Organizace domácnosti s kojencem. Jak to děláte?

potvurka92
25. čer 2021

Zdravím maminky,

pořád tápu, jak si alespoň trochu zorganizovat domácnost s malým miminkem (téměř 3. měsíční). Asi jsem děsně pomalá, ale prostě to nezvládám. Malej už začíná přes den nespat a bohužel chce moji plnou pozornost. Když pozornost není, řve. Bohužel nosítko ani šátek nepřipadá v úvahu (máme ort. vadu, která tohle znemožňuje a i při nošení musím měnit intenzitu houpání, drncání). Já se nemůžu jít vysprchovat, o vysávání a vytírání nemluvě. Co zvládnu je dát dohromady prádlo, udržovat WC a koupelnu, myčku a trochu kuchyň. A další díky bohu nemusím do krámu a vařit, to dělá přítel. Přítel má v péči syna a tak se věnuje i jemu Navíc chodí do práce a po práci je rád, že existuje. Fakt nevím, jak to děláte.

hanka_12345
25. čer 2021

reknu ti jedno....vys*er se na to ...sama rikas koupelnu a wc stihas, kuchyn + - taky... takze neumrete v bordelu... to se srovna. dej tomu cas a hod to za hlavu.venuj se mimcu a funguj tak jak stacis..casem na to prijdes a bude vse ok zase 🙂 hlavu vzhuru

alilali
25. čer 2021

Ja chodila na záchod, do sprchy i do jakékoli místnosti kam jsem šla uklízet s lehátky, tam měla malého a zpívala mu, smála se na něj nebo ho jednou nohou houpala. Uklízeno, nakoupeno bylo vždy, uvařeno jen když měl chlap volno, protože pro sebe se mi vařit nechtelo. Ale můžu ti říct, že pokud máš pocit, že to nejde, kašli na to a fakt to neřeš. Já jsem magor a nezvládnu mít byť jen nakřivo svíčku na stole, ale kolikrát mě to úplně vytáčí, že si řeknu "Dnes to kašlu, budu v klidu si užívat děti a úklid až zítra" no a nakonec se honím zas jak idiot...

Jinak jsou mu tři měsíce, fakt ti přes den nespí?

garpova
25. čer 2021

Dobrý večer, pamatuji si, že jednou jsem si oběd ohřívala asi dvě hodiny, dcera nemohla zabrat na dopo spánek. Přítel taky jednu dobu nesnášel bábovky, byly to jediné, co jsem si troufla rychle uplácat. Co se týká úklidu, tak jen ten základ, okna jsem myla až letos, kdy je dceři už přes 1,5r. Takže jak tady píší ženský, vykašlete se na to, udělejte jen to nejnutnější, zbytek neuteče a časem se dostane i na něj. 🙂

carameels
25. čer 2021

Sama mám teď podobný problém. Mimčo má necelé 3 měsíce a pokud nespí, tak řve. Šílené hysteráky, opravdu je to na palici. Třeba včera mi od 8 rána do 22 spal jen 2x 20 minut. Jiné dny to není lepší. A ne, opravdu nejde uspat :( Houpátko, nosítko, všechno máme… V nosítku třeba usne, ale pak ho nejde odložit a já si netroufám s ním vařit. Pořád se bojím, že by se něco horkého mohlo vylít apod. Nestíhám skoro nic, takže nic není hotového. Jen vyprat a pak poskládat prádlo ze sušičky. Takže u nás bohužel o nějaké organizaci nemůže být řeč.
Snažím se dodržovat bdící okýnka, v těch se mu naplno věnuju, dávám na bříško, zpívám, nosím… Ale pak stejně neusne.
Jednou za týden přijde lepší den, to pak teda lítám a tak nějak dám dům dohromady. No jsem zvědavá, jestli přijde lepší období a bude to pak klidnější. Ale stresuje mě to neskutečně. Já nesnáším bordel, chci a potřebuju jíst a zároveň mít v pohodě dítě. Ve výsledku jsem akorát vystresovaná matka, co je pořád protivná a nevrlá. Průměrně mi mimčo prořve tak 5-7 hodin denně. Je to masakr.

