Partner a pomoc s miminkem. Jaké máte názory, zkušenosti?

ano15
28. črc 2020

Dobrý den , měl bych dotaz a zajímají mě vaše názory. Začnu tím že jsem muž. S partnerkou máme teď zrovna 2 týdenní dítě. Mám složitou práci. Mám firmu na montáž oken a vlastně i sám montuji, téměř denně odjíždím z domu kolem půl 6-6 ráno a mezi 5-6 večer se vracím. Do toho občas pracovní hovory mimo " pracovní dobu " Do toho je samotná montáž i velice fyzicky náročná. Břemena 40kg + několikrát za den atd. Bývám krom toho vyčerpán i psychicky ona samotná organizace a vše okolo je dosti náročné. Jde o následující Přijedu domů vykoupu se, najím se a snažím se malého aspoň hlídat a být s ním ať si partnerka může dělat něco co potřebuje. Malý brečí jen když má hlad tudíž pokud začne plakat kolem onoho času , přebírá to partnerka a kolem 8 ho uspava a jde s ním spát. Neustále poslouchám že nepomáhám a podobně a že si vše musí dělat sama. Když se zeptám co mám vlastně tedy dělat tak řekne něco jako že to nebude řešit a já už nějak nevím co s tím. Zajímá mě jaké máte názory, zkušenosti a případně nějaké rady, případně jak by jste se zachovaly mít doma podobného partnera Mnohokrát děkuji

mariegroth
28. črc 2020

@ano15 Uznavam, ze my zeny si casto asi myslime, ze tatinci si chodi do prace odpocinout :D. To samozrejme neni pravda. Pro nas zeny je to zase narocne po psychicke strance. Ja jsem opravdu vdecna za to, jak muj manzel dela se mnou vse na pul. Neznam vasi domacnost. Mozna problem je v tom, ze kdyz se vratite z prace, tak to pro ni neni oddechovy cas, ale spis cas, kdy muze umyt nadobi, vyprat a atd (ale jak rikam, neznam vasi situaci). Ja bych ji treba rekla, ze si vezmete miminko a at si jde dat vanu, nalakovat nehty nebo si jen tak nekam zalezt. At je to opravdu oddychovy cas pro ni.

martinie88
28. črc 2020

@ano15 Kdyz se dcera narodila tak manzel odchazel do prace v 7 a zpet kolem 7. Takze ja delala vse kolem dcery, venceni psa, nakupy a vareni. Manzel prisel omyl se, najedl a chvili si s dcerou hral, pokud jiz nespala🙂 Ted ji jsou 2 a rezim je stale stejny. O vikendech je manzel hodne s dcerou a ja resim byt ci chvili odpocivam. Proste to beru jak to je. Manzel vydelava pomerne slusne penize a ja zajistuji zbytek. Obcas bych vice pomoci ocenila, ale nikdy me nenapadlo tohle manzelovi vycitat. Zkuste si s partnerkou sednout a promluvit, ale Mozna to jen chce cas, nez se hormony po porodu uklidni. 🌺

martt
28. črc 2020

@ano15 S partnerkou nejspíše pracuji hormony. Třeba si představovala, že budeš třeba více doma když se malý narodí (nemyslím to ve zlém). Každopádně si s ní zkus sednou a zeptat se jí s čím chce aby jsi přes týden pomohl. O víkendu se s ní domluv, že si malyho vezmeš třeba na hodinku na 2 ven v kočárku a ona ať se poradne vyspí a odpocne si. Nebo se nabídni, že o víkendu uklidis byt. Je to hodně o komunikaci. Ja jsem ze začátku, také počítala, že se manžel více zapojí, když bude doma a bude to dělat automaticky a nenapadlo mne si říct o jeho pomoct.

eeevee
28. črc 2020

@ano15 já se přiznám, že když byli děti ještě úplně malé, tak mi úplně stačilo to, jak píšeš, že si je manžel vzal a na chvíli pohlídal, popřípadě vzal na procházku. Oni si prohráli, já si třeba sama skočila do obchodu, dala si vanu nebo jsem uklidila. Samozřejmě zvládal i přebalování, když byli kluci větší, tak i krmeni. Zkus manželce říct, ať si jde odpočinout, když máš malého, možná má pocit, že když hlídáš, tak musí rychle dohánět resty a něco dělat.

