Plínka ve dvou a půl letech. Doporučíte literaturu?

jankapavol
3. črc 2011

Začínám být celkem zoufalá,náš malý už byl přijat od září do školky,je moc šikovný ,mluví ve větách,je společenský,motoricky je velmi vyvinutý,ale s těma plínkama je jak mimino.Nejdřív na nočníku vůbec nechtěl sedět,teď je to teda taky na ukecávání,ale dá se ,ale třeba furt tvrdí,že čůrat nechce a za minutku se počůrá.Dneska třeba byl jen v legínkách,počůral se na zem,kouká na mě,protože věděl,že se počůral,gatě si stáhl a říká,že chce druhy.Jinak mu teda vůbec nevadí být v počůranym a pokakanym.Odnaučujeme už několik měsíců,chjóóó.Mám poslední dva měsíce,než ho vezmou do školky.....a za měsíc se narodí sestřička,takže teda nevim,jak to zvladnem.Doporučujete třeba nějakou literaturu?Už nevím,co dělám špatně.....

sisstin
4. črc 2011

jinak syn měl pleny plně do 3let a 2měsíců (je dysfatik, tam ta CNS dozrává o dost pomaleji). Do té doby nebyl ochotný si sednou na nic, přímo hysterické záchvaty..tak jsem to prostě nechala být. Najednou si přinesl nočník a sám si na něj sednul, tak jsem si řekla, že už se teda do toho dáme. Nechala jsem ho bez plen...první dva dny byl totál všechno počůraný, vždycky jsem jenom řekla, že to nevadí a převlíkla. Další dny už začínal dobíhat, a do týdne byl úplně bez plen jak přes den, tak na noc. Začal chodit na záchod (s redukcí) a hned tam i kakal. Nebyla žádná nehoda od té doby (je to 7 měsíců už). Bylo to bez křiku, bez plácání a zbytečných nervů. Ale jelikož syn má těch problémů víc, tak já už prostě takovýhle věci totálně neřešim 😉

Mamka mi pořád tvrdila, jak já jsem chodila na nočník od 9 měsíců, ale pak po bližším vysvětlení to bylo o tom, že mě tam prostě posadila a já tam něco udělala - v jeslích nás taky posazovaly sestry. A skutečně ovládat jsem to začla až v 18měsících, kdy jsem si byla sama schopná říct, že se mi chce... do té doby je to jenom odchytávání rodičů 😉

majka12
4. črc 2011

Já teda nemám osobní zkušenost s odplenkováním, protože na to ještě prdíme a velký úspěch slavím v tom, že si chce na nočník sednout i oblečený, protože nejdřív teda nechtěl ani to a začal brečet. Takže si myslím, že vůbec neví ještě která bije a nechávám to být. Ovšem chci reagovat na příspěvek s plácnutím. Mojí neteří bylo dva a půl roku a chodila bez problémů na nočník a potom na záchod, ale začala být dost pohodlná ( jak už tu někdo zmiňoval) a třebas když koukala na pohádku, tak i když se jí švagrová ptala, tak řekla, že nepotřebuje, protože prostě nechtěla od pohádky a chvíli na to se počůrala. To bylo docela běžné i venku, kdy si hrála a každou chvíli se jsme se jí ptaly a i viděly, že začíná přešlapovat a ona tvrdila že nepotřebuje a pak se počůrala. Nakonec taky dostala přes zadek, když to udělala, protože šlo čistě o pohodlnost dítěte a né že by to neovládala či nechápala. 😔 😔 Stačilo asi dvakrát a od té doby si říká v pohodě. 😔

ivuu
4. črc 2011

@sisstin tak jsem to nějak myslela že prostě dítě třeba ví že se mu chce na zachod ale neovladne svěrače..
ja nevim no nějak moc jsem to syna neučila ten nočníka a prostě to přišlo samo a aji zachod..

