Plazení místo lezení. Máte zkušenost?

zuzuza
7. lis 2010

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat, jestli jste někdo měl zkušenost s plazením miminka, nám je 10 měsíců a zatím se malý jen plazí, neleze, snaží se dávat nohy pod sebe, ale nejde mu to, tak je pro něj rychlejší to plazení se po břiše, je strašně rychlý, doplazí se všude, ale používá při tom jen jednu ruku, kterou s epřitahuje a jednu nohu, tou se odstrkuje....teď mě známá říkala, že její syn stejně starý to taky dělá a že jim doktorka zakázala, aby se postavoval, že by pak chodil jaksi divně. Můj teda ještě ani nestojí, teda sám stojí, když ho postavím a držím, má strašně pevné nohy, ale sám si nestoupne, je to docela už pozdě, že? Nato, že neleze ani nestojí? Máte s tím někdo podobnou zkušenost?

lidiab
10. čer 2011

@lsx Jejda, to je tema primo pro nas 😀 Nas mladej take odmita lezt, pritom se uz sam stavi na nohy. A take se sam neposadi. Kdyz ho posadim tak normalne sedi i bez opory, udrzi v pohode rovnovahu, nepada, ale sam se posadit nechce ani za nic. To same to lezeni...plazi se bleskovou rychlosti a to lezeni asi ani nepotrebuje, jenze pripada mi to proste neobvykle. Snazi se postavit, ale neleze a ani se sam neposadi 😖
Ja jsem z toho take nervozni. V utery jdeme na 10 m. kontrolu a chci to s doktorkou poradne probrat. Je pravda ze je syn na svuj vek trochu vetsi (10,5kg) a vysvetleni ze je tezsi a proto je pro nej slozitejsi to telo zvednout docasne prochazelo. Ale uz mu bude 10 mesicu a stale nic.

lidiab
10. čer 2011

@lsx Koukam ze tvuj Jirik je jeste o tyden starsi...mne take stve ze se kazdej pta zda uz sedi, leze, chodi, lusti sudoku, umi basnicky atd. 😎 A kdyz reknu ze ne, tak hned vidim ten soucit v ocich, jako ze mam zaostale dite nebo neco 😀 Ja se proto uz nikoho na pokroky jejich deti neptam, pouze se ptam co je noveho a jak se maji 🙂

mpavlinka
10. čer 2011

Nikolce je jedenáct měsíců a více se plazí než leze. Je to rychlejší. Takže pár pohybů leze a pak se plazí 🙂 Byli jsme kvůli tomu na rehabce že v deseti měsících nelezla a závěr je, že je o.k., prostě je veliká (11 kg, 80 cm) a línější 😀 Už si ale i stoupá kolem nábytku 🙂

lsx
10. čer 2011

Jiřík taky není žádný drobek, před 2 měsíci měl skoro 9kg a 76cm, tak jsem zvědavá, jak to bude teď ve čtvrtek, jdeme taky na 10m prohlídku. Ale přesně jak píšeš, na velké tělo to nejde svádět pořád 🙂 Jinak co chodíme na plavčo, tak ta instruktorka (je vystudovaná fyzioterapeutka) má syna, který se jí taky plazil až do 11m a nechala to být, ani ho nevojtila. A je v pohodě.

lidiab
10. čer 2011

@lsx Ulevilo se mi ze jsem tady nasla tema kde je vic pripadu jako je ten nas, bala jsem se sem uz o tom psat 😒 Nas malej se na kolinka postavi, chvili se zamysli a pak se placne zpet na bricho a utika. Proste ho to lezeni asi nezajima, protoze plazenim se stejne vsude dostane.

andelka
11. čer 2011

Holky, mi se malej začal plazit v necelých 10 měsících, do té doby se jen houpal na kolínkách. A lézt začal po měsíci. Takže až v 11měsících zapomněl na plazení a začal jenom lézt. Teď leze jak drak, mezi 11 a 12měsícem udělal velké pokroky, začal klečet, sedět, stoupat si a obcházet nábytek. Teď má 13 měsíců a zdokonaluje si rovnováhu a posiluje svaly, ale ještě sám nestojí v prostoru ani sám nechodí, obchází kdeco, ale ještě se musí aspoň trochu držet. Dr se vždycky jen zeptala co umí a daly jsme mu čas. Nic speciálního jsme nikdy necvičili, jen jsem používala správné nošení a hrála si s ním na posílení svalů, hlavně podle Kiedroňové. ale spíš jsem mu jen napovídala správné provedení, jinak se všechno naučil sám, svým tempem.

