Osmiměsíční neleze ani nepéruje na kolínkách

jasmina2010
18. črc 2016

Maminky, je tu nekdo komu taky osmimesicni mimco neleze a ani jeste neperuje na kolinkach? Nase mala ma 8m a tyden a je to teprve par dni co se plazi a to jeste tak, ze nestrida rucicky, ale pritahuje se obema zaraz a jednou nozickou se trochu odrazi a tou druhou ma ohnutou v kolinku a kmita s ni ve vzduchu. Taky me celkem znervoznuje, ze ani moc nezvatla, o slabikovani nemuze byt rec, sem tam neco prohodi, jinak hlavne pisti. Povidala asi tri dny kolem 7 mesicu a pak z niceho nic prestala. Taky zadne paci paci, nebo jak je velika neumi a popravde ji to ani moc nezajima ☹ . Doktorka zatim v klidu, rehabky uz mame domluvene, ale az na zacatku srpna 😒

summer2012
18. črc 2016

Náš malý se začal takhle plazit až skoro v 9 měsících o nějakém lezení na 4 nemohla být ani řeč, to až někdy v 10.měsících, pak si poměrně rychle začal stoupat i nábytku a obcházet ho, ale chodit začal až ve 14.měsících. A teď? Je mu 20.měsíců a lítá jak blázen, všude vleze, všechno přeleze, na všechno vyleze a já někdy s láskou vzpomínám na ten klid, kdy se jen tak válel na dece 😉 tenkrát jsem to taky řešila a stejně to neurychlila....díky bohu 😛 každej prcek má své tempo, takže klid, kdyby bylo něco v nepořádku, doktorka by to určitě řešila 😉

summer2012
18. črc 2016

Jinak co se verbálního projevu týče, tak malý taky chvíli stagnoval, přestal i s tím co uměl, a po čase se to zas rozjelo 😉

alcar
18. črc 2016

Na oboje ma jeste dostatek casu. Slabikovani i lezeni by mela zvladnout do 10mesicu, ale ani pozdeji to neni nic vyjimecneho. Ohledne toho paci paci a jak jsi velika...jsou dva typy deti. Jedny deti po tobe budou opakovat vsechno, co udelas a bude je to strasne bavit (s oblibou se jim rika cvicene opicky 🙂 ) a pak jsou deti, ktere to vubec nezajima a delat to v tomto veku proste nebudou. Vetsinou se to u tehle deti zlepsi dlouho po prvnich narozeninach. Z niceho, co tu pises bych si nedelala zatim hlavu. Rehabky jsou tvoje iniciativa nebo vas na ne poslala dr?

hapovab
18. črc 2016

Ahoj snad te trochu uklidnim, nase se zacala plazit asi az v 9m a presne tim stylem jak pises, po nejake dobe se zacala plazit normalne tak jak se ma.Na kolinkach perovala uplne minimalne, asi pred mesicem zacala lezt, je ji rok.Zatim si jeste ani nestoupne a neobchazi hold je v tom pomalejsi, zase umi jine veci.A zvladly jsme to i bez rehabky.

jasmina2010
autor
18. črc 2016

O rehabkach jsem se doktorce zminila ja na osmimesicni prohlidce, prohlizela ji, ptala se co umi a pak rekla, tak jo, napiseme rehabky, to ji mozna trosku popozene. Jinak to moc nekomentovala, rikala, ze kazde dite je jine. Ale znate to v okoli uz vsichni lezou, nekteri uz dokonce stoupaji a obchazeji nabytek a my porad nic, vim, ze se nema srovnavat, ale clovek se tomu proste neubrani. Jinak byli jsme i na neurologii v 7m, sice kvuli jinemu problemu, ale doktorka ji prohlizela a byla spokojena, tak snad bude vse v pohode. No, zkousela jsem ji aspon ja dostat na kolinka jestli to vydrzi, ale vubec se mi nedari dat ji ty nozicky pod sebe a skrcit je, je jakoby zatata, ztuhla, tak snad se to casem podda.

