Plenky, do kolika měsíců jste užívali u dítěte?

zanuli
1. dub 2014

Naše dcera má 11 měsíců. V těhotenství jsem byla ,,bojovnice,, za látkové pleny, ale po porodu jsem byla tak unavená a díky porodnici jsem si navykla na jednorázové pleny. Stále však plenkujeme. Malou zatím netlačím na nočník, i když už si sedá, ale podle psychologů jsem se dočetla, že dítě se má učit na nočník až od 1 roku věku a nejlépe, když už pomalu mluví a pochopí, co se po něj chce (dítěti pomocí hry naznačit k čemu nočník je, jak na něj upozornit, že dítě potřebuje vykonat potřeby 🙂 ). K tomu mne ještě zarazilo, že před pár dny ukazovali v TV zprávách, že hodně dětí školního věku má ploché nohy, nebo špatně postavené, vybočené prsty apod. - největší problém je samozřejmě špatně volená obuv, ale mezitím proběhla i zmínka jedné lékařky, že podíl na problémy nohou má i dlouhodobé nošení plen - bohužel již paní neřekla, co tím ,,dlouhodobým,, je myšleno. Jelikož z oboru pediatrie a psychologie je nošení plen do 3 let normální - zejména v nočních hodinách, kdy děti ještě stále se mohou v průběhu spánku pomočit. Mám tedy dotaz. Jak jste na tom vy ostatní maminky, kdy jste učili vaše děti nebo jak vidíte systém učení dítěte na nočník vy? Já osobně momentálně na to nespěchám, ale hodně maminek v okolí, když řeknu, že malá bude mít rok, tak mi nadhodí, že už ať ji učím.

marcinek
1. dub 2014

@zanuli v takhle nizkem veku je to spis hra nez ze by pochopili co se po nich chce. Maximalne je uspech, kdyz ji posadis po spani. Ja ucila syna v 1,5 roce pres leto lital porad bez plinky, cural na travu, obcas vypadlo bobo 😀 ale pak s postupnych ochlazovanim jsme museli zas pliny nasadit. Odplinkoval se ve 2 letech pres den a do 2 mesicu pres noc. Proste se porad z toho vyslikal. Ted si chodi na nocnik sam ani o tom nevim, jen vynasim. A to je o pul roku sikovnejsi nez dcera. Ta mela trosku hystericke sceny tam sedet, tak jsem tomu nechala cas. Jo a kombinovala jsem pampersky s latkovkama na doma 😉

schnek
1. dub 2014

já myslím, že čím dříve dítě nočník pozná, tím lépe. Samozřejmě citlivě a s rozumem. S nejstarším synem jsem začala cca v 7m, když začal sedět, na den bez plen byl ve 2 letech, na noc cca ve 3letech. S ostatními jsem od narození praktikovala bezplenkovou komunikační metodu, mladší syn se sice definitivně přes den odnaučil ve 3 letech, ale neměli jsme problém s tím, že by utíkal, nebo nechápal, jen na to prostě dlabal, dcera byla úplně bez plen (i na noc) cca v roce a půl. Zkus si přečíst knížku Bez plen, je to tam moc pěkně popsané 🙂 Řekla bych, že univerzální rada není, v případě západní klasiky (dítě má pleny a v přiměřeném věku se žačne odnaučovat), je třeba vychytat ten správný čas dle konkrétní povahy dítěte. V 11m máš slušnou šanci, že to rychle pochopí, podle mě později berou děti vylučování do plenek jako fakt a nechápou, proč by najednou měly dělat něco někam jinam, když do teď se to učily sem.

schnek
1. dub 2014

jo a když píšu, kdy jsem s dětmi začínala - se všemi jsem měla poměrně velké úspěchy a rozhodně to nebyla jen klika, opravdu věděli, o co jde. U ročního dítěte nejde o hru ani štěstí, když vydrží 4h suché a počká si na nočník 😉 To samé u mimina, když vidíš, že signalizuje a čeká. Ale tomu musí být člověk opravdu otevřený 😉

tarra27
1. dub 2014

mám dvě deti. Starší má dva a půl a je na plenách...někdy si řekne a někdy přijde až když se počůrá nebo pokaka...ted jsme si říkala, že ji nechám behem dne bez nich, ale je nemocná a hotová, takže ji je nechávám, ale mladší je o 14měs mladší a je na plenách taky...starší občas chodila na nočník, dokonce i ted jdena wc a ne na nočník, ale jen když chce...je to podle me i o tom, že vidí malou v plenkách i když ji na nočník dávám občas taky...

super to je v bazenu, protože to přijde starší i za mnou do sprchy že chce čůrat i klidne kakat...takže už by ji tto šlo...doma přijde občas taky...ale mám ji nutit násilím??? to nedělám...však ona do první ttřídy v penkácj nepujde .)

ps a když jde na nočník i ta starší, tak si ho po sobě i vynese...

