Plavání kojenců může být nebezpečné pro děti alergiků

Ahojte holky teď jsem přečetla na internetu článek viz odkaz, tak mrkněte

http://www.novinky.cz/zena/deti/170456-plavani-...
kacka.va
9. čer 2009
Já jsem slyšela jinou věc. známá měla s první dcerou problém, že byla pořád nachlazená, s druhou na plavání nechodí a je v pohodě. prý četla nějakou německou studii, kde psali, že to může mít vliv na časté nachlazení. Je pravda, že jsem od hodně holek slyšela, že chodili na plavání maminy třeba se střevníma problémama nebo nachlazením, jen aby jim nepropadla lekce, což mi přijde docela netolerantní vůči ostatním.
bera28
9. čer 2009
No jo, jenže tady je nejdůležitější informace ta, že se jednalo o plavání v bazénech s chlorovnou vodou. Nejlepší je chodit do bazénů s ozonovanou vodou.
Já mám extrémní nedonošence, plavat s nimi chodím a rozhodně nebývají více nemocní. Naopak nám to doporučili všichni lékaři s ohledem na otužování a posilování svalů celého těla. Samozřejmě že chodíme do ozonovaneho bazenu.
tereziep
9. čer 2009
Ahoj, strašně se mi líbí, když mimča umí plavat a potápějí se. Líbílo by se mi, kdyby to uměla i moje malá, ale do veřejného bazénu bych s ní nechodila. Co mi říkala moje paní doktroka, tak jsou potom děti hodně nemocné. Protože do bazánu chodí jak nemocné maminky tak i děti. Jak psala kacka, aby nepropadla lekce.
Já osobně moc do bazénu nechudím. Nějak nesnáším chlorovanou vodu. No a o ozonovém bazánu jsem slišela teď poprvé.
Mě je proti myslí, že by se malá koupala společně v bazénu ještě s dalšími lidmi (hlavně jako malá). Pokud by to byli jenom děti, tak by mě to nevadilo, ale i s dospělíma tak to bych šílela. Jsou maminky zodpovědně a nezodpovědné. No a vyznejte se v tom, která je zodpovědá. Spousta jich může mít nějaké střevní potíže, infekce nebo ženské problémy a nereda bych se nakazila já nebo nedej bože moja holčička. Prostě mi to vadí. Jsem asi úskostlivá.
Nevím, ale u nás ve měste jsou sice 3 bazány - v jednom je dost studená voda a v 90% ho využívá plavecký klub k trénigům. Druhý patří univerzitě a je tam omezená doba a je docela z ruky no a ten poslední veřejný je zase až moc využíván. Takže si člověk moc nevybere. Slyšela jsem sice o plavání ve vanách, ale nějak jsem nenašla odvahu to zkusit.
Třeba než budeme mít druhé dítě se situace změní a začneme také chodit plavat.
hupcza
9. čer 2009
takže vliv nemá plavání jako takové, ale pobyt v kolektivu - no to jsme objevili ameriku 😃 😃 😃

