Pevný režim. Od kdy je dobré zvykat dítě na pevný režim?

kalo
14. zář 2007

holky, od kdy je dobré zvykat dítě na pevný režim? Tj.vykoupat a uložit ke spánku v určitou hodinu? Příjde mi, že když kojím každé 2-3hodiny, tak abych malou položila do postýlky, jakože už se jde spát, není (u nás) možné...každý den zaspáváme jinak...
Jaké jsou vaše zkušenosti? Od kdy dítě zvykat na pevný rytmus?

pipisek
14. zář 2007

ahoj kalo,
tak u nás s tím problém není, okolo 19-20 h chodí spát do ložnice do košíčku. přes den ji mám v obýváku v cest. postýlce nebo pak venku v kočárku.taky večer po kojení dokrmuji nutrilonem, přes den jen kojím a v noci taky. možná to s tím souvisí, myslím tím to, že se jde koupat, nakojím ji, docpe se nutrilonem a jde do ložnice. někdy usne hned, někdy za hodinu,ale bez pláče, povídá si a kouká 😀
já mám jiný problém, nechce spát přes den jinde než venku na prochajdě v kočárku, takže já toho doma moc nestíhám, protože vyžaduje pozornost 😝
po kojení je tak půl hodinky hodná, pozoruje hračky a povídá si, ale pak chce být se mnou 😀

mejviz
14. zář 2007

tak u nás se chodí spát taky každý den jinak 😒

apricots
14. zář 2007

já myslím že jaký si to uděláš, takový to máš...my začli asi tak po šestineděli...v šest koupat, papat, spát. asi tak po tejdnu nebo dvou si na to zvykla a od tý doby krásně usíná, někdy už při krmení a spí do jedenácti - to dostane najíst a hned zas spí do čtyr - zase jídlo a spí do sedmi, osmi. docela nám to vyhovuje

zuzka1000
14. zář 2007

my máme režim od porodnice, v 18,30 koupačka a okolo 19 hod jde spát. Sestrička v porodnici mi říkala, že režim u dětí je strašně důležitý jinak si pak bude dělat co chce. U nás to teda funguje a je to bez problémů.

konoupek
14. zář 2007

Pipisek,to máme stejný problém,jako vy.Dopoledne mi ještě doma usne,tak na hodinu,ale odpo jedině v kočárku.A to si doma mne očička je umrčená,ale usnout ne a ne.Takže trajdáme venku,nohy mě booolííí 😝 .

johanda
14. zář 2007

Pevný režim je důležitý, ale je důležité ho operativně přizpůsobovat dítěti. 😉 Mimi se vyvíjí a mění se mu i potřeby, jinak spí jako novorozenec, jinak jako kojenec do těch 6 měsíců, jinak jako 10 měsíční "skorobatole". Naše malá jako novorozeně spala po každém krmení 2,3 hoďky (to bylo super). Kolem dvou měsíců se to zlomilo, spala tak 3x,4x za den, a v noci v kuse tak 5,6 hodin. Touhle dobou už jsem zavedli i pevný večerní rituál, koupání, nakojení spaní kolem 20.hodin. Od 6 měsíců spí 2x denně cca 1,5 - 2 hodiny, usíná kolem 10. - 11. dopoledne a pak kolem 3., 4. odpoledne. Teď se mi zdá, že už nbíhá na 1 spaní denně tak ve 12., to zabere i na 3 hoďky.

matysi
14. zář 2007

My jsme začali kolem šestinedělí dávat malého po koupání dávat do ložnice, aby si zvykl usínat sám (před tím jsme ho spícího přenášeli 😝 ). Pak jsme v deseti týdnech skončili na JIPce se srdíčkem a od té doby musí brát léky po osmi hodinách a v nemocnici nám je nasadili v deset večer. Vzhledem k tomu, že když malý usne, tak ho nic nevzbudí, šoupli jsme večerku až na desátou 😒 Ale za to v půl desáté jdeme koupat, dáme prášeček, nakojíme a spinkáme většinou až do šesti 🙂 Usíná sám, většinou už při kojení, a když ne, tak si ještě chvilku povídá, ale usne sám 🙂