sonnn
28. črc 2020

myslím, že spousta chlapů by ani to hlídání po takové práci už nedalo, za mě by to bylo o.k., ale těžko říct co ji vlastně vadí, třeba tím jen ventiluje stres (blbé že na vás) ... je to ještě opravdu malinké dítě, hormony na pochodu, ono si to sedne a až se zapojí i prarodiče bude to určitě by lepší, zkuste ji obejmout a uklidnit ;)

eeevee
28. črc 2020

@ano15 jinak mám pocit, že to často problém u žen - chtěly by, aby partner více pomáhal, ale tak nějak chtějí, aby si na to přišel sám od sebe. Já jsem po porodu druhého syna zjistila, že potřebuji více pomoci, tak jsem se s manželem domluvila, že bude každý večer dělat myčku 😂 promluv si s manželkou a požádej, ať Ti řekne nějakou konkrétní činnost, se kterou jí můžeš pomoct 😉

pipi_puncocha
28. črc 2020

Opravdu dvoutýdenní dítě a už takové neshody v péči?

Se mnou byl prvních 14 dní manžel doma a dělal doma fakt všechno, já jsem ležela se synem a kojila. Samozřejmě časem se to zaběhlo, fyzicky jsem se dala po porodu do kupy, ale i tak dělá doma spoustu věcí, sám říká, že by to doma se synem nedával. Troufám si říct, že má ještě náročnější práci, ale pomáhá mi jak to jde. Např. jsme si koupili běžecký kočár a chodí se synem běhat a já v té době jenom relaxuju a nehoním povinnosti.

cikitkapb
28. črc 2020

Mno mamka mi řekla jednu pravdivou větu... V dnešní době budeš mít buď peníze, nebo chlapa doma. Obojí nelze. Bohužel je to pravda, když je chlap víc doma, nosí domů méně peněz, více času tráví s námi, a vadí mi to, na druhou stranu, kdyby byl víc v práci, aby přinesl víc peněz, taky mi to bude vadit, protože by zase nebyl s námi. Hele jako ženská ti řeknu za sebe, že nejlepší by bylo, kdybys uměl delegovat práci, a jezdil tak maximálně na pohovory, aby na tom tvoje firma byla tak dobře, že budeš jen brát prachy, a budeš mít čas bejt s rodinou. 🤷🏻‍♀️ Jenže žádná ženská, a myslím si, že tvá nevyjímaje, nechce slyšet, že to prostě trvá se takhle vypracovat. 🤔

vineta
28. črc 2020

@ano15 Já jsem teda asi měkká nebo možná mimo, ale čekala bych, že pokud to je jen trochu možné, vezme si chlap aspoň týden volna a pomůže v tomhle úplném začátku se vším, co je potřeba. Příchod miminka je obrovská změna a být s ním najednou víceméně non-stop sama, tak asi dost ztratím půdu pod nohama... Je to pouhé dva týdny, šestinedělí je celé obecně hodně náročné, a být v tom sama... Musím tedy říct, že všichni, opravdu všichni naši přátelé brali takhle v začátku týden, dva dovolené a já od svého muže čekám totéž. Pokud to tobě situace ve firmě neumožňuje, nemůže jí být k ruce třeba její máma? Podle mě po práci už toho pro ní o moc víc udělat nemůžeš, ale ona asi potřebuje hlavně psychickou oporu a pocit, že v tom není sama.

balogis
28. črc 2020

Nejdůležitější je mluvit o tom a organizovat..máme děti tři a muž se vrací domů buď ve čtyři nebo v sedm večer..snažím se aby bylo vše hotové když přijde domů abychom měli čas na sebe jako rodina- uklizeno, vypráno, vyžehleno, vařeno případně napeceno. Pro mě je to hodně psychicky náročné víc než fyzicky a hrozně mi pomáhá,že můžu jít dvakrát třikrát týdně do fitka se odreagovat a vím ,že to muž zvládne..je třeba si ale vše říct,že když ráno nebo večer vidíte umytou myčku,že ji vyndate,že po sobě budete uklízet, občas třeba uvarite? Nebo necháte jít partnerku si zaběhat,vyjít si atd..ale taky si myslím,že po dvou týdnech co máte dítě se teprve sžívate a tu organizaci si časem sami nastolite ,tak aby bylo co nejlépe vám všem.Chapu,že se vracíte unavený,i žena je doma unavená, tohle není soutěž kdo je grogy víc ale týmová práce
Přeji mnoho sil a spokojenosti

olga_
28. črc 2020

@ano15 Doporučuju nastoupit na otcovskou a pobýt doma, abys viděl, jak to vypadá. Ze začátku jsou to hormony, chaos, záleží, jak probíhal porod (trauma, poranění, císař, šití???), únava, zažívání nového rytmu. Chce to prostě, abyste byli více spolu a na péči se aspoň takto na začátku podíleli oba a na základě toho si to uklepali a zjistili potřeby. Za sebe bych nedávala, kdyby chlap přicházel domů pravidelně v těch šest. Starší syn už v šest spal, takže by se s ním muž v podstatě kromě víkendů asi rok a půl neviděl 😀. A pouvažovala bych o možnosti flexibility v práci - nejde třeba některé dny zkrátit, udělat krátký dlouhý týden apod.? Zamyslet se, jaké všechny možnosti existujou, aby vám spolu bylo jako rodině dobře.