jinak plavání ve vaničkách je super 😉
andyalukasek2008
9. čer 2009
Myslim, ze je to take otazka neceho jineho.. Samozrejme, ze pokud ja nebo manzel bychom byli silni alergici nebo ekzematici a nebo kdyby maly mel k tomu sklony, plavani bych vypustila. Ale my takoveho nic nemeli, plavat jsme zacali v lednu, v 6-ti mesicich a super, zadna vyssi nemocnost. Paneboze, jak to nejaky pediatr muze takhle zobecnovat, ze plavani kojencu znamena automaticky vyssi nemocnost? Naopak je plavani uzasne pro otuzovani, motoriku a posileni svalu... JInak s nemocema - zacali jsme v lednu, zrovna takove dost hloupe obdobi, ale jen proto, ze jsme jezdili v zime do bazenu autem... Kocarkem bych to nechala na pozdejc. A proc jsou ostatni deti nemocne? Treba proto, ze vetsina maminek jede treba mhd s kocarkem a z toho bazenu vyfici, chteji byt doma co nejdrive, ale ona je desne dulezita ta relaxace potom. Chodili jsme i do sauny, peclive osusili, vytreli nosik, ouska - coz jsme susili nakonec snad jako jedini, pak at se mamky nedivi, ze deti na ouska trpi, v klidu oblekli do tepleho, dali teple UM, zabali jsem ho do sedajdy do deky, dokupy jsme byli po plavani v satne jeste aspon 35-45min a pak jsme teprve jeli domu a vse v pohode... Mamky, ktere jen dite v lednu utrou, ani jim nevysusi usicka, prevlecou ho a za 20min odchazi do mrazu a v kocarku, pardon, ale at se pak nedivi, ze dalsi lekci chybi a jsou nemocni..!!
Ale myslim, ze takove tema o plavani uz tady je, tak me adminy kdyztak prosim nekam prekopirujte 🙂.
blandik
9. čer 2009
Já mám taky nedobrý pocit z toho, že by se miminko mělo koupat spolu s jinými dospělými v jednom bazénu. A k tomu článku - u těch alergiků je podstatné kromě náchylnosti k respiračním chorobám také to, že jsou to atopici a jejich kůže je atopická a neměla by být vystavována dlouhodobému styku s vodou, taky je méně odolná vůči bakteriím a mikroorganismům, které mohou být ve vodě. Myslím, že plavání kojenců je dobrý byznys v dnešní době. Nepříjde mi zcela přirozené miminka máčet ve vodě, potápět je - samozřejmě díky reflexu se vody nenadechnou - ale to ještě neznamená, že jim to prospívá - zdá se mi to docela násilné.
hupcza
9. čer 2009
blan: viděla jsi někdy plavat miminko ve vaničce?
můj syn se totiž celou dobu řekní jako blízen, pusinku od ucha k uchu a brouká si
obávám se, že náslilí vypadá jinak
kdyby se tak projevil alespoň náznakově, kdyby jeho reakce byla jen neutrální, zvažovala bych - ale jeho spokojenost je očividná
a že on se umí ohradit proti tomu, co se mu nelíbí
kupříkladu kočárek se mu nelíbí - a ten je taky dosti nepřirozený, že (o byznysu nemluvě 🙂)
to, že jim to prospívá je zcela zřejmé - ondra je o kus dál před dětmi, které neplavou (neříkám to já, ale maminky těch osttaních dětí) - možná to je jen souhra okolností a byl by stejně fajnový i bez toho ..ale to, jak je uvolněný, relaxovaný, jak ve dvou měsících naprosto koordinovaně dává předměty do pusinky, které na podání sám uchopuje asi není náhoda

andy: souhlas
blandik
9. čer 2009
Hupczo, nemám odzkoušené - plavat nechodíme, jak jsem psala - máme ekzém. Jen se mi prostě ekluje přestava, že malé mimčo se namáčí a i polkne stejnou vodu, v jaké je dalších 5-10 ženských třeba s kvasinkovým výtokem. Pak mi nejde na rozum, proč se mají dětem vyvařovat skleničky a všeobecně dbát na hygienu, když se pak namáčí v tomto. Ale hlavně jsem to psala o atopických dětech (potenc. alergicích) a to je zcela jiná kategorie. Normální zdravé děti mají trošku jinou startovací čáru.
hupcza
9. čer 2009
bla: no já upřímně řečeno ani moc nevyvařuju, a ani plíny nežehlím po každém praní, abych zabila všechny mikroby, při práci na zahrdadě si taky neběžím pokaždéumýt ruce než na malého sáhnu ...
možná jsem hrozná matka, ale držet děti ve sterilním prostředí je podle mého fajnový základ pro alergie 🙂

jinak úplné miminka plavou ve vaničce samy - ve své vlastní vodě (takže jako doma u koupání, jen je té vody víc), postupně se otužují tím, že třeba jdou i po předchozím miminku a až po dvou a více měsících lezou do bazénu ...alespoň tam, co chodíme my
blandik
9. čer 2009
Samozřejmě, že imunita se nějak nabýt musí a každý má o tom určitou svou představu. A alergie jsou především dány geneticky (80% šance pokud jsou oba rodiče alergici) - je nutno imunitu trénovat, ale zase se to nesmí s nehygienou přehánět, protože tam prostě organismus reaguje nestandardně. Každá děláme, co můžem a jak to cítíme. Vím, že od toho 6týdne děti plavou separé ve vaničce, a tuším od 6M pak ve velkém bazénu, to v tom velkém bazénu se mi prostě nějak nelíbí. Nevím, jak máš staré dítě. Já taky vidím, že postupně mi nevadí víc a víc věcí.
smardik
9. čer 2009
my plavat chodíme od 5měsíců a v pohodě 🙂 a malý zatím neměl ani nachlazení nic, máme stejně starou kamarádku a ta už byla nemocná 3x a na plavání nechodí a měla už i antibiotika. nachalazeného nebo se střevními problémy bych malého na bazén nevzala ani omylem
garfie
9. čer 2009
U nás je speciální bazén pro plavání miminek-jsou tady tři kurzy, jeden s mořskou vodou, dva s chlorem, všude jen pro děti (max.do pěti let), v jednom plavou i těhotné....všude jsou přísná nařízení jak zajistit hygienu před vstupem do vody, kdy neplavat atd. Je jasný, že kvasinky atd. u ženských nezkontrolujete, ale zase-berou tam i svoje děti....co se týká vynechaných lekcí, jdou nahradit až do půl roku po zahájení kurzu, takže pohodka.
pAle jinak souhlasím s tématem-plavání může být nebezpečné pro alergiky-na tom se snad shodneme 🙂
blandik
9. čer 2009
Ještě mě napadlo k tomu plavání - imunita dítěte se samozřejmě vyvíjí. Existuje například hodnota IgA - slizniční imunita - ta během prvního roku hodně narůzstá - tj. na počátku je nízká. Nikdy člověk nevím, jakou jeho dítě tuto hodnotu má. My ji máme sníženou - tedy mimčo je náchylné na bakteriální infekce - dýchacích cest, střevní a tak.
berenika39
9. čer 2009
Alergikům nevadí plavání, to je blbost. Proč by alergik nemohl plavat? Já plavu s astmatem jako velryba 😃 😃 😃

