Pětiletý syn projevil zájem o kojení, máte zkušenost?

irous
7. říj 2014

Dobrý den maminky,
mám dvě dcery (21 měsíců) a syna (5 let). Dcerky stále ještě kojím dvakrát denně - ráno po probuzení a večer před spaním. Poslední týden ale můj syn projevil zájem o mlíčko ode mne. Jsem z toho rozpačitá a nevím jak to řešit. Několikrát jsem mu jemně řekla, že je to jen pro miminka a že on taky bumbal, když byl malý, ale teď že pije mléko od kravičky a že až budou holky větší, tak taky už nebudou pít ode mne. Celkem to vzal, ale stále projevuje zájem. Je mi ho líto, nechci aby si připadal odstrčený, ale přijde mi na kojení už velký. I mi napadlo dát mu prostě cucnout, možná, že sací reflex už nemá, nebo mu to nebude chutnat, ale co když by si zvykl ?
Nemáte někdo takovouto zkušenost ?
Předem děkuji za jakýkoliv komentář.

pt1981
7. říj 2014

Ahojky, promiň, ale mně na to už přijde dost velký.... Co když mu dáš cucnout a chutnat mu bude??? Pak se bude dožadovat mlíčka někde na veřejnosti... Příští rok ho čeká škola.... Nemyslím to špatně, je to jen můj názor, ale já bych do toho nešla. Vysvětlilas mu to hezky a prostě bych u toho zůstala, že mlíčko je pro miminka...

anickajirka
7. říj 2014

Tak můj šestiletý syn chtěl taky ochutnat mléčko, tky mi t přišlo divné, ale nakonec si cucnul, chutnal, ale nevyyžadoval, jen semtam.Je to mé dítě, tak proč by nemohl jsem si řekla, kdyby vyžadoval pořád je to něo jiného, to bych nedovolila.A myslím si, že pětiletému klukovi by jste vysvělila, že pořád nemůže.Neb bych mu řekl, že no, e mu dám vyzkoušet, le jen trošku by zbylo n mimčo.Že mléčka už moc nemám a mimink potřebuje daleko více, myslím, e by to mohl pochopit.Můj názor je , že by jste klidně mohla zkusit 🙂

jetynka
7. říj 2014

Já bych mu dala zkusit, ale víc ne, myslím, že mu chutnat ani nebude, mlíčko od mámy chutná jinak než kravské a navíc si myslím, že pokud bys to neodstříkala, tak mlíčko nebude umět ani vysát ( a ve finále se může stydět to zkusit). Asi bych se s ním mazlila více než obvykle, aby měl pořád jistotu, že je tu taky krom holek. Je už velký a měl by to aspoň trošku pochopit 🙂.

lenicka07
7. říj 2014

@irous Dcera ve 2,5 letech se toho také dožadovala a dokud jsem jí nenechala to zkusit, tak nedala pokoj. Stejně už neměla sací reflex. Já vím že tvůj syn je o dost starší, ale jen ti píšu svou zkušenost. Podle mě jde trošku taky o žárlivost.

irous
autor
7. říj 2014

@lenicka07 Díky. Taky si myslím, že jde o žárlivost, i když se snažím se s ním často mazlit. Už tak to má těžké u ostatních - všichni se pořád rozplývají jen nad holkama. Asi to prubnu.

llluckaaa
7. říj 2014

@irous Ahoj, přijde mi, že taková reakce starších dětí je úplně normální. Prostě jsou zvědavé a chtějí to, co má mladší. U nás to s narozením miminka taky přišlo - chtěly ochutnat obě starší děti. Nejdřív mi to přišlo blbé, ale pak jsem si řekla, proč by vlastně ochutnat nemohly 🙂 Takže zkusily, zjistily, že ho na rozdíl od miminka vypít od maminky neumí a znovu je to nenapadlo 🙂 Potvrdili si to, co jsem říkala, že mlíčko od maminky je pro miminko 🙂 Rozhodně si nemyslím, že jsem tím riskovala, že by pak chtělo šestileté dítě ode mě kojit na veřejnosti 😀

