Pasení koníků v 10 týdnech. Co pomohlo?

karolinkacernaa
25. lis 2019

Dobrý den, prosím o názor zkušenějších. Mám miminko nyní 10 týden a pokud ji dám na brisko tak zapazi paze a lokty dozadu a nohama se snaží jakoby lézt, posouvat se.... když ji držíme zadek a lokty tak někdy zvedne hlavu a drží ale nahyba ji na jednu stranu, netaha to lokty ale zadama a krkem a za chvilku se jí to nelíbí a breci. Správně manipulujem- tygrik, zvedani nabalenim, zkoušela jsem i na balone ale tam se také neopira o lokty a nadzvedava je. Už nevím co mám dělat, abych ji naučila že se ma opírat o lokty a používat ruce. Na zadech sebou porad mrskat, řekla bych, že má vyšší svalovy napětí, pretaci se na pravý bok, je hodně lekava. Měly jste to tak take někdo? Co případně pomohlo?

trpaslicek19
25. lis 2019

@karolinkacernaa nech si napsat doporučení od doktora a jdi s ní k fyzioterapeutce. Měli jsme to s malým hodně podobné, prohlidla ho, koukla co a jak dělám s ním já, ukázala mi co mám dělat jak ho zvedat, nosit a ukázala mi jak s ním cvičit. Cvičíme teprve pár dní a jsou vidět veliké pokroky. Ručičky už mu neleží volně vedle těla ale hned je začne dávat do správné pozice ani už se nesnaží lézt ale opírá se o ručky a nadzveda hlavičku. Nesnáší to cvičení ani paseni a pokaždé brečí ale pokroky jsou vidět

karolinkacernaa
autor
25. lis 2019

@trpaslicek19 my byli u fyzio když měla 6 týdnů a tam nam právě ukázala jak nosit, zvedat atd. Asi teda budeme muset znovu, jen naše doktorka pořád říká jak má čas:/ jake cviceni děláte, že se učí používat ruce? Jde to popsat?

veronikav31
25. lis 2019

já nedávala ani jedno naše dítko na bříško, správně by se měl prcek dávat okolo 3 měsíců-někde je i článek,ale většina doktorů nutí dávat skoro od narození.já po každém jídle dávala odbrknout na rameno a bezproblémů, u doktorky ukázkově oba pásli

trpaslicek19
25. lis 2019

@karolinkacernaa já to neumím vysvětlit. Jde hlavně o otáčení mimca na boky a na bříško a správné držení mou rukou jeho bok. Já jsem ráda že jsem tam byla

martiniquest
25. lis 2019

@veronikav31 Ani my jsme pred 3.mesicem nedavali. Myslim, ze se to strasne hroti. Kazde dite ma sve tempo a pokud pediatr neshledava neco potencialne spatneho, vubec bych se tim nestresovala.

zuzita15
25. lis 2019

@karolinkacernaa https://www.fyzioklinika.cz/clanky-o-zdravi/pol...
Dat na brisko max na par minut na prebalovaku, at si na tu polohu zvykne, ale stejne tam pravdepodobne bude chtit byt az ve chvili, kdy bude dost silne na paseni 🙂

hasara33
25. lis 2019

@karolinkacernaa ahojky, a když jí dáš na bříško kam jí dáš ručičky? Směřuješ jí je tak aby se o ně rovnou mohla opřít?

karolinkacernaa
autor
25. lis 2019

@hasara33 dám ji na zada a ze zad prekryzim nohy a zatlačim na zadecek a ona se dorotuje na brisko s rukama pod sebou, ale pokud ji je hned nechytnu tak je vytahne a plácá se na brisku a dělá letadlo a u toho brečí, pediatr nám řekl ve 2 mesicich že to je dost nepekne ale do 3 měsíců čas, ale teď už má 2,5 a je to čím dál horší :/ tak to prave proto resim, děkuji všem za názory, nevím co teď dělat jestli ty 2 týdny do kontroly ve 3 mesicich ji přestat dávat na bříško a počkat nebo dál trénovat

veronikav31
25. lis 2019

@karolinkacernaa upřímně, takhle ji učíte přetáčet se ze zad na břicho a to je fakt brzo.možná nejlepší bude když jí necháte být a nebo ať vám doktorka napíše doporučení na neurologii na vyšetření a tam vás případně pošlou na cvičení vojtovky.

karolinkacernaa
autor
25. lis 2019

@veronikav31 takhle nám to prave ukazovala ta fyzioterapeutka jak jsme byli v 6 tydnech na konzultaci jak ji chovat, pokládat atd. A ona právě říkala nekolikrat denne dávat na bříško, tak jsme podle jeji rady praktikovali, ale přijde mi to že se to nejlepší a spíš horší jak se placa a plazi na tom brise, asi se teda zkusíme objednat k jiné ať nam řekne co máme dělat. Už jsem z toho zoufalá co doktor/fyzio to jiný názor, tak mám strach jestli je malá v pořádku