Alergikům vadí chlorovaná voda. Takže my vesele plavem s náběhem na exem, nechodíme do velkého chlorovaného bazénu, ale je u nás obrovský bazén na břehu, jen pro mimča, se sladkou vodou, s tou, která teče z kohoutku, a je o něco teplejší než v běžném bzénu. Máme za sebou 2 kursy po třech měsících, zatím ani rýma co je péta na světě (tuktuk 😉 😉 ), a od naší lékařky doporučení, abych prcka před plavčem namazala indulonou (s předstihem, by se vsákla a nehrozilo znečištění vody), kůže je chráněná. Po plavání znovu. Momentálně po exemu ani stopa, tak se modlím.....

CHlor obecně není příznivý pro kůži, takže pokud je poškozená exemem, nic moc. Ale to snad není žádná věda🙂)).
blandik
9. čer 2009
já mám info, že kůže ekzematika by se neměla vystavovat vodě déle než 3 minuty a pak do tři minut promazat (pravidlo tří minut). Slyšela jsem o slané vodě, že prý je příznivá - ale to jsem jen slyšela, nevím proč a jak. Jinak voda vadí hlavně ekzematikům a malá mimča, která mají rodinnou zátěž spočívající v alergii - mají i choulostivější kůži (chybí ceramidy a schopnost vázat vzdušnou vlhkost). Když měl Miška ekzém na pusince v akutní/subakutní fázi - tak jen namočení vodou způsobilo okamžité zrudnutí a úporné drbání. Teď je kůže v lepším stavu a už takto nereaguje, ale prostě ta porucha kůže tu je a máčení ve vodě ani tak není vhodné. Obecně atopikům i dospělým se doporučeje sprchování namísto koupání.
karla6
9. čer 2009
Potápění miminek je nebezpečné nejen pro alergiky, ale protože je módní, matky chtějí být "in" a své děti nebezpečí klidně vystavují bez toho, aby si o této problematice něco zjistily.
Cituji Gabrielu Zeisovou, kniha Cvičíme s děťátkem:
"Plavání a potápění miminek. Tyto dva pojmy bývají často směšovány, ačkoli jeden s druhým nemají téměř nic společného. Vrozený obranný reflex zabraňuje vdechnutí vody, když se hlavička ponoří. Normálně tento reflex mizí ve 3. až 4. měsíci. Protože nikdy nelze zcela přesně předpovědět, kdydítě ochranný vdechový reflex ztratí, a není ještě možné provádět cílený nácvik dýchací techniky, je provádění potápěcích manévrů v tomto věku opravdu sporné a nebezpečné.
V minulosti se stále znovu vyskytovaly případy dětí, které spolykaly enormní množství vody, nebo ji dokonce vdechly do plic. Kromě toho se metoda potápění miminka proti jeho vůli prohřešuje proti základnímu požadavku všech cviků - nezklamat pocit důvěry a bezpečí. Proto raději čekejte až do doby, kdy dítě dá samo najevo, že již umí zadržovat dech a beze strachu ponoří hlavičku."

