Podle studií by se dítě mělo dávat na nočník po 2 letech

milik75
19. kvě 2009

Ahoj holky,ted jsem cetla zajimavy clanek v "Mama a ja", ze dle nejakych americ. studii, by se deti mely posazovat na nocnik az po 2 letech! Zacit s nacvikem po roce, ci roce a pul muze mit casto kontraproduktivni vliv a dite se muze casto pocuravat az do 4 let. Naopak deti po 2 letech cviceni na nocnik jsou do 3 let skoro vsechny bez plen. Co si o tom myslite? Muj syn 20mes zcela odmita nocnik, i kdyz mi uz ted pokazde oznami, ze udelal potreba, ale nocnik proste nesnasi, pritom jsem ho nikdy sedet na nocniku nenutila, naopak jsem dost tolerantni na pleny na rozdil od meho okoli.

marie_m
19. kvě 2009

nevim, jestli na tom neco bude, ale nas mladej zacal na nocnik poradne (takze jsme proste sebrali plenu) v lednu, takze v nejakejch 27 mesicich a uplne v pohode, neskutecne rychle si zvyknul a malokdy mame nehodu, zkouseli jsme to i driv, ale to moc nechtel, kdezto treba svagrova zacala v lete minuly rok a mam pocit, ze na to jeji syn (stejne stary, jako muj) nebyl uplne pripravenej, takze ji to trvallo fakt dlouho..ale kazdy dite je jiny

daluri
19. kvě 2009

Ahoj, no u nás to je tak, že jsem děcka učila na nočník v roce( už i kolem 8 m. jak uměly sedět, na kadění) a než se vždy narodil další sourozenec, tak byli komplet bez plín, tudíž i na noc..a rozhodně žádné trauma z toho neměli, ani se nepočůrávali..U mladšího syna jsem pak spíše měla problém naučit ho kadit do wc a ne pořád do nočníku, to se podařilo dost pozdě, tedy dle mě, než měl 4r.

A teď pyšně hlásím, že Terezka je týden bez plín přes den, dávám plínu jen po obědě na spaní, ale teď 2dny je i ta suchá. Pěkně hlásí, tak jsem sama překvapená. Od 10m kadí do nočníku. Horší to bude asi s nočním učením, jelikož pořád v noci kojím, co 2h..ale na to máme ještě čas, nebudu to nijak hrotit. 😉

Co se týče článků ze zahraničí, tam bych moc inspiraci nehledala, kamarádka, co žije v Německu mi třeba psala, že tam, kde bydlí, chodí 6letá děcka v plínách a to je tedy děsné!! Nočník že vůbec neznají..

livia76
19. kvě 2009

😕 V 8 mesiacoch, keď vedela Lesinka sedieť, začala do nočníka s veľkou potrebou, Od vtedy sa do plienky nikdy nepokakala, od 18 mesiacov sa pýtala už na nočník aj na malú 😀 😀 od 20 mesiacov bez plienky aj na noc- popišala sa 1. mesiac v noci len 2x a odvtedy nieje problém 😵 neviem,či to bolo skoro,alebo neskoro, neriešim to, každé dieťa je iné, a inak vie komunikovať 😵 u nás to prebehlo úplne prirodzene-hlavne, že už nemusím vláčiť domov balíky plienok 😀 😀 😀 -jej sesternička bude mať o mesiac 2 roky a s učením ešte nezačali-vraj má ešte čas 😉 -100 ľudí, 100 názorov 😉

kristi
19. kvě 2009

livia, to bych chtela videt, jak dite v 8 mesicich prirozene samo od sebe kadi do nocniku...

nase nechodi na nocnik dodnes, proste se ji nechce, nevi jak ma tlacit na bobek atd. Ja to taky nehrotim a okoli je mi nekde.

myslim, ze kazdy ditko ma svuj cas a neni potreba se zbytecne nejak honit za tim, abych mohla vypravet, ze zrovna moje dite chodi na nocnik tak brzo...