ona to má jak kdy....a já ji nechci nutit násilím...nebo dávat na zadek, hulákat....já ji to vždy řeknu, že to takhle nejde, že musí jít na wc nebo na nočník, že si musí říci.....ale nedelám scény apod......ted bude teplo, léto....to zvádne v pohode....

tarra27
1. dub 2014

holky a hlavně si nikdo nenechejte od nikoho kecat, že moje dítě chodilo už v 8mi měsících a tvoje na 2 letech ještě ne....houby...at si chodí klidně už v porodnici na nočník (nadsázka), každé dítě je jiné, každé ví jak na svoji mámu...a každé potřebuje jinou dobu....ale křik, násilí neb hádky a scény ty mu nepomůžou.....

někdy si delám legraci a říkám, že malou do první třídy fakt dám v plenkách...ale pokud na to mám, ona je chce...no tak at je má....však ono už ted se ji nelíbí být počuraná nebo pokakaná, navíc u nás vidí, že chodíme na wc a už chce taky....pomalu si zvykne...hlavně deti nenutit a nechtít po nich veci podle tabulek nebo "dobré kamarádky či tchýně někdy i mamky"

petrajurinova
1. dub 2014

@zanuli ani jedno dítě jsem na nočník nijak neučila, měli ho v dohledu (v místnosti, kde trávili nejvíce času) a viděli jiné děti (v mateřském centru) jak nočník používají - to je v podstatě vše, občas jsem je na něj posadila a pokud udělali potřebu, tak jsem je pochválila, když ne, tak se nic nedělo. Oba se plenek vzdali dobrovolně v podstatě ze dne na den ve 2 letech - sami řekli, že už plenky nechtějí a nepotřebují a začali se sami hlásit že potřebují čurat nebo kakat (syn chodil na nočník a to sám, vždycky jenom začal volat, že má něco v nočníku, dcerka nočník odmítala a od začátku chodila přímo na WC). Podle mě, k ovládání vyměšování každé dítě musí dospět a pokud dostane prostor, tak ti řekne kdy se na to bude cítit.
Ohledně plochých nohou - syn ploché nohy má, dle diagnózy ortopeda způsobené tím, že na svůj věk je příliš velký (nejen do výšky, ale hlavně do šířky), dcera se stejně dlouhou dobou používání plen má nožní klenbu ukázkově klenutou už ve 4,5 letech (kdy prý je na to ještě i čas). Takže souvislost plenek a plochých nohou mi přijde jako blbost.

ange_de_la_morte
1. dub 2014

Já mám 14 -ti měsíčního syna - od chvíle co sám chodí ( chvíli před 1.narozeninami) má k dispozici v dosahu nočník - občasi si ho donese, tak ho na něj posadím, když si vzpomenu taky mu řeknu ,,lulu,, a on jde pro nočník, když se povede tak tleskáme a říkáme ,,šikulka,, - on si sám už zatleská když se vyčůrá ( tedy pochopil co se po něm chce). Nicméně nikam ho netlačím, ono prý dítě si ze začátku to vyprazdňování neuvědomuje ( má ho reflexní), smysl to tedy prá má až okolo 1,5-2 let . Jinak k těm nožičkám - myslím že v dnešní době ultratenkých plen to nemá naprosto žádný význam - když vidím sotva chodící dítka v látkových papučích a nebo v sandálkách po starším sourozenci, tak je mi jasné že je něco špatně - ale plena to není 😀

ululul
1. dub 2014

Mám syna - čerstvě 2 roky a bez plen je od 18ti měsíců a den a o měsíc později i na noc. Vysazovat jsem ho začala tu a tam od 1 roku, ale bylo to spíš jen po spinkání, aby věděl že čůrá se tam. v 18ti měsících jsem mu řekla, že už je velký kluk a zkusíme místo plenky obléknout trenýrky, jako má tatínek. Byl z nich nadšený a každému je chtěl ukazovat. Od toho dne se prakticky nepočůral. Nejdřív jsem ho dávala čůrat každých pár minut a postupně jsme prodlužovali. Cca od 20ti měsíců si sám říká, že chce čůrat nebo kakat. A co se týká pleny na noc, prostě ji sám odmítl. Že plínka je pro mimi, tak jsme to zkusili a funguje to. Za ten půlrok se v noci počůral 2x. Na každé dítě platí asi něco jiného.

werik153
25. led 2015

Holky, sice je to stará diskuze, ale přijde vám normální, když moje kamarádka, která má 5 leté dítě, dává ještě na noc pleny ? Letos půjde do první třídy...a dokonce ho ještě vozí v kočárku...když se jí snažím naznačit, že je to už špatně, mu je dávat...tak mě neposlouchá...jinak dítě je asi o rok pozadu...ale myslím si, jestli to právě není tímhle chováním :/

lu777
25. led 2015

@werik153 no tak pleny bych pochopila do 5 let.. ono v noci se může dítě počůrávat i déle, může tam být i nějaký zdr. problém (to měl můj brácha, nehody do 8 let)
ale ten kočárek??
njn, s tím ale nic neuděláš, je to její dítě 😒