Otázky ohledně péče o mimčo (spaní, koupání, kosmetika)

lrg
4. bře 2013

Ahoj holky,

už to mám za pár, tak dumám nad vším možným a mám tři asi úplně pitomé otázečky ohledně péče o miminka 🙂

1) Jak je to s tím spaním?
Mám zavinovačku, spací pytel, peřinku, deku, polohovací válečky...... Jak mám dávat malé mimi spát? Do zavinovačky a na záda? Nebo hned pokládat na bok mezi válečky a přikrýt peřinou?

2) koupání
Koukám na vaničku a představuju si, jak budem toho našeho broučka koupat. A tak přemýšlím, dám mýdlo do vody, nebo na žínku? A mám mimčo pak opláchnout čistou vodou, aby na něm nezůstal zbytek mýdla?

3)kosmetika
Tchýně je po nedávném kurzu kosmetička, která má na všechno alergii a tak dostávám rady ohledně kosmetiky. Ona silně preferuje všechno z lékárny a vše v biokvalitě (já osobně si teda myslím, že je to především trend a brutální business) a včera jsem dostala přednášku, jak nemám používat nic co obsahuje parabeny, rybilka je špatně, persil sensitive je špatně atd atd........ Já samozřejmě nechci vystavovat mimčo zbytečné chemii, ale je zase taková úzkostlivost potřeba, když nebude mít žádné potíže? Ona mě rovnou vybavila biodermou pro atopiky, ale já mám strach, že pak se umyje normálním mýdlem a okamžitě se osype. Co si o tom myslíte?

pulsatilka
4. bře 2013

@lrg
1.co sa tyka spania, myslim, ze zalezi na dietatku....moja starsia priam neznasala spaci pytel, mladsia v nom spala cca 4 mesiace...obe som davala do zvinovacky (takej co sa neutahuje na pevno, so suchym zipsom 😉 ). starsia v nej spala asi 6-7 mesiacov a vacsinou na boku, ci chrbte a len zakryta dekou...mladsia to v nej vydrzala cca 2 mesiace...od vtedy spi na bruchu...najradsej pod detskym paplonikom 😉
2. pre starsiu sme kupovali drahu vanicku z ktorej velmi rychlo vyrastla a na 3 mesiace sme museli kupovat druhu 😒. Najlepsia bola z Tecsa za par korun a velka...alebo teraz mame z Ikei, ale je tiez dost mala...
3. do pol roka som nepouzivala ziadnu kozmetiky na kupanie, kupem kazdy den v cistej vode a natieram ju len olivovym olejom a na prdelku rybiu mast alebo bepanthen (ten je super 🙂 )...v zime na licka pouzivam krem nivea...kozmetiku som zacala pouzivat az ked zacali liezt a najradsej mam niveu... 😉

iluss
4. bře 2013

1. Já jsem balila obě děti do zavinovačky a dávala je spát na bok (zádíčkama jsem je opřela o krajní mantinel postýlky). Když bylo v noci chladněji, přikryla jsem je ještě dekou (přes tu zavinovačku).
Když jsou pak mimča větší a rozkopávají zavinovačku, pak je dobrý použít ten spací pytel.
Zpočátku bych ale určitě volila tu zavinovačku, miminkům se líp usíná, když jsou hezky zabalené, jakoby sevřené, cítí se tak bezpečněji (jako u maminky v bříšku).

2. Koupala jsem normálně ve vaničce, děti ležely na lehátku (tak jsem měla volné obě ruce). Jinak tě v porodnici naučí i koupat ve vaničce bez lehátka, levou rukou si budeš přidržovat miminko a pravou ho budeš omývat.