daasqua
25. lis 2019

My chodili k fyzioterapeutce, když dceři byly 2 měsíce. Taky hodně zakláněla hlavu a táhla to jinýma svalama, než by měla - no nedivím se, byla hubený drobek, hlavička velká, tak jí to jinak nešlo. Cvičily jsme tak, že jednu ručku jsem jí držela u těla, jednu měla vepředu, jedna noha jakoby nakročená, jedna rovně. A pak po několika sekundách obrátit strany. No nadávala 😀 a potom nechtěla pást už vůbec. Nechala jsem jí být pár dnů, potom sama už krásně pásla a ve 3,5 měsících se sama ukázkově protočila ze zad na bříško a byla moc spokojená, no taky trochu přibrala a zesílila, takže jí to šlo samo. Na jednu stranu souhlasím s @veronikav31 , že se to hrotí už moc brzo. Dcera holt nechtěla pást ve 2 měsících, ale až v 3. Pak byla ve všem napřed, v lezení, stání i chození.
Jinak to, že vypadá, že chce lézt, je reflex - za pár dnů/týdnů zmizí a děcko se to musí znovu naučit tak v těch 6-8 měsících. Plno maminek si myslí (i já dřív), že je dítě napřed a že bude brzy lézt, ale ne, ono to zapomene 😀
Jinak doktorky nám taky každá říkala něco jiného - pediatra "jé, ta krásně pase, hlavička tak krásně vysoko!", doktorka fyzio "zkoušejte jen na pár sekund pasení, má ještě čas, klídek", sestra fyzio "příšerně pasete, hrůza, dělejte tento megakomplikovaný cvik, ona se to hned naučí".

hasara33
25. lis 2019

@karolinkacernaa ono takhle hele každé dítě je jiné a faktem je, že čas ještě má...zatím bych neplašila a neplašila bych ani když to ještě nebude v těch 3 měsících (pro příklad švagr jako dítě začal chodit až v 16ti měsících a je z něho normální dospělý chlap) zkrátka každé dítě má své tempo .....jinak já mám 6ti týdenní, dávám jí na bříško od narození, a tu překulím na záda stejně jako ty, ale ona tedy ty ručičky pod sebou nechá (případně jí je trošku poupravím když je nedá úplně správně) a pase takže bohužel ti asi moc neporadím každopádně si myslím, že do toho tvoje mimi dozraje, čas ještě má 🤗

kspp1
25. lis 2019

My jsme byli dnes na 3 mesicni prohlidce a maly je na to asi jako Vas 6tydenni. Doktorka hned plasila a dala nam zadanku na neurologii, podle mne je to blbost, snazi se a obcas hlavicku zvedne, nevim, kam nas honi. Jak rika manzel - kdyz si nekdo prodlouzi studium o dva roky, nikdo neplasi, ale dite se zpozdi o dva tydny a je z toho problem.

amazonkajanik
25. lis 2019

Ty jo v 10.týdnech po ní chcete moc. Hlavní je, jestli na to má už zádové svalstvo. Když jsme byli v 5.měsících na očkování a já si posteskla, že je malý lenoch a nechce být dlouho na bříšku, doktor řekl, že má ještě čas. A to máme pediatra, kterému táhne na 70

eithelwing
26. lis 2019

Na rhb jsme si uzily s dcerou dost, měla od porodu vyskoceny atlas.
Každopádně leccos dělala později, ovšem podle fyzioterapie raději později a lépe, než blbě a hned.
K polohování na bříšku. U nízkého věku, tj. cca do 3 měsíců, mi říkali, že stačí polohovat na bříšku chvíli, s rukama kdyztak pomoci. Důležité je bez plinky a ne příliš měkká podložka, treba gauc. Tak může dítě ziskat správné těžiště.

slunea
26. lis 2019

Osobně bych už na bříško moc nedávala, obzvlášť, když vidím, že to tahá jinými svaly, než má. Nechávala bych raději víc na zádech, ať si kope, posiluje břišní svaly a ruce.
U syna jsem řešila podobný problém, jako prvomatka jsem ho dávala na bříško často, vůbec na loktech nevydržel, bralo ho to na strany nebo létal. V 6t jsem se nechala uchlácholit pediatrou, že přece krásně zvedá hlavičku, v 3m jsme dostali žádanku na neurologii, tak jsem trpělivě čekala do 4m, než nás vyšetří... a houby, stejně jsem pak sháněla fyzioterapeutku soukromě. Pokud máš možnost někam zajít, nečekala bych, každý týden je u těchto prcků znát.

kspp1
26. lis 2019

@slunea a na neurologii neco zjistili? A fyzioter.pomohl?

slunea
27. lis 2019

@kspp1 ze je mirne hypotonicky, ale zadanku na rehabky jsme od nej nedostali, ten nas neurolog ten psychomotoricky vyvoj moc nehrotil...

A fyzioterapeutka pomohla hodne. Na loktech se uz teda past nenaucil, ale ohlidala otaceni (syn to zkousel pres zaklon), sikmy sed. Bohuzel se nepovedlo eliminovat sed do W (mozna je to tim, ze jsem to tenkrat nehrotila a ani se ji nezminila, ze tak seda), je mu to pohodlnejsi a seda tak porad, vysedel si nohy do X.

Dcera 11m ma tonus normalni, pasla o dost lepe, nez syn, ale taky ne idealne... Nejak intenzivne jsem s ni necvicila a je to skoda, protoze treba do toho sikmeho sedu si sama nesedne... Syn byl slabsi a umel to, tak vim, ze to cviceni melo vysledky.