ivuu
4. črc 2011

@majka12 tak pravě otom to asi je..dozrala k tomu dřív a prostě byla jen pohodlná ale jsou děti co to pochopí,ovládnou později..proto mě to plaaní přijde blbý..a že taky nejdu pro pleskanec po zadnici daleko..ale u tehle věci mě to přijde divný..

když jsme zkoušeli na noc bez plinky a počural se tak se vzbudil celej neštatsnej..ja všechno převlikla.na to jsem koupila nepropustny prostěradla..,manžel ho sprchl a pak jsem ho uložili do postele stím že to nevadí že se to stava ..ale že bych ho za to trestala to ne...proč...

no každej podle svého uvažení 😔

sisstin
4. črc 2011

@majka12 Majko, tak to je ale už trošku jiný případ...to dítě svěrač moc dobře ovládá, ale "má toho moc na práci", tohle je běžné i u školkových dětí..prostě pro ně je zrovna důležitější jiná činnost, než jít na záchod 😉

@ivuu já jsem prostě počkala, až byl ochotný si na něco sednout, pak jsem odebrala plíny a do týdne to prostě šlo...nějak si neumím představit, jak bych to dělala na sílu...když se prostě prohnul do luku a sedět nechtěl (bál se), psycholožka mi říkala, že je dobré dítě na nočník ze začátku posazovat s plenou - děti se cítí bezpečněji, a když zjistí, že jim ten nočník (záchod) fakt zadek neukousne, tak to zkusit postupně bez plen..

v tomhle mimo té CNS hraje obrovskou roli psychika, stačí se podívat, kolik dětí má problém s kakáním na záchod...a pak to raději týden a víc drží, samozřejmě stolice je tuhá a o to je to horší. 😒 My jsme naštěstí ten blok z kakání neměli, syn to nějak hned pochopil, jak se tlačí v sedě a neměl s tím problém. Při řešení těhlech problémů se musí velice opatrně, chce to čas a pevné nervy...nějaké plácání, křik, vyhrožování a nevím co...je spíš ke škodě. To dítě si ty následky v různých formách pak bere do dospělosti a promítá se to do úplně jiných sfér 😒

My jsme dřív skoro všichni byli nejdýl v 18měsících bez plen, ale např. kamarádky maminka ji přivazovala plínou k postýlce, aby na tom nočníku musela sedět a podobné praktiky..a pak se divíme, že jsou přeplněné terapeutické ambulance 😔

ivuu
4. črc 2011

@sisstin to je hruza fakt..ja vim že jsem třeba taky seděla v pul roce ..a taky chodila na nočník kolem roka..tak se to prostě dělalo..

ja někdy do vaší diskuze kouknu..protože Maty je taky živel ale myslím bez diagnozy..ikdyž si na něj jedna uča stěžuje jak může 😠
ja si jen pamatuju že jsem hi na něj posazovala..nechtěl nechapal..pak jsem nočník schovala a za nějakej čas vytahla..asi si něco pamatoval protože se do něj vyčural aniž bych mu to řikala..no a jak viděl za nakěj čas že my chodime jinam..šlo to samo

to Sáruš sice řika kakat a che na zachod ale nechape co tam ma dělat ale splachnou chce tak jako my 😀

jankapavol
autor
4. črc 2011

@mamusa1611 ono se to i lehce řika mamkam,ktery s tim odnaučováním neměly problem.když ho poněkolikate nemůžu dotahnout na nočník,řve že nechce a vím,že potřebuje,tak mam co dělat,abych se udržela,když se pak za minutu počůrá.