pisisvori
7. říj 2014

@irous řekla bych, že problém je v tom, že dítě staré 1 rok a 9 měsíců není miminko🙂, takže jak může syn chápat, že je to pro miminka, když už chodí , mluví, jí normální jídlo jako on🙂 a možná proto doteď nevyžadoval.... V tuhle chvíli bych mu asi dala ochutnat...s tím, že dostane jen ochutnat, protože jestli nemíníš přestat kojit tak asi nezbývá nic jiného.
Jinak kdyby to bylo opravdu u miminka, tak jasně řeknu, že ty papáš chlebíček, brambory, piješ z hrnečku tak nemáš mlíčko od maminky, protože už tohle umíš..miminko takhle papat neumí a nedávám mu jako tobě řízek a bramborovou kaši, proto má mlíčko a rozhodně bych 5 letému dítěti nedávala od sebe z prsu.

amabilis
7. říj 2014

@irous Já oboum starším dětem dala ochutnat. Mlíčko jim docela chutná, ale ví, že víc dostat nemohou, protože je to jediné jídlo pro miminko. Jinak jen tak na okraj, tuhle děti prodělaly virozu, kdy opravdu hodně zvracely a to jsem si i říkala, že by jim moje mlíčko mohlo pomoct s protilátkama, ta nejmladší to totiž nechytla, takže kojení je výborná věc. Nakonec jsem to tedy nezrealizovala, ale možná by se z toho bývaly dostaly mnohem dřív. 😅
No a jak tu někdo psal - je to těžké, když starší děti už taky nejsou miminka. Ale hlavní je nedělat z toho vědu a normálně mu dát ochutnat, je už dost velký, takže pochopí, že mlíko není určené pro něj, ale zároveň mu chceš dát možnost to vyzkoušet.

amabilis
7. říj 2014

@llluckaaa Pozor, děti jsou docela šikovné, já svým dala taky ochutnat a holčička to vycucla během pár vteřin a jen svou hatmatilkou prohlásila, že miminku vypila všechno mlíčko, potvůrka 🙂 Ale naopak podpořila kojení, ale to nemohla vědět 😀 Staršímu to taky šlo, ale ten si nechal vysvětlit, že to vypít nesmí. Samozřejmě občas oba zkouší žadonit, ale jsem důsledná a nepovolím 😝

llluckaaa
7. říj 2014

@amabilis Tak u nás se to nepovedlo ani jednomu. A i kdyby povedlo, tak by to asi nevadilo, mléka bylo dost. Ale bavila jsem se s nimi jen o ochutnání a byla jsem rozhodnutá že jednou a dost 😉

amabilis
7. říj 2014

@llluckaaa Však jo, víckrát už nedostali. Každý ochutnal jednou. To jim ale samozřejmě nebrání se jednou za čas jít zeptat, jestli jsem si to náhodou nerozmyslela.

irous
autor
7. říj 2014

@amabilis A kolik jim bylo let ? Obávám se, že bych růčo asi neodstříkala...

llluckaaa
7. říj 2014

@amabilis Naše už to znovu nenapadlo. Spíš ale Matýsek vymýšlí, že bych mohla mléko čepovat do krabic a chodit ho do obchodu prodávat ap. 😀