emillyhk
25. čer 2021

@potvurka92 Bude líp 😉 Mě malý kolem tří měsíců přes den spal taky minimálně (skoro vůbec), já byla ráda, že jsem se zvládla najíst. Vařil a nakupoval manžel. Úklid koupelen jsem zvládla 1x týdně, denně jedna várka prádla a vyluxovat. Víc nic 🤷‍♀️🤦‍♀️. Taky jsem nechápala, jak může někdo zvládnout mimčo, domácnost a ještě třeba online výuku. Já mám teda "výhodu", že v té době začal syn spát prakticky celou noc, tak aspoň jsem se trochu dala dohromady.
Teď je mu 5m a mezi snídaní a svačinou si vystačí skoro sám - dám ho na podložku, hraje si a já trochu poklidím, rozvařím oběd, u toho si s ním povídám, když zamručí, chvíli si hrajeme, mazlíme a potom se vrátím k rozdělané práci. Po svačině 30 minut (přesně! 😂) spí, potom ven, oběd on, já, jdeme na chvíli ven nebo si hrajeme. Odpoledne svačina, 30 min. spánek, pohrajeme si, nějaký čas společně i s tátou... Pokud to jde, nechám je spolu a jdu se v klidu najíst nebo si třeba umýt vlasy. Kolem sedmé se začneme chystat na spaní, večeře a v osm už většinou chrní. Než jdu spát, trochu poklidím kuchyň a připravím si věci na ráno. Kolem desáté, jedenácté chodíme spát.
Nemám doma naklizeno, stále ještě nemáme vybalené krabice po stěhování, ale jsou to věci, které zatím není kam dát. Občas je tu bordel jak v tanku, ale miminko bude jen chvíli, tak si radši uziju čas s ním. Víc se děsím, až začne lézt... 😂😂😂

janinasm
25. čer 2021

@potvurka92 Uklidnim tě. Stejně to má i dalších 99% maminek 😁 s miminkem prostě nejde zvládnout vše. Buď vydržíš poslouchat ten pláč, zatímco budeš uklízet, nebo budeš pár měsíců uklízet méně a smiris se s bordelem, ale nebudeš poslouchat pláč. Doporučuji druhou variantu. Nebudeš trpět při poslechu pláče miminka a zastávám heslo že bordel v bytě, šťastný dítě. Drž se!

honatko092
25. čer 2021

Tak já začínám trochu stíhat až teď, s 10 měsíčním, ale dělám skoro vše večer, přes den se nedá 😀 Ono si to sedne, hlavně se na to opravdu vykašli a užívej si čas s miminkem. My jsme taky měli bordel 🤷🏻‍♀️ Teď máme vlastně taky, ale menší 😀

potvurka92
autor
26. čer 2021

No jo, jenže nám se tu šíleně práší a pokud nevytřu 1x týdne, tak se to lepší na ponožky, no je to humus. A to jsme v paneláku. Ale jak koukám, máme to všichni podobné. Byla jsem taky pedant na úklid, musím si to nějak v hlavě přenastavit. Ono kdybych každý den dělala něco, tak to vypadá, že máme bordel non-stop 🙄. Jinak cvrček třeba včera byl vzhůru v kuse od 8 do 22,30 a vyžadující plnou pozornost. Zas na druhou stranu, teď v noci spí jak pařez. Na krmení vzbudit nejde, cucne si a spí dál. Právě jsem četla, že miminka se nemají nechat vyřvávat. No co vám budu povídat, zkusila jsem to. Bolela mě hlava, byla jsem podrážděná a ke všemu utěšení trvalo místo pěti minut hodinu. Takže tudy cesta nevede. No tak díky za útěchu, asi všichni budeme nosit nenáviděné papuče obmotané namočeným hadrem 😁

emillyhk
26. čer 2021

@potvurka92 Taky nenechávám řvát. Teď se věnuj dítěti, ono to vážně bude lepší, až začne objevovat svět 😉 Ale co mi hodně pomáhalo, když jsem malého potřebovala odložit aspoň na jídlo, tak normálně do kočárku. Jednou rukou jsem si s ním hrála a druhou jedla. Pokud nestíháš vysát nebo vytřít, chápu že to je blbý. Máme kočku, taky se nám dost práší, takže obalené ponožky jsme občas měli taky.🤦‍♀️ V košíku na botníku jsem měla připravené náhradní ponožky, když bylo potřeba se obout a jít. Ale ono si to opravdu sedne a bude to lepší.
Já musela z úklidu výrazně slevit už v těhotenství, po porodu nějaké komplikace, tak až kolem 2,5 měsíců jsem byla trochu použitelná. A manžel mi za ten skoro rok docela zvlčel, najednou mu ten binec připadá v pohodě 🤦‍♀️😂

mamikry
26. čer 2021

@potvurka92 A co pani na uklid? Nezvazovala jsi? Nebo roboticky vysavac na ten prach. Ja mam doma sestinedelnatko a dva starsi brachy, co kvuli nemu ted nechodili do skolky. Nebudu lhat, doma chaos. Zakladni veci stiham a co ne, to proste nevidim. Nastesi manzel dela z domova, tak mam prostoru vic, ale i tak vzal muj uklizeny domov za sve. To k tomu proste patri. Holt ten prvni rok musi clovek zatnout zuby a vydrzet.

