Podle studií by se dítě mělo dávat na nočník po 2 letech

milik75
19. kvě 2009

Ahoj holky,ted jsem cetla zajimavy clanek v "Mama a ja", ze dle nejakych americ. studii, by se deti mely posazovat na nocnik az po 2 letech! Zacit s nacvikem po roce, ci roce a pul muze mit casto kontraproduktivni vliv a dite se muze casto pocuravat az do 4 let. Naopak deti po 2 letech cviceni na nocnik jsou do 3 let skoro vsechny bez plen. Co si o tom myslite? Muj syn 20mes zcela odmita nocnik, i kdyz mi uz ted pokazde oznami, ze udelal potreba, ale nocnik proste nesnasi, pritom jsem ho nikdy sedet na nocniku nenutila, naopak jsem dost tolerantni na pleny na rozdil od meho okoli.

sisstin
4. čer 2009

reruna: ale tak, jestli už mluví a chápe, o co jde..tak to jste už na dobré cestě 😉 syn neřekne ani pfn, takže když se ho zeptám, tak čučí a mlčí 😝 😅

andy80
4. čer 2009

reruna, nejlepší je to teď přes léto, pokud máte na zahradu, tak ho nechat venku běhat bez plen a pořád ho s tím čůráním otravovat a zkoušet dávat. Jiříkovi bylo 18 měsíců, když se to v létě naučil. Jo, párkrát se počůral, ale to je myslím naprosto normální. Zase malá, té je 13 měsíců, tak ta mi na nočník peče. Dřív se na něj párkrát vykakala nebo vyčůrala, ale teď jí tam posadím, ona si tam trůní, jen se vzdálím na metr, hned zdrhne a vykaká se klidně na koberec 😀 takže u ní to bude asi sranda.

reruna
4. čer 2009

sis právě že moc nemluví, ale "aa" řekne, jenže až po tom, co se vykadí nebo vyčurá, ale třeba dneska už řekl i tata aa, když šel manžel na záchod, tak je to asi fakt na dobré cestě 🙂

sisstin
4. čer 2009

reruna: u nás nejdou ani žádné zvuky 😝 teda poslední dva dny říká nějaké slabiky, což čumim jak puk..páč doted byl fakt jak pěna 😅 ale někteří chlapečci jsou s tím nočníkem a mluvením na štíru..MP byl to samý..do 3let neřekl ani jedno slovo...nočník nevim 😕 😅

bibinka
4. čer 2009

sistin- máš recht, nebudem nútiť decko do toho čo nechápe. veď jedného dňa mu to docvakne, skôr či neskôr. Deti, ktoré sa odúčali od plienok v staršom veku(okolo 2 roku) tak im to išlo vraj rýchlejšie. Kamoška nechala malého do troch rokov v plienkach, proste to vôbec nechápal, prečo má niečo robiť a ptom jedného dňa malý odhodil plienky a normálne začal chodiť rovno na záchod.

...a propo, ani môj nerozpráva, povie len mama, bába a na seba "A"- toť vsio. To starší kecal zrozumiteľne už v roku a pol. 😅

kaleilah
4. čer 2009

ahojky, tak i já sem musím přispět, starám se o ted už 20ti měsíční holčičku,na nčník jsem jí začala posazoat když začala sedět, jen tak jednou denně aby věděla že nočník "nekouše" 🙂 Od asi 14 měsíců je doma přes den bez plen, ven je máme, ale když potřebuje kakat tak si sama dojde pro nočník, stáhne si gatě a pak udělá komín a volá na mě, takže ani nevim kolikrát že je na nočníku, je fakt šikulka. Na čůrání si někdy dojde, ale spíš je to celodenní ptaní jestli neotřebuje, bud zakroutí hlavou nebo si zase sama dojde 😀

berynka
4. čer 2009

Ahoj, naše malá je pořád s plínama 😅 . Na nočníček dobrovolně chodí od 20 měsíců, ale výsledek tak nějak žádnej. Když jí na něj posadím, tak se v pohodě vyčůrá případně i kákne. Sama si taky dokáže říct, ale to je asi tak vše, protože to není vždycky. Čůrá hodně často a po troškách. Vypozorovala jsem, že někdy vůbec sama neví, že se jí chce, ale na druhou stranu svěrače už ovládá (čůrání dokáže i sama přerušit). A taky v zápalu činnosti si to asi ještě neuvědomuje. Ale věřim, že se to nějak doladí 😀 . A v noci to neřešim vůbec, před spaním je zvyklá mít lahev mlíka, takže by byl zázrak, kdyby do rána byla suchá 😉 .

