Pár banálních otázek k péči od mimčo 🙂

lrg
30. bře 2013

Ahojky,

jako novopečená mamina mám pár různorodých otázek, na které jsem nenašla v knížkách odpověď. Omlouvám se předem, pokud někomu budu připadat praštěné 🙂

1. Kojím, ale chtěla bych si udělat do mrazáku zásoby, kdyby nastala nějaká krize. Jsme po porodu necelé tři týdny a před týdnem mi pediatrička řekla, ať zatím neodsávám, že to mléko tak časně ještě není "nic moc". Nějak jsem se opomněla zeptat, kdy už bude tak kvalitní, aby stálo za to ho uchovat. Víte někdo?

2. Naše malá si někdy dost důrazně cucá palec a doktorka řekla, že bychom ji měli dávat dudlík, nebo si odrovná kužičku na rukou. Ale to naše kotě dudlík nechce, dáví se ať zkouším ty superdrahé, nebo ty úplně obyčejné z lékárny. Nevím jestli tomu mám nechat volný průběh a třeba později si ho vezme, nebo se mám snažit jí ho nutit?

3. Zatím používáme dětské mýdlo jen na zadeček, kdy mám začít při koupání mydlit celé tělíčko a mýt vlásky šampónem?

4. Jak správně mazat zadeček při přebalování? Používám Sudocream a mám nanést jen vrstvičku přímo ke konečníku, nebo namazat celý zadeček a všechno, co je pod plenkou? A rozmazat, nebo nechat vrstvu krému?

5. Nemáte nějaký fígl, jak čistit holčičce kužičku mezi velkými stydkými pysky? Uplívá jí tam krém a strašně těžko se to čistí, vodou to nepustí, tak používám olejíček na vatičce, ale to je pak zas hrozně kluzké a malé se to nelíbí, takže se pereme. Doktorka mi řekla, ať to dělám, aby ji to nesrostlo, moje máma zase říká, ať to tak neprožívám, že ona nic takového nedělala.

6. Všude v literatuře radí, že se má mimčo nechávat každý den co nejvíce času bez plenek na vzduchu. Praktikujete? Já jí položím na zem a pořád jen měním podložky protože je každou chvíli znectí a za chvíli se jí s holým zadkem nelíbí, i když má teplo, takže z toho nakonec je jen 10 minut větřání 🙂

Uf, tak to je snad všechno, děkuji předem za odpovědi! 🙂

mataharyy
30. bře 2013

2) s tím dudlíkem, v porodnici říkali že koupit ten kulatý, ne s ploškou... Já bych ho nenutila, když nechce, nechce... oni ho ještě stejně moc neumí dudlat 😉

3) na tak malé miminko stačí voda a po koupání mazat olejem aby se promastila kůže 😉

4) zadeček maž opravdu jen u konečníku, rozhodně ne vše co je pod plenou (ne jako prevenci), protože to naopak může spíše uškodit, v případě potřeby (opruzeniny) pak maž to ostatní, ale jako prevenci jen u konečníku trochu 🙂

6) To je dost individuální, tak malé děti nejsou vždy nadšené když jsou nahé, spíše naopak, takže bych si tím hlavu nelámala a zařídila se podle toho jak se dítě tváří a oč si "řekne", což poznáš, buď bude spokojené, nebo nespokojené 🙂

K ostatnímu neporadím, kojení je u nás bitva a s holčičkami neumím zacházet, když mám doma tři kluky 😀

eficenka
30. bře 2013

1, blbost - mléko je kvalitní už ted! klidně zamrazit můžeš ( to by mě zajímalo kde k tomu pediatrička přišla 🙂 )

2, naše malá taky dudlík nidky nechtěla, cucala paleček pořád a až ted okolo 6tého měsíce toho nechala, talže klid 🙂
vyzkoušeli jsme snad 6 dudlíků a ani jeden úspěch neměl 🙂

3, mýdlo bych uplně vynechala, možná spíše nějaký gel, který méně vysušuje a my mydlíme celé tělíčko cca jednou za 3 dny - ale jenom jemně... a i když máme vlasáčka (6měsíců) občas trochu namydlém gelem na tělíčko, ale pravidelně vlásky neumývám...

