Plínky na noc v 5 letech - co s tím?

isis26
21. kvě 2013

Ahoj, mám takový problém. Mám dcerku 5 let a v noci se stále počůrává. Nemůžu najít příčinu a už je to pro všechny unavující. V noci jsme jeden čas vstávali třeba 3x a chodili jsme na nočník, ale to byla unavená ona i já a paní doktorka to víceméně zakázala. Když ji nechám počůrat do postele, nic to v zásadě neřeší, jen v noci pořád převlíkáme postel. Ona tak tvrdě spí, že vůbec necítí, že chce čůrat. Nemáte někdo nějakou radu?

mamkamarketa
21. kvě 2013

@isis26 ahoj
Myslim,do 5ti let je to jeste v norme a pak uz je cas to resit s dr.

svha
21. kvě 2013

@isis26 u mě to řešili dětským psychologem, měla jsem stejný problém, tak jsem zvědavá, jak dcera, do ničeho ji nenutím, u mě asi udělala máma blok či co

mates22
21. kvě 2013

@isis26 nám doktorka řekla, že do pěti, šesti let se to ještě neřeší, že některé děti mají extrémně tvrdý spánek

ange_de_la_morte
21. kvě 2013

Já bych na to šla od lesa - zkusila bych posunout postel na jiné místo - ne že bych byla nějak powěrčiwá, ale podobným wěcem wěřím, 2 mojim kamarádkám se takhle přestaly počůráwat w noci děti ze dne na den po přestěhowání pokojíčku, a já samotná jsem se ze dne na den zbawila migrén při přestěhowání do jiného pokoje. A pokud ani to nepomůže zkusila bych jednak psychologa a druhak to řešit s doktorkou, protože se může jednat o enurézu - noční pomočowání, což sice není záwažné onemocnění ale pořád je problém který se dá řešit we spolupráci s doktory ku prospěchu rodičů i dítěte ( omlouwám se za ,w,)

brisalek
22. kvě 2013

taky mě to zajímá. Dceři budou za 2 měsíce 4 roky. Přes den přestala mít plínky okolo 20 měsíců a úplně bez problémů, ale v noci je to pořád stejné. Kolem 3,5 jsme zkoušeli jsem nedat vůbec pít, budi na nočník, nechat počůrat...ale jak píšeš ona vůbec neví, že se počůrala a vzbudí se až když je já zima☹. Takže jsem si řekla, že to nechám, že k tomu asi musí dozrát. Synovec byl přes den bez plen až ve 3 letech, ale ve 3,5 byl bez plínek i na noc a sám od sebe...prostě to vydržel a nebo se okamžitě vzbudil, když se náhodou počural...což mě dovedlo k tomu, že to prostě nejde naučit a musí se k tomu dozrát.

llluckaaa
22. kvě 2013

@isis26 A kolik toho večer vypije? Asi bych to v tomto věku začala řešit s odborníkem a nechala dítko objednat k urologovi.

brigule
22. kvě 2013

@isis26 U mě to taky řešili dětským psychologem nebo psychiatrem nebo co to bylo. Byla jsem tam párkrát ještě ve školce a párkrát v první třídě. Zda mi to pomohlo nebo ne nevím, ale počůrávat v noci jsem se během první třídy přestala.

blondynka400
22. kvě 2013

@isis26 do 5 let na to mají nárok. Pak už to chceš řešit. Jako první odborného lékaře, vyšetří se močový měchýř. Může to být "porucha", na kterou jsou ale léky a dá se to bez problémů léčit (v noci se nazahušťuje moč tak jak by měla, ale vydržela do rána, může to být hypermobilita močového měchýře). Když tady doktor schledá, že je vše ok, pak je na řadě psycholog, aby určil příčinu. Věšinou to ale bývá ta první varianta nechávat je počůravat se není zorovna ideální, protože pak z toho fakt můžou mít různé poruchy... 😉
Jo a proč doktorka zakázala 3x za noc čůrat? U nás na začátku v noci taky čůrala i 2x (možná někdy i 3x), teď jenom občas a dojde si sama... Ne každé dítě vydrží bez čůrání až do rána, obzvlášť když večer víc pije.