corry21
26. čer 2021

Jestli řešíš podlahy- co robotický vysavac? Nevím jakou máte podlahu, ale vysaje mi dobře i koberec. Nejlíp i ten vytiraci (ten zrovna u nás vhodný není, velká škoda 😂). Jinak s dcerou jsem byla švihla, měla jsem pocit že když jsem doma, musím tu mít pořád uklizené, domácnost v cajku. U druheho mě to přešlo ale zároveň mě ten nepořádek irituje, takže co jde prehazuju na domácí spotřebiče 😄 oběd si občas objednáme... Já mám teda jedno dítě ve školce a druhý má skoro 8 měsíců a je moc hodnej, ale prostě se mi tím nechce ten čas trávit, radši se venuju rodine, sama sobě, začínám se pomalu vracet do práce... Až budu v práci víc, zaplatím paní na úklid a nazdar bazar. Pokud vám finance dovolí, popremyslej, jednou týdně by vám pořádně uklidila a ty podlahy bys už pak obden nějak zvládla 🌷 bude líp, neboj!

katule1990
26. čer 2021

@potvurka92 Uklízím a vařím, když vezme manžel nebo babičky syna na procházku, jinak se to taky nedá. Ale ani tak tady teda naklizeno nemám a nevadí mi to, když to není úplně humus 😅. Nežehlím třeba vůbec, to je za mě dost zbytečná činnost, pokud to nejsou košile. Na podlahy jsem si teď koupila parní mop a stírání je mnohem rychleji, jen to dáš do zásuvky, do 15 sekund je to nahřátý, přejedeš podlahy a hotovo. Žádný napouštění/vypouštení kýblu, máchání hadru.

veroniqess
26. čer 2021

Lehátko, nejlepší věc!! Poklidila jsem kus, on koukal, měl hračku, dělala jsem na něj obličeje, pak zase s ním na zemi, a tak různě na střídačku, aby v lehátku nebyl moc. Bez něj si to ani neumím představit. Dneska už je to takovej asistent 😆 11 měsíců

malanoha
26. čer 2021

Ja uz mam deti dve a na nejaky nagruntovany byt jsem rezignovala daaaaavno. Delam vetsi uklid leda, kdyz je manzel doma a vezme je nekam ven.. Kdyz jsem sama doma s detmi, tak delam jenom to nejnutnejsi.. Vecer bordel v kuchyni? No a, rano je taky den.. Mega hromada nevyzehlenyho pradla? Staci ho zavrit nekam za dvere 😁

klokanka31
26. čer 2021

@potvurka92 Já jsem na úklid jako pes. Prostě když není uklizeno tak šílím. Když se malá narodila tak byla klidné mimčo, takže jsem stíhala v klidu uklízet. To bylo snad nejklidnější období 🤔Čím byla starší, tím to bylo horší,když na mě zrovna neviděla tak pištěla, nemohla jsem ji nechat v židličce, ani v ohrádce protože ze všeho utíkala. Takže vždycky fofrem uklízet když spala nebo když byl manžel doma.Teď je jí 13 měsíců a zas je to už lepší, při uklízení mi pomáhá, sice je to práce na delší dobu, ale ona se u toho baví...

martinatd
27. čer 2021

@potvurka92 mám to to stejne, maly je sice zlatý ale vydrží být vzhůru max hodinku kdy se mu z větší části taky musim věnovat a když usne musim u něj celou dobu ležet jinak je vzhůru do 5ti minut. Takže zvládám taky jen rychle ten zaklad, pořádný pořádek dělám jen jednou týdně když je manžel doma a zbytek taky obstarává on, vaří nakupuje apod. Nikdy bych nevěřila, že se budu těšit až budu moct zase stát půl dne v kuchyni 😅

luckamiksova
27. čer 2021

Já jsem byla taky magor, kterýmu vadilo nakrivo prostírání na stole atd.. No dvě děti mě z toho vyléčily 😁 mám dny kdy fakt nehrabnu na nic, akorát se postarám o děti a když spí tak si lehnu k TV. No a světě div se, nic se zatím nezborilo. Velký úklid dělám vždycky jeden den o víkendu, takže i kdybych zbytek dělala jen základ tak špínou neumreme... A zbytek si vždycky řeknu, že udělám až syn vyroste, dcera už je v první třídě, takže tam už to neřeším 🤭

potvurka92
autor
29. čer 2021

@corry21 no bohužel robotický vysavač by tu spáchal sebevraždu. Máme dost členité podlahy. Paní na úklid určitě není v plánu. Takže musíme vydržet.

