"Osamostatňování" dítěte - kdy je vhodný čas?

rozarka65
17. led 2012

Ahojky!🙂 Je to asi 14dní,co jsem s Aninkou (v březnu jí bude 3,5) začala trénovat přecházení přes přechod...zatím jen při cestě do a ze školky....stojíme naproti sobě přes silnici a musí počkat,až zastaví auta z obou stra...někdo říká,že je brzo,že by se bál...někdo říká super...Nebo žvýkačky,pití nebo banán si u nás obchůdku taky dojde koupit sama,já čekám venku....Nebo příborem jíst neumí,ale snaží se si namazat chleba sama,ale zatím moc nejde...Tak by mne jen zajímal váš názor,kdy je vhodná doba - začít s "osamostatňováním"...a jak "osamostatňujete"...děkuji...🙂

mamkamarketa
17. led 2012

ahoj,
teda s tim prechodem bych si to nelajzla. tady jezdi jak cvoci,do toho tramvaje...
priborem jist umi, od 2r9m . mekci maso si i ukroji,ale zase je hned hotov-ji dost spatne (je vybiravy)
do obchodu bych ho samotneho nepustila-znam ho- to by si koupil x jinych veci 😀
ale zase ho necham si vybrat a neco zaplatit,ale jsem tam s nim.
zvejkacky jsem nezkousela,ale ja jsem podle mamy zvykala v necelych 18 m (mela jsem to okoukany od brachy)
zase se snazim mu vtloukat do hlavy at je porad se mnou,at nemluvi s cizima a rozhodne at si nic nebere od cizich lidi.
a ucim ho,po sobe odnest talirek,tedka se snazime naucit,alespon rozhrnout postel

mamkamarketa
17. led 2012

@rozarka65 jo a jsou mu 3r 2m

lenka5731
17. led 2012

máme podobně staré dítě a samotnou přes přechod bych ji neposlala ani náhodou 😲 😲 do obchodu (večerka typu vietnamci) by si pro sladkost došla, to jsem si jistá. příborem jí, občas teda nůž odloží, chleba si namaže.

já si tedy "osamostatňování" takhle starého dítěte představuju tak, že nemá pleny ani na noc, samo se nají, oblékne, uklidí si, pomůže doma s nějakou drobností... ale že bych ji posílala samotnou přes přechod..., tos mi teda vyrazila dech. 😒

lenka5731
17. led 2012

co si od toho slibuješ, že ji v 3,5 letech naučíš chodit přes přechod? bude někam chodit sama? nebojíš se, že se třeba něčeho lekne, zpanikaří a vběhne pod auta?

a to je dcera opravdu hodně rozumná, ví že se u přechodu musíme rozhlédnout atd... ale abych ji posílala samotnou, to možná tak před první třídou. 🙂

rozarka65
autor
17. led 2012

@mamkamarketa 🙂 No my bydlíme na vesnici...ale jezdí tu i kamiony...☹ Nemluvit a nikam nechodit s cizími lidmy a nic si od nich ,to je jasné...🙂 Teda teď naposledy měla hysterák,když ji chtěl pomoct pan průvodčí z vlaku,nechápala jsem...příprava stolu a uklízení po sobě taky...🙂

mamkamarketa
17. led 2012

@rozarka65 ten prechod bych nechala az to bude aktualni,pujde treba sama ze skoly nebo tak. ted bych o tom jen mluvila. nevis,neco uvidi rozbehne se 😔

lenka5731
17. led 2012

@rozarka65 nezlob se, ale podle mě jsi šílená.
posílat 3,5 leté dítě samotné tam, kde jezdí i kamiony. 😲

rozarka65
autor
17. led 2012

@lenka5731 to,co píšeš...bez plen,oblékání,jedení,uklízení po sobě,pomáhání mi...to má zvládnuté...až na třeba tkaničky,příbor...
Slibuji si od toho to,že čím dřív,tím líp...a určitě ji nenechám chodit samotnou...to je ještě malá....jen pomalu připravuji....a nestojí na kraji chodníku u silnice,ale kousek dál...🙂
A ano,řekla bych,že je hodně rozumná...ale na druhou stranu vím,že je to pořád malé dítě...🙂