olga_
28. črc 2020

@ano15 A ještě teda jedna drobnost - nehlídáš - hlídají třeba babičky a tetičky, ty se prostě staráš jako rodič. Vypadá to jako slovíčkaření, ale slovy si utváříme obraz světa...

orisek56
28. črc 2020

No jako upřímně. 14 dní mimčo a už problémy. Jinak já sanzeoem máme podobnou zátěž. On je remeslnik a bývá v práci i 14 hodin. Na krku dvě děti a hlídání zadne. Ale já prostě se tak nějak po letech na tu jeho vytíženost aklimatizovala. Jasně uvítala bych přes týden větší pomoc, ale když sám padá na hubu? Jsem ráda, že okoupe a uspí deti. Věnuje se jim pak o víkendu. Asi byste si měli o tom promluvit. Ono přeci jen 14 denní mimčo kromě kojení a prdu až taková zátěž není. A to můžu říct jako matka dvou malých dětí narozených brzy po sobě, s věčně vyplazenym jazykem. Možná z ní mluví hormony a možná no a bude ryt a více vyčítat. Tam bys, musel jediné ubrat práci, tak aby si měl čas odpočinout si a věnovat se rodině, což smz bude znamenat menší peníze. Na druhou stranu, to dítě máš male jen jednou..... Nepromarni čas.

drakenn
28. črc 2020

A jak travite víkendy?

amazonkajanik
28. črc 2020

Nechte jí teď si stěžovat, hodně pracují hormony. Mužský měl v době narození syna velice psychicky i fyzicky náročnou práci s pohyblivou pracovní dobou,takže kolikrát neměl volný ani víkend. I když má teď relativně volněji,je rád,když přijde,oplachne se, nají se a pak se vrhne na malého (i když většinou je to teď tak,že syn se vrhá na tátu a domáhá se toho,co zrovna má na talíři 😁)
synovi je 13měsíců a co se týče domácnosti,pomůže max se psy a pohlídá syna,abych mohla na nákup,úřady,nebo se v klidu taky najedla. Jinak i když jsem sebeunavenejsi a syn nemůže doma po obědě zabrat,rychle ho balim a jdeme na procházku,aby se mohl přítel vyspat. Jakmile usne,uvelebim se na lavičce a relaxuji.
Takže,záleží na tom,až opadnou hormony,jak moc náročná vaše paní je. Tuhle práci jste určitě dělal i během a před těhotenstvím,tak mohla vědět, do čeho jde 😉😊

kaja2016
28. črc 2020

@ano15 Tak my to mame podobne. Nas tata odchazi v 10 a prichazi v 10 vecer... ma volno vetsinou jeden den v tydnu. Beru to tak, ze jeho prace je jeho volba. Ja sama jsem nabizela, ze budu na jeden, dva dny chodit do sve prace - ano vydelala bych mene nez on, ale prezili bysme. On by mohl byt s detmi. Pro me je prace opravdu snazsi nez byt 24/7 s ditetem - obzvlaste s temi starsimi, ktere potrebuji porad nejakou aktivitu a vyzaduji plnou pozornost. Ja uprimne manzeluv cas s detma neresim. Jsou to jeho deti, jeho volba. Ja s nicim pomoct nepotrebuju, jsem s detma rada a v domacnosti stiham, co stiham, a manzel to neresi ( kdyby to resil, tak mu hodim deti na krk). Tak jak to podavas me prijde, ze manzelka by ti mela jasne rict, co po tobe chce. Asi ceka, ze budes vedet, jak se pecuje o 2 tydeni miminko, ale to je od ni trosku naivni.-) Nadruhou stranz je v sestinedeli, takze ji to uplne nemysli a mel bys byt tolerantni.-)

