Podle studií by se dítě mělo dávat na nočník po 2 letech

milik75
19. kvě 2009

Ahoj holky,ted jsem cetla zajimavy clanek v "Mama a ja", ze dle nejakych americ. studii, by se deti mely posazovat na nocnik az po 2 letech! Zacit s nacvikem po roce, ci roce a pul muze mit casto kontraproduktivni vliv a dite se muze casto pocuravat az do 4 let. Naopak deti po 2 letech cviceni na nocnik jsou do 3 let skoro vsechny bez plen. Co si o tom myslite? Muj syn 20mes zcela odmita nocnik, i kdyz mi uz ted pokazde oznami, ze udelal potreba, ale nocnik proste nesnasi, pritom jsem ho nikdy sedet na nocniku nenutila, naopak jsem dost tolerantni na pleny na rozdil od meho okoli.

shine2015
20. bře 2015

další téma kde se většina vytočí a matky se mezi sebou pohádají :D :D :D

diamanta
20. bře 2015

....ááá, ono je to téma z roku 2009?

viola1987
20. bře 2015

ano další téma bude shoda přísudku s podmětem, příště můžeme rozbírat větné rozbory.

jancip
20. bře 2015

@viola1987 Hm..tak když máš ty státnice, tak to máš jistě pravdu. Problém ale je, že já ty státnice z psychologie a pod. mám taky. A při tom mám jiný názor. Takže někde asi udělali soudruzi chybu 😀 Ne, vážně. Tu poznámku, že jsi více kvůli tomu znalá, sis opravdu mohla odpustit. . ....Ale k tématu. Ano, dítě v těch 2 letech chápe, kam se čúrá. Chápe to i dříve, ukáže na nočník, když se ho někdo na to zeptá, ví, že do plinky čůrají jen miminka, a i přesto si na nočník či záchod nesedne ani při sebevětší odměně. Pak uděláš co? Přivážeš ho? Zmlátíš ho? .... Jak jsem psala, těžko to pochopí někdo, kdo s tím nemá zkušenost.

paullet
20. bře 2015

@viola1987 😀 ano můžeme, ať zase můžeš machrovat... Sry ale naběhla sis sama, chápu, že dys má problém, ale studovanej člověk, kterej navíc ví v čem chybuje, by takový hrubky dělat neměl, zvlášť když se tu chlubí tím, co všechno vystudoval 😉 Je to mimo téma, ale i přes zjevnou inteligenci jaksi nechápeš argumenty "protistrany".

elvira
20. bře 2015

Panebože, mě by hlavně zajímalo, kdo furt ty studie platí a dělá.
Jednou je vhodné, aby se jedlo toto až po roce, za pár let je to přesně naopak.
Jednou má děcko vylučovat do nočníku málem od narození, jindy ne dřív než ve dvou letech.
Jednou je káva škodlivá, jindy má pozitivní vliv na zdraví.
Prostě vykašleme se na studie a používejme selský rozum.

paullet
20. bře 2015

@elvira jen co si pamatuju, tak se změnilo osmkrát doporučení ohledně pití mlíka, kafe taky mockrát a asi nejvíc o alkoholu 😀

werunqa
20. bře 2015

Já nevím no,naše mladá poprvé seděla na nočníku v 8 měsících-jen tak na seznámení.Od těch cca 17 měsíců jsme zkoušeli posazovat pravidelně a od 2 let byla bez plen i na noc..
Ale některý děti prostě nočník bojkotují.Ale tak jednou se naučí každé dítě 😉

viola1987
20. bře 2015

@jancip ano asi zaklad je vsude stejny, ale asi je rozdil jestli mas chemii a fyziku nebo neco podobného a ja mela vychovu ke zdravy takze obor primo zamereny na detske nemoci, psychycke fyzicke a tyrani, somatologii, slozeni stravy atd. A druhy obor vytvarku coz je v podstate jen fylozofie a psychologie. a cestinu při psani z mobilu moc neresim, a tim se vsem, ktere jsem svymi chybami pohorsila omlouvam.

nov777
20. bře 2015

@paullet Dik, prave ze mi to moc nejde 😉 Ale jednodussi veci jako psychiku jeste davam. 😉 Kazdopadne po dlouhe dobe jsem se tady na diskuzi pobavila. Za me dobry 😉

chris_n
20. bře 2015

@viola1987 psychycké?, fylozofie?

nov777
20. bře 2015

@chris_n Vychova ke zdravy?

paullet
20. bře 2015

😀 to mobil

jancip
20. bře 2015

@viola1987 Si budeme vyjmenovávat vystudované obory??? Bych raději prosila o názor na to, na co jsem se ptala v předchozím příspěvku.