kija
7. říj 2014

@irous Já nevím, asi půjdu proti proudu, ale dávat nakojit z prsa téměř školákovi? Mě to přijde fakt moc.. Ne nadarmo taky kojení patří do období, které si nepamatujeme, že. Vysvětlilas to dobře. A sací reflex stopro nemá, ale to ani mladší holky, ty to dělají už vědomě 🙂
Navíc, hodně holek tu píše, že děti potom žadonily, zkoušely semtam - stejně ho budeš muset odmítnout.
Spíš bych se zkusila zamyslet co udělat, aby se syn necítil odstrčený - pokud se ostatní zajímají jen o holky, domluv se s nimi, že jakmile k vám přijdou, první, co udělají, je, že se zeptají na syna, budou se zajímat o něj a až pak o mladší dcery. Stejně tak Ty, najděte si spolu rituál, který bude jen váš a které mladší dcery mít nebudou.. Udělej z toho, že je starší, jeho přednost, dělej s ním věci, které s mladšími dělat nejdou, ať si taky připadá výlučně.. ono v tomhle případě opravdu o kojení nejde 🙂

berynka
7. říj 2014

@irous tohle jsem "řešila" loni, když se narodila mladší dcera a starší mě přemlouvala, že by si jen cucla 😀 . Vysvětlila jsem situaci, občas to ještě zkusila, jestli povolím, ale pak to nějak přešlo 😉 .

alma13277
7. říj 2014

Starší dcera chtěla MM ochutnat, když se malý narodil. Vysvětlila jsem jí, že už má pusu plnou zubů a odstříkla jí na lžičku. Všichni byli spokojení. O MM na lžičku požádala ještě dvakrát a bylo po všem 🙂 Zvědavosti starší mě nepřekvapila.

amabilis
7. říj 2014

@irous Bylo to letos, synovi je pět, dceři tři roky, miminko máme od června. Dala jsem cucnout normálně z prsa. Jen jsem upozornila, že mě nesmí kousnout.

evulina77
7. říj 2014

já jsem dala párkrát na lžíci po kojení druhé dcery ochutnat starší. Podle mě to je zvědavost, jak to asi chutná. Předpokládám, že až budu zase kojit (třetí mimčo) budou chtít ochutnat obě. Asi bych nedávala cucnout přímo z prsu, ale na lžíci mi to neva 😀

tania
7. říj 2014

Já osobně bych nedala 🙂, ale je to asi o osobním "vkusu", spíš bych se snažila mu věnovat jiný čas, který by byl jen pro něj, bez holčiček, alespoň chviličku denně (třeba pochování před spaním, delší než u holčiček, přečtení knížky, která zajímá jen jeho, prostě něco jenom pro něj...)

jamia
7. říj 2014

@kija nejsi sama, mne to taky prijde ujety. Aby se z toho jednou kluk nezpovidal na psychiatrickem kresle 😉 😝

jarunkaxyz1
7. říj 2014

Já nevím, proč to některé tak hrotíte...kluk evidentně žárlí, chce na sebe upozornit a k tomu je obyčejně zvědavej - proč to tak odsuzovat. Já bych mu to zkusila vysvětlit (jako zakladatelka ostatně i psala), třeba bych i cucnout dala (stopro mu to chutnat nebude a přestane) , ale určitě bych v tom proboha nehledala žádnou ujetinu......

evabelk
9. říj 2014

Holky, mně se zdá, že sací reflex je do šestli let věku dítěte...jen ho má každý jinak silný. Proto i některé děti mají delší dobu dudel. Ale to jen pro ty, které píšou, že pětileté dítě už 100% nemá sací reflex. Každá mamina i dítě je jiné.Takže pokud chlapeček moc chce a mámě to nevadí, proč nedat. Pokud jí to vadí, tak bych se mu to snažila vysvětlit,že to nejde. Je to zkrátka individuální jako vše kolem dětí 🙂

ilonne
9. říj 2014

Vysvětlila bych mu, že je velký a nedala. Když si vzpomene, že chce ochutnat např. od tatínka "skotskou", taky mu přece nedáš.

evabelk
9. říj 2014

Já bych mu líznout skotské třeba dala 😀 pěnu z piva olizuje taky spousta dětí...a to stejné je s tím mlíkem, proč nedat cucnout. Nic pohoršujícího na tom nevidím. Ale na pravidelné,plné kojení bych samozřejmě nepřecházela...ani na pravidelné pití alkoholu 😀 jsou to v podstatě vše jen takové rozmary našich dětí 😉

ilonne
9. říj 2014

@evabelk No právě a to jim kývneš na každý rozmar 😀 ?