3. Já používala u dětí dětskou kosmetiku Hipp s mandlovým olejem. Nepoužívala jsem ji ale denně, spíš tak 2-3x za týden, jinak jsem omývala jenom vodou.
Na zadeček rybilka, bepanthen, sudocreme, nivea (tyto jsou dle mého názoru dobré)
Myslím, že není potřeba používat specielní kosmetiku pro atopiky. Za prvné je do zbytečně drahé a za druhé když dětem vyhovují i obyčejné krémy, tak naco používat tyto. Taky bych se obávala toho, že si na to dítko navykne a jakmile přijde do styku s něčím obyčejným, tak pak na to jeho pokožka bude reagovat. Samozřejmě když k tomu je důvod a dítě je alergik, tak prosím, ale takhle je to pro mě zbytečné.

kitinka76
4. bře 2013

@lrg já se vyjádřím jen k bodu č.3 - opravdu bych na dítko preferevola kvalitní dětskou kosmetiku. Přírodní kosmetiku i kosmetiku v BIO kvalitě nabízí Weleda, Nobilis Tilia, Saloos naturkosmetik, Atok. Weledu i Saloos koupíš i v lékárně DM. Opravdu tím předejdeš zbytečným kožním problémům 😉

llluckaaa
4. bře 2013

@lrg ad 1) Měla jsem oboje. Ze začátku jsem používala rychlozavinovačku, později pytel.

ad 2) Ze začátku jsem koupala ob den, ale omývala jsem dítěti prcku po kakání vodou. Mýdlo jsem používala až později při tuhých mastných hovínkách, které smrděly a nešly jen vodou umýt 😒 Starší děti se rády koupou a mají rády pěnu. Tu z nich ale pak sprchujem.

ad 3) Natírala jsem zadeček až pokud se objevily problémy. Měla jsem rybilku, bepanthen a niveu. Občas jsem natřela tělíčko těl. mlékem od Hippu nebo olejem od Nobilis.

jancip
4. bře 2013

@lrg Co se týče kosmetiky, bylo mi v porodnici doporučeno, že nemám používat ze začátku žádnou. Pouze mazat modrou indulonou, protože měl syn hodně vysušenou pokožku. Dělala jsem to tak a musím zaklepat, ale zatím neměl problém ani s vyrážkami, ani s opruzeninami.

olusenka
4. bře 2013

1) já měla miminko v rychlozavinovačce, během šestinedělí ve dne i v noci. Zpočátku jsem ho dávala v ní mírně na bok opřeného malinko o bok postýlky, dělala jsem to tak i v porodnici, sestry s tím začaly. Polohovací válečky jsem neměla, zbytečné. Později jsem přes den nechávala volně rozbalenou zavinovačku. Spal v ní do 4.měsíce, pak se z ní vykopal, tak přešel na spací pytel a je v něm do dnes (je mu 14měs.). Po narození a také někdy, když bylo chladněji a dole mu pak čouhaly nohy ze zavinovačky, jak byl větší, překrývala jsem zavinovačku nějakou dekou na miminko, takovou tou flaušovou slabší. Peřinku jsem dosud nepoužila, polštář také ne. Odkopal by ji nebo nahrnul přes hlavu. Akorát to už přes rok zabírá místo ve skříni.

2) + 3) na začátku jsem měla koupenou láhev koupele od Hippu, ta se dávala přímo do vody, ale moc mi ho nedoporučovali v porodnici, že je moc voňavý, tak jsem užila sotva 1/4láhve pro něj, a pak zbytek pro sebe. Do vody jsem ho nikdy nedávala tolik, aby bylo kdovíjak pěny, jen malinko. Na malé miminko je nejlepší čistá voda, mýdlo na zadeček stačí. Od 3.měs. se objevil atop.ekzém, takže jsme používali atopickou kosmetiku, a to i teď, když to má dlouho v klidu, radši. Mýdlo dávám na žínku, umyju, pak mimčo opláchnu tou vodou co je ve vaně-malé, větší jsem pak ještě osprchovala. Na zadeček používáme střídávě Rybilku, Bepanthen, S

olusenka
4. bře 2013

doplním, nevím proč se to odeslalo......Sudocrem. Zadeček myju vodou nebo mycím olejem Medvídek (úžasná věc) a vlhčené ubrousky používám málo, jen na počůrání apod. Na praní na začátku LOvelu, pak Persil Sensitive, nevidím v tom problém, pro malé mimčo jsem navíc máchala a nepoužívala aviváž.
Každé dítě je jiné a snese něco jiného, uvidíš pak sama, co Vám bude vyhovovat. Radím nekupovat toho moc do zásoby. A navíc ty věci a olejíčky pro děti mívají kratší trvanlivost.