macanet
14. zář 2007

Já malou začala na tzv. režim taky kolem šestinedělí, většinou nám vychází koupání mezi 19-19.30 pokud odpoledne v kočárku spinká dlouho a zaspala by jedno krmení a nevycházelo jí koupání, tak jí vzbudím a zas dám spinkat, vychází nám to už hezky, takže budit nebude za chvíli potřeba 😉

apricots
14. zář 2007

tak vidím že hranice šestinedělí je pro většinu tak nějak přirozenou chvílí začít...já si fakt myslím, že miminko je jako otevřená kniha, plná bílých stránek. co do ní napíšeš, to tam prostě bude. Jsou to strašně zvykací stvořeníčka a jsou plně v naší moci - jakože co jim nadělíme, s tim oni pak počítají - vědí kdy přibližně se bude koupat a kdy spinkat a maj to tak rádi. Jsem jednoznačným zastáncem pevného režimu a odpůrcem toho, že se prostě čeká (třeba do jedenácti - to se mi zdá vyloženěn nevhodné, věřím že co je do půlnoci, to se počítá)až mimi chce spát a každej den je to pak jinak...ale samozřejmě chápu že každý má svůj názor a hlavně svojí výchovu a samozřejmě že se člověk miminku musí přizpůsobit, ale to spinkání bych klidně zavedla co nejdřív...

mikca
14. zář 2007

ahoj, souhlasím s aprikots že režim je velice důležity. hlavně pro mímča a v neposlední řadě i pro nás maminy,děti potřebujeou pevný režim, protože si fakt pak budou dělat co chtějí, mé známé malej se třeba budil ve dvě ráno a chtěl si hrát když byl starší, protože ho nanvykli na žádný režim tak to měl rozhašený(a oni si s ním teda hráli 😝 )...no a kdy začít, čim dřív tim líp, ale klidně i v 10 měsících dítě režimu naučíte, ale bude to dost obtížné...takže takové ty základy kdy koupat a chodit spinkat se můžou začít už od narození pak se přidávají postupně další

nilita
14. zář 2007

Tak mi chodíme spát v sedm každý den už od šestinedělí,samozřejmě že někdy to nedodržíme..ale vidím na malej jakmile přetáhneme sedmou hod..že ví ,že nastala její hodina a začne zívat a být víc a víc unavenější... takže na sedmou do postýlky a spát..aspon mám čas na zprávy... 😀 😀

apricots
14. zář 2007

jo a druhá věc je, že večer už teda bejvám i dost utahaná a pro mojí psychiku je dobrý, že vim, že večer budu mít tak nějak volno - čas na sebe, odpočinek, dodělat co sem nestihla, složit prádlo...prostě i já vim, jakej je režim a sem za to ráda....

mejviz
14. zář 2007

no jo ale co dělat když v čase koupání usne, mě je líto ho budit protože je pak rozmrzelej a taky vím že špatně usíná tak je mi prostě líto ho budit 😒 co poradíte?

mikca
14. zář 2007

no mejvíz tak ho nenech usnout, když víš že přijde čas koupání, tak i za cenu že bude rozmrzelý, tak ho udržet a po koupání zachrupne ještě líp, pak se naučí že v čase koupání neusínat, je mi jasné že je ti líto ho budit...takže nenchat ho usnout, musíš si vyćhat jak dlouho ti spí, no a dát ho spát tak aby do koupání vydržel

kacka79
14. zář 2007

Ahojky, byla jsem překvapená, jak rychle si mimi na ten režim zvykne!! My jsme začali přesně ve 2 měs koupat a potom kojit ve stejnou hodinu a už to ani nejde jinak, jinak je večer děsně protivnej... takže mi cca 19.30 koupeme, papáme a ve 20.00 dáváme do postýlky. Kolem 20.30 je vždycky tuhej a spí do cca půl jedný, potom kojíme ve tři a v šest stáváme 😝 To noční kojení jsme ještě nezvládli, ale to bysme toho chtěli asi moc..

johanda
14. zář 2007

mejviz a malý ti usne sám nebo při kojení? Pokud při kojení, zkus nakojit až po koupání. Malá mi taky občas usla mimo stanovenou dobu, tak jsem to neřešila a ten den nekoupala.

