Organizace domácnosti při třech dětech

2veverka
31. kvě 2017

Ahojte! Ráda bych se zeptala těch, kdo mají tři děti, jestli jste našli nějaké fígle, zjednodušováky, zkrátka pravidla, která vám usnadnila rodinný život. Mám dva budoucí školáky (druháka a budoucího prvňáčka) a miminko a zatím je to teda hukot. Od známých jsem občas slyšela, že např. po příchodu třetího dítěte masivně začali se zmrazováním jídla a dovážkou potravin, u jiné rodiny zase pravidlo, že nejstarší dcera se po příchodu z družiny musela jít hned vykoupat apod. Co usnadnilo rodinný život vám? Existuje vůbec něco takového??

baarunecka
1. čer 2017

Mám děti vě věku 2, 6 a 10 let... Nejstarší dcera se sprchuje již sama.. Občas mi pomůže s malým, vezme si ho do vany. Chod domácnosti zvládám celkem dobře, vařím asi 3x týdně na 2 dny někdy vyjde na 3.. Není to žádná věda... Když jsou kroužky a škola, je to časově trochu náročnější ale dá se to zvládat.. Já k tomu ještě peču minimálně 3x v týdnu kváskový chleba a různé záviny, bochánky a bábovky... Jsem ale zvyklá se prakticky nezastavit... 🙂

puresin
1. čer 2017

@2veverka Mame deti 6r, 3r a 6m. Nejvetsi pomoci je vlastne nejstarsi dcerka, ktera si spoustu veci obstara sama, staci ji jen pro jistotu obcas neco pripomenout /zkontrolovat. Taky je vetsinu dne ve skolce, takze obcas mi pripada, ze mam jen dve deti. 🙂
Uklid a zahradu stiham denne, jen 1x za 14 dni prijde pani na uklid a vygruntuje vic (sprchy, vany apod., mame hodne velky dum). V tydnu varim cca obden, o vikendu nam chysta snidani manzel a uvari neco luxusniho k obedu. 🙂
Srumec je u nas vlastne jen vecer, kdyz se to sejde, ze vsechny deti jdou spat zaroven, to hodne pomaha manzel, vlastne obe starsi deti sprchuje on, a dal uz to dcerka zase zvlada sama.

kathyxkathy
1. čer 2017

Nejvetsi casova uspora je u nas asi susicka pradla 🙂

smecka
2. čer 2017

@2veverka : ja mam taky druhaka, predskolaka a mimco 😀 figle teda nemam, u nas vladne tezka improvizace a delam jen, co hori. 😅
Na deti jsem cely den sama, i vecerni ukladani. Je to fofr. Varim max 3x tydne, radsi jsme venku na hristi nez se doma nervovat s neporadkem. Denne stiham akorat vysat a pradlo. Malej spi cim dal tim min a ja stiham cim dal tim min veci..😂

2veverka
autor
6. čer 2017

@smecka
@puresin Holky, a mohla bych se zeptat, jak to děláte s tím vařením obden? Vaříte vždy na 2 dny? Já nad tím silně uvažuju, ale je pravda, že řada jídel podle mě není další den použitelná: maso ano, polívky ano, zapečené těstoviny s mletým masem ano, ale rizoto nebo něco s dušenou zeleninou nebo s bramborama je podle mě vždycky lepší udělat čerstvé, aby to mělo energii. No, a to jsme tam, kde jsme byli. Navíc, i příprava studené večeře mi vezme v podstatě stejný čas jako když dělám jednoduché teplé jídlo.

A ještě jak puresin zmiňuješ samostatnost dcerky, jak to prosím tě vypadá? Mé děti jsou samostatné do té míry, že asi od tří let se sprchují sami, vyndají nádobí z myčky, oloupou cibuli a starší skočí do obchodu. Ale: svlečení a uklizení oblečení po příchodu, to, že mají mít bačkory a zandat knížku ležící na zemi a učesat se, to je třeba milionkrát připomínat, což mě nesmírně vyčerpává. Uf. Kde se stala chyba? Je to tím, že jak člověk začne poukazovat na ty jednotlivosti, tak to nebere konce?