eppik.m
20. kvě 2009

ahoj, četla jsem že pokuď dítě není dostatečně vyzrálé aby pochopilo a mohlo ovládnout své svěrače na vyprazdnování by se nemělo nutit chodit na nočník jen proto, že to chtějí rodiče ... opravdu až po 2 hém roce ale každé dítě je jiné takže určitě je nemůžeme dávat do jedné škatule ... můj syn zatím na nočník nechce ani sednout a řve, já jsem prý už do roku byla bez plen ...

danielkapo
20. kvě 2009

kristi moja mala kaka do nocnika asi od pol roka...pokakanu plienku sme odvtedy nemali...a neslo o ziadne nasilne ucenie, jednoducho ked vedela sediet, tak som ju tam posadila a teraz je to pre nu uplne prirodzene...ked chce kkat, vie mi to dat najavo a pekne tlaci do nocnika...ked sa jej podari do nocnika vypiskat, ma z toho normalne radost 😅
tu nejde o ziadne chvalenie sa, len na margo toho, ze by si chcela vidiet 8mes.dieta samo od seba tlacit do nocnika....tak da sa 😉
kazde dieta je ine, ci uz ide o pretacanie, sedenie, lozenie, stvornozkovanie, chodenie ci rozpravanie, rovnako je to aj s nocnikom....

radka.m.
20. kvě 2009

my jsme už taky bez plen,i v noci,ale zastávám názor,že každé dítě je jiné a je podle mně blbost,když dítě umí chodit na nočník,tak mu ještě třeba dávat pleny jenom proto,že zase nějaký chytrák vymyslel,že až po druhém roce,pokud dítě ale na nočník odmítá,tak proč ho trápit.do 18 asi pleny mít nebudou,že?jinak ještě k tomu,že 8měsíční dítě je schopné chodit normálně na nočník,i na velkou,tak má nejstarší dcera v tu dobu už přes den chodila na nočník úplně normálně. 😉

kinsli
20. kvě 2009

My taky chodíme na nočník od 8m nevím co se na tom komu zdá neuvěřitelného 😀
My jsem tedy měli štěstí. že když jsme jí poprvé dali na nočník tak potřebovala .... takže během chvilky bobek 😀 😀 pak takhle asi 3 dny po sobě jen kakala a pak už i čurala 😉 asi 14 dní jsme hráli takovou tu komedii jaké jéé ona Kačenka udělala ee no to je šikovná holčička, ona se tomu vždycky řechtala 😀 😀 😀 a od té doby není problém, posadím, řeknu ať dělá ee a během chvilky máme hotovo 😀 😀

maart
20. kvě 2009

Ja mam, co se nocniku tyce, asi fakt extremne nevyzrale deti 😒 . Vzdycky jsem az zavidela kamaradkam deticky, ktere spokojene kakaly a curaly do nocniku kolem roku (nebo driv 😅 ). Kluci byli v plinach dloooouhoooo....no ani nebudu psat do kolik mesicu, ale pak, kdyz jsem se teda rozhodla, ze uz je uz opravdu cas na nocnik, tak to slo tak rychle, ze byl 2 dny nocnik a pak hned zachod. Starsi mel pleny na noc do 3 let, mladsi byl rychlejsi, opravdu behem tydne byl UPLNE bez plen (i v noci).

S dcerou jsem to chtela delat jinak, tak jsme tak kolem roku vytahli nocnik....ale uz vidim, ze je to zase blby. Na nocnik si sedla asi tak 3x, jednou vyprdla maly bobek (to je tak mesic) a od te doby si na nej ani nechce sednou. Rve...nemam na to nervy, vim, ze uz je podle okoli velka a na nocnik by mela chodit, ale ja proste nevim, jak na to. Nechci ji nutit, asi to bude zase jako o kluku no 😒 😀 , nehrotim to....okoli uz neresim v nicem, takze ani u plen ne 😉 .

peppapig
20. kvě 2009

Tady u nas je to s tema plinkovyma detma docela volnejsi nez v cr. driv me to zarazelo, ale prisla jsem na to, ze fakt neni kam spechat, vsak ty deti jsou male jednou za zivot.

