Podle studií by se dítě mělo dávat na nočník po 2 letech

milik75
19. kvě 2009

Ahoj holky,ted jsem cetla zajimavy clanek v "Mama a ja", ze dle nejakych americ. studii, by se deti mely posazovat na nocnik az po 2 letech! Zacit s nacvikem po roce, ci roce a pul muze mit casto kontraproduktivni vliv a dite se muze casto pocuravat az do 4 let. Naopak deti po 2 letech cviceni na nocnik jsou do 3 let skoro vsechny bez plen. Co si o tom myslite? Muj syn 20mes zcela odmita nocnik, i kdyz mi uz ted pokazde oznami, ze udelal potreba, ale nocnik proste nesnasi, pritom jsem ho nikdy sedet na nocniku nenutila, naopak jsem dost tolerantni na pleny na rozdil od meho okoli.

hanelka
22. kvě 2009

ladun - přesně tak 😉
moje malá se už asi tři týdny krásně hlásí na nočník, doma jsme úplně bez plen a s jednou jedinou nehodou 😵 😵
ale zase skoro vůbec nemluví, natož nějaké spojování do vět 😉

a jak už bylo psáno milionkrát a víckrát - každé dítě má svůj čas na to, kdy začne lozit, chodit, mluvit, na nočník atd atd. 😉

kubaka
22. kvě 2009

Slevik - souhlasím, mám stejnou zkušenost - Ony k tomu prostě musejí dozrát a pochopit - první syn s nadšením čůral ve 20 měsících do nočníku, byl suchý přes den a naučil se to během jednoho dne. Jenže taky mluvil ve větách, poslouchal na slovo, dudlík odmítl v roce a spal celou noc, vše se mu dalo vysvětlit a domluvit se s ním.

Druhý pišišvor nemluví ani v ve dvou letech a dvou měsících, - jen děsně komolí slova a žvaní tak celý den, do nedávna pil v noci ještě mlíko, dudlík jsme odnaučili minulý týden a nočník nechce ani vidět. A dělá si tvrdohlavě co chce 😀 Vůbec ho vyměšování nevzrušuje, nevnímá ho. Po schodech ovšem chodí bez držení a střídá nohy - což je známka, že je neurologicky dítě zralé nočník zvládnout 😝 Náš malej je prostě takový. Takže nočník nabízet, ukazovat, vysvětlovat, co se do něho dělá - až přijde čas, secvakne mu to v hlavičce a sám se bude dožadovat. Jakkoliv stresovat a traumatizovat sezením a nucením nemá smysl. Tak drahé zas ty plenky nejsou 😉

renda71
22. kvě 2009

tak já také přispěju se svými skušenostmi,všechny tři mé děti se na nočník naučili velice brzy,hned jak začali sami sedět 🙂 nejladší dostala nočník k vánocům a to jí bylo 8měsíců 🙂 sama seděla už od 6měsíců,tak jsem ji skusila posadit a ona se hned vyčurala,chce to hodně chválit a hlavně nenutit,ona to brala jako hru,za kterou byla pochválena a dokonce se i několikrát do něj vykakala 😵 teď jsou jí dva roky a krásně už chodí na záchod,je téměř bez plen,ty jí dávám spíš z bezpečnostních důvodů,třeba když někam jedeme,ale každé dítko je jiné a na každé platí jiný přístup 🙂

iloha
22. kvě 2009

Rendo71, já jsem raději dala do autosedačky takovou tu přebalovací podložku a jezdila bez plen, většinou se dá zastavit a když, tak jsem sebou vozila náhradní oblečení.......Musím říci, že to zatím vždy proběhlo hladce i za doby salmonely..........