petra.vavra
22. kvě 2013

@isis26 jak bylo napsáno do 5ti let se to neřeší, nad 5 let bych to řešila s urologem a neurologem, je to hlavně problém neurologický, musí obě soustavy dozrát, pokud jedna nedozraje, tak se mezi sebou ztv. neumí domluvit, laicky řečeno. Určitě nezkoušet žádné triky jako nedávat pít, budit, vyhrožovat, zakazovat...stejně to nepomůže a dítě to akorát znejistí ještě víc. Není to prostě o tom, že to dítě to chce udělat, ono to nedokáže ovládat a to musí najít doktor, kde je problém. Držím palce, hodně štěstí! 😉

isis26
autor
22. kvě 2013

Moc děkuji. Večer jí dávám pít tak hodinu před spaním jen trochu a pak nic. No paní doktorka říkala, že ji nemám budit vlastně násilně. Že kdyby se vzbudila sama, je to v pořádku. Takhle ji vytrhnu třeba z hlubokého spánku. No zkusím urologa, je fakt, že tím snad nic nezkazím. 🙂

blondynka400
22. kvě 2013

@isis26 a nemá chudínka žízeň?... Násilně bych taky nebudila, to je fakt, že tím se nic nevyřeší. Na urologii určitě zajděte, to by mělo být to první 🙂 Mrkni třeba sem 😉 http://www.vitalia.cz/clanky/nocni-pomocovani-d...

brisalek
23. kvě 2013

@petra.vavra presně s tebou souhlasím a doufám, že mi to do těch 5 let zvládnem🙂. ale je to do 2,5 pořád stejné....2-3dny skoro sucho, pak má 2 dny počůranou plínku, že jí málem proteče, pak něco mezi....
@isis26 držím palce , budu se chodit dívat jak "bojujete"

isis26
autor
23. kvě 2013

Neee, žízeň nemá. Přes den vypije opravdu dost, s tím problém není a těsně před spaním jí ještě tak "svlažím" rty. 🙂 No uvidíme... Budu informovat 🙂

zimka
23. kvě 2013

No, holky, já teda nevím, mě se 5 let zdá už dost na to, aby se začlo něco řešit... Asi to nějaký (zdravotní či jiný) problém bude, nezlobte se, v pěti už velmi časté počůrávání běžné není, tak na co čekat? Asi z toho doma všichni moc v pohodě nebudete, tak čím dřív budete vědět nějaké další informace, tím líp.

blondynka400
23. kvě 2013

@zimka dřív než v 5 letech se s tebou nikdo bavit nebude, do té doby na to mají opravdu nárok a bohužel jsou děti, které to takto mají.
@isis26 ono je to asi tím, že si neumím představit, že by hodinu před spaním nepila 😅 Navíc si myslím, že to nemá až zas takový vliv, když tedy nevypijou litr těsně před spaním... U nás třeba těsně pře pije mlékem, chytér hlavy mi taky radily abych jí ho nedávala, že pak bude v noci čůrat pořád, mléko má stále a už nečůrá 🙂
Každopádně přeju hodně štěstí, ať se to brzy vyřeší 🙂

kalaoka
23. kvě 2013

ahoj, řešíme podobný problém, dcerce bylo tento měsíc 5 let a na nefrologii chodíme už od podzima. Nejen že nikdy neměla suchou plínku v noci , ale chodila přes den hrozně často čurat. Ale přes den se nepočurala už tak dva roky určitě. Psali jsme pět dní pitnou a mikční kartu (kolik vypije, vyčura, zvážit ranní plínku), udělali jí rozbor krve a ultrazvukové vyšetření. Zjistili jí, že má ani ne poloviční kapacitu močového měchýře než by měla ve svém věku mít. Dostala prášky, které uvolnují svaly a ten měchýř se jí roztáhl, takže přes den už čura téměř standartně. To noční čurání řešíme ted. V pití jí nemáme moc omezovat, zkusit jí nechat víc pít dopoledne, pak naposled tak půhodinku před spaním. Nechat jí vyčurat tak půlhodinku před spaním, pak být v klidu, číst si a těsně před spaním dát čurat ještě jednou. V noci jí máme budit tak dvě až tři hodiny po usnutí, pak už ne. Taky má hrozně tvrdé spaní, tak doktorka říkala, že si tělo neuvědomí, že se mu chce čurat. Ještě má brát omega mastné kyseliny a pyridoxin (B vitamín), mělo by to nervové soustavě pomoci dozrát. Plínku jí brát nemáme, zbytečně by jí to prý stresovalo. Kdyby se jí povedlo mít suchou plínku hodně chválit, dát i odměnu. Když ne, nijak zvlášt to neřešit. Snad se té suché někdy dočkáme🙂. Mladší bráška s tím problémy vůbec nemá a v noci se nepočurá, tak to není přístupem rodičů, ale každé dítko je fakt jiné.

llluckaaa
23. kvě 2013

@isis26 Aha, tak to jo, mě jen napadlo, jestli toho právě nevypije před spaním moc. U nás se totiž pije na večer v 5 letech ještě mléko a ten náš je schopný vypít i půl litru, tak ho musím právě brzdit, aby to večer nezaspal. Občas se mu teď stane nehoda, ale to spíš, když se děje něco zvláštního, spí někde jinde, nebo se právě večer přepije.
Však se o tom pobavte s urologem, teď je asi ideální čas to začít řešit, než půjdete do školy.