alcar
18. črc 2016

@jasmina2010 tak rehabky urcite neublizi, ale myslim, ze kdybys tomu nechala volny prubeh, tak vsechny ty "casove limity" stihne uplne sama taky. 🙂 Ale uplne te chapu, tomu srovnavani se proste clovek neubrani. Tak snad rehabky pomuzou, ale jinak z toho fakt nebud zoufala, mala je sikovna. 😉

masotri
18. črc 2016

Já mám osmiměsíčního a 2 týdny a po čtyřech neleze ani náhodou. Přetáčet se začal až v 7 měsících. Hned potom začal pérovat na kolínkách. Při plazení taky nestřídá ručky, spíš péruje - rozhoupe se a "skočí" . Že by se mi plazil po bytě to ani náhodou. Paci paci, pápá a jiné absolutně nehrozí. Ale žvatlá, hlavně teda mamamamamama 😀 Holt máme pomalejší děti no 😀

frufrunka
18. črc 2016

@jasmina2010 Můj syn měl naprosto stejný vývoj... Byli jsme na rehabilitaci, dali nám cviky z vojtovky s tím, že je těžce opožděný v hrubé motorice. V těch osmi měsících odpovídal slabě na pět a to prý ještě se zavřenýma očima. Nevím, nakolik cvičení pomohlo, syn to měl hodně na přeskáčku. Na kolínkách v podstatě nepéroval, po čtyřech nelezl, jen se plazil jak Meresjev, hooodně zvláštně s pomocí jednoho lokte... 🙂 Napřed začal chodit a až pak se naučil sedět... Ale kolem roka a půl už na tom byl úplně stejně jako normálně se vyvíjející vrstevníci, dneska je to i celkem sportovec (je mu 8). Všichni byli v klidu kvůli tomu, že mentální vývoj měl v pořádku a jemnou motoriku dokonce dost napřed. Takže bych určitě neplašila, pokud ostatní věci jsou v pořádku! A zpětně bych si asi odpustila i to mordování s vojtovkou, mám pocit, že to nic moc nepřineslo, vývoj stejně šel tak, jak šel, nic se tím neurovnalo "do tabulek"... 😀

hapovab
18. črc 2016

@jasmina2010 jo to porovnavani naprosto chapu, kamaradky stejne stary chlapecek v 9m chodil a ta nase se plazila, taky jsem z toho byla spatna. Taky jsem se ji snazila popohnat a davaly ji nozky pod sebe atd. Ale akorat se vztekala, proste si k tomu musela dojit sama, ma to tak ve vsem.

gnozka
19. črc 2016

Nase mala ma skoro 9 mes a taky zatim neperuje. Dneska proběhlo neco jako první pokus. Plazi se asi od 8 mes ale přitahuje se jen jednou rukou a levou nohu zasebou tahá . Ale my cvičíme Vojtovku uz od 2,5 a ted jsme změnili cvik a musím říct ze po tydnu vidim veliké zlepšení a zapojuje i tu horší stranu. A co je dobre a myslim ze prave pomohlo ze dneska poprve trosku zaperovala je ze ji nechávám aby mi prelezla přes nohu 🙂 ji to bavi a Ina se tak dostane vlastne na 4 🙂

gnozka
19. črc 2016

Jo a ted jsme byly na kontrole na neurologii a Dr rikala ze paci paci az tak v 10 mes ze ma cas takže v klidu 🙂 a na lezení maji cas do jednoho roku 🙂

jasmina2010
autor
20. črc 2016

Holky, dekuju, trochu jste me uklidnily 😉. Kdyz ja jsem hrozny plasan a jeste k tomu vidim hned u vseho ty nejhorsi scenare. Tak snad se ta nase beruska co nevidet taky dostane na ctyri. Moje nohy ji taky zkousim davat jako prekazku, ale zatim moc nevi jak na to, snazi se je prelest, ale nejde ji to. Domluvila jsem si jeste konzultaci pristi pondeli jinde na rehabkach, tak jsem zvedava co nam reknou.

slunina
20. črc 2016

@jasmina2010 Tak zaprvé bych poradila se úplně vykašlat na okolí. Akorát se trápíte. Dcerka nesnášela ležet na břiše, demonstrativně se opřela o nos a řvala. Všichni mě prudili, že se nenaučí držet hlavu. Pak nestrkala kolínka pod sebe, ale klouzala se po zemi. Prý že se nenaučí lézt. Nenaučila. V osmi měsících se někam došoupala, přitáhla se a najednou rovnou stoupání, následovalo chození kolem nábytku. Ale po špičkách. Okolí zase prudilo, že je něco špatně. Doktor jen konstatoval, že jak začala chodit brzo, nejsou ještě hotová všechna nervová zakončení, že se to srovná. Srovnalo. Ve dvou a půl ujde 7 km, hlavu drží vzpřímeně a po špičkách nechodí 🙂