jinak jsem zkoušela dneska trik s plyšákama,ty posazuje teda velice rád,ale stejně si tam pak sám sednout nechce 😢
ja už nevím

sisstin
4. črc 2011

@jankapavol a to je přesně to, že on prostě nemá pocit, že se mu chce čůrat...mozek nedává signál močáku a naopak, a pak to pustí 😉 prostě na to nedozrál, má ještě spoustu času 😉

jankapavol
autor
4. črc 2011

@sisstin já ho teda neplácám,skrz určitou teorii,ale myslím si,že za to může.myslím si,že už tomu celkem rozumí,ale prostě si jen usmyslel,že na ten nočník chodit nebude.
je to stejné,jako když ho chci jít nakrmit,on se hned u první lžičky otočí,že NE ,ale když si rychle vymyslim nějaky příběh,že kam pujdeme,nebo příběh o původu oběda-např.hrášek ze zahradky,tak sní všechno.stejně tak si myslím,že je to s nočníkem.ale nemůžu ho 14x denně dostávat nějakou povídačkou.

jankapavol
autor
4. črc 2011

@sisstin myslíš?je nevím.kolikrát už řekl,že chce čůrat a utikal a šlo to....

sisstin
4. črc 2011

@jankapavol no ono to takhle jako moc nefunguje, že si dítě usmyslí, že tam chodit nebude a záměrně by to ignoroval a schválně se počůrával 😉 jako může se stát, že takhle reaguje dítě, které už na nočník chodilo a třeba nezvládá žárlivost na mladšího sourozence a tímhle způsobem na sebe upoutává pozornost 😉

děti, které ten svěrač už ovládat umí, jsou pak samy z toho neštastné, že se počůraly 😉 já bych to fakt nehrotila, vždyt nemá ani 2,5...tak prostě to zvládne třeba o dva měsíce později, vždyt nejde o život 😉

sisstin
4. črc 2011

@jankapavol tak ono to ze začátku třeba nefugnuje 100%, prostě jednou to pozná a jednou ještě ne... 😉 tohle je fakt normální při nácviku 😉 někdo je jakoby bez plen dříve, ale jsou nehody ještě třeba pak půl roku...někdo má plenky dýl (jako třeba my), ale pak se zas odnaučí hned a jsou úplně bez nehod. To je prostě všechno v tom mozečku, nervech a i psychice 😉

beruska24.9.
4. črc 2011

Jsem ráda, že jsem na tohle téma narazila. Už mě začínají štvát lidi, kteří mi pořád tvrdí, že malá měla už dávno být bez plínek 😠 Je jí 21m. a zatím na nočník nijak zvlášť neučíme. Tedy, začala jsem ji zkoušet posadit, ale je to tvrdohlavá potvůrka 😀 Když má náladu, tak si sedne, když nechce, tak s ní nikdo nehne. A posazovat ji násilím je mi proti srsti. Sama si nesu nějaké následky z dětství v této oblasti. Sice jsem si říkala, že bych ráda, aby do dvou let byla přes den bez plínky (v září čekáme dalšího špunta), ale pak jsem si řekla, že to prostě nechám na ni, že budu hold muset nějakou dobu kupovat dvoje plíny. Ale lepší, než ji stresovat. Jinak je to šikovná holčička, když má náladu, tak se zkouší sama oblékat, hodně věcem rozumí, do schodů/ze schodů chodí jen s držením za ručičku, každý říká, jak je šikovná, ale zatím toho moc nemluví (tedy, má tak max. 10 slov, které mají nějaký význam, zbytek je její dětská hatlamatilka), prostě se domluví jinak, beze slov. Takže si říkám, že ta cns ještě asi není v takovém stavu, aby malá chápala význam chození na nočník. Jednou to určitě přijde 😉

jankapavol
autor
4. črc 2011

My jsme byli nedavno na neurologii kvuli afektivním zachvatum a pani dr rikala,ze je moc šikovny a chytry,že to se jako vidi,a že ty plinky se určitě každou chvíli odnaučí,ať zkoušíme.tak dycky par dni zkousím,pak už začnu šilet,tak to zase na par dni zabalim.....mu to mokro prostě vůůůbec neva.