llluckaaa
23. kvě 2013

@zimka No právě že do 5 let se to bere ještě jako normální a odborníci to začínají řešit až pak. (to jsem slyšela od urologa, co byl kdysi v Sama doma a povídal o počůrávání).

zimka
23. kvě 2013

Aha, to jsem nevěděla. A co zkusit nějaké šarlatány? Kyneziologii nebo tak něco?

petra.vavra
23. kvě 2013

@brisalek my to měli hodně podobné, třeba 4 dny nic a pak každou noc 14dní v kuse a pak to přišlo opravdu ze dne na den a skončilo to přesně na chlup před 4 rokem, můj kamarád je urolog, sice pro dospělé, ale prostě soustavu máme všichni stejnou, jen každá dozrává dříve nebo později. mám nejlepší kanmarádku, která má holčičku jako já Terinku, jsou od sebe kočky den a ta se stále počůrává také, zjistili jí, že má malou kapacitu moč. měchýře, zkoušeli už vše, prášky, buzení, nepití....atd., a výsledek stejný jako jsem psala já, prostě musejí vydržet, až mozek bude vědět, že má to dítě probudit, takže tak.... jsou horší věci, se kterými se děti potýkají, mohla bych vyprávět než je toto. Většinou jde spíš o maminky, že se za to někdy i stydí o tom mluvit, ale proč to dítě za to přece nemůže. I když se to dítě někam tlačí, tak jemu to stejně nejde a má z toho jen samo trápení. Myslím, že naše děti čeká nelehká doba a nelehké žití, tak nač jim to stěžovat už teď kvůli takové maličkosti jako je jedna počůraná plena v noci. Omlouvám se, pokud se někomu zdá, že je celý problém z mé strany zjednodušen, ale není, jen to prostě není pohroma 🙂

petra.vavra
23. kvě 2013

@kalaoka krásně napsáno!!! kdbych si tě přečetla dříve, nemusela jsem se rozepisovat 🙂

brisalek
23. kvě 2013

@petra.vavra moc hezky jsi to napsala taky si to myslím. Nikdo už se na to v tomhle věku neptá a na písku se to neřeší🙂, takže já o tom s nikým nemluvím, abych musela vysvělovat, že jí do ničeho nutit nebudu.....
je dost šikovná....počítá už do 30 (do deseti si fakt spočítá třeba pastelky bonbony a nikdy se nesplety ..už i do 20), už skoro rok umí napsat několik písmem...na šlapacím kole bez přídavných koleček jezdí od necelých 3 let atd. atd. takže to je prostě jen tohle ...a přesně jak píšeš, myslm , že prostě jen musí dozrát spolupráce těch dvou soustav (dneska mě třeba ráno volala, že se počůrala, když už nespala tak tvrdě, tak jí to aspoň vzbudilo, když už čůrala). Já jsem jí v loni někdy v říjnu kůli tomu přestala dávat večer sunar a teď už ho nechce a moc jiného mlíka nemá a bylo to podle mne zbytečné🙂.

isis26
autor
4. čer 2013

Děkuji všem za příspěvky. 🙂 Právě proto jsem to moc neřešila,že do těch pěti let bylo ještě času dost. Já teď jdu nejdřív zkusit kineziologii a EFT, pokud tahle mírná a celkem příjemná metoda nezabere, zkusíme asi urologii. Malá nemá ráda doktory, spíš naopak děsnou hrůzu má z nemocnic a bílých plášťů. Takže musíme zkusit ještě něco před tím. Já se za to třeba nestydím, beru to tak, že to tak prostě je a každé dítě to má jinak. Jenže malá je děsně chytrá a vnímavá a samotné je jí to nepříjemné a stydí se. Ráda chodí ke švagrové spát, nebo k mojí "nevlastní dceři" a za plínku se stydí, ale bez ní to nezvládne a když se počůrá, stydí se ještě víc. Takže jdeme bojovat! 😎