Pak jsem ještě četla názory na koupání ve vaničkách. Říká se tam zhruba, že děti v tomto věku mají silnou potřebu být u matky. Takže pokud už se matka rozhodne s dítětem chodit v tomto časném stádiu jeho vývoje plavat, měla by být ve vaně s ním ona a v žádném případě by s ním neměla manipulovat cizí ženská (instruktorka). A kdykoli by dítě znejistělo, má ho matka okamžitě přitisknout k sobě a chovat, dokud se úplně neuklidní. Přitom mají oba zůstat ponoření ve vodě, aby dítě neprochladlo. A v žádném případě ale nepotápět pod vodu! Jestli tu knížku mám ještě doma, napíšu vám přesný citát.
karla6
9. čer 2009
Ještě chci dodat, že konečně zase začíná vítězit zdraví rozum před módními výstřelkami.
Mám 6-ti měsíční dceru, takže jsem si o tom hodně zjišťovala a přečetla. Do plavání začneme chodit v jejích 9-ti měsících a v žádném případě jí nikdo nebude nutit k potápění, hrát si jde nádherně i s hlavičkou nad vodou.
berenika39
9. čer 2009
ale řeč je tu o vlivu plavání pro alergické děti. to, jestli někdo plavání prosazuje nebo ne, je naprosto neřešitelná otázka, 100 maminek pro, 100 proti a všechny mají pochopitelné argumenty. vůbec bych sem netahala, jestli obecně plavčit neo ne...nedobereme se konce 😃 😃 😃 . každá si to sama rozhodneme.
maart
9. čer 2009
....tak tak....moje dcera se chechta pred potopenim a chechta se znovu po vynoreni...asi ma nekde zabudovany zabry, jinak to neni mozny 😃 . Chodime do bazenku se slanou vodou, velmi doporucovanou prave pro astmatiky, alergiky a deti s ekzemem.
bera28
9. čer 2009
Karlo promiň, ale na plavání nikdo nenutí mimčo k potápění. Nejprve se dost dlouho trénuje, aby se dítě na heslo cíleně nadechlo a zadrželo dech. Až poté, co to skutečně umí se přejde k potápění. A pokud by se mu to nelíbilo, tak ho nikdo nutit nebude. Ale je pravda, že jsem takové žádné dítě nezažila. Pokud má rádo vodu, tak se i rádo potápí. A jak už jsem psala, sežeňte si kurzy plavání v baby clubech, kde je ozonovana voda a není co řešit. To je bez alergie. Myslíte si, že bych s extrémníma nedonošencema, potenciálníma alergikama (já jsem silný alergik) chodila někam, kde by jim to škodilo???
karla6
9. čer 2009
Dala jsem to sem jen pro zamyšlení, jsou to názory odborníků, osobní zkušenost nemám. Taky jsem to tak prezentovala.
blandik
9. čer 2009
Karlo,

já s tebou souhlasím - což nepřekvapí, po tom, co jsem tady napsala dříve. Taky jsem to četla o tom reflexu a právě jsem taky narazila na negativní náhled na věc a přidala se k němu - stejný názor - je to výstřelek módy, ale kdo ví - zubní kartáčky taky byly kdysi módou.
petka80
9. čer 2009
Holky, sorry, to je teda zase diskuze ]-(
Pokud nechodíte plavat, vaše věc, my plavat chodíme, ve vaně plaveme už od 6 týdnů a naprostá spokojenost, dcera vodu miluje, nebojí se, žádné týrání dětí to není 😃 Muvím samozřejmě o kurzech s vyškolenou instruktorkou ve vodě určené přímo pro tyto účely.
Prosím nesuďte něco, co neznáte z vlastní zkušenosti 😉
hupcza
9. čer 2009
karlo, probůh - snad si nemyslíš, že nějqaká matky ponoří své dítě jen tak do vody s tím, že se možná napije a vyděsí ... pokud jsi nikdy takový kurs neabsolvovala, prosím nepuiš tady takové bludy
názcvik probíhá na suchu , pak se přes obličejíček hladí mokrou rukou, pak ve vodě, kdy má hlavinku nad vodou a pak se teprve postupně potápí ..krůček po krůčku s ohledemna daného prcka

argumenty., že to jsou novinky jsou tak akorát na ránu - ony totiž třeba naše matky nekojily ... hromadně nás dávaly do jeslí ..takže pěkně neinovujte a jeDte si po staru
a já budu dělat vše, co mi příjde ok a na tvářičce mého prcka vyloudí blsažený úsměv 😉
blandik
9. čer 2009
Mám pocit, že Karla jen citovala něcí názor - pravděpodobně někoho fundovaného. Možná proto, aby se nad ním někdo zamyslel, že možná dává smysl anebo ne. To je každého věc. Není třeba hned si brát na paškál někojení našich matek a dělání všeho postaru - to je trošku ubohý argument :-| . Původně se ta diskuze týkala alergických dětí a vlivu aquatréninku na tyto děti.
anke
9. čer 2009
nam nase alergolozka plavani nedoporucila, mj. kvuli tomu, ze pry v silne chlorovane vode, kt. v bazenech byva, vytvari chlor tesne nad povrchem malou vrstvu plynu, ktera je nebezpecna pro prip. vznik astmatu u deti ...