terezapetrova
20. bře 2015

Co vsechno si nepřivlastni Američané 🙂 🙂

viola1987
20. bře 2015

@elvira jinak k těm studiím jsem si vzpomněla jak pořád psali s globálním oteplováním jak za pár let zmizí celé země a před nějakou dobou jsem četla, že celou dobu ty jejich výpočty vycházeli, z měření, které si někdo vycucal z prstu a nikdo je neověřil že žádné globální oteplování není, to samé jsem teď četla i o mužské sterilitě, u špenátu se s desetin čárkou spletli u obsahu železa , také jsem četla že malé množství alkoholu prospívá, v jiné studii že i malé množství alkoholu způsobuje rakovinu. Asi si člověk má vybrat co se mu líbí a hodí a má být spokojený...

viola1987
20. bře 2015

@jancip jen odpovídám proč jsem napsala co jsem napsala, ale obávám se, že byste poslali do háje i samotného Freuda. Na tvou otázku, proč bych proboha měla dítě svazovat a podobně? Já jsem odměňovala pochvalama, radostí, tleskáním, výskotem :D a hlavně jsem neustávala nepovedlo se jednou povede se příště. Rozhodně ne násilím a já už nevím přesně kolikátý pokus ale hrdost a nadšení dítěte že vytvořil něco tak užasného jako je bobek nebo čurání, že se musí celá rodina podívat. Jak je neuvěřitelně šikovný. Co vím od mojí tety ta prostě moje dvě malé sestřenky jedné je teď 7 druhé 5, že jim prostě přestala dávat plínky a ahojda, když se malá počurála tak se počurala převlíkla se a znovu, náš malý u toho jsme to prostě zkusili on udělala potřebu pak už jí udělal vždycky, když byl na nočníku, samozřejmě, že udělal občas i do kalhot, ale s tím se počítá. Prostě za mě jen motivovat chválením a nadšením. a ne pojď tak zkusíme- přemlouvání. Jen pojď udělat děsně super zábavnou věc, ze který celá rodina bude úplně na větvi, uděláme bobek .)

chris_n
20. bře 2015

@viola1987 no a to je asi ten rozdíl mezi spoustou rodičů. Já třeba dceru pochválím, ale asi okolo ní nebudu skákat radostí, dělat opičky a blázny a zváz "celou" rodinu, aby se podívala, jak je to dítě neskutečně šikovný, že udělalo bobek do nočníku.

viola1987
20. bře 2015

@chris_n no, ale jancip se ptala, tak jsem řekla jak to šlo u nás, já dala na radu od mojí mamky a vážně to zabírá .)

werumka
20. bře 2015

@viola1987 Tak třeba u nás tohle absolutně nezabíralo. Měl tak plnej močák, že ho to bolelo a ač jsme po tom tleskali a chválili, měl pak z toho zase stejný blok a strach. A věř tomu, že to s ním zkoušelo mnohem víc lidí. On to nebral jako zábavu. Ale stejně jako ze dne na den začal chodit na záchod, tak stejně skokově třeba začal mluvit. Některé děti mají holt skokový vývoj a dělat něco dřív, než se na to cítí k ničemu nevede.

cvoli
20. bře 2015

@viola1987 no vzhledem k tomu že se sem na diskusi stejně jako já chodí dívat někdo i po letech tak si myslím, že není od věci, napsat svůj názor. A ano přechytralé rady, když mám pedagogikého magistra a vystudovanou výchovu ke zdraví, mám větší právo dávat přechytralé rady než mnoho jiných, které se pouze domnívají.

Takže když mám vystudovány dva magisterské obory, mmj. jeden také výchovu tak mateřství bude hračka? A vůbec všichni vysokoškoláci, kteří absolvovali státní zkoušku z psychologie jsou předurčeni k tomu být skvělými rodiči? Proč spousta z nich končí v PPP a SVP, jelikož si s výchovou svých dětí neví rady?

jancip
20. bře 2015

@viola1987 Jenže jsme pořád nevyřešily ten základní problém...spoustu dětí má nějaký blok a na ten nočník (záchod) si nesedne, i když ví, k čemu to je. A o tom tu píši ...Myslíš, že jsem nezkoušela různé motivace? A nejsem jediná, kdo tuto zkušenost má. Že se malé dítě (dejme tomu např. roční) vyčůrá do nočníku, je spíše o reflexech. Je jich opravdu jen hodně málo, co si o nočník řeknou sami.

viola1987
20. bře 2015

@werumka tak to věřím a rozumím, přítelův syn z prvního vztahu, maminka měla moc práce s naháněním chlapů, takže když jsme ho měli ve střídavce u nás tak jsem hned poznala že se začal tahat za pindíka že potřebuje čurat, zeptala se ho a on šel, s kakáním byl problém, ale to jsme právě odbourali nadšením- tak asi za měsíc to šlo šílený uspěch, no a pak jsme ho vrátili k mamince, která mezitím změnila- během týdne-partnera i bydliště, když se malej vrátil, počůraval se a měl na dalších pár měsíců blok s kakáním- tam už jásot nepomáhal, styděl se schovával pod židlemi, tak jsem to zkusila jinak začla jsem mu vysvětlovat že se není za co stydět že to děláme všichni včetně zvířátek a že je to i důležité, protože se to dostává do půdy, a pak vyroste kytička, no a zase to šlo...