2veverka
autor
6. čer 2017

@kathyxkathy Ano, přátelé si ji taky chválí, ale k nám se sušička nevleze. A navíc, mě věšení prádla vždycky bavilo. Největší ztráta času je ruční přepírání skvrn...

puresin
6. čer 2017

@2veverka Tak s tou samostatnosti to mame skoro presne obracene: ta moje se treba po prichodu z venku prezuje, svlece, umyje ruce, napije, proste obstara, ze si ji nemusim ani vsimat. Ale ze by doma zvladla nejake domaci prace, to fakt ne, max uklidi hracky v herne, ale to za kapesne. 😝
A dvoudenni vareni resim tak, ze hlavne masa udelam hodne a prilohy jen na 1 den, a den dalsi uvarim prilohu novou a pokud mozno jinou (k masu, omackam, apod. to jde dobre, zamenit brambory za ryzi a tak).

maritina
14. led 2018

Nadobi umyje mycka a pradlo vysusi susicka,to mi usetrilo spoustu casu.Varim na dva dny.Jinak se prakticky taky nezastavim.Kluci jsou jeste mali 5,2 a 9,5mesice.Nejhorsi je se nachystat na ven,ted v zime.Nebo neco stihat na cas,to musime chystat veci s velkym predstihem.Manzel mi po praci dost pomaha,takze zvladame.

2veverka
autor
15. led 2018

@maritina Díky. My právě sušičku nemáme kam dát a se sušením prádla jsem se dostala na hranici nevyřešitelnosti, protože v bytě to prostě dostatečně rychle neschne a kupy prádla se tu hromadí. A jak je miminko častěji nemocné, naprosto nestíhám se staršíma dětma nějaké akce, kolikrát ani ven, takže jsme všichni doma vzájemně zpruzení. Ale snad to ještě přijde nebo v létě bude líp!

mary.jane
15. led 2018

@2veverka tak v tomto stavu bych si susicku poridila stuj co stuj. Vzdy je kam dat - nemusi byt jen v koupelne nebo kuchyni. My ji mame v pracovne, jedni znami dokonce v loznici. Nechce se mi verit, ze v celem byte nenajdete volny prostor 60x60 centimetru 😜.

andelka
15. led 2018

Ráda si počtu. Mám aktuálně prvňáka a předškoláka a miminko čekám koncem června. Mám nově sušičku a myčku. Nákup bude vozit manžel nebo něco málo nakoupím s kočárkem když budeme venku. Na doprovod do školky chci šátek a pak nosítko ( u kluků jsem měla jen nosítko od 4-5 měsíců). Pomáhat bude babička,tatínek dojíždí do práce a má směny. No též jsem zvědavá. Myslím že obědy pro sebe budu dost flákat nebo si občas něco koupím hotového ( máme dovoz i jídelny). Mimco se narodí na konci školního roku,takže první dva měsíce žádné povinnosti se staršími dětmi.

andelka
15. led 2018

Jo a sušička mi stojí na pračce,v kuchyni.

altice
15. led 2018

Tak se podělim taky mám 11 let dceru.6let syny a tet 1 rok holčičku je fakt že starší pomůže ale nechci aby pomáhala s malou už má pubertu tak má jiné starosti ale když potřebuji nakoupit nebo ju vykoupat tak pomůže jinak mám susicku taky jsem nechtěla ale donesl ježíšek a super ta představa rušit na 5 postelí lozni mazec.a tet super věřím na 2 dny peču buchty a to máme barák a zahradu ale jsem na rodicaku uvidim jak půjdu do práce ty máš malé děti za sebou máš to jiné ale chce to si udělat režim a pomoc manžela a sporty to ani nemluvím v sobotu syn hokej tak jel manžel a v neděli florbal to jsem jela já ale dá se to zvládnout

rebe
15. led 2018

Já mám sušičku s pračkou 2 v 1 a rozhodně ji mohu doporučit. Dřív se nedoporučovaly kvůli poruchovosti, to už dneska neplatí. V případě, kdy není jiné řešení, je 2v1 rozhodně lepší než žádná sušička. Jenom toho času, co se ušetří, když nemusím věsit ponožky a kalhotky 🙂

2veverka
autor
16. led 2018

@rebe a prosim te, jakou mate znacku?

2veverka
autor
16. led 2018

@mary.jane mas pravdu, ale priznam se - predstava susicky v loznici je ma cerna mura

ilonne
16. led 2018

Tak tady si taky rada poctu, ceka nas to v dubnu. Aktualne mame predskolacku 6let, raracha 3 roky. I tak mam doma docela chaos, tak to hadam bude hodne zajimave.

bayt
16. led 2018

@2veverka Ahoj, já nemám zatím ani jedno dítě, ale k tomu ulehčení doporučuji sušičku (máme ji postavenou na pračce), robotický vysavač a samozřejmě myčku. A dovoz nákupů...

barchen
16. led 2018

@2veverka A ta sušička by se nevlezla např. na pračku? My to tak máme. Já jsem se sušičce bránila a teď bych ji chránila vlastním tělem, pokud bych ji někdo chtěl odvézt z bytu 🙂

bayt
16. led 2018

Jo a nejsme naštěstí zvyklí na teplé večeře, takže vařím jen o víkendech (zatím, něco jiného je, když budeme doma s prckem)

zajacica9
16. led 2018

Ahoj autorko, a co pořídit na zimu a deštivé letní dny vysoušeč vzduchu? My sušičku také nemáme, nevejde se, a také kvůli spotřebě vody (máme vlastní vrt, a vody je míň - a ano, sušička na sušení spotřebuje hafo vody 🙂) Prádlo pověsím, a pod něj zapnu vysoušeč. Nasává vlhký vzduch a fouká na prádlo suchý. Můžeš ho dát i do chodby, aby foukal na vlhké bundy apod. .. Do pár hodin je sucho.