michelle_01
28. črc 2020

Takhle to funguje v rade domacnosti a tam kde ne, tak to jsou vyjimky. Ja patrim mezi ty vyjimky, takze mi osobne by tohle vadilo. Mame o nejaky ten mesic starsi miminko a manzel chodi do prace na 2 dny v tydnu, hodne psychicky narocne, ale taky nalezite ohodnocene. Zbytek dni pracuje z domu. Prijde domu a pokracuje v dalsich projektech i do 8 do vecera. Casto i o vikendech. Do toho jeste litani na stavbu baraku. Jsem strasne stastna, ze je s nama doma. Komunikuje s nama cely den, pohoupe, pripravi jidlo, kafe, pohraje si, okoupe, je stale k dispozici, i kdyz pak pracuje o to dele. Maly ma zdravotni problemy od tehotenstvi a ke kazdemu doktorovi nas doprovazi. Ted jak maly zacina vice vnimat, vidim na nem, ze na manzela skvele reaguje. Je na nej zvykly, zna ho, smeje se na nej, zacina vydavat hlasky, zboznuje ho. Deti jsou male jen jednou. Az mu bude 13, bude nas posilat do haje 😁 Jinak sestinedeli je masakr, obran se trpelivosti. Chce to hodne pochopeni a obcas ji zalichot, jak to skvele zvlada 😉

me_druhe_ja
28. črc 2020

Souhlasím, že sis měl vzít po porodu aspoň týden, lépe 14dni volno. Pro ženskou je ten začátek strašnej masakr: rozbitá po porodu, absolutní neschopnost zorganizovat den, únava jak prase....Já bych ani nejedla nebýt chlapa. Dojet na čas k doktorovi byl půldenní stres. Časem si to všechno sedne... Postupně si bude zvykat, naučí se vše organizovat a bude všechno zvládat v pohodě. 🙂 Máš fakt náročnou práci, zkus si vzít to dovču a teď na začátku být doma a k ruce se vším okolo domácnosti, ať se může starat jen o mimčo. 🙂

jako_mala_holka
28. črc 2020

My to meli predevsim tak, ze manzel byl prvni tri tydny po navratu z porodnice s nami doma, takze az do mesice male (2 tydny dovolene a tyden otcovske)... a musim rict, ze to zadna hruza nebyla, byli jsme na vsechno dva, ja navic byla po cisari a mela jsem i nejake dalsi problemy, takze se to moc hodilo, sama bych se asi picla... i ted pracuje min nez obvykle, je mene prace, takze min penez, ale je vic doma a ja jsem rada
Nejlepsi je si spolu sednout a domluvit se, jinak to nejde... urcite byste nasli nejaky kompromis a zpusob, jak fungovat

ano15
autor
29. črc 2020

@me_druhe_ja To s tím 14 denim volnem bylo bohužel a stále je nereálné. Mám zrovna velkou akci kde za nedodržení termínu jsou sankce a pokuty a už teď to vychází dost špatně. Ona pokuta za den prodlení nad termín je na takové akci minimálně 20 tisíc. Jelikož na nás navazují další řemesla a mají tam poměrně pevný plán a harmonogram. Standardně ale bývám doma normálně . Třeba i ve 12 atd jen teď červenec a nejspíš i srpen se to takhle blbě potkalo. Do toho jsou dovolené které mají kluci naplánované a i zaplacené už třeba půl roku takže ono se mi to potkava všude takhle blbě. Právě zrovna v tomto období

ano15
autor
29. črc 2020

@mariegroth Nádobí s vše má hotové když přijedu. Malý je zatím klidný buď spí a nebo klidně vydrží pár hodin jen koukat. Málo kdy brečí. Jen když se blíží čas kdy má jíst.

vladienka
29. črc 2020

@ano15 mna by to napr dost sebecky nezaujimalo ci maju dovolene alebo je zrovna tolko prace, prve tyzdne s miminom su masaker a aj moj manzel bol 2 tyzdne doma a ako niekto pisal, inak by som sa ani nenajedla. Uz len kojenie je zo zaciatku narocne a myslim ze u tvojej zeny pracuje hlavne psychika, hormony, je to proste vsetko naraz

ano15
autor
29. črc 2020

@vladienka takže vy jste si bez obav vzala týden dovolené které pro vás znamenají že se firma s ohledem na sankce za termín dostane dost blízko k bankrotu a je dost pravděpodobné že během týdne položíte vše co jste budovala ? Klasická sankce je myslím nevím přesně 25 za den po termínu to máte nějakých 175 tisíc za týden dovolené minus. Plus musíte dát výplaty . Koupit materiál na akci atd takže by jste se najednou z dvou měsíční akce dostala do mínusu minimálně o desítky tisíc. A to ještě nepočítám to že pro tuto firmu máme zakázky na dalšího půl roku o které by jsme tím pádem přišli takže celkový propad za pokazeni této akce může být klidně o částku přesahující milion korun

somalicats
29. črc 2020

@ano15 V klidu, tohle ty, co nikdy nepodnikaly, holt nepochopi. Pokud mate 1.dite, tak to je fakt jeste pohodicka, kdyz se soucasne nemusi starat o starsi sourozence.