4, my používali sudocrem, ale začala se z něho oprouzet, máme ted rybilku a střídám s bambuckým máslem... namažu třísla, lehce zvenku okolo prcinky a pak zadek mezi půlkama a lehce půlky...

5, no my umýváme namořeným hadříkem ve vodě a jde to hned....

6, větráme denně tak 5 krát po 10ti minutkách 🙂

a ještě bych doplnila, nezapoměn každý den dávat aspon 3 krát na bříško na pár sekund a postupně prodlužuj na minuty a častěji 🙂

ilonka30
30. bře 2013

Neporadím ti, teprve holčičku čekám, ale jsem zvědavá na odpovědi 🙂

leg
30. bře 2013

@eficenka souhlasím, se vším co tu píšete. Jediné, co bych napsala je, že nám se osvědčilo holčičku vykoupat a pak jí ty pysky pořádně vytřít vlhčeným ubrouskem. Je to piplačka, ale dá se to. 🙂

eficenka
30. bře 2013

@leg
no my vlhčené ubrousky použili jen jednou a hned jsme se oprudili ( a hodně miminek z okolí ) tak i na cesty nosím do skleničky vodu a hadříky 🙂

leg
30. bře 2013

@eficenka samozřejmě záleží na mimču, co snese. Třeba dcerka snášela jen jedny jediné a prckovi to je jedno 🙂

llluckaaa
30. bře 2013

A teď já 🙂
1) Já si naopak myslím, že na začátku je mléko nejvýživnější. Jinak s mražením MM nemám dobrou zkušenost. Nadělala jsem si zásoby a pak to letělo do záchoda, protože mi to nějak smrdělo a odmítla jsem to dítěti dát 😒
2) Nechce dudlík - nedávej ho
3) Takto ze začátku možná ani není potřeba to mýdlo, i bez něj to jde dobře pryč, ne? Až zavedete příkrmy, bude hůř 😀
4) Mazala jsem jen když to bylo opruzené. Preventivně určitě ne.
5) Také používáme olejíček na šťourátku do uší. Nevím jestli zarůst, ale neteři se to slepilo a byl pak problém pysky rozlepit 😒 Takže za mě raději čistit. Jinak rady rodičů bych brala s rezervou 😅 Mám pocit, že mi máma popisuje péči o nás pokaždé jinak a dost si protiřečí 😀 A tchýně je na tom ještě hůř 😀 Sama si neumím představit, že si budu po 30 letech pamatovat, jak jsem dítěti čistila zadek 😀
6) Ano, snažila jsem se. Vždy po přebalení nechat chvilku na vzduchu, aby to pěkně oschlo a nedělaly se opruzeniny.

lucyvivien
30. bře 2013

1) Tak myslím si , že zo začiatku je naozaj mlieko trochu iné ako neskor (kedy viac zasýti a obsahuje viac telu prospešných látok ) viac info http://www.emimino.cz/encyklopedie/vyziva-kojen..., ale nemyslím si , že je škoda ho zmarzit 🙂
2 ja by som tomu nechala volný priebeh a zbytočne to nehrotila 🙂
3) v prvích mesiacoch podla mna stačí čistá voda, šampon som použivala Johnson a premazávali sme olejíčkom tej istej značky 🙂
4) Ja som malej zadoček vobec nemazala, stačilo pravidelné umývanie, behanie bez plienky a pod. Inak sa nanáša v okolí konečníku
5) najlepšie je to naozaaj vodou,alebo utierat bavlneným kapesníčkom mierne namočeným v olejíčku
6) žiaden extrem, podla teploty vonku - doma, tak par krat za den určit , stačí na par minut 🙂

aktaka
30. bře 2013

1) neexistuje nic jako slabé nebo málo výživné mateřské mléko, takže odsávej a zmrazuj dle libosti. (A pediatri, kteří tvrdí něco podobného, by si měli udělat povinně nějaký kurz o kojení, nebo se na tu praxi radši vyprdnout 🙄 )
2) začala jsem.dávat dudlík ze stejného důvodu, vzala ho na milost až v pěti měsících. Nebyla jsem dudlíku vůbec nakloněna, ale lepsi než palec, když nic jiného, tak dudlik se dá sebrat, palec ne 🙂
3) mydlit jsme začali až tak ve 3 4 měsících a tak 2x týdně. Na mazání olejicek Weleda
4) zadek mazat jen kolem konečníku a já dávala i na třísla, tam se jí to občas oprudilo
5) čistila jsem vatovou tyčinkou namočenou v olejicku. I přesto se jí jednou udělal srůst, naštěstí asi jen 1mm. Musela na rozruseni ke gyndr a ta mi pak poradila koupit v lékárně lékařskou vazelinu a dvakrát denně tím pipinu namazat. Zabrala, od té doby už se jí to nevrátilo, což se prý vrací pravidelně.
6) stačí pár minut několikrát denně.