victress
16. led 2018
makiszek
16. led 2018

@zajacica9 od kdy susicka potřebuje vodu?

nat
16. led 2018

Mam 3 deti 10,8 a 17 m a uplne v pohode.Strasne jsem se toho bala,ale pres tyden nevarim,jen o vikendu.Nejstarsi syn je uz samostatny a dcerka se koupe s nejmladsim.A pres tyden maji deti krouzky takze ani neni moc chaoz 😉A vecer maji rezim v 7 do postele ,takze pohoda 😉

zuzineckah
16. led 2018

@zajacica9 sušička vodu nepotřebuje. Žádná. Nespletla sis to s nečím?

zuzineckah
16. led 2018

Taky mame 3 ks, jedno uz pubertalni a samostatne, 2 menší. Bydlime mimo mesto, takze nejvic komplikovana je doprava a logistika. Varim kazdy den, to neni pro me problem. U nas nastava v podstate neresitelna situace jen ve chvili, kdy nektere z mladsich nahle onemocní ( nejstarsi uz si par hodin poradi sama), protoze babicky mame daleko a chuva neni tak operativni. S manzelem jsme oba vytizeni i pracovne, ja mene, ale 1-2x/t. jezdim do kancelare.... Jinak bych rekla,ze je to v pohode. Vychytavky jako susicka, mycka atd jedou samozrejme na 100%. Jeste by podobnou milou vec mohli vymyslet na žehlení, kteremu se nevyhnu, protoze manzel je kravatak a ja se obcas taky neobejdu bez dukladne vyzehlenych satu 😃 obcas mam pani na uklid, ale najit spolehlivou neni nic jednoduchého, takze je to sois sporadicky. A docela vasto vyuzivam tesco online, abych se vyhla nakupování. To nesnasim.

almara2
16. led 2018

Já jsem měla pračku se sušičkou 2v1 Indesit, horší každý jsme snad neměli. Odešla po několika servisech hned po záruce. Sušení jen 3 programy, prádlo sezvejkane-lozni. jinak já mém 3 syny, aktuálně 4, 2.5roku a 10mesicu. Vařím denně v týdnu, musím obstarat prádlo, zahradu,drůbež,staršího že školky. O víkendu vaří většinou manžel. Do školky začal chodit na doporučení i prostřední, starší taky chodí na doporučení. Ježíšek mi donesl myčku,ale zas taková vychytávka to není. Já bych brala automatickou kuchařku,ale tu ještě nedelaji

2veverka
autor
16. led 2018

@zajacica9 Prosím tě, můžeš mi ukázat, jak to vypadá? A jaká je u této vymoženosti spotřeba?

2veverka
autor
16. led 2018

Holky, já možná mluvím ještě o něčem jiném - i když vaření, praní, úklid stále v krizi. Jde mi o to, jak ten život s dětma smysluplně prožít a skloubit. Můj nejmladší je imrvére nemocný, což jsem nečekala, veškerá péče se točí kolem něho. Váhám, jestli nemá alergii na BKM. Do toho starší chodí do školy, prostřední dcerka do první třídy, potřebují dohled a vnuknout představu o disciplíně a dotahování věcí do konce. Do toho bych chtěla, aby doma pomáhali, páč se mi nezdá nic horšího než kmitající rodiče a děcka, která konzumují kroužky, sladkosti a dárečky, jak dnes vešlo v módu. Cítím, jak jsem protivná, chtěla bych to a ono a pořád někomu něco vyčítám. Ráda bych se přesunula k základnímu naladění, že je to radost mít tři děti...
Asi bych si nechtěla připadat jako štvanec - pokud tu někdo napsal, že se nezastaví, trochu mě to děsí. Znám - částečně - prostředí alternativních rodin z lesních školek apod., kde je více dětí pravidlem. A tam je také pravidlem větší bordel než u nás, chaotičtější jídlo i dohled nad dětmi - a přesto, vypadá to, že si to užívají, řada takových rodin vypadá fakt spokojeně a podnikají hromadu akcí. Tam já ještě nejsem - někdo z vás ano?

2veverka
autor
16. led 2018

@bayt Rozumím ti, jenom se mi někdy zdá, že si pak člověk může připadat jak robot. Věšení prádla a malé nákupy mi byly vždycky potěšením...