od školy sami doma "na telefonu"...

romana29
9. led 2011

My bývali doma sami až tak kolem těch 12? Byli jsme tři, já nejstarší. Takže určitě už tak kolem těch 12 budeme zkoušet nechat staršího samotného doma, byť i jenom čtvrt hodinky a postupně zvyšovat - záleží, jak na tom bude. Počítám ale, že v té době už s mobilem atd. zacházet umět bude, takže asi tak.

Jen tak mimo - moje známá "učí" holčičku stejně starou jako je náš Daneček samostatnosti už teď - jdou s manžel ven se psem i na půl hodiny a malá je doma sama 🙄 - jen tak pro info, je jí 24

ivasad.
9. led 2011

Jejda, jak už někdo psal, hodně předčasný dotaz, nemůžeš vědět co do té doby bude.... Hodilo by se se skamarádit s nějakou maminkou s podobnou situací, a pohlídat si děti navzájem. Například jeden týden (nebo dva) bys chodila do práce ty, a dítě by bylo po tvou pracovní dobu u kamarádky, a pak další týden bys hlídala ty její dítě. Máš ještě dost času na to si takovou maminku najít 😉 po třech letech co byste se znaly bys nemusela mít strach jí dítě svěřit 🙂

vojtisek2007
10. led 2011

tak náš syn zůstává doma už takový tři roky sám (myslím Honzu 🙂 ) - když třeba jedeme na velkej nákup, nebo když jdu odpo s malejma na procházku, on jít samo nechce, pak ješte zajedeme třeba k ségře na kafe, tak je doma...má doma mobil, tak když je třeba tak zavolá....a v pohodě. Celý den byl už taky doma sám...Navíc jezdí sám do školy i ze školy, ale to až teď v šestý. Ale třeba v první třídě to fakt ještě nešlo...o prázdninách jsme měli dovolenou na střídačku s manžou, pak byl 14dnů na táboře a zbytek chodil se mnou do práce....hlídací babičky bohužel nemáme..☹ pak ve druhý už jsem byla doma s Vojtíkem...Jinak teď už je schopnej dvě,tři hodinky pohlídat malý děti sám doma 🙂

mystique
13. led 2011

Pokud nejsou babičky je to docela naprd, ale většinou jsme to řešili jak táborem,příměstským táborem ,společnou dovčou tak třeba i nějakou kamoškou na mateřské nebo někdo z rodiny. ( švagrová apd).
Zůstávat přes prázdniny doma jak to má Kubaka je pro většinu lidí nereálné.
Jinak dřív bývalo běžné co si vzpomínám ze svého dětství, že nás mamka prostě o prázdninách musela nechat doma klidně celé dopoledne a ve 2 hodiny byla doma . Pokud to šlo tak dělali rodiče na směny, ale to se zase neviděli oni a jen si předávali děti. Já myslím, že samostaně dítě doma by mohlo zůstat cca od těch 8-9 let na pár hodin. Kontrola samozřejmě na telefonu. Přes noc ne.
Ted je nasemu pubertákovi 12 let a bez problémů samozřejme doma zůstává. Přes noc jsme to ještě nezkoušeli, ale myslím, že by nebyl problem.

amallie
13. led 2011

U nas v okoli velice dobre matky funguji, ze si hlidaji deti navzajem, tzn. tabory a tak a pak ma jedna rodina dovolenou a je s nima dite sousedky a vystridaji se. Idealni je, kdyz je nejaka chata, ci aspon si chatu pronajmout a tam se s detmi vystridat. Nevyhodou je, ze rodina neni o sve doolene sama, ale ma na starosti i dite kamaradky, tudiz tezko pojede do Recka, ale vyhody pro deti jsou jasne a rodicum to vytrhne trn z paty.