kija
9. říj 2014

@evabelk Vy jste někdy viděla šestileté dítě se sacím reflexem? 😕 To opravdu ne, jak jsem psala, pětileté dítě 100% sací reflex nemá, stačí se podívat po informacích, prakticky i kdekoli po internetu, např. http://books.google.cz/books?id=lCjavfB1RH8C&pg... nebo
http://www.maminet.cz/deti/reflexy-novorozence....
On je totiž hodně velký rozdíl v sacím reflexu a sání obecně, když Vám dá někdo dětskou flašku či brčko, taky jste schopná sát a přece nemůžeme mluvit o tom, že v pětatřiceti máte sací reflex. Sací reflex postupně mizí a nahrazuje se sáním jakožto vědomou aktivitou 😉

olusenka
9. říj 2014

já kojila syna do porodu dcery, nedala jsem mu 3 dny před vyvolávaným porodem. 4 dny beze mě to vydržel a pak doma po návratu z porodnice kupodivu se po kojení neptal, nijak se ho nedožadoval, ani když viděl, že se kojí miminko. Ozval se až po 6měsících, to mu byly dva roky, takže byl teda o dost mladší, ale situace myslím podobná. Přišlo mi to divné, i když dvouleté dítě není na kojení nijak zvlášť velké, ale holt po tom, co si přinesete domů miminko, tak Vám najednou v porovnání s ním ten starší přijde velký na všechno (jak kdybych přebalovala skoro dospělého apod. 😉 ). Nakonec jsem mu teda zkusmo dala, přímo z prsa, ale byla to asi zvědavost, už to zapomněl, nevěděl, jak má sát nebo věděl, ale už se prostě nijak nesnažil. "Ožužlal" a nechal to být. Ještě teď se čas od času přihlásí, vždycky po několika měsících, ale už mu nedávám.
Pětiletému synovi bych asi nedala vůbec, ani zkusmo....
@irous

evabelk
12. říj 2014

@kija Vy jste ale chytrá maminka, která ráda chytá za každé slovíčko 🙂 říkejte tomu sání-jako vědomá aktivita, nebo sací reflex, mně je to fuk...já jsem tím jen chtěla říct, že někdo má potřebu sát,dundat,cucat větší, někdo menší. Někdo je bez prsu,dudlu,palce v 1roce, někdo až v 6-ti letech. A do šesti let se to podle psychologů toleruje. Je to zkrátka individuální....Z mé hlavy to není,bohužel vám k tomu nemohu poslat podklady,jako vy mně 😀 samozřejmě, že to sání, cucání, dudlání slouží jako uklidňující rituál...a já v 35let, i když piju občas z brčka a lahve se opravdu mezi jedince s prodlouženým sacím reflexem nepočítám!

kija
12. říj 2014

@evabelk Za slovíčko si myslím nechytám, já se do vás nepouštěla, mrkněte, kde to začalo 😉 A kojení do šesti let se fakt netoleruje, to opravdu nevím, kde jste slyšela 🙂 Sací reflex u vás byl myšlen jako nadsázka, jsem ráda, že jste ji pochopila.
Jinak víte co, dělejte si co chcete, klidně mezi kojením šestiletého dítěte mu dávejte líznout skotské nebo piva, je mi to fakt srdečně jedno. Ale když narážíte do toho, co píšu, a pak tomu ještě sama říkáte slovíčkaření, těžko můžete čekat, že se neohradím. Hezký den.

millyh
12. říj 2014

@irous ahoj je tu skupinka o kojení větších dětí https://www.modrykonik.cz/group/6363/ zeptej se tam, věřím že nejsi jediná a upřímně já bych do toho šla 😉 myslím že by se to po pár kojeních změnilo na tulení