Odmítá jíst bez ''písniček/pohádek''. Co s tím?

petulles
7. únor 2020

Holky prosím o radu, ušila jsem si na sebe bič, když jsme začínali s příkrmy, malá nechtěla jíst a ''vrtěla'' se v židličce, tak jsem ji pro ''zabavení'' pustila pohádku/písničky mno a dospělo to k tomu, že oběd nebo večeři nesní bez písničky, ale to by nebylo, aby si madam nevybírala sama, takže když se ji to nelíbí, přestane jíst 😬 Dneska jsem to už stopla, už to dál takhle nejde, jenže co s tím teď? Když to zkouším, začne se vztekat a nenají se :-/ Nějaká rada prosím? Nechat ji teda ať nejí a pak ji hlad sám dožene? Má někdo podobnou zkušenost? Jinak jí sama jen pečivo a tak, omáčku, polévku si těžko dá sama, ale jak ji to dát když prostě nechce jinak? Jo a malé bude 16m 🙂 Děkuji všem předem za rady!

galatea_a
7. únor 2020

Zkoušela jsi bez židličky? Třeba s tebou na klíně? Nebo u malého stolečku, aby si mohla odběhnout pohrát a pak zase se přijíst najíst. Kdyžtak vyzkoušej ;)

petulles
autor
7. únor 2020

@galatea_a Na klíně jsem zkoušela, to si dala dvě lžičky a konec a stoleček jsme pořídili, ale nechce tam u něj sedět ještě ☹ Je to s ní těžký, když ji namažu rohlík, nebo vánočku tak dlabe sama a je spokojená, ale to ostatní jídlo nevím jak :-/ Jogurt ještě dá, opře se o gauč a ve stoje ho sní, ale jinak to její stravování je fakt za trest.. Dneska jsem nepolevila a přesnídávku snědla v židličce, sice to trvalo půl hodiny a vztekala se sem tam u toho, ale pokrok!! 🙏

bamak
7. únor 2020

Když už budeš přeucovat, tak si to nastav a udělej tak, aby to bylo pro vás snesitelné. Nechat ji obíhat a hrát podle mě není řešení, pak bude jist 3 hodiny a po každém soustu odbehne. Zkus ji vysvětlit, že už vyrostla a bude jist jako dospělá. Povídejte si, ses s ní, dej tomu čas.

martiina_k
7. únor 2020

Dobrá taktika je pustit to, stopnout a říct - teď spapáš tři lžičky a pak jí to zase pustit a postupně prodlužovat intervaly jídla na úkor té televize až skončíš u toho, že písničku bude mít po snězeném jídle. Teorie snadná, jak se ti to povede v reálu :D je na tobě 🙂

te_reza
7. únor 2020

Jestli tě to uklidní, holce jsou 4 a snídá/večeří taky u pohádek. Taky jsem s tím takhle začala. Ale normálně se nají i s náma u stolu, ale tohle má tak naučený no.

drep
7. únor 2020

Já mám docela podobný problém, jen mladší dítě. Dceři je 14 měsíců a je šílená, ale fakt šílená tryskomyška. Takže vydrží sedět tak asi 10 vteřin. Ještě do ní nějak nacpu jogurt, který nemusí kousat a jí se rychle. Ale u oběda dá prvních pět soust, kdy má ještě hlad a pak začne vztek a odmítání jídla, takže dávám duplo figurky na zahazování, čteme leporel a podobně. Sice je to dost na palici, ale nevím, co s ní jiného.

asinehri
7. únor 2020

My jsme tak krmili od roku do cca 2 let, a teď uz začíná mít o jídlo větší zájem, dívá se na jídlo, na mně, když jím a nají se i bez pohádky..asi nemá smysl lámat přes koleno

eithelwing
7. únor 2020

Já nevím, osobně bych šla raději do přeučení. Neuznávam jídlo u tv, tedy ano, s mužem tak hresime, ale nikdy ne před dcerou. 😀
Takže u nás se jedlo vždy u stolu. Buď na klíně, pak v židličce, teď je na rostoucí židli a budou jí na jaře 3.
Jo, někdy nejedla, dělala blbiny, no, tak ať nejí. To jsem jí nikdy nenutila. Byly doby, kdy jsem obědy vařila spíš sobě. 🤦 Ale taky to přešlo.