tereziep
5. čer 2009

Já dávám malou cca 14 dní na nočník - je mám 10 měsíců. Začala jsem jí tam dávat, aby si na nočník zvykla. Někdy se nám povede vyčurat jindy ne. Teď to není ještě o tom, že si sama řekne, ale spíš je to o tom, aby si zvykla, že to jde taky jinak než do plen. Kamarádky malá si řekne, že chce čůrat. Někdy to řekne včas a někdy prostě na poslední chvíli a už to nestihou na nočník. Je jí 1,5 roku.
Slyšela jsem, že se mají děti dávat až od dvou let, že pak jsou schopni pochopit a říct si, že chtějí čůrat. Nemyslím si, že je něco špatného na tom, když se dává dítě na nočník dřív. Někdo nočník používá již od narození - bezplenková komunikační metoda. Dítě v tomhle věku si to neřekne, ale mamka to pozná. Takže si myslím, že je nekaždé mámě, kdy dá svoje dítě na nočník. No a studie je studie a praxe je praxe. Prostě co se jeví ve studii jako výborné v praxi nemusí vůbec platit.

elenita
5. čer 2009

Ahojte, ja som malych zacala davat na nocnik tiez tak cca od 9m, ked vedeli samy sediet. Rychlo don zacali cikat, kakat, ked ich posadim, vidim, ze sa cielene snazia tlacit. Od zaciatku tak pekne sedavaju, nenutim ich tam byt. alebo ked robia nieco ine a vidim, ze kakaju, rychlo posadim na nocnik a dokoncia to tam 😉 Nemyslim si, ze by som ich tym nejako trapila. Su tam spokojne a vacsinou potrebu vykonaju. Jasne, ze to nie je o tom, ze by sa samy pytali. Alebo ja napr. viem, ze cikaju po zobudeni a kakaju po ranajkach/desiatej.
Takze tak. Neviem, kedy skoncime s plienkami my, ale uz takto minimalne usetrim plienky, ak kakaju len do nocnika 😉 a cikanim tiez nieco usetrime. A verte mi, ze pri dvoch detoch je tych plienok ozaj dost 😉

susika
6. čer 2009

máte tu niektorá skusenosť, že dieťa vám rozumie, že treba cikať na nočník, ale jednoducho si nan nesadne?ja mám s malou problém, donesie si nočník, ked ja som na "vecku", pozná to, ako ocikať chrbátik, ale nesadne si nan, alebo ju nan posadím a s plačom z neho zlezie po 2 sekundách. jednoduhco, nie že an nom neobsedí,a le nechce na nom sedieť,, už som skušala aj redukciu na normálny záchod, ale bojí sa toho ešte viac.bude mať v juli 2 roky, sama začala sedieť, ked mala okolo roka, vtedy som ju ešte na nočník neposadzovala, lebo mala hrozne malý azdoček a taký malilinkatý nočníče som ani nezohnala.asi v tom začal problém, že som ju neposadzovala skor.dnes chcem azčať s látkovými plienkami aspon na doma, neviem, čo to spraví.už mi radili aj tak, že ked sa vyciká, ked ju držím na rukách s neajkou nádobou a vyciká sa, tak to mám robiť tak. teraz nie je moc ťažká, má necelých 9 kíl ale aby si na to nezvykla. už osm rozmýšlala ju dať aj nad umyvadlo alebo vaňu...neviem, čo vymyslieť. už chodila po vonku aj bez plienky, vydržala, vedela, že sa nesmie pocikať, potom, už ked nevládla, bol aj akurát čas večere, tak sme šli dnu a ona sa pocikala s plačom vedla nočníka.....tak radťe 😖

dididi30
6. čer 2009

susi, moja dcera taka bola a presne na svoje narodky teda 2 sama od seba zacala chodit na vecko a prestala mat mokre a pokakane plienocky 😉 pride to ako blesk z jasneho neba 😵 drzim palceky 🙂






P

susika
6. čer 2009

didididi-vďaka. aj ja sa ukludnujem, že za 2mesiace sa može veľmi veľa zmeniť. ak aj s cumlikom na spanie.mavala ho teda len na spanie a v jeden večer ôbléé" a od vtedy spí bez neho. občas ho mala cez den a potom aj s tým zo dna na den sama od seba. tak dufam, že aj s plienkami🙂

dididi30
6. čer 2009

susi, vsimla som si,ze ste sa narodili o dost skor, teda vy mate narok byt kapanek,,opozdeni,, aj ked ja si myslim,ze nieste 😉 malicka je velka bojovnicka, toto bude malina 😵

jeudi
6. čer 2009

ahojky memu klukovi je pres tri roky na nocnik jsme nechvatali zacala jsem az po druhem roku a uceni bylo rychlejsi protoze uz to malej docela chapal takze byl do tydne bez plen a az ted nedavno jsme sundali plenu na odpoledni spani a na noc mu ji porad davam i kdyz se treba nepocura..neni kam chvatat kazde dite je jine ..a take jsem cetla ze se nedoporucuji hraci nociky ze jak to zacne hrat tak se dite lekne curani se sekne a je po..ale taky jak u ktereho ditete...