lenka5731
17. led 2012

@rozarka65 přijde ti to málo, že tohle všechno umí ve 3,5 letech? nech ji žít a nikam ji netlač. 🙂

kde bydlíte? až budu projíždět vaší vesnicí, tak abych počítala s tím, že kousek od silnice stojí malé dítě, které tam možná vběhne. 🙂

rozarka65
autor
17. led 2012

@lenka5731 do ničeho ji netlačím...🙂 Tak pozor na Plavy ráno a kolem poledne...jdu pro dítko...🙂

dagina
17. led 2012

Ahojky, asi nejsem moc náročná mamča - já jsem ráda, že se dcera ve třech sama oblékne, vyslíkne, dojde se stupínkem na velký záchod, sama si utře pipinku, umyje ruce, jí tedy i příborem, je v noci bez plen...možná se ještě něco najde. Ani jsem nečekala, že v některých věcech bude tak rychle samostatná..., takže dle mě si dítě samo určí kdy a co je pro něj vhodné.....

2hanah
17. led 2012

Milá rozarko65, upřímně nechápu, nad čím se maminy tak pohoršují. Pochopila jsem hned, že nebudeš své dítě staré 3 a půl roku posílat nikam samotné, ale taky učím své děti už od malinka opatrně přecházet přechod a hlavně jde, myslím, o to, pokud Ti nečekaně odběhne, aby vědělo, že má u přechodu zastavit a nepřecházet když jede auto. Tohle není hazard, je to pro jejich bezpečí, tohle Ti schvaluju, děti jsou chytřejší, než my si myslíme a tohle určitě zvládnou.

lenka5731
17. led 2012

@2hanah učit přecházet můžu, když jdeme spolu, ale ona vede mě. 🙂
ještě se mi nikdy nestalo, aby mi dcera u silnice odběhla, má z aut sama respekt. ale přesto ji přes přechod samotnou nepošlu, v tomhle věku mi to přijde fakt neúměrné. taky jsem nepředpokládala, že bude zakladatelka někam dceru posílat samotnou, ale tím spíš nechápu, proč to dělá. každý se svým dítětem nakládá jak uzná za vhodné. 🙂

rozarka65
autor
17. led 2012

@2hanah Děkuji...🙂 Nechtěla jsem kritiku toho,co dělám já...asi jsem měla založit téma a nepsat tam o tom přechodu...Jen jsem chtěla znát vaše názory na osamostatňování...🙂

2hanah
17. led 2012

Máte pravdu, každá máma zná svoje dítě nejlíp a dokáže odhadnout jak se zachová. Můj syn se aut nebojí a ani mi nikdy neutíkal, ale mám pocit, že čím dřív mu vštípím, že má být opatrný a naučím ho správně přecházet (zatím také přechází jen se mnou), tím lépe to bude mít v podvědomí a nebude později přecházet bez důkladného rozhlédnutí. Když přechází s Vámi, spoléhá se jen na Vás a později to své dítě musíte přeučovat, chci aby syn věděl, že i on na sebe musí dávat pozor a být opatrný, později s ním nemůžu být vždycky a všude já.

llluckaaa
17. led 2012

Já na nějaké osamostatňování se nespěchám. Náš 3,5 letý se umí sám najíst, ale často se mu nechce, to samé s oblékáním a svlékáním - umí to sám, ale dělat to nechce. Situace se nám zhoršila, když se narodilo mladší dítě, hodně činností po něm přebral a chce abysme se o něj taky víc starali. Nějak zvlášť ho do ničeho nenutím, přijde mi to zbytečné trápení. Venku mi někdy uteče, ale před silnicí se zastaví, tohle má naučené už dlouho. Někdy když jdeme spolu, tak říká on, jestli už můžeme přejít, jestli jede auto. Rozhodně bych se neodvážila ho nechat přecházet samotného (a tady nejde o to, jak je to dítě chytré nebo šikovné), nehodlám riskovat, že by malý neodhadl vzdálenost a rychlost auta, až tu pojede stovkou nějaký ožrala....