Takže do jídla nenutím, mám jen dvě zásady: jíme u stolu a když nechceš, fajn, ale nic jineho nemám, až při dalším jídle.

atekram42
7. únor 2020

Nevím jestli jsem to pochopila dobře, ale je to tak, že problém je jen s těmi jídly, která nejí sama, ale je jimi krmena? Nemohlo by pomoct ji nechat, ať se nakrmí sama? Nebo to nejde ani s tím pečivem?

veronikav31
7. únor 2020

@eithelwing to je přesně jak u nás🙂 , večer s mužem hřešíme u tv,když děti spí,přes den vždy v kuchyni u stolu. nechce jíst jeden nebo druhý-beru,smůla,další jídlo až je čas
@petulles nevidím důvod proč by hustější polévku nebo obecně jídlo nemohla jíst sama. Dcerka i syn jedli sami od 12m, když se začali vztekat že nechtějí krmit,tak jsem jim dala lžičku nebo vidličku a jedli sami. Polévku museli mít hustější,ale i to se dalo.těstoviny s omáčkou i masem v klidu zvládali sami rychle, i špagety,nikdy problém nebyl,vždy měli bryndák s kapsičkou,kdyby něco spadlo...

@asinehri krmili jste do 2 let? tj,to si neumím představit,syn i dcera jí sami od 1 roku. ano,sice to trvá déle,ale alespoň jsem se stihla najíst než dojedli oba dva

petulles
autor
7. únor 2020

@martiina_k Zkoušeli jsme, bez úspěchu 😀 Ona je strašně tvrdohlavá :-/
@atekram42 Ano, jen s těmi jídly který nejí sama, ona to se lžičkou ještě moc neumí, ač se snažím ji to dávat pokaždé zkoušet, tak do toho ''bouchá'' a to je vše 😀 Asi začnu vařit spíš co může jíst rukou a bude to 🙂
@veronikav31 Jak píšu výš, ona to se lžičkou ještě sama moc neumí, polévku by nezvládla vůbec. Jinak co jde, tak sní rukama..

petulles
autor
7. únor 2020

@drep Přesně, ona je taky strašně hrr, asi má pocit, že je to zbytečná ztráta času jíst, že ji hračky mezitím asi utečou 😅 Jogurt dá taky v klidu, ráno se opře o gauč a jak má hlad tak ho zblajzne ale potom je to boj..

petulles
autor
7. únor 2020

@eithelwing Já chci právě taky přeučit, sice taky s manželem takhle občas hřešíme, ale ona to zavedla už do takových extrému, že to jinak nejde. Je mi trapně když jsme na návštěvě a já musím vytáhnout mobil a pustit písničky.. Lituji toho, že jsem ji to takhle naučila, hold první dítě - žádná zkušenost 🙂 Zatím máme za sebou 1 den bez, snažila jsem ji dát vše co sní sama a docela dobrý. Tak snad to zdárně dobojujeme 🙂

lennus
7. únor 2020

@petulles V písničkách bych problém neviděla, pokud stačí poslouchat a pokud musí koukat, zkusila bych poslech navrhnout jako kompromis. Hlady snad neumře 😉😆

kaja2016
7. únor 2020

@petulles Moje skoro 4 leta ji vzdy s nejakou zabavou. Budto tv, nebo spolecnost dalsi lidi. Ja myslim, ze clovek prirozene nechce "jen jist" a cucet do zdi. Pokud vadi TV, zkusila bych nejake jine cukrbliky.-)

kaja2016
7. únor 2020

@petulles A rozhodne bych nedelala nejake zmeny kvuli tomu, co si pomysli navsteva..-) To je cesta do pekel, vidam to v okoli, uplny nesmysl

veronikav31
8. únor 2020

@petulles ale to nevadí,že to se lžičkou ještě neumí,naučí se.A není nic špatného na tom,že pro začátek bude jíst rukama,když bude mít k dispozici lžičku,tak se s tím taky naučí.Žádný učený z nebe nespadl a časem se naučí jíst lžičkou bez rukou.Obě naše děti takhle na začátku taky jedly a problém nebyl(za to babičky se mohly zbláznit) a dcerka když šla ve 2r a 8m do školky tak už velice dobře jedla jak lžičkou,tak i s vidličkou,bez rukou.Mladší syn(2r),už taky jí víceméně lžičkou nebo vidličkou bez rukou.Však taky jí něco jiného než polévku k jídlu,ne?hlavně k obědu. Tak jí můžeš případně nakrmit polévkou a pak jí dát na talíř druhé jídlo,k tomu lžičku a nechat jí ať se nají sama, to není problém ne?lepší když se takto sama nají než pouštět tv,písničky,dělat u toho blbinky.ty se v klidu taky najíš.máme tyto bryndáky: https://www.tetadrogerie.cz/eshop/katalog/canpo... a super, je to s kapsičkou

evca_w
8. únor 2020

@petulles My tohle driv nemeli s pohadkami, ale s knizkami. Malej byl od malicka nejedlik a byla jsem rada, ze pri knizce jsem do nej neco nenapadne dostala.Pak mi nejak doslo, ze ve mnou stanovenych intervalech nema hlad, resp.staci mu opravdu ty tri lzicky a uz delal blbiny nebo proste neotevrel pusu ani omylem..Zacala jsem davat mensi svaciny, aby mu do obeda/vecere vic vyhladlo, a jak pekne najednou dlabal..i bez knizky😁A pak ho hrozne zacalo bavit krmit se sam lzickou, sice to bylo ze zacatku vsude, ale to je normalka.Synovec, ted jiz osmilety, byl odmalicka zvykly na pohadky u jidla a do ted se neni schopen najist bez toho🙈Ve skole snad myslim ani neji.

