Opožděná motorika, odmítá provozovat dětské aktivity

tea1909
3. črc 2012

Už dlouho se mi vůbec nelíbí štěpánkova hrubá motorika ☹. Stále neběhá, občas se zdá být tak prapodivně nestabilní, neustále krčí prsty u nohou "v pěst", dokonce jako kdybyby si často při rychlé chůzi pomáhal rukama jakoby do svícnu, bojí se sestoupit ze schodku-často se zarazí i z vyššího obrubníku, odmítá provozovat jakékoli dětské aktivity jako skákací hrad, trampolína, atd.......
Máte podobné zkušenosti?

jasekd
3. črc 2012

Ja si te dam do oblibenych a bude to lip videt, treba se nekdo prida, i kdyz fakt nechci cist zadne jobovky, jen same dobre zpravy, jasny!!! 😀 V tom fotoblogu uz to bylo dlouhy jak Lovosice... jen doufam, ze ti to admini nezavrou, protoze na Vojtovku, motoriku a neurologii je tu diskuzi vic...
Dobrou noc a dej vedet.

jasekd
9. črc 2012

@tea1909 Uz jste nekde byli?
My byli o vikendu na navsteve u kamarada, ktery ma na zahrade domecek s klouzackou a celkem vysoky zebrik u nej. Martin na nej vylezl zcela dobrovolne, sam, bez pomoci 😵 Manzel sedici nahore jen ziral, kdo strka dovnitr hlavu. Jeste den predtim odmital k zebriku jen prijit, max, si nedobrovolne stoupnul na prvni spricli a konec. Takze bacha, hlidej, jednou Stepanek taky vyleze... Mam z toho radost.

tea1909
autor
9. črc 2012

@jasekd ahojky, ještě nebyli. zítra teprve budu volat na tu neurol a objednávat. Minulý týden jsem tam ve středu nikoho nezastihla a čt a pá byl svátek. Byli jsme taky přes ty svátky pryč a přijeli včera. Dneska to bylo takový hektický, že jsem se k tomu vůbec nedostala. Pořád jsem to blbec odkládala, že "za chvíli", až bylo zase odpoledne ☹. Zítra tam zavolám hned ráno. Dám určitě vědět. A Martínek je šikula!!! Ono se to rozjede, uvidíš!!! Všechno bude nakonec dobrý a i když to teď dobře nevypadá, nakonec budou mít doktoři pravdu a vše bude ok. Mám fakt radost, že se to u vás posouvá 🙂

tea1909
autor
10. črc 2012

@jasekd tak jsem tam dnes volala a dokonce nás objednal hned tenhle pátek!! tak super, mám radost. Jdem tam kolem 14 hod. Tak se určitě ozvu, co mi řekl.

jasekd
10. črc 2012

@tea1909 Ja doufam, ze to bude dobry. Po radosti ze zebriku zas trochu dolu, dneska silene mava rukama, dost zakopaval, venku skoro nechce chodit, seda si na chodnik, vzteka se a tvrdi, ze ho boli nohy. Rostou mu zuby plus to vedro, snad je to tim. I kdyz zrovna Martin snasi vedro nejlip z cely rodiny, dneska mel dokonce venku husi kuzi, a spi pod dekou. S tema kaminkama, lidi mi rikali, proc ho trapim, a ted, kdyz ma naladu, po nich beha jako das. Jenze kdyz vidis i dospely, jak jdou az k vode v botach, nektery maji i boty do vody (chapu nekde v Chorvatsku, ale tady?), pak se divi, ze je boli zada a maji plochy nohy. Takze je sice mucime, ale pro jejich dobro 😀