januskaababoo
14. zář 2007

Ja malou nekoupu kazdy den, jak to mam potom resit? Do tri mesicu sla spinkat pravidelne v 7, spala az do druhe v noci na kojeni a pak az rano v 7, pak se to zvrtlo a kojily jsme co hodinu, co dve...nejak mi unikl pevny rezim, ale budu muset zavest, kdyz je to tak dulezite... 😉

romana27
14. zář 2007

Taky se snažím o pevný režim, jíme 6x za 24 hodin (teda to si stanovil Dan né já 😀 ), přes den je to těžší, máme problém s usínáním, vydrží spinkat tak půl hodinky a pak začne brečet a chce se mu spát, ale nejde mu to, takže se někdy musí vyloženě uřvat k usnutí:(
Večer se kolem 19.hodiny koupeme, papáme a pak jdeme do hajan. Usne jak kdy, ale většinou do půl hodinky spinká a vzbudí se někdy za 8, někdy za 10 hodin. Zajímavé zjištění - čím dřív jde spinkat, tím déle spí. Nechápu, ale je to tak...

johanda
14. zář 2007

janusko, kojit nejde podle režimu 😉 , to si určí mrně samo. Ve věku tvojí malé je hlavní mít večerní usínací rituál, většinou je to koupání - mazlení -kojení - spaní. Já jsem taky nekoupala každý den, ale kolem té půl osmé jsem s malou chystala postýlku, pyžámko, plínku, pak jsem ji oblíkla, řekla "kap", ona otevřela pusu na Vigantol, pak jsem zhasla, chvilku s ní pobrebentila, nakojila a spící uložila do postýlky. V noci se budí dodnes, ale to mi nevadí, je to holt kojené dítě.
Pokud nechce spát přes den v obvyklou hodinu, nenutím ji a za půl hoďky, hoďku to zkusím zas. Mám ale andílka, co skoro nebrečí a sám si šmrdolí po pokoji a hraje si i hodinu. Pokud potřebuju akutně uspat, vrznu mimčo do šátku, to spí během 10 minut (teda pokud se jí chce) 😀

anney
14. zář 2007

Tak já jsem vypozorovala , co a kdy náš malej dělá a to je vlastně jeho přirozený režim.No my koupeme kolem půl osmé.Píšu kolem, páč je to vždy plus mínus půlhodinka.Pak ho nakojím a bud sám usne nebo ještě má koukací.Ale kolem deváté pokud sám neusnul ho dávám do postýlky, pohladím, políbím a odcházím.Do půl hodiny spinká.Vzbudí se kolem jedné, pak kolem čtvrté a pak kolem sedmé.Bud usneme spolu nebo vstáváme.Vypozorovala jsem, že po kojení si chce vždy tak 20 min. hrát a povídat a pak už je unavený a chce se mu spát.Tak bud spí v kočárku nebo v lehátku.Nevydrží dlouho, tak dvacet, třicet minut.Potom si zase hrajeme a zase je tu kojení.A tak dokola.Pokud jsme venku v kočárku , tak super vydrží spát celou dobu, i tři, čtyři hodinky.Takže si vlastně vytvořil sám, co mu vyhovuje a my jsme se jen přizpůsobili.Ale i to se podle mě bude věkem měnit. 😉

ria80
14. zář 2007

Ahoj holky,nechapu,jak to zvladate koupat a davat spat v urcitou dobu.Zatim mi to moc nejde.Mala spi jak kdy,pres den to nevadi,ale vecer spi treba od peti do psmi,druhy den od sedmi do deviti a tak ruzne.Zatim nevim,jak udelat,aby byla kazdy den v urcitou hodinu vzhuru,abych ji mohla vykoupat.Kdyz zrovna spi,tak je mi ji lito budit.Jak to delate?
Vcera jsem ji myla az v 10.Nam by to vyhovovalo tak o deviti,do desiti by usla a vydrzi spat uz i 7-8 hodin.
Pres den mama opacny problem nez vetsina z vas.Spi jedine v postylce zavrena v pokoji.J e hrozne citliva,takze taky nic neudelam,abych ji nevzbudila,a nebo se ji venuju.Venku nespi vubec,celou prochazku prorve a pak reve dal,protoze je unavena a pretazena.Takze skoro nechodime ven.