Ja jsem byla prej bez plen v roce. Nasi M jsem koupila nocnik asi v roce, ale do 18ti mesicu si do nej daval kostky a nosila ho na hlave. Pak prisel zlom, kdyz se noce zacala bat pac jsem ji na nej posadila a nechtela ho ani videt. Uz je to asi tri tydny, co M oslavila 2. narozeniny, a sama od sebe zacala chodit curat do nocnika. Plinku ma na odpoledni a nocni spani a delsi cesty nebo vzdy v aute usne, tak uvidime jak to pujde dal. Kakat se do nocniku zatim boji.

Dospela jsem k nazoru, ze neni treba to lamat pres koleno, jen proto, ze vetsina deti v CR nema plinku od cca roka a nema cenu se srovnavat s ostatnima ci dat na jejich slovo. Podle me 8mi mesicni mimco, ktere nechodi, tim padem si neumi nocnik prinest ci si o nej rict, 'curani do nocniku' nechape. To, ze mamina posadi mimo na nocnik, dokud se nevykadi, neznamena 'chozeni na nocnik' 😉

prasiatko30
20. kvě 2009

suhlasim s peppapig - to ze my sme boli oducani od plienok uz pomaly vo 8m neznamena ze je to to najspravnejsie - a za druhe ani neznamena ze to decko je geniom len preto ze uz v roku je schopne vykadit sa do nocnika aj to mnoho krat len preto ze starostliva maminka odpozoruje ze dieta potrebuje ist na zachod a ho tam posadi 😉 treba tomu dat volny priebeh a ked je to dieta zrele tak sa nauci chodit na ten zachod aj do dvoch tyzdnov a bez zbytocnych trapeni a bez toho ze by sa pocikavalo. treba to nechat trochu na tom dietati a hlavne nic si nerobit z dobrosrdecnych poznamok okolia - a to este nepouziva nocnik???

inak moja mamka tiez chcela aby dcera chodila na nocnik uz od 10m - vsak my sme tak tiez chodili. a ja som si pekne pockala do dalsieho leta a dcera sa pekne zacala pytat sama a bez velkeho nervacenia
🙂

danielkapo
20. kvě 2009

prasiatko, ale tu nikto netvrdi, ze deti, ktore skor sa naucia na nocnik, su genialne, lepsie ci sikovnejsie... 😕 ale zas je divne ak maminky deticiiek, ktore na tom nocniku sediet jednoducho nechcu, pisu akoby bolo nenormalne, ked niektore deti tuto konkretnu vec vedia skor....a akoby ich mamy boli mimo, ze ich tam davaju....
a su deti, ktore napriklad maju tvrdsiu stolicu a na nocniku sa vykakaju skor nez do plienky (to je napriklad a nas pripad, asi tri mesiace dozadu to tak bolo, potom sa to upravilo, no ona si uz na ten nocnik jednoducho zvykla...)

peppapig
20. kvě 2009

prasiatko, i u nas to bylo tak, ze moje mamka me zacala dost popohanet, ze je to ostuda atd. nakonec jsem malou zacala posazovat na nocnik ve 20ti mesicich, ale vubec to nechapala, utikala a ja mela nervy, kdyz nemela plinku stejne se vycurala do kalhot a pak plakala. 5 mesicu na to si sama zasla pro nocnik, tak jsem na ni pysna 🙂 A kdyby si pro ten nocnik zasla az za pul roku, stale bych na ni byla hrda.

sarinkam
20. kvě 2009

Holky kazdy decko je jiny a jinak se vyvíji. Jedna moje znama mela holku uz v roce i v noci bez plen a klukovi davali pleny do tri let pres den a na noc skoro do predskolniho veku a neudelala s tim nic, kdyby se rozkrajela. proste kluk je salamista, bylo mu to jedno. Obe deti maj stejny rodice.