aktaka
30. bře 2013

A ještě jedna technická - vlhcene ubrousky můžou (ale samozřejmě nemusí) u holčiček způsobovat gynekologické záněty, které se ale projeví až v pozdějším věku.

lv
30. bře 2013

1/mlíko odstříkej, nech schládnout, pak do lednice, pak namraž, když máš dost
2/palec - mám jedno děcko dudlíkový a druhý cucá palec a vyzkoušela jsem všechny typy tvarů, nechce, dál cucá ruku
3-4//mýdlem umývám ob 2dny, mažu konečník a když je začervenalá i třísla
5/okolo stydkých pysků projedu ušátkem namočeným v olejíčku, zatím nikdy žádný problém
6/nechávám chvíli po rozbalení..když je opruzená /minimálně/ tak víc, ale pár minut..

martinakl
30. bře 2013

@lrg
1. já jsem taky četla, že ze začátku je mlíko míň výživné. Ale nevím, co je na tom pravdy..
2. Nechala bych rozhodně volný průběh, nenuť jí do toho 😉
3. Já mydlím od začátku celé tělo cca 1x týdně. Vlásky taky tak. Ale Kuba jich má od začátku mooooc 😀
4. Mažu cca 2x denně a jen kolem konečníku.
5. Neporadím, mám kluka 😀
6. Já teď větrám víc, mívá červenou prdýlku. Ale je to opravdu opruz, kolik těch podložek spotřebujeme 🙂 Ale když Kuba neměl červenou prdelku, tak jsem ji tolik nevětrala. Jestli malá je bez opruzenin a nemá to ráda, klíďo bych to omezila...

anina32
30. bře 2013

S mlékem neporadím, nikdy jsem nemrazila, ani neodsávala, doteď je nejlepší čerstvé přímo ze zdroje😉 Oba syny jsem už od příchodu z porodnice každý den při koupání celé myla přípravkem pro miminka, teď u mladšího nivea baby, a po koupání celé tělíčko natírám pleťovým mlíčkem. Při každém přebalování očištěný zadeček natírám kremem na opruzeniny, ale nevětrám, přijde mi to zbytečné, nechci aby nastydl a aby vše počůral nebo pokakal. Přesto jsme nikdy neměli problémy s opruzeninami, ani u staršího syna😉

katyxq
30. bře 2013

1. Pediatrička by se měla doškolit ohledně kojení (a nebo na tomto poli neradit a přenechat to odborníkům - laktačním poradkyním). Klidně odsaj a zamraž, pokud se ti tedy něco odsát podaří, čím kratší doba od porodu, tím spíš se ti něco podaří odsát (ještě není vyrovnaná nabídka a poptávka mlíčka) a spousta maminek kojí v pohodě, ale neodsajou nic nebo jen minimum.
2. Nechce dudlík, tak nechce. Můžeš zkusit občas nabízet, ale některé děti se náhražkou oblbnout nenechají. Nám malá tolerovala dudlík jen od 4. do 11. měsíce a to ještě jen podstrčený v polospánku místo prsa a navíc ne vždy, někdy ho tedy měla i v bdělém stavu, když se klubaly zuby,a le to ho spíš hlodala než dudala.
3. Mýdlo nepoužíváme doteď, myjeme nastřídačku vodou a vodou s mycím (koupacím, sprchovým) olejem, včetně vlasů.
4. Nikdy jsme preventivně nemazali, při správné péči, vhodných plenkách a častém přebalování se dítě téměř neopruzuje. V případě potřeby ( jako když rostly zuby, tak moč byla trochu agresivnější) střídám dětský levandulový krém, přírodní zásyp Leontýna a na sušší kůži jen bambucké máslo.
5. Při umývání projedu prsty, oddálím pysky a nic víc, mazat by se tyhle partie ničím nemělo. Srůsty hrozí hlavně z vlhka, zapaření (prý je toho víc, co se používají jednorázovky, stejně jako opruzeniny, holt ty "suché" gely svádějí k málo častému přebalování).
6. Jak kdy, ale my se snažíme o BKM, takže malá je v mokrém nanejvýš pár minut, přebaluju každé učůrnutí, v látkovkách se nepaří, tak vlastně ani není potřeba ani větrat. Ale malá je ráda nahatá, co se naučila plazit, tak při přebalování prchá, s chůzí se jí to daří ještě líp 😀.