Ja teda po chlapovi nikdy nechtela, aby byl se mnou doma. Zas takovy masakr to neni (a to byla treti dcera prvni 3 mesice prakticky neodlozitelna) - kdyz je nejhur, satek to jisti, muzu se najist, uklidit, dojit na nakup... Momentalne jsem doma se ctvrtou dcerou, do toho mivam doma cely den i ctyrletou a sestiletou a da se to celkem v klidu, chce to jen dobry time management.

kridav
29. črc 2020

@ano15 my ženský jsme občas hrozný. Vidím to u sebe. U svého manžela jsem se musela naučit, říkat si co je potřeba udělat, a bohužel to nemá zautomatizovaný, takže to musím říkat pořád, jak dítěti. A kolikrát mě to už nebaví, tak si to radši udělám sama. Já třeba mám takovou povahu, že chci vše zvládnout sama, pak mám že sebe dobrý pocit. A tak jsem to měla i se synem. I když jsem byla po císaři, vše bylo ok, a vše jsem měla pohodový, takže já jsem si to užívala, a vůbec my nevadilo, že jsem na něj že začátku sama.
Tak jí zkuste něčím překvapit. Třeba ji jednou týdně noste kytku, nebo ji přineste nějakou dobrou večeři. Myslím si, že i takové maličkosti by ji udělali radost, když uvidí, že na ni myslíte. O víkendu uvařte, ráno ji řekněte, že se o vše postaráte,a hned začnete snídaní. Není potřeba se hned starat o malýho, když teď stejně nejvíc potřebuje maminky náruč. Ale můžete ho vzít ven. A ať si ona odpočine, a bude mít proč odpočívat, protože bude vše hotovo 😊.

mari2
29. črc 2020

@ano15 ale tak to jste dopředu taky věděl, kdy zhruba se narodí ne? Vaše volno sesnad dalo taky naplánovat? Chápu, že teď je pozdě bycha honit, ale aspoň si o tom se svou ženou promluvte. Dejte jí najevo, že si jí vážite, snažte se přijít na to, jak ji pomoct. Máte volné aspoň ty víkendy nebo taky ne?
To, že se tady některé plácaji po ramenou, jak to zvládaly ony, nic neznamená. Na každou ten hormonální koktejl po porodu působí jinak.

vladienka
29. črc 2020

@ano15 nie, ja by som predpokladala ze moj manzel si to dopredu zariadi aby mohol aspon nejaky cas po porodu stravit so zenou doma, termin predsa viete 8 mesiacov dopredu. Niektore to zvladaju same, ja som po sekci mala dost problemy, stat v kuchyni a uvarit si nieco fakt neslo, rodicov ani nikoho na pomoc tu nemame. A hlavne sam manzel chcel byt s dcerou co najviac, doteraz sa snazi nebyt v praci moc dlho, strasne rychlo to uteka

areh
29. črc 2020

Tyjo, nevím, proč by si měl chlap brát 14 dní dovolenou. Jasně, pokud to práce umožňuje a oba to chtějí, tak proč ne. Ale počítat s tím jako s hotovou věcí? Hlavně když je ta práce náročná a jsou na ni navázané další práce. A stejně až po takové dovolené půjde muž do práce, tak se manželka musím naučit přes den fungovat sama (to můj názor 🙂).
Jinak si vklidu sedněte, vyjádřete jí podporu, ujistěte ji, že víte, že to má náročné (je to náročné, ikdyž to tak nemusí vypadat), že jí rád pomůžete a oceníte, když vám řekne, co zrovna potřebuje. Ale myslete i na to, že některým ženám se těžko o pomoc říká, já to třeba neumím, nechci nikoho otravovat... Navíc v 6ti nedělí ty hormony jsou fakt strašný a i sama manželka může být zmatená (nešťastná?), co se to s ní vlastně děje...

zmrzlinka
29. črc 2020

Máte doma šestinedělku....hormony pracují.....třeba se opravdu cítí na všechno sama.Nekdy stačí maminku vyslechnout,promluvit si s ní,pochválit ji jak je skvělá a všechno zvládá....i když ste unavenej a máte toho hodně,tak ji to moc pomůže .... Držím palce.

legelata
29. črc 2020

@me_druhe_ja Presne tak, ja po druhem porodu nemohla 10 dni prakticky chodit a mela spoustu zdrav. Neduhu, nedovedu si predstavit, ze by muz nebyl doma a nepomahal mi, aspon nez se clovek da zdravotne do kupy.