ronie
14. zář 2007

ahojky taky máme režim už od té doby co sem se vrátila z porodky-v 7 koupání, krmení a pak spát-teď už se výjimky skoro nestávaj-prostě bez toho neusne 🙂

lenycka
14. zář 2007

Kalo, my jsme nastolily pevný režim hned s koncem 6nedělí! Mezi šestou a sedmou malou koupeme, pak jí nakojím (většinou mi vycucne obě prsa) a pak jí jenom přenesu do postýlky. Kolikrát už se stalo, že si s ní chtěl taťka po koupeli ještě povídat, ale hrozně se na něj rozčilovala, pže už to má spojené tak, že po koupeli přijde prso a ne povídání 🙂

ria80
14. zář 2007

Leny tak se setkavame i tady! 😉 Zajimalo by me,jak to delas,ze je mala kazdy den mezi sestoa a sedmou vzhuru.To ji budis?

kalo
autor
15. zář 2007

Sestra v porodnici mi tenkrát řekla, že dítě v prvních několika týdnech života nějaký rytmus ještě nevnímá. Tak jsem to neřešila, protože v těch prvních týdnech byl (teda u nás) každý den a večery úplně jiný (taky díky kolikám)....jednou se spalo,pak zase nespalo...

Koupu jen obden, tak asi čase nastolím každodenní koupání (i když se mi to zdá trochu zbytečné a drastické vůči děts.kůžičce..) Ale je pravda, že si to spaní s tím asi spojí... 😉

aknela
15. zář 2007

Ahoj, ja uz od malicka dodrzuji pevny rezim a myslim, ze to Kristynce jen prospiva. Kazdy den ve stejnou dobu koupeme, uz to i par mesicu vyzaduje. Mohu opravdu jen doporucit.

lenycka
15. zář 2007

Rio, náš denní program je následující - ráno vstaneme, najíme se (obě 😀 ), pak si chvilku povídáme nebo si hrajeme, pak mi malá tak na půl hoďky až hoďku usne (jak kdy), pak se jí zase věnuju a kolem oběda většinou vyrážíme do terénu, na krmení se nevracíme, to se většinou vyprsím někde venku, kolem třetí jsme doma, tam se jí zase věnuji a kolem páté chodíme ještě na procházku se psem, to usne a kolem šesté, půl sedmé se mi vzbudí, jak kdy a jdeme koupat. Režim je furt stejný, jen trasy procházek (které malá stejně nevnímá 🙂 ) se mění 😀

androna
15. zář 2007

ahoj
tak u nas sme urobili pevny rezim akurat ten vecerny od zaciatku proste vykupat a spinkat.a krasne to funguje.to kupanie je super pretoze to vie ze sa bude spinkat.Kalo my ale kupeme v cistej vodicke iba obcas sa fakt kupe a cisti.takze pokozka je v pohode.a teraz sa mu vo vani uz strasne paci.
ale rezim cez den sa kazdym mesiacom a podla potrieb dietata menil.aj to spanie. 🙂

lenycka
15. zář 2007

Jo, to je jasný, že se bude denní režim každým dnem měnit, vždyť čím jsou děti starší, tím míň se jim chce přes den spát, ale na to koupáníčko se budou, myslím, těšit furt stejně a ve stejnou dobu 😉

apricots
16. zář 2007

Tak já to teda na ní pozoruju, je to očividný, jak je přivyklá našemu reřimu...kdybych jí neuložila, usnula by sama nebo by byla naštvaná, že je unavená🙂poslední dobou ale přemýšlím nad jednou věcí - nad časem koupání - většina z vás tady koupe i třeba v půl osmé, ale to by u nás nebylo možné...jednak Melánie si sama vybrala ten náš čas a jednak já bych už po takhle dlouhým dnu byla úplně grogy...Koupeme v půl šestý a v šest papá a ihned potom usíná a spí až do jedenácti, pak jí, pak spí do čtyř, jí a spí do osmi. Přemýšlím, jestli ta šestá hodina není přece jen dost brzo, ale ona skoro vůbec přes den nespí a v půl šestý už na ní vidím, jak je unavená...myslíte že ten čas mám nějak posouvat?