gnozka
20. črc 2016

@jasmina2010 nase Terka taky nejdriv nevěděla jak nohu přelezt a ted ji to strasne bavi 🙂 vždycky ji motivuji nějakou hračkou po který se sape, i kdyz ted jsou to spis pet lahve :D hračky u nas ted moc nefrci. A buďte v pohode . Ja to taky driv řešila a ted uz to beru úplne v klidu . Hlavne nesrovnavejte ! To bych se musela zbláznil 🙂))

slunina
20. črc 2016

@jasmina2010 Čímž chci říct, nechte jí její tempo, copak štěně někdo učí chodit? Viděla jste psa, co se to nenaučil? Kachnu co neplave? Je to přirozené. Já jsem naopak záviděla těm, co jim děti jen lezou. Víte, co je to za strach? Těch úrazů? Rozum žádný, dítě všude.. Užívejte klidu, dokud můžete.

jasmina2010
autor
20. črc 2016

Slunina ja vam rozum, jenze ono ma vsechno neco, kdyz ty nase mimca zaostavaji za tabulkama, tak jsme nervozni a ty uskostnejsi mamky jako ja uz premysli, jestli je vsechno v poradku a naopak ty maminky rychliku jsou zase nestastne z tech urazu a padu, ktere s tim souvisi. Ja verim, ze to vsechno dozene, ale taky vim, ze az se vyhoupne na kolinka budu fakt rada 🙂

slunina
20. črc 2016

@jasmina2010 Ale třeba tak nepoleze, možná si během plazení sedne, začne se přitahovat do výšky a pojede to..

urtica
20. črc 2016

Chápu Vás. S dcerkou chodíme od tří měsíců na rehabilitace a bylo nám řečeno, že tabulkově máme na lezení čas do 11. měsíce (začla lézt přesně na začátku 11. měsíce). Mluvení je vůbec hodně individuální..některé děti se rozmluví až po 3. roce věku, takže to , že nežvatlá v 8 měsících bych neřešila...

promar
21. črc 2016

Rada bych vás také uklidnila. Byla jsem šílená z poznámek některých v okolí "a on ti ještě neleze? V deseti měsících? To náš..." ale dr. to neřešila. Řekla, že možná nepoleze vůbec a bude rovnou chodit. Plazit se mi začal až po 11 měsících a taky nestrida ruce, přitahuje se obema a je to fofr. Jak je veliký neukáže, teď se naučil pacičky a papá. Zvatla si pořád něco, ale umí jen Máma a Baba, zkouší táta a dede. Prostě má své tempo a už to neresim. Vám bych doporučila to samé. Aby se rehabilitace nestala trápení pro obě. Přeji tedy hodně úspěchů a klidně nervy☺ nebojte vše se naučí.

urtica
21. črc 2016

@promar
@jasmina2010 Ahoj, já bych zas trošku oddémonizovala ty rehabilitace - není to takový strašák, jak by se mohlo zdát. Pověstná Vojtova metoda - pokud je lékař rozumný - nebývá předepisována univerzálně a všem - a pokud už je doporučena, mívá to své odůvodnění a může hodně pomoct. Každopádně - pokud je něco zásadnějšího v rámci vývoje v nepořádku, může být rané cvičení snesitelnější a i daleko efektivnější než třeba v pokročilejším věku.
Proto si myslím, že sledovat dítko úplně od věci není.
Co se týká našich návštěv rehabilitací - troufám si tvrdit, že pro dcerku to nikterak traumatizující není a nebylo...probíhá to v podstatě tak, že přijde, sestra či dr - ta ji zkoukne, chvilku si pohrají...Zpočátku nás učila správně manipulovat s dětmi, dostali jsme několik tipů na zpevnění a procvičení zádových svalů (vše v rámci "hraní si") a to bylo asi tak vše...tu a tam přijdeme na kontrolu, v podstatě už jen sledují, zda se dcerka vyvíjí tak nějak v normě (mají poměrně dost široké mezníky toho co je "normální").
V případě, že by se jim něco nezdálo, odesílají na neurologii. Mně, jako úzkostlivé matce, to celkem pomohlo a myslím, že dcerce to nikterak neuškodilo - žádnou návštěvu neoplakala...nebránila bych se tomu.

anazuzzuzana
21. črc 2016

můj syn zvládl pérování-plazení-lezení asi během dvou týdnů těsně před devátým měsícem.... to pak může být v půrběhu několika dnů, kdy začne lézt...ještě v osmi a půl měsících se uměl jen přavalovat břicho-záda...