tea1909
autor
10. črc 2012

@jasekd tak štěpán teda docela chodí, ale je to s ním ještě (skrz věk) takový na prd - zastaví se u každýho vajglu, u každýho kamínku, papírku,...než někam dojdeme je to o moje nervy a na hrozně dlouho. Takže když někam jdu (potřebuju), tak beru kočár a pěšky chodíme jen tak kousíček cíleně na procházku, aby mohl na každém kroku stát a já neměla nervy že mě to zdržuje 😝. Ale měla jsem vždycky pocit, že toho ve finále ujde docela dost....ale dneska byly, koukám nějaký erupce na slunci asi, protože máš z dneška úplně stejný pocity jako já. Včera jsem si říkala, abych tam nakonec u toho neurologa nebyla za trubku, že když to porovnávám s tvým martínkem, a vezmu v potaz věk, tak je na tom štěpán asi podstatně líp - třeba s tím lezením na klouzačky - bojí se, to jo, ale že by úplně odmítal vylézt, to vůbec ne. Jde mu spíš o cokoli, co se pod ním hýbe - ted jsem ho kupříkladu zkusila vysadit na lanovou síť (pevná a stabilní byla-jak bývá na hřištích) chytnul se tak křečovitě a vytřeštil oči, že jsem myslela, že mu vypadnou z důlku...zkusila jsem ho tam proto, že tam byla paní se stejně starým chlapečkem (o 14 dní starší) a říkala, že ho nezvládá, jakej je to dábel, že tu síť bez problémů sám vyleze až nahoru (-což bych snad ještě pochopila) a zase dolu!
Nicméně dneska jsme se vydali pěšky jen do krámu vzdáleného asi 100 metrů-že obejdeme blok baráků-vrátíme se druhou stranou zpět. No, a asi ve 3/4 cesty už že chce vzít - no koukala jsem jak blázen. říkám-to dojdeš, už je to kousíček... tak se začal vztekat. A to nemluvě o tom, že po cestě do krámu 2x zakopl a spadl.A včera, když jsem se sešla s mou mamkou a on jí uviděl a "rozběhl" se k ní, tak nejen že stihnul opět zakopnout, ale tak máchal rukama a měl je div ne nad hlavou, až mě to pomalu viděsilo - takhle chodil, když začal chodit (před víc než půl rokem) ☹ ... mám prostě pocit, že ne že by na tom byl nějak úplně špatně, ale že se jakoby nikam neposouvá... tak vidíš - 2 dny a máme téměř identický zážitky a pocity...

tea1909
autor
10. črc 2012

@jasekd jo a s těma kamínkama máš naprostou pravdu - jak jsme teď byli na t= Seči - tak nešel bez bot k vodě skoro nikdo - a někdy i do vody. A zrovna jsem si říkala, že jsem sice nebyla u moře 11 let, ale ani tam nepamatuju, že by se chodilo k vodě v botech tolik ☹

jasekd
10. črc 2012

@tea1909 no, to mavani rukama je hrozny, vypadaji jak postizeni a to me nervuje nejvic 😝 Neurolog rika, ze je to zlozvyk, z doby, kdy vyrovnaval. Ja tim,z e mam deti dve a furt neco zarizujem, tak beru kocar furt. Martin ujde dost, ale musi se mu chtit, a to se ted prave nechce. ted mel jit na operaci a zrusili nam to (nejsou lidi), pry snad v srpnu. Nebude tedy nejspis zadna dovolena, nic. tesila jsem se. Takze ty odbery predoperacni a s nima i ta kreatinkinaza se mi posouvaji na srpen, ale urco to dam nabrat. Ono je normalni, ze dite zakopne, ze mava radosti rukama, ale taky muze zakopavat proto, ze ma slaby svaly 😝 Takze at aspon tohle vyloucim. Ty cesty pesky jsou taky o nervy, bud mi zdrha, je naprosto neposlusnej, u silnice ho vubec nelze nechat jit. Za ruku nepujde, jedine sam, jinak si leha na zem, musim ho vylozene tahnout a to se mi nechce. Normalne by se nechal po zemi vlacet. Druha varianta je, ze sedi na zemi a sbira vajgly a kaminky nebo kresli klacikem. Holka zatim rve "jedemeeee!!!" protoze se nudi. Ona jeste nechodi, jen leze. Mam takove dva "rychliky". 😝
S botama do vody, lidi jsou holt cim dal rozmazlenejsi 😅