renda71
22. kvě 2009

to je dobrý nápad,taky vyskouším 😉

lenerka
22. kvě 2009

ahoj

zajímavé téma 🙂
já koupila dcerce x nočníků a pomaloučku jsme začli dávat na nočník po tom roce
ona si tam v klidu seděla,hrála si,třeba i cca 1h 😀

ale znám případy,že opravdu děti nesnáší nočník
a nepoužijou ho
a rovnou začnou samy chodit na záchod

kačka je bez plen cca od 19měs.
ale znám děti i ve 2letech,že jsou s plenama a podle mě se prd děje
hlavně,aby do těch 3let byly bez plen,aby byly připraveni do školky 😉

iloha
22. kvě 2009

ještě jsme při cestě do tater (v zimě) měli po ruce plenu a když chtěla čůrat a já jí nechtěla vyndavat z auta a přece jen vystrkovat v mraze zadek, tak jsem do nočníku strčila plenu vyndala jí z autosedačky a dala vyčůrat, plenu jsem pak zabalila do pytlíku a jelo se dál 🙂

magdablaschova
22. kvě 2009

Ahoj,náš šikulka měl ve dvou letech plenky a na nočníček nechtěl. Teď už chodí sám na záchod,ze dne na den si řekl sám.Už tak měsíc je bez plenek i na noční spaní a to jsem měla strach,že to nebude ještě ve třech letech umět.
Myslím,že každé dítě má svůj rytmus a samo si příjde na to,kam má dělat "a,a",proto bych ani já malýho do ničeho nenutila,někde jsem dokonce četla,že když se to nenaučí dítě do týdne,má se nočník schovat a pokračovat s ním až za nějakou dobu!
Teď je našemu šikulkovi 29 měsíců a dohnal to 🙂

iloha
22. kvě 2009

jej magdi, a v noci se ti vzbudí na čůraní sám nebo to riskuješ s mokrem? My zatím na noc podle nálady Terezky, někdy bez plínky někdy s. Když jde bez plínky tak se občas vzbudí a chce čůrat, ale většinou se nevyčůrá a mokro bylo asi třikrát.

dadis
22. kvě 2009

prasiatko 30 a peppapig: ja neviem, ale moje dieta este v 7m nelozilo, ze by bol v tomto pozadu??? 🙄 ...mna by skutocne zaujimal ten lepsie straveny cas, bolo to asi 2x max 5min. denne, asi som mu mala citat Nietscheho alebo dat mu prakticku vyucbu lozenia, ked to este v 7m nedokazal 😀 mozno to bolo myslene tak, ze som si radsej mohla namiesto toho, ako si k malemu sadnut, sadnut k netu alebo k telke ....btw. nikdy som nemala pocit, ze ho tam vaznim a ze ma chut utiect, ty peppapig, mavas pri hre s tvojim dietatom taketo pocity casto 😀 ???ale nebudem uz prilievat olej do ohna, kto je inteligentny pochopi, kto nie, ten bude namiesto precitania si inej skusenosti a nazoru zosmiesnovat tych, co si nahodou dovolia urobit nieco inaksie.

sisstin
22. kvě 2009

tak já zkoušela nočník asi okolo 9m, když začal sám sedět- řev....takže jsem to odložila na 18m- řev 😝 ...no, takže to zkoušim jednou denně..ale musela bych mu podkopnout nohy, aby si sednul a ještě k tomu šíleně řve..takže já to nehrotim..a začnu to asi zkoušet zas až ve 2 letech...každé dítě je jiné, některé jsou šikulky, a na roce už jsou bez plínek..a některé mají holt pleny do 3let 😝 jako dřív mi to přišlo otřesný, ale ted je mi to už nějak jedno...nechci ho trápit..takže to zatím odkládám 😝

motylek
22. kvě 2009

prasiatko 30 a peppapig, co je nějakejch pět minut celkem, co stráví na nočníku, oproti celýmu dni???? To jako neznamená, že v sedmi měsících se děti posazují na nočník na půl hodiny, ale ukázat, že bez plínky se jde na nočník, udělá se ee a může si jít hrát. Ukázat mu, že něco takového existuje, že se na tom sedí atd. Když se do něj vykaká, ukázat, radovat se. Samozřejmě to dítě to ještě nechápe, ale čím dřív začne (potom co se samo udrží v sedu), tím lépe si bude zvykat. Ve dvou letech může chodit na záchod a né ho teprve učit na nočník.