jankapavol
autor
4. črc 2011

@beruska24.9. mně to vadí hlavně kvůli tomu,že ma jit maly od září do školky,ne kvůli lidem..

mamusa1611
4. črc 2011

@jankapavol jj...přesně ták.... no radit už nebudu, abych pak nebyla za nejhorší já.... 😔 držím pěsti a přeju pevné nervy ať se to špunt co nejdřív naučí... 😉

sisstin
4. črc 2011

@jankapavol a afektivní záchvaty jsou způsobené mimo jiné čím? 😉 Nedozrálou CNS 😉 já bych to ted zabalila třeba na měsíc, a pak to zkusila znova...když nic, tak nic...jede se dál 😉 já fakt měla pocit, že syn půjde s těma plínama snad do školy 😝 😅 😅 😅 a za týden bylo po nich i na noc.... 😉 ten tvůj je ještě prcek malej 😉

sisstin
4. črc 2011

@jankapavol a je to tak strašně nutný, aby šel ani ne ve třech letech do školky? Když budeš na další mateřské? 😕

beruska24.9.
4. črc 2011

@jankapavol - mně to nevadí ´´kvůli lidem´´, mě štvou ti lidi s těmi svými kecy.
To pak chápu, že se ho snažíš naučit co nejdříve, když má jít do školky. Držím palečky, ať se malý naučí, ale stejně s tím nic neuděláš, pokud nebude chápat, o co jde.

beruska24.9.
4. črc 2011

@jankapavol - s tou školkou souhlasím se @sisstin Naše malá půjde nejdříve za rok na podzim (ve 3 letech) a když ji nevezmou, tak to řešit nebudu, když budu na mateřské. Je nějaký vážný důvod, že má jít už teď?? Nějak jsem přehlédla věk, takže reaguji dodatečně.

jankapavol
autor
4. črc 2011

@beruska24.9.
@sisstin není to nutný,bude chodit jen na den,nebo dva dny v tydnu.nemame tady zadnou babicku a chtela jsem mit jeden den nebo dva dny v tydnu volno na malou,abych s ni mohla jet plavat ,nebo kdyz pojedu k doktorovi,nebo do mesta,nebo neco vyrizovat,tak at se z toho nezblaznim.on ma taky moc rad kolektiv, a proste si myslim,že mu ten režim tam prospěje.
@sisstin jenže afekt.zachvaty jsou způsobeny nedozrálou vegetativní nervovou soustavou-ne CNS

sisstin
4. črc 2011

@jankapavol tak třeba to září zvládne 😉 ono dva měsíce jsou v týhle době spousta času 😉 docela se divím, že ho tam vezmou takhle brzo...nebyly by lepší jesličky? 😉

svoja
4. črc 2011

Mam momentalne na mysli par peknych frazi.. 😀 😀 Ale budu zdvorila 😀 Chapu, ze pro nekoho to je problem, ktereho se chce zbavit.
Je potreba si ale uvedomit, jak tady uz bylo nekolikrat receno, ze to je zalezitost CNS a ta dozrava u kazdeho ditete jindy a jinak.
NIKDY by se dite nemelo trestat za neco, za co nemuze. Muze to mit straslive nasledky. Mezi tyto veci patri i ten nocnik. Ale to uz tady taky bylo parkrat receno.
Ale proste nekdo to nepochopi, i kdyby se to rekla tisickrat. Kazdy mame svuj nazor, jasne....
Jak uz jsem rikala, nekdy me prijde, ze mamy soutezi, kdo odplenkuje driv. Coz je podle me stupidni.
Myslete taky nekdy na dusicku tech deti a ne jen na svoji pohodlnost 😉

paolin
4. črc 2011

ahojky, taky jsme řešili. hodně pomohlo léto, kdy synátor běhal bez kalhot a začal si potřebu více uvědomovat, líbilo se mu čurat na kytičku, stromeček 😉 a pak to šlo na nočník docela snadno. jinak plínky na spaní měl do 4 let, což souviselo s nedozrálou CNS, jak psala @sisstin