tea1909
autor
14. črc 2012

@jasekd tak jsme tam včera byli. Prý je úplně v pořádku, po neurol. stránce žádný problém. Prý mám být ráda, že je takový jaký je. ... takže trochu za blbce, že co tam dělám se zdravým dítětem-že některý jsou fakt nemocný... - jako takhle to neřekl, byl hrozně milej a malýho pořád strašně chválil, ale sestřička si trochu rýpla a možná by si rýpla i víc, kdyby neviděla, že si moje mamka (byla tam s námi) s doktorem tyká. No to je jedno, hlavně že je malý ok. Akorát ty nožky, no. 6e by to chtělo zpevňovat kotníky a tak. Jinak prý je v normě. A že to vrávorání a spadnutí při zadívání se, že má nárok prý až do 3 let. A zakopávání může souviset s těma nožkama. A že neběhá...že prostě má ještě nárok. Máme ho nechat vyvíjet úplně bez zásahu, přirozeně (bez rehabilitací a tak) a přijít na kontrolu za 3 měsíce - ve 2 letech.

jasekd
15. črc 2012

@tea1909 Takze podobna verze jako u nas... My treba sobota priserna, nechtel chodit, zada boli, nohy boli... a dneska na svy pomery celkem lital, vylezl na provazovy zebrik a sit na hristi, premiera, sjel beze strachu klouzacku... Takze dobry, ale v sobotu me zas prepadl sileny strach. Ted v aute (jeli jsme z navstevy pribuznych 150 km, krome toho, ze deti zvraci v aute, uz i holka...) si stezoval, ze ho brni/svedi/boli (nevim presne, zas tak nemluvi) ruce, prsty a zapesti 😅 Treba keca, treba ne, je malej, kdo vi...

sisstin
15. črc 2012

@tea1909 doporučuji rehabilitaci motoriky, nejlépe u někoho soukromého. Nám to pomohlo hrozně moc 😉 a tím teda nemyslím vojtění,ale aktivity pro rozvoj té motoriky, aby se nebál, prostě pozvolna trénovat formou hry

tea1909
autor
15. črc 2012

@sisstin myslela jsem právě, že nás na něco takového z té neurol. pošle. On ale říkal, že je ok, že má nárok a že máme být rádi, že je takový, jaký je.... jako mně bylo jasný, že to s ním není nijak ŠPATNÝ, vím, že děti, které tam denodenně vídá mají asi hranice úplně jinde...ale myslela jsem, že na tu rehabku nás pošle (už jen kvůli těm kotníkům a ploskonožkám - i když to je spíš ortop.). Takže myslíš si tady ve městě zjistit soukr. rehab a jít na vlastní pěst? No, byl by teda pak ten výsledek zkreslený, až půjdem za ty 3 měsíce na kontrolu...říkal, že ho máme nechat bez zásahu...

@jasekd myslíš, že to může třeba souviset i s náladou? Asi určitě vid? No s únavou ani nemluvím, to je víc než jasný. Ty brďo, ale to brnění rukou to teda by se mi taky vůbec nelíbilo ☹ ... neměla bys to konzultovat? A v jaké vy jste teď s těma doktorama fazi? - máte přijít na nějakou kontrolu??

jasekd
15. črc 2012

@tea1909 vis, on je to takovej ufnukanec, co se lituje 😅 a dost casto vim, ze vymysli... To ja nevim, jestli brnely, on zas tak moc nemluvi, spis to odkyval, a furt se tam skrabal a mackal si prsty. Ted doma ale v pohode... Byli jsme mimo domov, 150 km, takze pro ne narocne cestovani autem, Martin trpi kinetozou a dneska na zpatecni ceste mi blila uz i mladsi dcera 🙄 ... takze byli trochu unaveni a v nepohode.