susika
7. čer 2009

tak ja osm asi včera urobila osudnú chybu. malú som nasilu držala na nočníku, revala, kričala, vzpierala sa.no , aj ja som bola z toho hotová, nie len ona.potom, akoby to vzdala, prestala, ale hned ako som ju pustila, sa psotavila, chytila ma okolo krku a npeustila. tak sme asi na dlho donočníkovali. dnes ráno chodila okolo neho, ako keby sa nič nestalo. posadí nan kuriatko "pipi"-svoju knižku, aj macíka, hocičo, okrem báby.asi sa jej to dosť podobá na seba.
didi-malá je veru velká bojovnica. v niečom bude asi pozadu, ale v rozpúrávaní a rozkazovaní isto nie🙂)skor asi také iné mentálne veci.nie som psycholog.vela vecí začala robiť podla korigovaného veku skoro na den presne.no, necháme sa prekvapiť 😀

dididi30
7. čer 2009

susi no tak to je veru chyba, nechaj to na nej 😉 ja som tak nutila malu a naucila sa az v 2 rokoch, netreba, len motivuj, vsak ty vies uz ako🙂
no a uz toto nepis,ze bude v niecom pozadu, ver ze nebude 😉 ved pisem sikulka je to, ja by som ani nepovedala,ze sa narodila skor 🙂 😉

kaleilah
7. čer 2009

susi, jen mě tak napadlo, co kytičky do nočníčku? nakresli a vystříhej kytičky, vysvětli že kytí se zalívá i veku aby rostli a aby je zuzka zalívala v nočníčku 😉 😀

peppapig
8. čer 2009

Maminky chci se zeptat, zda nemate nejaky tip na nasledujici. Nase M sama od sebe zacala chodit na nocnik uz je tomu pres mesic, vubec se ji neptam, ona si dojde kdy potrebuje, ted to jeste zacala vylivat do wc 😅 , uz do nej i kaka. Problem ovsem mame venku, tim, ze je zvykla si zajit kdy chce, to venku nezvlada, protoze nevi kde ma nocnik (ikdyz pod kocarem nebo v tasce nosime skladni venkovni nocnik), proste ona si nerekne, ze se ji chce curat a pusti to do kocaru ci kalhot ci sedacky. Na travicku taky nechce.

oliinka
8. čer 2009

ahoj,moj malý ma dva roky a desať mesiacov,cez den na nočník chodí,ale len cikať.na spinkanie plienku má.a to už je dosť velký,neviem ako ho mám naučiť kakať do nočníka a ako vobec riešiť to,aby vydržal bez plienky aj počas spinkania

erikasadek
8. čer 2009

peppa je vela takych deti , proste nocnik , ano ,ale vonku je to skor strach.. to prejde ked bude teplo tak skusaj pytaj sa , ono to raz pride samo..

oliinka, typicke pre mnohe deti.. strach vykakat sa do nocnika..... curat ano , ale kakat je ina vec...
musis byt trpezliva vela vysvetlovat a ak najdes neaku detsku knizku kde su obrazky s detmi ktore chodi ana nocnik tak to tiez pomaha....

je to strach pustit nieco co patrilo jeho telu... ine ako curanie.. neboj raz to prejde..

susika
8. čer 2009

peppapig-ja by som to riešila len tak, že by som sa jej pýtala, či sa jej nechce cikať.hm, iné je, ak sa fakt bojí vonku cikať.ale už som videla aj tak, že mamina nosila nočník so sebou.aj ked sa mi to zdá také......

včera ma malá prekvapila, čo povedala.behala s holým zadkom po byte, tak som jej zaa hovorila, aby sa nepocikala, že sa to nesmie. a ona hovorí, že " do šerblíka ocikať chrbátik" 😀 taká bola podarená, že som sa na nu ani nemohla hnevať, že si nan nehce sadnúť. chápe tomu, len akosi sa toho nočníka bojí. ale pritom máme takú peknú žabku a to jej hovorím, nech ociká chrbátik. u rodičov zasa je autíčko. s krotým sa krásne hrá ale ked sa má nen posadiť, tak nehrozí.včera mala pol dna plátené plienky. ale vobec jej to nevadilo, ked bola mokrá a bola riadne rpečuraná. raz sa aj riadne "doliapala", no teda ako moderná matka som nevedela čo s tým robiť, to ste ma mali vidieť, ako som tu nacvičovala s plátenou plienkou. malá mala z toho ohromnú šou a moj chlap asi ešte väčšiu 😀 😀 😀

takže uvidíme, zajtra ideme na chatu. zasa bude vonku bez plienky, ak bude teplo, čo zasa potvora vyvedie 😀

kubaka
8. čer 2009

Náš malej stále bojkotuje nočník - rezolutní NE je jednoznačně srozumitelné i pro mě 😀 to mu jsou dva a čtvrt a naprosto nepřipustí diskusi o vyměšování jinam než do plenek. Mlátí s ním negativismus a já bych ho ještě obtěžovala s nočníkem 😀 Nad toto je povznesen - co s ním nadělám, jsem vklidu 😎 Jakákoliv jiná metoda už by byla násilí a on je tvrdohlavý a sebevědomý jako beran. Je to opičák. Plíny jsou ale to poslední, co jsme neodbourali z miminkovského období.