my jsme byli poprve se synem ted v jeho 14ti mesicich v ozonovanem bazenu, driv jsem si to netroufla ... potapeni pry mame nacvicovat doma a je to opravdu nenasilne, jen na signal prelit oblicej vodou, aby si zvykal, takze pokud mate nekdo predstavu, ze prijdou poprve na bazen a sup hlavicku pod vodicku, tak to asi neee 😃 ... ja uvidim, jak se mu to bude libit, mame zaplacene 4 lekce, a bud jo nebo ne ... ja jsem chtela, aby si zvyknul na vodu driv, nez napr. v lete pujdeme nekam na koupak - letos sice jeste neplanujeme, nejsme moc velci vodomilove, ale za rok urcite ... takze prvni zvykacka na hlubokou vodu v teplem bazenu mi prijde prima nez rovnou hupsnout do rybnika, i kdyz za naseho detsvi - vsak vite 😎

... no a ty infekce, to mate tezke, to byste nemohli nikam - nase ditko uz nam stihlo ocucat madlo u nakupniho kosiku - to neuhlidate - a to je teda vetsi sliz nez bazen, taky pisecek na verejnem piskovisti, betonek byl v puse ... samo jsou alergici nachylnejsi (ja sama jsem v detstvi nezazila 2 mesice v kuse bez nejakeho respiracniho onemocneni - vopruz, ale ziju 😃 ), ale zase drzet je totalne v izolaci? zase si nemyslim, ze kdyz pujde jedna matka s kvasinkama, tak nakazi cely bazen - jako nemela by, o tom zadna, ale to zas neni, ze by se to behem tech 30ti minut rozsirilo po celym bazenu ne? navic se kvalita vody dost casto kontroluje, tak ja bych to zas tak nehrotila ...
fim
9. čer 2009
Tak jsem vás teda holky přečetla a k tomu, co se týkalo tématu..... asi ne nadarmo musí být na přihlášce souhla lékaře a u nás ho teda atopikům nedává.....
Co vím, tak astmatikům plavání dělá jedině dobře (vlhký vzduch) a potravinových a jiných alergií se to asi netýká. Čili nic novýho... Nebo právě ano? To bych se divila....
Co se týče sterility prostředí, tak myslím, že v 6 M to přehánět se sterilitou je nesmysl - dětičky už jsou tááák šikovné a všechno strkají do pusinek, že nějaká trocha vody....mmch hlídané hygieniky, každý den měněné..... nemůže nikomu nějak extra uškodit. Ostatně poslední rozhodnutí je vždycky na mamince, jak se jí daný poskytovatel jeví. 😉
Přeji hezký večer.
petka80
9. čer 2009
fim, to slyším poprvé, že by na přihlášce musel být souhlas lékaře =-)
Naše pediatrička asi ani neví, že chodíme plavat, bylo to jen moje rozhodnutí 😉
fim
9. čer 2009
Ahááá, tak my to tam měli. Asi záleží na každém centru. Bez souhlasu ti plavání nedovolí. 😉
karla6
9. čer 2009
1) omlouvám se, neměla jsem příspěvek až tak úplně k tématu, ale přišlo mi to důležité vás na tato nebezpečí upozornit.

2) osobní zkušenost nemám, ale viděla jsem videa dětí, které tímto potápěním prošly a šok to pro ně byl, i když jim před tím hlavičky polévali vodou. Jsou to videa z těchto stránek, kde se tím maminky těch dětí, co se nemohly bránit, ještě chlubí

2) to Blandik: to nemá smysl, pokud se najde někdo, kdo tady kdekoli na diskuzi nemá názor jako všechny ostatní, tak se na něj "ty správné maminy" sesypou a vždycky ho vždycky vyštípou, tím se netrap. Není to jen v tomto tématu, je to tu všude. Pokud chceš zapadnout, tak musíš jen přikyvovat a rozplývat se nad tím, jak jsou ostatní matky dokonalé a jak správně ke všemu přistupují.

Začni psát odpověď...

Odešli