mamkamarketa
17. led 2012

@2hanah jenze docela razantni rozdil je,kdyz to ucis 3lete nebo 6-7lete.
ona prevence a provadeni to v praxi je jina vec.
jak psala lucka pojede nakej ozrrala a co udelas na druhy strane silnice? budes kricet at utika? kolikrat ty blci zlity vjednou az na chodnik....
nechci rozebirat vsechny moznosti,co se muze stat,ale je to zbytecny risk

rozarka65
autor
17. led 2012

@llluckaaa celou dobu spolu mluvíme...co má udělat teď,co potom...a pak se mne zeptá jestli může přejít a čeká,až řeknu ano...🙂 Naopak ji ukazuji příklady toho,že kolikrát auta "pouští" bliknutím světel,zpomalí,ale nezastaví úplně.....že musí počkat,až zastaví...nebo že nesmí na přechod,i když je auto hodně daleko,právě proto,že se nemusí odhadnout rychlost nebo nemá v úmyslu před přechodem zastavit....nebo že když zastaví auto z jedné strany,že pořád nesmí na přechod,že musí zastavit auto i z druhé stany...Krom toho je hodně opatrná a bez mého odsouhlasení nejde...Spíš se bojím,když jdeme po chodníku kolem parkoviště u krámu,kde musí přejít z jednoho chodníku na druhý k přechodu...tam jdeme spolu a taky mluvíme...

rozarka65
autor
17. led 2012

@mamkamarketa ano,ale to se může stát a stává se to...a to i když tam budu i já....

mamkamarketa
17. led 2012

@rozarka65 to je jasny.
jenze zase ty mas rychlejsi reakci, stahnes dite nebo neco.
je to tvoje vec,ale dle myho,to je fakt zbytecny risk.

2veverka
17. led 2012

Podle mě záleží, co kdo od osamostatňování čeká. Já třeba nepotřebuju, aby můj tříletý tyhle věci vykonával sám a nesl za ně zodpovědnost. Učím ho vlastně něco kvůli radosti ze samotného učení, jeho pocitu rozvoje, kvůli naší komunikaci. Ale dělám to nárazově, ne systematicky, s tím, že do něho nebuším, nemám přehnaná očekávání, nechávám ho v jeho dětském světě....

jancule79
17. led 2012

Ahoj, mému staršímu jsou 3 roky a 3 měsíce a nedovedu si představit, že bych ho nechala samotného přecházet na přechodu (že bych stála naproti). V pražském provozu a s těma blbama na silnicích (nechci nikoho urazit) bych si to teda nestřihla - když vstupuju na přechod, tak tam jdu stejně s tím, že mi nikdo nezastaví.
Jak píše @llluckaaa, taky ho do ničeho nějak extra nenutím, umí se sám najíst, svleče se, částečně se obleče, atd. prostě takové ty běžné činnosti. Mladšího neučím nic, odkoukává to od bráchy. 🙂 Třeba s tím obchodem mě to ale vůbec nenapadlo, proč by měl ve 3 letech si chodit sám něco kupovat do obchodu.

llluckaaa
17. led 2012

@rozarka65 Tak to jo, v tom případě to děláte podobně. Spíš jsem myslela, aby to dítě nenapadlo dělat samotné. My tu máme třeba u domu poblém, že tady je parkoviště a není ani u přechodu přes auta moc vidět. Ikdyž pojede auto pomalu, tak si toho prcka může všimnout na poslední chvíli. Já jsem přeci jen větší a lépe viditělnější 😀
Každopádně toho učení se přecházet mi přijde dobré trénovat už od mala. Ale pořád s tím, že se musí před přechodem zastavit, počkat na mámu, pak se spolu rozhlédnout, dítě řekne, jestli se může, mamka odsouhlasí a pak se jde.