u nas to bylo naopak-dcera mela pleny do 2 a čtvrt a kluk od 1,5 roka sam od sebe pleny nechtel. Ovsem na spani je budem mit asi do maturity 😀

marketa47
20. kvě 2009

Včera jsme byly u doktorky a ptala jsem se jí, kdy začít posazovat na nočník a ona mi říkala, že až kolem druhého roku, že předtím to nemá cenu, dítě až kolem toho druhého roku si uvědomuje k čemu je nočník a naučí se rychleji. Malé je 15 měsíců a já ji občas na nočník posadím, jen na krátkou chvilku, občas se povede, že se vyčůrá, někdy ne. Neposazuji jí nějak pravidelně, jen občas, když si třeba sama na nočník ukáže nebo předtím, než jí jdeme koupat ... Pokud se vyčůrá, tak všichni pořádně zatleskáme, malá má z toho radost a zatleská si taky 🙂

prasiatko30
20. kvě 2009

danielkapo - toto je skor obojstranne - cize tie zvlastne pohlady - "to este nesedi na nocniku?" "to uz sedi na nocniku?" - ja napr zacat s nocnikom u 4-5m - no ako by som ti povedala - tak to fakt nechapem 😅 😅 a povazujem to za trapenie a urychlovanie niecoho co by sa vobec nemalo urychlovat, od toho roka - no uz je to viacmenej ok ale pokial to dieta neciit potrebu a nejako neprejavuje svoju vlastnu volu, ze si to uz vlastne uvedomuje tak je to fakt zbytocne 😉

megee
20. kvě 2009

holky jak vám děti říkájí o nočník...malej má zatím plínky a nočník jsme ještě nezkoušli...ještě ani neumí mluvit tak by mě zajímalo jak si říkají ostatní děti...

susik77
20. kvě 2009

Ahojte, ani ja sa nikam neponahlam, mala si tiez dava dost do nocniku hracky a stavebnice 😎 a keksiky 😀
dnes som zacala ucit na nocnik, ale nechavam to tak volne, nenutim ju. len som jej vysvetlila, na co to je, dala som jej dole plienku, obliekla som jej pekne obrazk. nohavicky a tricko a povedala ze ked bude chciet kaka al. cikat, ze si ma dat dole nohavicky-co som jej hned ukazala a haci na nocnik. Uz sa mi teraz raz pocikala na dlazku,
tak som prezliekla nohavicky, zobrala som ju k nocniku, a znovu jej to vysvetlila. Myslite, ze je to dobry postup?
Ak to nezaberie za tyzden a nepochopi to, zase pockam mesiac.
Na spanie a von jej dam plienku.

kijonkova.k
20. kvě 2009

Tak holky a naše pediatrička mě sjela v roce na 3 doby,že dítě se posazuje na nočník od 6.m 😲 😲 😲 No,to nevím jako jak,když malá si sama sedla poprvé v 9.m Teď,když ji dám na nočník,tak tam sedí asi 5 vteřin a vstává....kašlu na to,času dost.Ale když ji řeknu,kam se kaká,tak letí do koupelny a vytahuje ho...no,prostě budeme plínkovat 😉

megee
20. kvě 2009

kijonkova já to taky neřeším malej si s nočníkem hraje i když sedět na něm vydrží i půl hodiny ale bez efektu...spíš do něj dává hračky a dává si ho na hlavu 😀

karotky
20. kvě 2009

Tak my jsme s nočníkováním začali v 8.měsících,protože dostal k Vánocům nočník,tak se to prostě zkusilo.Ádovi se tam líbilo,takže jsme to praktikovali před každým přebalením.Vliv to mělo,protože od té doby se do plíky nepokadil a jinak na nepočůrávání ne. 😅
S bezblenkováním jsme začali v necelých 20.měsících a momentálně jsme na tom tak,že jsme doma (kromě spaní) bez plínek a s plínkou jezdíme akorát do města nebo na nákupy.Jinak si řekne:"Bobo."........s předstihem a když to náhodou mamka přeslechne,donese jí nočník,aby jí to docvaklo. 😀

peppapig
20. kvě 2009

karotky, tak co to pak melo za vyznam ho davat na nocnik v tak uzkem veku. Podle me naprosto zbytecne 😉

megee, dej mu cas, on to pochopi az bude chtit 🙂

karotky
20. kvě 2009

peppapig,..................význam to mělo v tom,že jsem ještě využila doby,kde neuměl chodit a neutíkal mi z něho.Navíc pochopil,na co nočník funguje. 😉