Plínám zdar.

danielkapo
22. kvě 2009

motylek, zbytocne to vysvetlovat maminam, ktore su presvedcene o tom, ze jedine to, co robia ony je najlepsie 🙄 .... a ak ich v tom utvrdi este aj nejaky ten vyskum...skoda slov 😅 podla vsetkeho sme necitlive mamy, ktore ochudobnuju svoje deti o aktivne straveny cas tym, ze ich posadime parkrat do dna na nocnik 😕
nie je nic cudne ani zle na tom ak deti nocnik zvladaju az po tych dvoch rokoch, no ani skor.....
😀

peppapig
22. kvě 2009

Holky, ja si rada prectu jiny nazor a dokonce si i necham obcas poradit, proto take MK ctu. Jen me to s tim nocnikovanim pred dovrsenim aspon roka je proti srsti.

Takze nocnikum nazdar 😉

kubaka
22. kvě 2009

motylek a spol : já hlavně vůbec nechápu tu posedlost učit už nemluvňata na nočník - co je to za fobii z plýnek? Spočítali jste někdy toho času, pozornosti, nervů, hlídání, co téma nočník a vysazování sotva sedícího kojence vyčerpá energie? a kolik vašich mozkových buněk to zaměstná? Proč taková fixace na to dětské vyměšování?? 😨 😨 😨 To je úplná mánie.
souhlasím s pepapig a prasátkem: je to zbytečné plácání času a nervů. A ujišťuji vás, že prvního syna jsem naučila na nočník v 19. měsících prakticky ze den na den. Není to o několikaměsíčním tréninku a zvykání. Dá se to zařídit i během pár dní před druhým dovršeným rokem. Dítě má pak dost rozumu na to, aby pochopilo a řídilo si své kakání a čurání samo. U kojence jde jen o to, že vypozorujete jeho rytmus. Ale nic neuspíšíte.
Proč je taková posedlost obecně děti osamostatňovat dřív, než jsou na to psychofyzicky zralé?
A doufám, že nehodláte shazovat výzkumy odborníků - psychologů a neurologů, kteří stanoví zhruba hranice, kdy má vůbec nějaký význam děti na nočník učit? Obecně teprve po 20. měsící je na to rozumově i fyzicky zralá většina dětí - někdo dřív a někdo později. Ale přidržovat nesedícího sedminěsíčního kojence na nočníku je praktika našich matek, kdy se hlásala přísnost, kojit striktně po třech hodinách, nechávat vyřvat a nerozmazlovat chováním. Tohle je snad dávno za námi...

A ještě musím říct z jiného úhlu pohledu: já si to miminkovské a batolecí období s plánkami a lahvičkami docela užívám - je mi čtyřicet, mám maličkého a ráda jsem mu dávala v noci láhev s mlíkem ještě nedávno, dokud se neodnaučil sám, ráda ho přebaluju... Protože je to druhé a poslední dítě a vím, jak rychle vyrůstají a jak ten 13 letý puberťák je tak samostatný, že je člověku až líto, jak rychle se děti odpoutávají a osamostatňují. Takže už od peřinky ještě jim urychlovat tento proces a tím je stresovat je zbytečné nadvakrát: jim to neprospěje a mě to okrádá o hezké období, které pomíjí jako blesk. Raději se s ním bezstarostně mazlím a hraju, než bych ho horečně odnaučovala budit se v noci na jídlo a pití, chodit ke mě v noci se přitulit, dudat, čůrat do plen, brala mu lahvičku a učila pít z hrnečku. Všechno to přejde samo ve správný čas.