peppapig
8. čer 2009

Diky za odkazy holky, no budem to muset zkouset a snad jednoho dne to ta nase bambula pochopi. Nam ted totiz zacalo takove to obdobi, ze vsechno musi delat sama, od oblikani, umyvani, vylezani ze sedacky ci kocaru atd a teda ten prenosnej nocnik ji nejde rozlozit ☹

S kakanim to u nas bylo stejne, az ted posledni tyden zacala delat nadilku do nocniku. Je pravda, ze je to pro ne divny jiny pocit nez kdyz kadikuji do plenky. Me by se naopak nelibilo v pokadene pline 😀 😀 😀

susika, mate doma o zabavu postarano co 😵

newyorkgirl
8. čer 2009

babule, nebojte, kazde dieta ma svoj cas 🙂 ja som v usa ako opatrovatelka behom 2 rokov cvicila 2 deti, dievca malo 2,5 a chlapec az 3,5... dievcatko sa naucilo omnoho rychlejsie, maly bol pohodlny, vycikal sa do wcka napriklad postojacky ale kakat ani za svet sadnut niekde, vzdy sa skrcil kdesi v kute a urobil to do nohavic, ja som ale otehotnela a odisla, tak neviem ako to doriesili... moju malu som tiez nijako neponahlala, ked mala rok a v poradni som doktorke povedala ze na nocnik ju nedavam este, tak vyplestili na mna oci 😀 nasa na nom nikdy nechcela sediet, tak som ju nenutila, kedze so mnou chodila na wcko a videla co sa tam robi, minuly rok v maji mala 18mesiacov, sme kupili redukciu na WCko a sama mala zaujem a o tyzden bola bez plienok... v noci sme skoncili v zime, to uz sami uvidite, ze sa vam nepocikaju, vecer treba napapat a vycikat pred spanim a rano uvidite, lepsie je zaobstarat na par mesiacov nepremokavu plachtu na postielku, lebo nehody sa stavaju, tak drzime palce 🙂

newyorkgirl
8. čer 2009

co sa tyka cikania vonku, my sme mali prenosny nocnik, dostat v zahranici

http://www.amazon.com/Kalencom-Potette-Disposab...

ale nikdy sme ho nepouzili, ale v USA mi to prislo prakticke, ked som sla niekde autom, ze malu som na to dala cikat napriklad niekde na parkovisku alebo tak, kde nie je travicka 🙂

katy1979
9. čer 2009

newyorkgirl ten nocnik dostat teraz uz vsade aj tu na slovensku. my nosime v kociku este nocnik po mne lebo je taký mensi a zmesti sa aj do ruksaku.
my mame problem ze malý nechce cikat po stojacky. v zivote to nevidel tak sa tomu brani. kým sa to nenauci budeme nutení nosit von nocnik.

peppapig
9. čer 2009

Taky mame ten venkovni nocnik http://www.mothercare.com/Potette-PLUS-Travel-P... ale zatim bez uspechu, nase mala je asi dama, ze nechce curat na verejnosti 😀 😀 😀

katy1979
9. čer 2009

pouzivali ste ho niekto aj ako dosku na wc. stale uvazujem ci ho kupit alebo nekupit.

tiez vonku vacsinou necurame. to radsej vydrzí aj 3-4 hodinky

jaaty
9. čer 2009

peppapig: odporučila by som jej ukazávať, ako cikajú vonku ostatné dievčatká. Tohoto som sa bála aj ja, ale máme 4 ročnú kamarátku,ktorá Hanke ukázala ako sa vonku ciká - zvládla to bez problémov. Neskôrjej ukázala , keď sme boli v Avione, ako sa ciká na veľký záchod - a tiež to zvláda v pohode. Držím place, my to máme úspešne za sebou 😉

dididi30
9. čer 2009

katy my sme tu dostku pouzivali, dost dlho, ale potom sme sli na dovolenku zabudli sme to a mala sa naucila bez toho , v poho 😉
moja tamca cikavala donedavna len za asistencie, to ma uz skoro 6 rokov, teda myslim cikavanie vonku..nejako nevedela na to prist, ale uz je to ok 🙂
peppapig, dobra pomocka, cestujeme domov autom , takze ked bude treba kupime aj to 😉