llluckaaa
4. bře 2013

@lrg Koukám, že jsem zapomněla napsat k tomu polohování. Já válečky použila, byla jsem po sekci a mimčo mělo hlavu jako lebkoun, takže neudrželo hlavu rovně, ale mělo tendenci ji dávat jen na jednu stranu. Takže jsem pravidelně měnila polohu a držela to válečkama, jen deka nebo něco měkkého by mi nestačilo.

scvrcek
4. bře 2013

Máš stejné otázky, jako jsem měla před porodem já 🙂
Spaní - já dávala do zavinovačky a na bok - opřít o bočnici postýlky, tak mi to říkali v porodnici, malej hodně blinkal. Zavinovačka mu vydržela sotva 2měsíce, pak bylo teplo, tak jen přehodit dekou a to už ležel na zádech, spací pytel nám nevyhovoval, od 4měsíců má normální peřinu. Uvidíš sama, co a jak se ti bude líbit a vyhovovat 🙂
Koupání - koupeme od začátku ve velké vaně na lehátku a bez kosmetiky, tu jsem začala používat až někdy na 6m a jen občas - mám sprchový gel od Babylove z DM, je ultra sensitiv, bez parfému atd., stojí pár kaček a je super. Myju tím hlavně zadeček a tak 1 týdně i tělíčko...na začátku jsem nepoužívala nic, ani ničím nemazala, ani zadeček, jen když bylo potřeba, sudocreamem nebo bepanthenem, ale teď je malému skoro 10m a pořád mám ten mini vzoreček sudocreamu z porodnice a je ho víc jak půlka 😀 použila jsem opravdu tak čtyřikrát...
Kosmetika - to už jsem vlastně napsala...když se jednou osypal celý, koupila jsem tělové mléko od sebamedu, ale taky použila asi dvakrát... takže nejlepší kosmetika je žádná 🙂 pokud samozřejmě nejsou problémy. Já bych nepoužívala rozhodně kosmetiku pro atopiky jen "preventivně"...nevidím důvod.

romantika
4. bře 2013

za nas to bylo takhle, sama uvidite ze kazde mimco je jine:
1/nase nesnasela zavinovacku a postylku od narozeni, tak mi manzel oddelal bok postylky a prirazil k posteli, musela nas furt videt a stacilo ze jsem ji drzela prstem. Ma to doted. zavinovacku nesnasela. Takze jen pod deku, az byla vetsi sla do pytle, ale v tom se casto zamotala a budila, no a samo casem skoncila u nas v posteli.
2/ Uplne male miminko jsme meli na frote lehatku a omyvala jsem jemne zinkou, ani jsem nedavala chemii. To az casem. Uplne male mimi koupete malo, spi kdyz je pokadene tak zadecek a to staci pod kohoutek na polozene na bricku na ruce. Ze zacatku jde o to ho zvyknout na nove veci. Casem ji to bavilo a mela to rada, tak jsme pozdeji a doted koupeme kazdy den. Jde spis o ten ritual. Jako mimi jsme hlavicku polivali z nadobky. Pozor na politi ocicek to je fakt vytoci.
3/Kosmetiku musite ozkouset, kazde mimi je jine. Nam totalne nesedelo Hipp, byla cela upatlana a ekzemky. Hned druhy seba med nam sedl - a pouzivame doted. Rostline a bio nam nesedi, ma to po mne, jak jsou v tom nejake rostlinky hned se osype. Na prdelku sedl jedine bepanthen a take pouzivame doted na cokoliv. Vse ostatni taky po zkouseni absolutne nesedlo. CIli nekupujte ve velkem, ptejte v lekarne vzorecky a ozkousejte. I casem se pokozka meni a muze chtit neco jine. Weleda treba pro miminka ani neni. Cokoliv ciste rostline treba na vyrobcich i pisi ze az nejdriv od 3-6mesice.
Konzervanty nejsou tak spatne, zase se vam v tom nemnozi bakterie. Takze dejte na instinkt a na miminko.
A hodne stesti k porodu.