lsx
13. čer 2011

Sláva, už lezem, to to trvalo 🙂

zuzuza
autor
26. zář 2011

@lsx Ahojky, tak já se na MK podívala až ted po 3 měsících a jen hlásím, že je u nás vše v normě🙂, malý už sám lítá, jako blázen a už si ani nevzpomenu, že jsem někdy řešila, že se jen plazí, akorát má ploché nožky, tak musíme koupit do bot vložky, jinak nám ještě nechodí na nočník, je mu 20 měsíců.

kamila297
29. zář 2011

Někdo mi kdysi řekl, že plazení místo lezení je syndrom plovoucích podlah 🙂 Zkuste dítko dát na koberec nebo něco co neklouže a uvidíte. Jakmile jsem synka svlíkla do naha, přestaly mu klouzat nohy a začal běhat po 4 jako pejsek 🙂

stelletta
20. říj 2011

Ahoj holky,
mám holčičku, které je 11 měsíců a stále se jen plazíme. Na kontrole v 10m mi Dr. řekla, ať si ji při hraní zkusím dát přes nohu nebo pod malou smotaný ručník, aby začala kolínka víc používat. Malé se to samozřejmě vůbec nelíbí, ani žádný kokrok nevidím. Pořád se plazí, vystrkuje zadek, vzpírá se na ručičkách a začíná teda ochytávat nábytek a přitahovat se. Tak nevím, zda fázi lezení přeskočí (já jsem prý také nelezla - jeden den jsem klekla, druhý stoupla a třetí začala chodit. Kolem roku). Každý se mě ptá, už chodíte? Neee? Už lezete? Neee? A připadám jim jak z jiné planety.... ☹

mpavlinka
20. říj 2011

Nikča se taky dlouho plazila, dokonce jsme museli na rehabku, ponevadž se podle doktorky měla v 10 měsících postavit a udělat kroky stranou... Na rehabce jsme byli zbytečně, sama se postavila o týden později 😉 No a lézt začala až někdy na pomezí roku 😉

stelletta
20. říj 2011

Nás Dr. zatím nikam neposlala, protože Terka je docela velká. V 10m. měla lehce přes 10kg a 83cm a říkala, že to může být prostě i tím, že je velká. No, jsem zvědavá, co nám řekne za měsíc. Já tedy doufám, že ještě nějaký posun bude a rehabky nebudou třeba. 🙂

mpavlinka
20. říj 2011

@stelletta naše malá je právě taky velká, už má dvanáct kilo - 15 měsíců 🙂

petra49
20. říj 2011

Ahoj holky, tak mi jsme chodili na rehabku od 3m, já jsem sama rehabka, ale ne dětská. Tom se do 11m jenom plazil taky, jedině, kde lezl- bylo nahatej na trávě, ale to teď už nejde, takže on to uměl-jen se mu nechtělo. Pak si klekl, sedl a začal stoupat, k lezení se vrátil kolem roku a teď už jen leze a na plazení zapoměl, lezení je dobrý na zpevnění zádových svalů. Teď nám bude 15m chodí za něčim, občas se pustí a udělá pár kroků, ale sám ještě neběhá. 🙂

mpavlinka
20. říj 2011

@petra49 Nikča začala chodit teprve před asi deseti dny 😉 Taky je nám 15 měsíců 🙂