sirinka
22. kvě 2009

kubaka 😀 v prvom rade, vacsina 7 mesacnych deti uz sedi samostatne...
za druhe, pre mna to bol dost velky bonus, ze moje dieta nekakalo do plienok, ale na nocnik a som presvedcena, ze aj pre to dieta to bolo prijemnejsie, ako kadit do plienky a potom cakat, kym to niekto zaciti a ocisti...
za dalsie mam vo svojom okoli postreh, ze vacsina deti po prvom roku zvadza urputny boj s osobou, ktora sa snazi ho prebalit...tak neviem, co hovoria vyskumy, ci im je ta plienka neprijemna alebo to robia len aby trosku vycerpali rodicov...
a jednoducho nechapem, preco niektorym maminkam vadi, ze su deti, ktore su bez plienok schopne existovat skor ako ine deti...ze to niektore mamicky vyskusaju v roku a ine az v dva a pol roku...a co...
tiez nesuhlasim s nasilnym oducanim od plienky, ale ked matka vidi, ze jej dieta robi pokroky, neprotestuje proti nocniku a rado beha po dome bez plienky, tak CO je na tom take zle?

okrem toho si toto obdobie uzivam rovnako ako ty, az na to, ze ja beham s nocnikom, pripadne hladame vhodnu travicku na piskanie a miesto flasiek s mlieckom klarke bez problemov dam prsko...tulime sa a smejeme...proste vsetko co k tomu patri 😉
a to ze som malu vylucne kojila bolo napr. aj dovodom, preco som ju ucila na pitie z poharika, aby si zbytocne nezvykala na flasku s cumlom a nepokazila si techniku satia...

dadis
22. kvě 2009

napisala som dlhy prispevok, ale sa mi vymazal a potom pozeram, ze medzitym prispela sirinka a vlastne vystihla moje slova, takze sa uz vyjadrovat nemusim, ja som tam len na koniec dodala

takze vzajomnemu osocovaniu dovidenia 😉

kubaka
22. kvě 2009

a kdo tu tvrdí, že je to "zle" nebo kdo koho osočuje? Nikdo nic takového nenapsal, ne ? 😉
Jen říkám, že je to zbytečné!!, vůbec nikomu nevadí, že některé děti to zvládnou dřív- o to přeci nejde. Když to nevadí dětem a dělají pokroky fajn. Psala jsem ale snad jasně, že to, co trvá několik měsíců, zvykání - se dá vyřešit v určitém věku během dvou dnů aniž by se dítě na něco zvykalo měsíce a měsíce a vy museli běhat s nočníkem. To je ten rozdíl - nezatěžovat se zbytečně něčím, co se dá zvládnout později během chviličky. Ale když vám to vyhovuje, proti gustu žádný dišputát. Já se tématem nočník nezatěžuju - klopýtám o něj v koupelně, podstrčím mu ho - akorát do něj malý naskládá kuličky a točí si s nimi. 😅 Sednout ani omylem 😀 Má prostě své tempo a sám si rozhoduje, kdy co bude dělat. Nočník je poslední miminkovský neduh, který má

jo, a pokazit techniku sání dudlíkem se může tak ještě několikaměsíčnímu dítěti. Půlroční kojenec je dost starý, že se zmást nedá a prso s mlíkem a lahev s vodou odliší docela dobře 😝 Taky jsem ho do roka kojila, ale od půl roku taky pil vodu z lahvičky - žádný problém. Pak už mě mlíko z lahve, teď pije jednou rukou ze skleničky.

sheherazada
23. kvě 2009

tak s tím zlobëním u přebalování je to myslím trochu jinak, aspon u nás. Plus minus kolem toho roku se nechce nechat přebalovat. Ale není to o tom, že nechce plínu, ona nechce ležet, zdržuje jí to. Plína jí je šumák🙂)
Je tu někdo kdo měl nočník od jednoho roku dítka doma a dítko si s ním hrálo a pak do něj i chodilo? Mám trochu obavu, že ho má na hraní a pak nepochopí, že je na čurání🙂))
Jinak at si to každý dělá jak uzná za vhodné🙂) Já mám dost živou holčičku a ta neposedí, takže asi i z pohodlnosti čekám na vhodný okamžik🙂) Ale taky od okolí poslouchám: A vy ještě nechodíte na nočník? Odpovídám, ne🙂) A taky ještě dudáme🙂)) ale to snažím omezovat, mám strach aby neměla křivý zuby, jinak by mi to bylo jedno🙂