olusenka
30. bře 2013

@martinakl 1) já myslím, že taky. Myslím, že lze zamrazit až na 3 měsíce a mléko pro novorozené miminko bude mít asi jiné složení, než mléko pro 3měsíce staré miminko.
(Proto by mě zajímalo, jak to je, když ženská kojí v těhotenství furt pryč, a pak rovnou druhé dítě - novorozené miminko, jak to tělo udělá, aby bylo mléko pro obě různě staré děti "akorát".)

kachen
30. bře 2013

1. Nevim, nikdy jsem nic nemrazila, protoze jsem nebyla schopna odsat nic navic.
2. Kdyz nechce, tak nechce. Muzes to zkouset a uvidis.
3. Mydlo pouzivam tak jednou za 3 dny nebo kdyz je echt spinava. Pouzivam pouze po stolici.
4. Preventivne mazu jen na noc. Mam lepsi pocit, kdyz je 12hodin v plince, tak ze je alespon trochu chranena.(Mame starsi dite nez vy, spi uz celou noc). Pouzivam Sudocrem
5. Tak tady se nazory hodne lisi. Nam bylo uz v porodnici receno, ze holcicky cistit olejickem (napr. olivovy z lekarny), oddelovat pysky od sebe. Pokud kojis, riziko srustu je mensi, ma hormony od tebe. Zname to rikala i gynekolozka, jelikoz musela s holcickou prave z tohoto duvodu na prohlidku.
6.10min staci. My nechavali pravidelne pri prebalovani chvilicku a vecer pred spanim delsi dobu. Rekneme 20min. Ale ona to mela rada.

dana3262
31. bře 2013

1.mléko se mění v celém průběhu kojení dle potřeb dítěte. Myslim, ze se nedá rict, ze je nekdy víc kvalitní než jindy, to mi prijde divné.
2.Nas začal dudlat az ve 2,5 letech. Kdyz ho nechce, asi s tim nic neudělaš. Kdyz ho nechtěl nas starší, nechá valajsem ho furt u prsa, aby se uspokojila jeho potřeba sani 🙂
3.žádný mýdlo, žádnej sampon, zbytečný.. mladšímu je ted 18mes a vlásky vlasovym olejem od hádka jsem mu myla tak 3x. Na zadek bych jim nic nedávala, obzvlášť holcickam. Ja si teda taky nemyju zadek nějakým přípravkem, jen vodou 🙂
4.ta mastnota ma chránit pokožku před vykalama, takze po stolici oplachnout zadek ve sprse, důkladně osusit a namazat tam, kde přichází pokožka do kontaktu s moci nebo stolici. Nemusí byt vrstva, staci to rozmazat.
5.to nevim, ale myslim, ze se to ma nejak čistit občas..
6.ja omotavala hadrovou plinkou a ty podložky ususila a použila třeba 3x. Ze ležel zadkem na ciste látkové, ale pod sebou mel pocuranou ususenou podložku.

dana3262
31. bře 2013

Precetla jsem si předchozí příspěvky a stím mazanim je to fakt. Ja taky mazala az kdyz se mi zdál zadecek nacervenaly a jinak jen trochu u konečníku, ale ja mysli:m, ze tam ta mastnota stejne zůstane dyl, ze se nemusí tim pádem mazat furt. Používám od začátku bepanthen.