ined77
17. led 2012

ahoj 🙂 ,

ono to asi záleží na každé z nás, taky hodně na dítěti.náš malý třeba u silnice zastaví, ale jeho bych si nechat na druhé straně nelajzla, je to třeštidlo.ale také si povídáme o tom , jak se přechází atd. v autě o semaforech...no asi tak jako každá maminka.mně osobně na nějaké veliké osamostatňování přijde ještě malý...jak psaly už výše holky, stačí mi, že se svlékne, oblékne když má náladu 😅 , umí se najíst, je bez plen, dojde si na WC...utřít se teda ještě neumí, ale na to má čas.
známá třeba se odváží poslat synka do obchůdku, ale tomu teď bylo 5, bydlí na vesnici a nepřechází přes rušnou silnici, k tomu ho sleduje z okna.tak to mi už přijde takové adekvátnější, ale zase...ani takhle "velké" dítě bych třeba u nás samotné do obchodu neposlala...nevím...dnes je jiná doba, já taky běhávala se svou o 1,5r mladší sestrou sama venku, po sídlišti, teda kolem baráku, nebylo mi ani 5...ale tenkrát to ještě šlo, dnes bych zešedivěla.a to si nemyslím, že bych byla nějak přehnaně úzkostná.
ale pokud vám to vyhovuje, nevidím důvod proč ne 😉 .

ještě k těm ožralům za volantem..ano, stát se to může i když budeš s ní, ale výčitky by byly rozhodně větší, když bys byla na druhé straně 😔 😢 .

llluckaaa
17. led 2012

@jancule79 Vidíš, to jsem zapomněla napsat. Náš malý si rohlíky a lístky v autobuse kupuje sám 🙂 Já čekám před obchodem nebo jsem v autobusem za ním. Ale do hypermarketu ho neposílám, nebojte. Jinak mám na věc stejný pohled - nikam nespěchám, nechci nám tohle období oběma znepříjemňovat.

rozarka65
autor
17. led 2012

@2veverka Taky ji do ničeho nenutím a nemám přehnaná očekávání...
@jancule79 S tím obchodem to začalo tak,že mi třeba začala nosit věci,co jsem měla napsané na seznamu...a jednou když jsem uklízela nákup do batohu,tak drobné dala paní pokladní do ruky Anince,aby mi je dala....ona se mne zeptala,jestli si je může nechat,třeba příště na žvýkačky...příště si je koupila sama...a pak už,když jsem v krámě nic nepotřebovala,tak chtěla abych zůstala venku,že si to půjde koupit sama...to znamená,že si o to sama musí i říct - něco potřebuje podat nebo zvážit...takže musí někoho oslovit a poprosit...A teď nedávno ji napadlo,že když jí ježíšek přinesl princeznovské mýdlo a má hřebínek, že by si přála také zrcátko,a že by si na to mohla ušetřit,takže teď máme v plánu výrobu pokladničky...🙂 Takže chci říct,že ji do ničeho nenutím...🙂

jancule79
17. led 2012

@llluckaaa 🙂) S tím obchodem jsem to psala spíš z důvodu, že mě to nějak nenapadlo. Možná je to tím, že nakupujeme většinou v hypermarketu nebo větších supermaketech a tam by sám si nakupovat těžko. Ale když jde třeba mrňous do nějakýho malýho obchůdku s máma čeká venku, tak v tom nevidím problém. 🙂

rozarka65
autor
17. led 2012

@llluckaaa kolem baráku máme silnici,sice vedlejší,ale jezdí tu jak blázni kolikrát...a jedna zatáčka,když jdeme domů je dost nepřehledná...jsme říkaly se sousedkou,že by se tu hodilo zrcadlo...tak tady jdeme zatím vždycky spolu...když jela na odrážedle,tak musela slézt...tady se bojím víc než na tom přechodu....takže tady vždycky spolu...a to by si někdo mohl říct,že je to tady bezpečnější...

llluckaaa
17. led 2012

@jancule79 Náš malý nakupování zbožňuje. Když byl mladší a chodil sám, tak jsem musela stát ve dveřích a signalizovat prodavačkám, co že to chce 🙂 Ale píšu tu o malých krámkách - pekárnách a tak.

rozarka65
autor
17. led 2012

@jancule79 ano,supermarketu určitě ne...tam se drží u mne,aby se neztratila...🙂 Ale už mne napadly kartičky s nalepeným jídlem - formou hry...🙂 Ale supermarketu nakupujeme,tedy myslím s dětma... Tady může někdo namítnout,že by se mohla ztratit...v případě ztracení má na ruce náramek...
@llluckaaa opravdu nikam nespěchám a neznepříjemňuji ji dětství....
@ined77 to máš pravdu...☹ Proto stojí na druhém kraji chodníku,ne přímo u silnice...a je to "jen" 2x za den...a ne vždy.....