sisstin
23. kvě 2009

sheherazada: dudlík zuby nekřiví, to je pověra 😉 jinak u nás si s nočníkem ani nehraje, prostě se ho panicky bojí, stačí, abych ho dala někam, kam nechci, aby chodil...a je klid 😎 já počkám do těch 2 let a pak budu rovnou učit už na záchod..nočník nejspíš úplně vypustíme 😉

prasiatko30
23. kvě 2009

ja len k tomu posadzovaniu od 7m - jedna dievcina tu pisala ze posadzovali este pre dovrsenim 1r a potom fajn v 2r uz bolo dieta bez plienky - no a my sme neposadzovali a mala sa sama zacala pytat v nejakych 19m a pred dovrsenim 2r uz bola 2m cez den bez plienky a bez pocikavania - sa pocikala bez plienky asi 4-5krat a do tych 26-27m sme boli bez plienky aj v noci - a podotkynam bez nejakych problemov ze by ocikala postel - to bolo fakt vynimocne - a co sme teda zameskali ked sme ju neposadzovali od 8m??????? alebo co sa urychli ked niekto zacne tak skoro ?????? - nepochopila som doteraz v com je to taka vyhra davat ich tak skoro na ten serbel aj ked nerozumeju o co tam ide ked nakoniec tie vysledky su uplne rovnake ako pri tych detoch ktore si to uvedomia a zacnu sa pytat same od seba 😉

sisstin
23. kvě 2009

ono to brzké odplenění bylo dřív hlavně kvůli jeslím, kde už se vyžadovalo, aby děti chodily na nočník 😉 já byla v roce též bez plen, prý bez nucení...ale moc tomu nevěřim 😝 já bych klidně posazovala okolo toho roku, podle mě to většinou nic neuspíší ale ani neublíží, pokud teda dítě neřve jak tur, což je náš případ 😔 jako dřív a v těhu mi třeba přišly 1,5letý děcka s plínama děsný...ale jak mám svoje dítě, tak vidím, že u něj to bez plen prostě nejde..nočníku se příšerně bojí, a nemluví..takže mi ani nemá jak dát najevo, že se mu chce 😕 mně to zatím nevadí..začla jsem látkovat, baví mě to moc...a věřim, že dřív či později se prostě odpleníme..ale jestli to bude za měsíc...nebo za rok mi je fuk 😎

kubaka
23. kvě 2009

prasiatko - to je přesně to, co jsem psala - nic se tím neuspíší, výsledky jsou nakonec úplně stejné - akorát té námahy s tím 😉

sheherazada - náš je taky kulihrach neposedný. přebalit se tak nějak nechá, i když u toho blbne, ale plína mu je taky ukradená, vůbec odmítá na téma kakání a čurání komunikovat - zdržuje ho to od zajímavějších činností 😀 prostě tohle téma je mimo jeho rozné pole, takže taky čekáme. A dudlík mě do minulého týdne, zuby má rovné, ale nakonec jsme se ho zbavili tak, že mu ustřihla kousek té gumičky. Ztratil na zajímavosti a funkčnosti, ale držel si ho aspoň v ruce a za dva dny ztratil zájem. Už je dudan úplně pryč - velká výhra - a taky to šlo bez stresu a vztekání - proště přišla doba, kdy to snesl.
dudlíky byly pro nás opruz hlavně proto, že se pořád někde ztrácely, válely, hledali jsme je, v noci jsem lezla pod postýlkou a lovila - takže teď je klid 😎

sisstin
23. kvě 2009

kubaka: tak některé děti se to opravdu naučí celkem rychle i v nižším věku 😉 ale to asi každá mamča musí poznat, jak je to dítko na nočník nadané 😕 u nás je to též mimo zatím, čůrá snad každých 5 minut...být v mokru nebo v pokakaným mu vůbec nevadí 😝 a na nočníku ječí, takže já ho zatím nechávám prostě bejt 😎

k.a.t.k.a.
23. kvě 2009

moje dieťa si mesiac po 2.narodeninách sama sadla na nočník a vycikala sa a do dvoch mesiacov tam aj kadila 🙂 odvtedy sme bez plienky, len na noc dávam 🙂 Nikdy som ju do ničoho nenutila, proste sama od seba jedneho dňa sa "odplienkovala" 🙂