lu777
9. čer 2012

no tohle je taky moje noční můra, taky nevím jak to budu řešit, asi týden u babi a dědy, pak se prostřídáme na dovolené a pak příměstský tábor nebo tak něco...
jinak doma jsem bývala přes den sama tak od 7-8 let zhruba, přes noc nevím, to asi o hooodně později....
ale taky jde o to jaké to dítě je, já byla dost rozumná a opatrná tehdy, myslím že víc jak pak třeba v 16 😀

dana3262
9. čer 2012

Ja bych 12ti létě dítě asi nechala odpo samotné. Mladší výjimečně taky-podle povahy. Nechat dítě samo az v 15 ti mi přijde přehnané. Ja uz ve 13-14ti "spavala u kamosky" a obrazely jsme kluby 😀 ach to byla sladka svoboda!! 😀 ale kdyby to máma tušila, tak by se samozřejmě posr...

weri1
9. čer 2012

já za sebe nevím ....mám zatím syna malého, ale vím ,že můj brácha býval už v šesti sám doma a když měl 8 a já 2 tak mě taky hlídával ,když naši šli na zábavu
a v 15 to jsme bývali na noc sami normálně, natož přes den....

bajana
9. čer 2012

ja nevim holky, ale nemeli by se deti vest k samostatnosti? v cem je dnesni doba jin jako pred 20 lety? co detem hrozi, kdyz zustanou doma sami? me bylo 8 a 9 let, kdyz jsme se ucili na smeny (dopoledne, odpoledne), 3 holky jsme byvaly spolu doma samy a krome 1 lahvicky inkoustu na koberci se nestalo vubec nic...mam pocit, ze na jednu stranu se dnes deti vedou k drzosti a sebevedomi a zaroven k maximalni nesamostatnosti - nechodi samy ven, do obchodu a pomalu ani pres ulici....sice deti jeste nemam, ale snad si v tomto ohledu budu vest lepe....

a k otazce - jeste mas cas vest sveho syna k tomu, aby byl samostatny a rozumny a zvladl par hodin doma sam s tim, ze ho prijde nekdo (kamoska, sousedka) skontrolovat....nebo se mozna najde spoluzak, jehoz mama bude doma a nejake 3 tydny ti ho pohlida...a resenim je samozrejme i neplacene volno, primestky tabor nebo "chuva" - hodne -nastiletych slecen bude rado za tak prima brigadu za alespon symbolicku mzdu...

tkanicka
9. čer 2012

pokud na to bude naučený, tak to doma zvládne, půkud teda máte nějakou rozumnou pracovní dobu. Co Lucie postrach ulice 😉 😀

petrakm
9. čer 2012

Jezis, přes noc Bych nenechala vůbec..az tak v 15..já se hrozná bála,takže asi tak..taky je teda rozdíl nechat v bytě a RD..jsem pedagog,takže tohle naštěstí řešit nebudu muset,ale teda pro vetsinu maminek opravdu noční můra

veruska007
12. čer 2012

No, mně mohlo být tak pět a sestře tři, když maminka chodila na noční a tatínek se ještě nevracel z odpolední... a to si pamatuju, to jsme se docela bály. Jako školáci jsme už doma zůstávali doma běžně samotní, určo když nám bylo 10, 8, 3. Už jako prvňačka jsem chodila do školky pro sestru, která byla o dva roky mladší.

No, sama jsem zvědavá, jak to jednou budeme dělat. Přeci jen, platit tábory pro více dětí naráz, to je pěkná pálka!

sarihy
13. čer 2012

O tomhle jsem taky nedávno přemýšlela - máme sice 2 babičky, ale ta "funkční" bude ještě minimálně 5 let pracovat, ta "nefunkční" navíc bydlí 180km daleko. Já mám ideu řešit to u té starší příměstským táborem a u té mladší školkou (tady u nás jsou na střídačku státní škoky otevřené i přes prázdniny, aby to pomohlo vykrýt rodičům dobu, kdy nemají hlídání). Jinak si teda nedokážu představit nechat doma samotné 7-leté dítě...kor když té mladší bude 5...Jak si třeba udělají jídlo ? A samy se budou oblíkat a chodit ven ? Tohle teda za mě ne, kor v dnešní době. Já chodila v první třídě sama na piano, ale jedna bylo mnohem míň aut, a hlavně to venku bylo tak nějak míň nebezpečný. Neříkám, že holky budu opečovávat do 18, ale v 7 letech samy doma prostě nebudou.