monika6e
15. črc 2012

@tea1909 ahojky, mě se malej špatně vyvíjel od malička - byl opožděný. Dr. nám řekla (v porodnici se neobtěžovali), že měl prcek zlomený klíček po porodu. Ve 4m nás poslala na Vojtovku. Tam jsem byla jednou a řekla jsem, že tohle svýmu dítěti v životě dělat nebudu. Sháněla jsem a ptala jsem se a úplně náhodou jsem se dostala v Praze do fakultky k rehabilitační, která cvičí Bobatha (cvičí to i starší děti). Oproti Vojtovce něco úžasnýho! Celkem rychle se začal napravovat. Minulý měsíc nás z rehabilitace propustila s tím, že mu na chození dává čas do záři. Pokud něco, tak určo máme ještě přijít. Ale říkala, že bude už chodit. Teď koncem července bude Marečkovi rok a půl. Přijde mi, že je ještě lehce nestabilní (i když sám stojí) a bojí se... Tak uvidíme. Nicméně toho Bobatha doporučuju. Ve fakultce mi sami řekli, že dneska se Vojtovka cpe na všechno a často zbytečně. Určitě bych s malým zašla na neuro nebo rehabku 🙂 Držím pěsti!

sisstin
15. črc 2012

@tea1909 já spíš myslela vyloženě opičí dráhu, MNT aktivity a tak 😉 není to přímo rehabilitace jako taková, že by tam cvičil "cviky" 😉 nás právě nikde nechtěli vzít, že nemá žádnou "fyzickou" diagnozu. Ale ve 4 letech pomalu neuměl vylézt na klouzačku (bál se), neuměl seskočit snožmo atd. A teď už super, chodíme 3/4roku 😉

tea1909
autor
15. črc 2012

@monika6e Vím, že vojtovka je "drasťák", ale pomáhá a to je důležitý. Musím říct, že malý to obzvlášť dobře snášel (a cvičili jsme jen měsíc v jeho 5 měsících), takže i já jsem to dobře zvládala. Hrozně rychle se zlepšil a společně masážema se mu skvěle lepšila i spasticita. Teď jak jsme byli na te neurol., tak dr, řekl, že spasticita je pryč. Z čehož jsem měla radost asi úplně největší 🙂. Taky moc fržím pěstičky, aby se mareček rozchodil a bylo vše ok!!

@sisstin jj jasně. Přesně opičí dráhu jsem s ním chtěla zkusit, ale ještě jsme se na to nějak nedostali... ☹ 😅 . A co třeba konkrétně jsi malým dělala? A hlavně doma nebo venku?

sisstin
15. črc 2012

@tea1909 my chodíme na rehabku, ale mrkni na můj blog, záložka rehabilitace...ale zas ty máš prcka malýho 😉 www.tichysvet.blogspot.com

monika6e
15. črc 2012

@tea1909 tak to je super... no náš Mára to nesl blbě. On ten bobath funguje naprosto stejně, jen nezabere třeba za měsíc jako Vojta, ale za měsíc a půl nebo za dva. Ale je to už odmala formou hry. Takže většinou s úsměvem. Navíc se dítě netýrá nahý na podložce, ale v podstatě s ním cvičíš celej den - při hraní, při přebalování... Prostě bobatha teď chválím kudy chodím 😀

tea1909
autor
15. črc 2012

@monika6e jasně. Ono je to asi i hodně o schopnosti přístupu tý maminky. Já jsem si to zase asi radši "odtrpěla", odcvičila a věděla, že na to zase za za pár hodin vlítnem a bude klid. Asi by mě daleko víc znervozňovalo, že musím pořád myslet na to, jestli ho polohuju, kojím, držím správně a podle "pravidel" Bobatha. Znám obě metody, je mi Bobath určitě sympatický a pro profesní praxi asi bližší, ale pro osobní praxi asi spíš vojta 😅 😅 . Ale to je právě super, že je těch možnností (se srovnatelným) výsledkem víc a každý si v tom může najít pozitiva a negativa a zařídit se podle toho. Takže ještě cvičíte nebo už ne?