ygreen
23. kvě 2009

my máme v nočníku kukuřičné křupky a ještě hodně dlouho mít budeme 😀

sheherazada
23. kvě 2009

kukuřičné křupky🙂))))) to je dobrý🙂
Kubaka o tom dudlíku sem to od tebe už někde četla🙂) ale zatím to asi nechám:_)

dadis
23. kvě 2009

Prasiatko30 nehnevaj sa, ale precitaj si prosim nazov temy a co k tomu bolo napisane - vraj sa pred dovrsenim 2.roku nema na nocnik posadzovat, pretoze sa dieta moze pocikavat az do 4r. Ked sa tvoje dieta zacalo pytat v 19m, ty si ho neposadila na nocnik? Povedala si cikaj do plienocky, aby si sa nahodou nepocikavala do 4r???? Nikto ti nepise, ze si nieco zmeskala, nerozumiem preco tu vladnu take bojove nalady, mam pocit, ze ste sa vyburcovali sami proti svojim nazorom 😀

melysa
23. kvě 2009

ahojky taky přidám svou zkušenost. Malému je 22 měsíců, na nočník jsme to zloušeli zhruba od roku ale vřeštěl a nechtěl se posadit, pak jsem to vypustila. Asi před měsícem a půl jsem si řekla, že to zkusím znovu a světe div se, za pár dní malej hlásil čurání i kakání ( oboje aaa), a to i venku, ikdyž věděl, že má plínu. Já šťastná a náležitě pyšná, jsem do světa ohlásila tu novinu a říkala jsem si, jak se vyplatilo počkat. Asi 14 dní vše v poho, hlásil vše, ale to co předvádí posledí týden dva, z toho mi jde rozum kolem. Přestal hlásit čurání a začal se zvesela a naplno počurávat ☹ Máme byt pročuranej celej, koberce, postel, sedačku, všechno jeho oblečení na doma přepírám v ruce a suším a suším. Už jsem z toho celkem hotová, někdy se malej počurá, já už ani nehartusím, jen si sednu a rozbrečím se. Když mu hubuju, tak kouká a mám dojem, že v očích má takové ty čertovské ohníčky, nic si z toho nedělá. Já se bráním tomu ,mu dávat přes den zase pleny, když vím, že 14 dní v kuse bez jediné nehody to zvládl, nechápu kde je zakopaný pes, co se s ním stalo, že se to tak zvrhlo. Kakání mu ujelo dvakrát ale na to si jinak stihne říct, ale jinak fakt těžká ignorace mokrých kalhot a kaluže pod ním ☹ Tož teď fakt babo raď.

susika
23. kvě 2009

tak ja vám tu potichučky poniektorým závidím. malú som nedávala dlho na nočník, lebo som taký malý nočník na jej zadok nezohnala a ked ako tak už ten zadok "pribral" mala 1,5 roka a cca 8,5 kila, tak na nočníku iba oblečená a v žiadnom prípade tam neobsedí dlhšie ako pár sekúnd. sedieť mi azčala ked mala okolo jedného roka, takže siliť sa to nedalo a boal vlastne len také malé bábo. nechývam ju behať bez plienky, vydrží aj dve hodiny, ked jej poviem, nech sa nepociká ale na nočník ani za svet. ani kvočať vonku a vycikať sa nehrozí.jednoducho hned na nohy.
ako viete, kedy sa vašim drobcom dá na velkú? malá sa mi už ráno tam zobudí,a lebo to urobí potom ,a o vypije rannú flašu mlieka.to by sa ešte dalo. ale potom už cez den je to stále inak.pred spaním, po spaní, alebo po jedení a niekdy aj večer po flaši mlieka pred spaním....
keby už je teplejšie, aspon nohavičky bez plienky a na zahradu....ale ani to jej asi nebude vadiť, lebo ona je taká "žaba"že sa vonku vo vani čvachce čo je na zahrade a mokrá je aj na bruchu a nič.behá dalej 🙂