blandik
16. čer 2012

já si myslím, že hodně záleží na tom, jak to cítí to dítě, jestli mu je tahle představa příjemná...pro ten další měsíc bych zkusila tak dva příměstké tábory, co pokryjí dva týdny a zbylých dva a půl týdne bych zkusila ho nechat doma samotného, jak se v tom bude cítit...záleží taky, jak ty vnímáš jeho samostatnost...

xaverov
17. čer 2012

Na tohle jsem se pred casem ptala jedny renomovany detsky psycholozky a dostala jsem od ni odpoved, ze kdyz je diteti 8-9 let, muze byt (samozrejme v zavislosti na povaze a temperamentu ditete, mluvily jsme o "normalnich detech") uz doma samo. Na noc taky, s tim, ze si o tom s ditetem promluvime, dame mu telefonni cislo a mobil, kde nas zastihne a domluveny cas prichodu vzdy dodrzet.

mitote
17. čer 2012

tak ja kdyz byla mala, tak nebyl kdo by hlidal, od 9ti let jsem po skole byvala sama doma nez prisli rodice... jinak v lete to rodice resili tak, ze jsem jela na jeden az dva tabory (tim bylo vyplneno 3-6 tydnu), na zacatku prazdnin rodice meli tyden dovolenou a nekam se jelo a na konci prazdnin taky tyden a zase se nekam jelo. Nebo kdyz jsem byla jen na jednom taboru, mela jsem treba primestsky tabor. Proste rodice kazdy rok pocitali s tim, ze kdyz maji 4 tydny dovolene, tak tyden v zime na jarni prazniny na hory, dva tydny v lete a tyden zustal do rezervy. Ja sice deti na tabory posilat nebudu, pokud sami o to nebudou hodne stat, ale taky dame dva tydny dovolene, klidne primestsky tabor a taky neco vykryjou babicky v nasem pripade 🙂

evvina
8. črc 2012

Mám 9letého syna, poměrně samostatného(do školy a ze školy chodí sám, čeká třeba 2hod,než přijdu z práce) ale celý den bych ho samotnýho tedy nenechala. Krom toho mám ještě 4letou dceru a s tou musí stejně někdo být, tak to řešíme tak že manžel má převážně noční a víkendy denní a hlídá. Spí jen s dcerou po obědě a já je mám odpoledne a víkendy na starost. je to určitě strašný mít třeba 4 noční ale alespon je doma a hlídá. babičky taky nefungují tak to jinak nejde. Na táboře syn byl ale pořád mám tu maldší tak to taky není řešení. Půjde i na přímestský tábor ale jak říkám to mladší stejně je doma..

konidana
3. dub 2013

Na chvíli (30min. až max 1,5h) nechávám dítě doma už teď. Ale vždy jen jednoho a u puštěný pohádky. Holka si už doma přes hodinu vyhraje a vydrží sama i bez pohádky, tedy když má náladu. Praktikuji to, když je jeden nemocný, tak s tím druhým jdu aspoň na chvilku ven, nakoupit. Nevím kdy dospějí k tomu , aby mohly být samy doma oba naráz nebo delší dobu. Doufám, že už v raném školním věku, někdy v 7 , v 9 letech?

speedygon
3. dub 2013

Mám dojem, že aby nenastal nějaký problém "se zákonem", nesmí doma zůstat samo dítko 12 let....ale jistá si nejsem....samo, že pokud má dítko nějaké problémy, tak nenechat ani v tomto věku....

kvetosin123
19. únor 2016

Mám 10tiletého syna nasněžilo a přemýšlela jsem jestli ho pustit samotného sáňkovat nebo né. Myslela jsem si že jsem přísná, že já už dávno v jeho letech chodila sama sáňkovat s kamarády. I když ten týden bylo hodně sněhu a bylo mi líto že jsem ho nepustila . Tak jsem udělala dobře protože zrovna v ten týden na tom stejném místě se stalo neštěstí. Zrovna v ten týden u nás v parku kde se chodí sáňkovat děti, si jiné děti vyhlídly jiné a dopustili se hrůzného činu. Odtáhly kluka do parku kde lidi moc nechodili dokopaly ho vysvlékly ho do naha a rozházely mu oblečení po okolí a nakonec ho počůraly takže mít strach v této době o své děti je na správné straně a ty děti neměly ani 15 let