berynka
31. bře 2013

1. zásoby nedělám. dokud budu chtít kojit, tak bude k dispozici prso 😉 . Pokud by muselo být nějaké delší nucené odloučení, tak dostane flašku s UM.
2. cucat palec by si děti neměly, jiné prstíky nebo ruka nevadí 🙂 . Paleček jsem vždycky vytahovala. Pokud nechce dudlík, tak asi moc nenutit. Já ho nedávám po jídle, to jí taky zvedá žaludek a máme nejmenší velikost. Někdy zabere, někdy ne.
3. koupeme ve šmírovém mýdle, pak tělíčko mažu lenienskou
4. zadeček mažu rybilkou, tenkou vrstvu tam, kde je to začervenalé
5. vytřela jsem to zvlhčenými ubrousky a suchou štětičkou a pak už dávám pozor, aby krému nebylo moc a nezůstával tam 😒
6. větrám vždy chvilku při přebalování 😉

dianee
11. dub 2015

Zajímavé a cenné názory! Přidávám svůj.
1. Zkusila jsem zamrazit, pro případ nouze když člověk potřebuje na pohotovost a tatínek zůstane doma sám. Osvědčilo se.
2. Cumlík také nechce, nenutím!
3. Koupeme co 2 dny jen ve vodě s Linolou (olejíček) - super věc, malá byla po porodu samá odlupující se kůžička - zpravilo se to do 3 týdnů. Jinak Genitál a pod pažičkami trochu Johnsons pro dobré spaní
4. Zadeček na střídačku Bepanten a Sudocream, jen opruzeninky, nikdy preventivně.
5. To mě trápí celou dobu, z porodnice mi řekli vytírat olivovým olejíčkem (z lékárny) a čtverečkami, mamka mi řekla že to vůbec nedělala - ovšem malá tam má bíle hrudečky, takže vytírám, ale bojujeme, nechce mě tam moc pustit a nelíbí, tak hlavně jak to pomůže a nesroste. (To zatím nepoznám)
6. Nechávám větrat jen při přebalování - nikdy cíleně, pokud by byly velké opruzeniny - to je jiná - nám se zatím nestalo.

zo_ja
11. dub 2015

Mlíko pro novorozence je dost jiné než po půl roce, resp. v těch prvních týdnech se mění dost, má jinou chuť atp., takže ho děti často pak nechtějí.

Mýdlo tak od roka... šampon si už moc nepamatuju.... ale taky až od pár měsíců.

Nemažu, po krémech se jim dělaly problémy. Větrat a často přebalovat. Pokud používáš jednorázovky, nenechávat, až je nacucaná. Ráno dobrý opláchnout.
Pokud už asi tak 1x za 2 roky bylo potřeba namazat, doporučuju Weledu měsíčkovou mast. Je sice dražší , alefakt dobrá, účinná a příjemně voní. Na umytou a dobře usušenou kůži.
Že je potřeba mazat je jen reklamní tvrzení výrobců.

Větrat je dobrý. Existujou nepročůravací podložky ap. ale totéž vyřešíš kusem igelitu (prodávají třeba jako metráž tamtéž kde ubrusy a za velký kus nedáš tolik, přes to nějaký foté, flís, a poslední vrstvu třeba plínku. To vyměníš, igelit zůstane, dokud neleze, je většrání v pohodě.

S vlhčenýma ubrouskama opatrně, je to dost chemický a nic zdravýho to není. Lepší je třeba vlastní měkkej hadřík, ev. s nějakým fajn olejíčkem.

carolyncassady
11. dub 2015

@lrg 1. Nikdy jsem neslyšela o tom že to mléko "tak časně ještě není "nic moc" Takže za mě klidně uchovávat už teď.

2. Naše malá taky jede jedině cucání palce a dudlíka prostě nechce, Neřešíme to a paleček má v pořádku.

3. My měli od začátku na koupání trochu "baby bath" od Nivei a v pohodě - do celé vody na koupání dám je trochu.

4. Já mazala Sudocream jen tam kde byla opruzená, trochu a rozmazat. A od doby co mažu vyjímečně a jen když se jí ta opruzenina fakt udělá, už se jí skoro vůbec nedělají.

5. Já naší holčiče čistím "pipinku" vhlčeným ubrouskem, jakoby ho zohnu do špičky a tím to projedu opatrně. Malé to nijak nevadí a má tam čisto.

6. Větráme jen chvíli při každým přebalení, tak snad to stačí 🙂