margarithka
21. črc 2016

Buďte v klidu. Naši kluci jsou narození 29+5, takže nás vojtovka neminula. Cvičila jsem skutečně poctivě s oběma 4x denně víc jak půl roku. A je na nic vidět, že je každý jiný- jeden lezl ukázkově, druhý se přitahoval rukama a dotahoval se. Na rehabilitacích jsem poslouchala, jak je plazení důležité pro následné lezení a stoupnutí.
Ten, co se plazil ukázkově se dřív rozlezl a postavil, ale ten druhý bl "opožděný" asi jen o týden, a teď leze dokonce rychleji.
Ten první začíná obcházet nábytek, ten druhý je v klidu, ale počítám, že prostě se najednou postaví a odejde. Známá má taky předčasně narozená dvojčata, ale měsíc po nás- a ta už chodí- a popravdě vojtu moc necvičila.
Se žvatláním- je jim rok a dva týdny a pořád si vystačí s tata, hatata, ham, apod. Chvilku říkali i máma, bába, dede, teď zase nic. Na tohle je zase šikovnější ten druhý. Umí říct i hačiči, ale jen když chce. Taky dělá paci, paci, ale to je tak všechno. Někdy pápá, někdy malá- ale skutečně jen výjimečně. Ten první vůbec nic.
Taky jsem byla ve stresu, když jsem viděla nutrilonovu mapu psychomot. vývoje- co by už děti neměly umět. Pak jsem si ale řekla, ať mi mapa vleze na záda a beru to tak, že je teď hlavně zajímá jejich vlastní pohyb.
Jsme sledovaní ze všech stran a nikdo zatím nic nenamítal- ba naopak říkali, že kluci jsou trochu dopředu. Tak to neřeším.

lauranosi
21. črc 2016

Máte plovoučky nebo dlažbu? Náš nejmladší v 8m začal plazit, teď v 10m začíná opatrně pérovat, pomáhá mu být třeba venku na trávě, kde mu to neklouže. Zároveň si ale sednul, kleknul a stoupnul a zkouší i popocházet kolem nábytku. Jak je už třetí, tak mě to nevzrušuje 🙂

urtica
21. črc 2016

@margarithka Tak to je sranda - nám naopak reh. dr. tvrdila, že plazení tak důležité není, že některé děti to přeskočí a rovou začnou lézt, a že to nevadí... 😀

jujatko
21. črc 2016

@urtica Třetina dětí se vůbec neplazí. A také jsem slyšela na cvičení i od mudry, že plazení není důležité. Lezení je důležité, ale plazení nikoli ... Moje dcerka se vůbec neplazila. Takže do 8 měsíců nedělala vlastně nic 🙂, protože sudy se jí také moc válet nechtělo. Sice se převalila ze zad na bříško, ale vždy si vystačila s místem, kde zrovna byla a neměla potřebu se někam přesunovat. Nyní jsou jí dva roky a lítá jak drak.

urtica
21. črc 2016

@jujatko Jo, já z ní mám celkem dobrý pocit, přijde mi, že ví o čem mluví (naše mudra), tak jsem ráda, že se mi to potvrdilo...

radmala
21. črc 2016

....mam dceru 13 mesicu a taky nelezla ale od roku rovnou chodi.Lezt pro kolenach zkousi az ted ale radeji si stoupne.Takze overeno to ze nejake deti proste nelezou..Nekde mi doporucili dat balonek na brisko pod bodycko...ja to nezkousela,zkuste....))))

ester34
21. črc 2016

Naše se začla plazit v 9 měsících a dlouho to dělala blbě a lézt ve 13 měsících, sedět v roce a týdnu...je pomalejší, ale dle doktorky v normě, na rehabky nechodíme...všechny děti prostě nejsou tak rychlé, klid 🙂

jasmina2010
autor
22. črc 2016

Dekuji vsem za uklidneni 😉. Jen jeste k tem rehabilitacim, popravde si myslim, ze nas tam doktorka mela poslat uz davno, uz drive jsem ji upozornovala, ze se mi zda, ze je mala hypertonicka, jako uplne malinka spavala casto s uplne zaklonenou hlavou a taky mela dlouho zatate pesticky, ted jsem si pro zmenu vsimla,ze ma casto zatate prstiky na prave noze. No jsem zvedava co nam na rehabce reknou, v pondeli mame konzultaci

urtica
22. črc 2016

@jasmina2010 A kdy začla pást koníky?