maruja
4. bře 2013

1) my máme zavinovačku s podloženými zádíčky od Prémaxu Tender Me, je super i na kojení. Opírala jsem je o bočnici postýlky a polohovala hlavu pomocí složených dek, ale jen přes den. v zimě spací pytel aby se neodkopali. Teď máme jen deku a polohují se sam .

2) ze začátku jsme koupali ve vaničce na lince, kde se vana hned vylila do dřezu, od 7m koupeme ve vaně. Do koupele dávám do teď jen olej Linola Fet Olbad a nic jiného nepoužíváme. Po porodu se jim krásně promastila pokožka.

3) za mě je nejlepší na zadeček Bepanthen a na tělo klasická Nivea- třeba v zimě proti mrazu nebo na nějaké sušší místo, ale po oleji do koupele ani žádné není. Nic jiného nepoužíváme

Hodně štěstí s miminkem 😉

betysek
4. bře 2013

@lrg 1. balila jsem do péřové zavinovačky Dráček - doporučuju. Malá v ní spala asi do 6 měsíců.
2. Koupu ve vaničce 2-3x týdně. Umyju obličej čistou vodou a pak dám do vody Měsíčkovou kojeneckou koupel od Weledy (když jsem u první dcery vypotřebovalalahvičku, tak jsem přešla na dětské mýdlo). Nijak pak neoplachuju, ani pak mimčo nemežu olejem. Mazala jsem olejem jen asi 2 týdny po porodu....
3. Mažu Bepathenem - zadeček, když se objeví zarudnutí - Měsíčkový kojenecký krém od Weledy. Peru v Batoleti gel, už druhé dítě mám v látkových plenách...

mafeska
12. bře 2013

@lrg
1) malinkou Alenku jsem dávala spinkat do rychlozavinovačky, taky jsem řešila jestli dávat na bok nebo ne. Takže ze začátku spinkala normálně v zavinovačce na zádech, po pár dnech jsem ji už dávala na bok. Mámletní mimi takže deku jsem už nedávala.
2) žínky používám pouze na intimní partie. Používám kosmetiku sebamed - tuhé mýdlo dle mě nejlepčí, gel mi přijde zbytečný, namydlila jsem si ruce a umyla tělíčko. Pak opláchla čistou vodou aby na sobě neměla zbytky mýdla. Vlastně to tak dělám doteď.
3) co se kosmetiky týče, nemám ráda změny a nerada zkouším (nejen u kosmetiky). Do výbavičky jsem nakoupila sebamed a tuto značku používám doteď. Na internetu se dá sehnat za slušnou cenu. Od narození používám tuhé mýdlo, šampon, telové mléko, teď v zimním období i krém na obličej. Olejíčky nemám ráda. Máme hodně tvrdou vodu takže namazat ji musím, i mě svědí tělo když se po vykoupání nenamažu, co potom citlivá dětská pokožka. Na prdelku používám sudocrem. Když byla malinká a loupala se jí kůže mazala jsem modrou indulonou, pomohlo to.
Jinak dětské oblečení peru v persil sensitiv gelu.

Řiď se svým uvážením a nakup a zařiď se dle sebe. Já osobně nemám ráda když mi do toho někdo mluví a já se přitom na nic neptala. Zrovna nedávno to na mě zkoušela skorotchýně s Alenčiným jídleníčkem.