privka1984
20. bře 2015

@viola1987 Nejsem odborník ani nemam vystudovanou vysokou školu, jsem obyčejná matka od jednoho dítěte. Nehledam vedu v tom jestli je čas posadit dítě na nocnik. Po přečtení vašich prispevku jen kroutim hlavou a nejvíce na tím co dokážete napsat za hrubky a přitom se navazite do ostatních maminek. Mobil vám zmeni cele slovo, ale ne "i" za "y" a naopak. Trochu skromnosti by neuskodilo, bezte radši studovat tu vaši " fylozofii a psychyku"... Když jste napsala, ze jste učila ve školce, tak se děsím toho, co jednou čeká mého syna, ktery bude v budoucnu tyto instituce navštěvovat.

yildiz
20. bře 2015

americka studie 🙂 ...no ja myslim ze kazde dite je individualni - a kazde je jine - treba moje nejstarsi dcera zkousela nocnik od 7mes kdy uz velice dobre sedela /sedela od 5.mes/ v roce uz byla pres den bez plinek - a v roce a pul i vecer ...a zadne nehody nebyly ani v pozdejsim veku ....prostredni mela trening cca od roka ...a bylo to takovy periodicky ...takze stridala obdobi bez pleny a opet s plenkou ...nechala jsem ji a prisla si k tomu sama ve 2letech prakticky z minuty na minutu /v lete/ byla bez plen a do mesice byla i v noci...ted nejmladsi je rok a trenujeme ..tak uvidime ....proste kazde dite je jine a kazde potrebuje jiny pristup, jinak dlouhy cas atd ....takze jet a ridit se podle studii a tabulek se me zda celkem nesmysl....

werumka
20. bře 2015

@viola1987 Já nemyslím, že náš syn prošel nějakým podobným traumatem 🙂 Ale je opravdu depresivní, když v noci nemůže spát, jak ho bolí břicho a strašně brečí na záchodě a volá, abych mu pomohla, že ho to bolí a že se bojí. A když jsem se o to zajímala, tak takových dětí je opravdu hodně - mnohdy to pak končí na gastru, protože ty děti nejsou schopné se vykakat a musí se jim pak pomoct manuálně nebo lékama. Je jich mnohem víc, než si myslíme. A v tu chvíli nebudeš ten strach zvětšovat a prostě tuhle záležitost upozadíš, dokud neuvidíš, že je to dítě zase klidnější. Ten strach je naprosto iracionální a racionálním vysvětlováním jsem ničeho nedosáhla. Naopak jsem to s ním přestala řešit, přestala jsem mu o tom říkat, a jednoho dne si řekl sám. I to je normální postup a nemyslím si, že by byl na něm kdokoli bitý 🙂

viola1987
20. bře 2015

privka1984 @ to víte dcera učitelky na mě žádné dys nikdy nezkoušeli, nikdy jsem se nechlubila, že umím skvěle psát česky, spíš naopak na zš z diktátů pořád koule, řezání nepomohlo, na střední už z češtin diktátu za dvě, na vejšce, též, i tam jsem byla kárána za občasnou hrubku v odevzdané práci. Přesto ale nebudu někoho hodnotit na diskuzi na téma kdy dát, dítě na nočník, z češtiny. Stejně tak ani v žádné jiné diskuzi, která se netýká češtiny a pravopisu. chápu že vás to štve, ale je to dost nefér. Kdybych se mohla vyjadřovat nějak jinak aby vás to nepopouzelo moc ráda to udělám. Každopádně když něco píšu na mobilu, kde musím každé slovo opravovat a pak nevidím ani na displeji celou větu nebo jen obtížně, ani se nezaobírám kontrolou pravopisu.

viola1987
20. bře 2015

@werumka ne nemyslela jsem, že má trauma :D to vůbec, jen že u nás to taky nebylo jednoduché .) a určitě z toho malej vyroste, a jak se tedy nakonec taková situace řeší?

jancip
20. bře 2015

@viola1987 takovym situacím se prave předchází tak, ze když uvidis dítě, ze tlačí a vis, ze se zasekne, když mu budeš chtít sundat plenu a dat na nočním, tak ho proste nechas, netlacis na neho, aby se to ještě nezhorsilo...a ono k tomu proste samo dozraje.

werumka
20. bře 2015

@viola1987 On už z toho naštěstí vyrostl, je mu pět 🙂 Vyrostl z toho ze dne na den a bylo po problému. Řešila jsem to tak, jak jsem psala - nepřipomínala jsem mu to, nechala jsem ho. Občas jsem ze zeptala, jestli nechce na nočník/záchod. Nic víc. Došel k tomu sám, dostal se do věku, kdy prostě sám usoudil, že to jde a zvládne to. Dcera je zase ten typ, který rád všechno zkouší a posazování na nočník bude brát jako zábavu. On ne, on chce jít na jistotu a až když je sám přesvědčený, že to bezchybně zvládne.