sisstin
4. črc 2011

@jankapavol takhle chodil od kamarádky klučík...on byl teda bez plen od dvou let, ale právě ji měl na kakání..a chodil do jesliček na dva dny v týdnu 😉 a tam pro ně nebyl problém mu tam tu plínku dát, když chtěl kakat 😉 2,5leté dítě je úplně něco jiného než dítě 3leté a starší.....to je strašně velký rozdíl v tomhle věku, a je to i dost těžké pro učitelky 😕

hasky24
4. črc 2011

@svoja souhlas a ještě s
@sisstin 🙂 🙂 🙂 🙂

kacik11
4. črc 2011

Ahoj, tak jsem přečetla celou tuto diskuzi a taky se zapojím. Moje dcera má 21 měsíců je furt s plínkou. Kolem roku jsem jí zkoušela poprvé posazovat na noční, vůbec na něm nechtěla sedět a řvala jak tur, tak jsem nočník schovala a vyzkoušela za 3 měsíce, to už na něm sice krásně seděla a vydržela tam klidně sedět i půl hodiny a výsledek- měla úplně červený, otlačený zadek a stejně se nevyčůrala a vyčůrala se jak se zvedla, tak na koberec. Od jejich 18 měsíců to zkoušíme jak si vzpomenu, když třeba má po odpoledním spaní suchou plínu, tak jí tam posadím, protože vím, že bude čůrat.
Tak 2 týdny zpátky jsem jí nechala běhat jen v kalhotkách, bez plínky. X krát jsem se ptala, jestli se jí chce čůrat a pokaždé odpověděla, že nechce. Bez plíny vydrží klidně i 2 hoďky bez čůráni, ikdyž toho hodně vypije (plínu už by měla pročůranou). Ale když se jí začne chtít- poznám to na ní, zvedá si triko, chytá se za pipinku, a chci jí posadit na nočník, tak tam prostě sedět nebude ani za nic, vydrží klidně další půl hoďku běhat a když se nedívám, tak se vyčůrá na zem. Prostě si myslím, že není na to ještě zralá. Ale strašně mě štvou ty kecy našich rodičů, jak jsme dneska líné matky. Že kdysi byla ostuda, když bylo děcko ještě po roce s plinkou přes den 😠

sisstin
4. črc 2011

@kacik11 ono je blbý se i ptát záporem "NEchceš čůrat?" páč ti dítě odpoví logicky "ne" 😅 😅 😅 spíš se zkus ptát "chceš čůrat" 😉 😅 😅 😅 😅 ale podle mě nemáte k odplínkování už daleko, když vydrží dvě hodiny a déle...to bude za chvíli v pohodě

jankapavol
autor
4. črc 2011

@svoja je ale pravda,že z vysledku mi tady vyplyva,že po něm chci moc.Kamaradka mi jednou řekla,že když dítě nejde odnaučit,tak je to chyba rodičů.Tak jsem si říkala,jestli nedělám něco špatně.Ale je fakt,že asi na to fakt ještě není.
Co se tyka trestaní,tak ja netrestam za nic.Teda aspoň se o to snažím.Bojuju.Ale snažím se vychovávat podle teorie Respektovat a být respektován.Ale asi ho prostě teď nebudu stresovat ani tím,aby musel na nočník.Co už,no...

sisstin
4. črc 2011

@jankapavol já jsem dřív taky byla taková 😉 v těhu a když byl syn malý...já jsem si byla 100% jistá, že v roce bude mluvit, v roce a půl bude bez plen a bla bla 😅 😅 😅 a šířila jsem svá moudra zde na koni...no s výchovou nestandartního dítěte už vím, že je to někdy tvrdá řehole a nic není zadarmo...a rozhodně to není jen o tom, jak moc chce rodič.... 😅 😅 😅