potvurka92
autor
29. čer 2021

@klokanka31 koukám, všude podobné. Tak nevím, jak se někdo na té mateřské může nudit. Ano, chápu, že se stýská po práci. To mám taky občas takový záchvěv, ale že bych se nudila. To fakt nehrozí.

ladymaky
4. srp 2021

Já mám mimi 5mesicu a od narození jsem neudělala nic, co se týče domácnosti, vyperu jen o víkendu, vaření po večerech, když přijde chlap, mimi je neodlozitelne, všude vydrží 5minut a kňourani a pak rev 🤷prvni tři měsíce řval od rána do večera, fakt masakr, měli jsme tříměsíční koliku a to nikomu nepřeji, myslela jsem, že skočím z okna a to mám ještě školáka, který mě taky potřebuje a v září teď zas škola, vůbec nevím, jak to s tim mimi dám😕jako všichni říkají vydrz, vím, že to jednou přestane, ale tohle je Faaaakt strašně daleko, někdy se děsím rána, jestli přežiju další den a vůbec nevím, co s tím mimi dělat přes den a z věcného nošení jsem ko a to se pořád budí v noci dvě až tři hodiny na mliko, takže jsem zombie a jedu na autopilota a čas na chlapa? Jako nula prd... Čekám kdy přijde, že na něj nemám čas, zatím to asi chápe.... Je mi 38 a jsem doprdele strašně unavená 😰😰😰😰😰

potvurka92
autor
6. srp 2021

@ladymaky to je teda masakr. Teda my měli koliky, nejedli jsme z důvodu nedostatku B12, takže 2x hospitalizace. Dneska pro jistotu máme střevní chřipku. A to ještě musíme cvičit vojtovku. A chuť na chlapa? No hledám ji stěží. Naštěstí jsme se dohodli, že domácnost nemám řešit. Takže vytru a uklidím až se to hodí. Ale obdivuji tě, že to dáváš s druhým, předškolákem.

antoinet
6. srp 2021

Chápu, že muž je po dni v práci unavený a nechceš po něm, aby uklízel, ale bylo by fajn, kdyby si vzal třeba na půl hodiny mimi a ty sis mohla udělat, co potřebuješ nebo si prostě jen odpočinula.
Jinak u mě to s prvním miminkem byla katastrofa, před Vánoci jsem si musela zaplatit úklid. Se dvěma lepší a s třetím už jsem zvládala vše 😀
Hodně mi pomohlo taky učit dítě, aby si chvilku pohrálo samo v postýlce, kterou jsem si posunula tam, kde jsem měla práci. Nejdřív to byl kolotoč, pak takové to bouchání do hraček a pak hraní. A já jsem mohla na WC nebo bezpečně slít brambory. Kdo dá dítě do ohrádky až časem, není na to zvyklé a nelíbí se mu tam.

swan42
6. srp 2021

@potvurka92 a nemas ty nebo partner rodinu? Mne mama nejmin pul roku chodila varit a zehlit a uklizeli jsme jen o vikendu, kdyz byl manzel doma a byli jsme na to dva.
Jinak moje mala prvni rok probrecela i 13 hodin za den a taky vubec nespala. X odborniku mi reklo, ze je v poradku, jen ma zkracene svaly na krku a taky nasadili vojtovku. Ho*no!!! Kiss syndrom mela. V CR je tohle pro vetsinu sprosty slovo, muze za nej totiz vetsinou vyvolavany porod, poloha na zadech a tahani ven za hlavicku, takze klasika... porodnici by museli priznat, ze jsou u nas porody vedeny spatne... Snad se vas to netyka... Ale tech zablokovanych pateri na ktery se nikdy neprijde je ranec! (a pak je z toho ADHD, vyvojova dysfazie, opozdeny vyvoj reci, hypotopie atd atd...)
U nas po odblokovani uplne jiny dite...zacala spat pres den, brecela uz podstatne min, zmizel reflux, videla jsem ze ma i dobrou naladu...