salikova
5. únor 2014

Ahojky! Já mám problém s čůráním s obouma...
Starší(4roky) se ve třech letech stresově počůrával i přes den - při nástupu do školky, na návštěvách, při vztekání,... V noci se nepočůrával - to i v těch třech letech vstal a šel sám na záchod.. Když se přestal počůrávat přes den, začal se občas počůrávat v noci..Teď už je to tak 2 měsíce, když ho nedámě v noci čůrat, tak se ráno počůrá. A je to tím, že má opravdu tvrdý spánek, nevzbudí ho ani to mokro, když ho dáváme v noci na záchod, nejde ho kolikrát ani vzbudit a příjde mi, že někdy ani neví, že čůrá....
Mladší syn má 2,5roku a ještě ani nechodí na nočník - nechce sedět ani na záchodě a nechci ho zas moc nutit, aby neměl blok. přitom to s nočníkem zkoušíme od 1 roku, ale fakt neúspěšně... Když honechám bez plínky, buď se počůrá nebo si sám začne nandávat plínku a vzteká se, že ji prostě chce...
Chci to hodit za hlavu, ale musím na to furt myslet. Sem z toho fakt nešťastná. POřád jen to čůrání, plínky,.. Nejde mi to neřešit to. V okolí nikdo takový problém nemá a já to mám rovnou dvakrát:( Tak mám pocit, že si všichni myslí, že sem naprosto neschopná matka, když je to neumím naučit.. Nevím, co dělat.. Doktorka říká, ať ještě vydržím, že se to určitě zlomí, ale já mám pocit, že se to prostě nikdy nezlepší:( .... jsem doslova v zajetí počůrávání...

pisisvori
5. únor 2014

Já jsme psala včera do jiné diskuze:
ů Holky, jestli sem ještě choíte...já mám s dcerou pořád problém s nočním čůráním. Na všechno je tak šikovná, ale tohle je od 3-3,5 pořád stejné....2 dny dobrý, 2 dn ypočůraná....3 dny dobrý...2 dny špatný...2 dny dobrý 4 dny čůrá....už jdeme na UTZ ledvin....ale nějak to ani nesouvisí s pitím podle mne..třeba včera moc nepila(už po 6 se nenapila) čůrat byla před mytím, pak za půl hodiny a pak za dalších asi 25 minut před usnutím...někdy se napije ještě v posteli a nepočůrá se. Už nevím co s tím.. plínku jsem jí vzala a má trénovací kalhotky. Kdysi jsem jí i budila, ale nepřijde mi to moc dobré (sice se nepočůrá) ale podle mne jí to nenaučí, že se má vyčůrat nebo vydržet...jen není vše mokré. Když se počůrá tak jí to vůbec nevzbudí, prostě je klidně 2 hodiny ve studeném , mokrém...."

Dík za rady

hojda
5. únor 2014

@isis26 Zajímá mě ta metoda EFT jesli vám to pomohlo, už jsem o ní šlyšela, ale chtěla bych nějakou reálnou zkušennost s nějakou léčbou. Děkuji

pisisvori
5. únor 2014

Znova jsme si přečetla všechny názory a mám podobný, že musí soustava dozrát☹. My jsme zkusili dát ty trénovací kalhotky a za nepočůrávání dávat sluníčka a za 2 sluníčka odměnu. Kalhotky teď chce pořád a plínku už nechce. Teď se třeba už 5 den počůrala, ale až asi ve 3-4 hodiny ráno. Já jí dávat čůrat nemůžu, protože jsme těhu a tak noční nošení na půl spícího dítěte co má 18kg na nočník nepřichází v úvahu a manželovi se nechce☹☹ a stejně si myslím, e moc k ničemu není.

piskle89
18. kvě 2014

@hojda já s metodou mám osobní zkušenost,pokud budete chtít znát příběh, napište mi,ráda se podělím🙂

blahova_andrea
18. kvě 2014

já měla problémy taky a musela jsem to řešit bohužel i přes svůj odpor k dr. s urology. byla jsem jako dítě i v nemocnici a fakt ti přeju, aby tvé malé pomohlo cokoliv jiného. protože ta vyšetření, která dělali mě, bez mámy, bez anestezie, byli na mě zlí jen, proto že jsem byla dítě, bála se a plakala...mám z toho trauma na celý život ☹ bohužel se nese i do partnerského života. a stejně mi nepomohli. prostě se našla příčina, s kterou se stejně nic nedělalo a tělo časem dozrálo samo a naučilo se fungovat podle vlastního "plánu"

ined77
4. srp 2014

Dobrý večer maminky 🙂 ,

do naší Wiki knihovničky byl přidán nový článek Noční pomočování dětí https://www.modrykonik.cz/nocni-pomocovani-deti/.
Budu moc ráda, pokud najdete chviličku a podělíte se i Vy o své zkušenosti s touto problematikou. Vaše rady, tipy, postřehy a zkušenosti jistě ocení i ostatní maminky, které třeba bojují se stejnou záležitostí a hledají veškeré dostupné informace a hlavně reálné zkušenosti maminek.
Předem Vám velice děkuji jak za Váš čas, tak i za to, že pomáháte Wiki knihovničku tvořit a rozšiřovat o cenné informace 🙂 .

Krásný večer všem
Denisa

@blahova_andrea @piskle89 @pisisvori @hojda @salikova @isis26 @brisalek @petra.vavra @zimka @llluckaaa @kalaoka @blondynka400 @brigule @ange_de_la_morte @mates22 @svha ... a další 🙂 .