monika6e
16. črc 2012

@tea1909 to máš určitě pravdu... a taky je to o rehabilitační. Zatímco ta na bobatha by měla chodit ověnčená zlatem a práci s dětma dělá fakt z lásky, ta druhá byla děsná. Učila mě třeba nějaký body tlačit na žebrech a ať zaberu, že takhle malýmu mimču zlomit žebra nemůžu... No samozřejmě, že pak na mě všude všichni koukali jako na blázna, páč samozřejmě můžu... takže u nás je to z velké části i o tom 🙂 Určitě je super, že je toho víc. Ale taky je škoda, že sehnat někoho na bobatha je kolikrát nadlidský úkol (pokud člověk nebydlí v Praze nebo v Brně...). Teď už necvičíme, před měsícem nás propustila s tím, že se je srovnaný a vyvíjí se, jak má. A řekla, že na to chození mu dává čas do září. Kdyby byl nějaký problém nebo jsme měli pocit, že se ještě chceme ukázat, máme se v to září stavit. Tak uvidíme 🙂 Si ale říkám, jestli to třeba u něj není už jen víc lenost... těžko říct... 🙂

tea1909
autor
9. srp 2012

@jasekd Ahoji, tak jak to u vás vypadá?? nějaké pokroky? U nás žádné. Pořád neběhá ☹. A teď jsem mu koupila nové sandále. Trošku vyvýšené na kotník-jak doporučili doktoři. Nevím, jestli to může být tím, ale je každou chvíli na zemi ☹. Včera mi během asi ani ne 200 m 6x spadl. A dnes něco podobného. A on ještě spadne jak šiška, neudrží se na rukách a přilehne si je ... dnes přepadl až dopředu a odřel si čelo 😀 ☹. Ale boty má už od pondělka. Často si na vás vzpomenu, co asi děláte, jak se máte a jaké dělá pokroky... 🙂

jasekd
10. srp 2012

@tea1909 Jo, trochu lepsi, vsak nas je starsi 🙂 I se dost rozmluvil, konecne sem tam veta... Uz i sam sjede nektere klouzacky, i kdyz se do toho stale nehrne... Jak kdy, nekdy ujde na svoje pomery hodne, nekdy breci uz pred barakem, ze nohy boli. Tim, ze nemam jen jeho, je to horsi, nemuzu se mu tolik venovat, a jak vse zarizuju sama, casto nestihame a tak hodne jezdime kocarkem. Navic neposloucha a utika a uz se nam stal jeden hnusnej prusvih ( s dobrym koncem nastesti) prave z jeho zdrhani, tak ho proste podle nekoho vozim asi vic, nez bych mela. Ale oni se o moje deti nestaraji a vedi prd, jak na tom jsme, takze at si... Kdyz jdu jen s golfkama pro Vendy, dopadne to tak, ze M. breci, ze holi nohy a chce sedet, a V breci, ze bnechce byt na kocarku, ale chce tapat (je ji 16 mesicu a taky jeste zdaleka nechodi, ale kocar ji nebavi).

jasekd
10. srp 2012

@tea1909 ale porad je ta chuze takova rozhazena a mava rukama a krouti s nimi, v tom se nic nezmenilo... Pomaha, kdyz neco nese nebo za sebou tahne na provazku hracku na koleckach, jednak ho to bavi a jednak zamestna ruce. A Stepi chodi rad, jenom nejiste, nebo ti ani moc nechce chodit a breci? Martin prave dost breci, ale s kamarady lita jak drak, tak snad je OK. My jdem pristi tyden na tu operaci kvuli ledvine, tak snad se v nemocnici nejak nezasekne 😖