monapink
20. říj 2011

@kamila297 Neco na tom syndromu plovoucích podlah bude,mame doma plovoucku a dlazbu a dcera se dlouho plazila,lezt zacala v deseti a pul mesicich..Ono ji to vazne po plovoucce klouzalo a na koberci,mame u gauce,se ji nelibilo..Dcerka to lezeni odkoukala na navsteve u ostatnich deti a zacala se take snazit,opicila se, az ji to vyslo a ted leze a lita jak drak..
@stelletta take na mne koukali,jak z jine planety a tak jako,ze je dcera ve vsem pomala..ted vzala vse hopem,leze,stoupa si,obchazi nabytek,klekne s dopomoci o neco stoupne a udrzi se a sama stoji,tapka pekne za ruce a mozna,ze stihne i do roka prvni samostatne krucky...a to bylo porad reci od ostatnich 😉 jeste ted to slysim,uz se otaci,nee?uz vali sudy?uz si umi sednout?nee a neni to divny,nemela bys to resit s dr? 😀 Ted uz se tomu jen smeju..ja se do ostatnich take nemontuju,kazde ditko ma sve tempo 😉

lipetra
9. srp 2012

Ahojte hoky, mame ten samy problem, spravilo se to pak?

elana
9. srp 2012

@zuzuza tak rozhodně v pohodě (jak tu někdo hned na začátku diskuze psal) to není, dítě by lézt mělo z více důvodů než že to doktoři říkají...i dítě, co neleze, se naučí chodit, ale jde o kvalitu té chůze, o možných vadách držení těla, bolesti zad (a následně hlavy) v pubertě a dospělosti atd.-to vše se těžko koriguje a příčina se mnohdy najde v tomhle věku, kdy dítě nelezlo, ale "to bylo přece v pohodě" 😝

Ale k věci: můj syn se plazil od 8.5 měsíce až skoro do roka, taky přesně tak asymetricky jak popisuješ a v pořádku to teda není, když už se plazí, měla by tam být symetrie. Plazení je běžný a častý předstupeň lezení, ale nemělo by ho rozhodně nahradit-bohužel jak se dítě naučí plazit, tak si s tím dlouho vystačí, protože se relativně pohodlně a rychle dostane všude. Cvičíme od zač. 10. měsíce vojtovku, cílem bylo posílit svaly bříška, zad, nohou, aby se naučil správně aspoň plazit (což se nenaučil, asymetrie zůstala, jen občas zapádloval správně nastřídačku), ale hlavně lézt!! Jak jsem psala, od roka leze jak drak, ale cvičíme stále, až než začne chodit. Takže já osobně bych to jen tak nenechala a a nechala dítě prohlédnout, minimálně hodně podrobně pediatrem, který možná rozhodne o odeslání na neurologii a rehabilitace a bude to jen dobře. Snáž se totiž cvičí s takovýmhle prckem a hůř s rok a půl starým silákem.

elana
9. srp 2012

@zuzuza a sorry, já si nevšimla, jak starý je Tvůj úvodní příspěvek 😀 tak předpokládám, že se dávno všechno vyřešilo a malý lítá po dvou, že mu ani nestačíš 😎

plazicka
24. lis 2014

ahoj holky no s tím plazením..můj syn se zezačátku neplazil ale plaval kraula a všude mě strašily, že musí k fyzioterapeutovi..ale naštěstí se do týdne rozplazil v normálním armádním stylu a na břiše zůstal celkem dlouho pač byl trochu tuček .-) no každopádně se mi plazil v listopadu takže plovoucí podlaha jako led..proto jsem mu vymyslela plazičku..nevím jestli jste o tom už slyšely a nevím jak to tady je s reklamou nebo doporučením..tak snad mi to admin nesmazne...ono totiž díky plazičce se vaše mimčo může plazit v teple a hlavně bez omezení...to ma velmi pozitivný vliv na psychomotorický vývoj...narozdíl když dítě držíte na pár metrech čtverečních na pěnovém puzzle nebo dece...bohužel stále se ještě o této vychytávce moc neví..a píšou mi furt maminky, že škoda, že o tom nevěděli před pár měsíci...ale plazička už existovala jen hold ještě není tak moc známá, protože je to úplně nový výrobek...ale se skvělými ohlasy...takže pro ty co řešíte podobný problém s vaší plazicí ratolestí klidně se na mě obraťte ráda pomůžu..ještě vám tady dám fotečku a´t máte představu.tak plazení zdar 🙂