eithelwing
8. únor 2020

@petulles Ale neveste hlavu, u každého je něco. 😉 My zase bojovali s dudlíkem, treti narozeniny za dveřmi. 🤦
Hlavně hodně sil a trpělivosti a neudělat krok zpět!
A vůbec nevadí, že se lžičkou nenaji. To prijde casem. Dítě svede snist rukou vsechno, až dospělak zira. 😀

@veronikav31 Jj, mé stravovací návyky rozhodně na pochvalu nejsou, ale vše tajně. 😀 Díky čemuž se některé i odbouravaji. 😊

misel027
8. únor 2020

To by mě taky zajímalo co s tím. Syn má úplně stejný "problém".

izz76
8. únor 2020

Já se přiznám, že dcera jedla u pohádek víc jak do 3let,ona byla hrozny nejedlik, porad by se jen kojila, ještě ve dvou letech byla na 50%ziva z kojení o jídlo moc zájem neměla a pohádky samozřejmě pomohly. Ve školce si navykla, že se dá jist i bez pohádek a nějak plynule přestala vyžadovat pohádky k jídlu i doma. Teď už je jí 5let ji krásně, někdy si u večeře tablet pustí, ale rozhodně na tom není zavisla. Já osobně pokud jim sama tak u jídla čtu nebo cucim do mobilu, taky mi připadá, že jenom jist je nuda a ztráta času, v práci ujidam a u toho pracuju na pc. Samozřejmě pokud jím společně s kymkoli venuju se jen jídlu a společnosti. Takže já bych to nehrotila a násilím bych malinkym dětem pohádky u jídla nezakazovala, az dostanou víc rozumu tak postupně zavést pravidla a u společného jídla bez pohádky.

asinehri
8. únor 2020

Já jsem v rámci odučování zkoušela všechno i samostatné jídlo (ve vaně), protože v 18 měsících pro ni bylo zajímavější kyckat jidlo po sobě i okolí, jen v puse nic neskončilo... Až ve dvou letech najednou udělala první pohyb lžičkou do vlastních úst (ještě měla etapu, kdy se snažila krmit mně 😀)

petulles
autor
8. únor 2020

Moc děkuji všem za rady a názory, jsem ráda, že v tom nejsem sama a věřím, že časem se to zlepší 🙂 Budu vařit co ji půjde hezky jíst rukama a lžící budu dávat zkoušet, aspoň se zabaví a na písničky zapomene 😀

@izz76 Jj, taky ráda jím u pc, zapnu film a v klidu se třeba nasnídám, jenže u dcerky je problém, že to nedokáže bez toho, což už mi přijde moc + si vybírá co se ji líbí, když se ji to nelíbí začne se vztekat a přestane jíst, takže já jak deb... přepínám písničky na youtube aby se vůbec najedla :-/ Kdyby to nebylo až takhle, tak to neřeším a počkám až povyroste, jenže takovéhle krmení a vše tohle kolem už mě fakt nebaví ☹
@evca_w Děkuji za tip, vyzkouším 😉 Je pravda, že svačinky má docela velký, doháněla jsem to nejedení oběda, tak to zkusím otočit..

kaja2016
8. únor 2020

@petulles Uvidis, jak budes uspesna. Ja bych ten telefon ted nasilne nebrala. Popr.bych ji soupla jinou zabavu. Koho bavi jist sam. Me se v ramci vychovy osvedcilo nic moc nehrotit, vetsina veci se vyresi /odboura sama...

evca_w
9. únor 2020

@petulles Presne, taky jsem to tak delala a rikala si, ze mel malo obeda, dostane aspon poradnou svacinu.Jenze diky te zas nemel hlad na veceri..Treba to aspon trochu pomuze😊Hodne zdaru a trpelivosti😊

tynka9
9. únor 2020

Zkus jí dát místo lžíce vidličku, náš prcek začal sám jíst prvně vidličkou, bavilo ho napichovat brambory, maso a bylo to mnohem jednodušší, než nabrat na lžíci a donest to v pořádku do pusy 😁lžíci jsme zavedli až později. Teď je mu 26 měsíců a třeba polívku mu ještě pomáhám, vybere z ní vše, co může a voda zůstává, když bere tu, tak ještě hodně bryndá.

zelenaesmolda
19. kvě 2020

@petulles a proc je to takovy problem,ze chce u jidla pisnicky?Ja treba zasadne vecerim u televize,vzdycky cekam na Ulici :D