megee
20. kvě 2009

karotky to je mi jasný, však to taky vůbec nehrotím 😀

karotky
20. kvě 2009

Já to taky nehrotila.Prostě jsem to jen zkusila.Kdyby se mu tam nelíbilo,tak bych ho určitě nenutila. 😉

megee
20. kvě 2009

karotky já proti tomu nic nemám..každýho věc kdy začne s učením na nočník 😉 ...já to ještě nezkoušela jelikož malýmu je úplně jedno, že je v pokaděný plíně...je muto úplně jedno 😀 ...takže myslím, že na to ještě není připravenej 😉

slevik
20. kvě 2009

Tak k tomuhle tématu mám co dodat 😀 .

Verunka nočník nesnášela, odmítala si na něj i sednout, natož do něj něco vytvořit. Tak jsem ji do toho nenutila a nechala to plynout, že si na to buď přijde sama nebo to zkusíme později. Nočník jsem uklidila...

No a cca před 3 týdny (včera ji byli dva roky 😉 ) najednou večer před spaním prohlásila, že chce čůrat a do nočníku se nejen vyčůrala, ale i vykadila 😎 . Okamžitě pochopila, že na tom nic není...

A během dalších dvou dnů se vytrénovala natolik, že jsme plíny přes den zrušili a má ji jen na spaní 😵 . Na začátku jsme měli dvě nehody na písku (jaksi se zapomněla 😅 ) a od tý doby nic a řekne si včas i v autě, v krosně, v restauraci, v obchodě....no prostě kdekoliv a kdykoliv, takže no problem, celej den nosí kalhotky 🙂. A když přes den náhodou usne (což se nestává často 😀), vydrží až do probuzení 😵 .

Tak abych to shrnula, u nás se prostě vyplatilo "netlačit na pilu" a díky tomu je to teď pohoda, nemusím za ní lítat, nemusím se jí ptát, řekne si včas sama 😉. A jsme od začátku bez plín celej den, což je taky super...

Takže jestli někdo říká po 2 letech, já říkám proč ne 😉

leonik
20. kvě 2009

ahojky, tak já jsem začala dceru posazovat na nočník v 11.měsících. Ráno na něj chodila kakat, pak se to otočilo a kakala zase jen do plenky. Chce to čas.. Ve 22. měsících chodila kakat a čurat na nočník. Akorát neuměla říct čurat tak když chodila čurat tak říkala pořád kakat 😀 Bez plenek byla přes den až ve 2,5 roce 🙂 A v noci jsme odplenkovali teprve nedávno, kolem třetího roku 🙂

jaaty
20. kvě 2009

Myslím, že každé diea je iné. Naša Hana sedela na nočníku od 9 mesiacov a od tohto obdobia kakala len tam!
V pondelok mala 2 roky a cez dň sme bez plienky už vyše mesiaca a v noci to už týždeň zvláda bez nehody.
Takže som veľmi rada, že som začala tak skoro. Nemala z toho žiaden stres, naopak, sedávala tam veľmi rada. Teraz urobí čo treba a odchádza 🙂 . Myslím,, že to treba skúsiť a ak dieťa odmieta počkať. Nasilo to zmysel určite nemá.

wali
20. kvě 2009

my budeme mat za chvilku 2 roky a s nocnikom sme prvy krat zacali pred necelymi dvoma tyzdnami. dovtedy som to neriesila, lebo nasmu malemu bolo jedno, ci ma nakadene v plienke a este ani moc nerozprava, takze by to fakt nemalo cenu skor. takze sme si pockali a skusili to len teraz, ked mu zacal bobok v plienke vadit. a vysledok je taky, ze momentalne mame plienky uz len na spinkanie. proste sme to vyskusali, vysvetlili o co ide, Jakub to pochopil a krasne cika a kaka do nocnicka. dnes dokonca 1x uz aj na stojaka ako chlapec. pre mna je to obrovsky uspech a som nanho hrda, ako mu to ide, co asi maminam, ktorym deti chodia omnoho skorej na nocnik, bude pripadat zabavne 🙂
a celkovo - naozaj si nemyslim, ze sme nieco presvihli, ked sme zacali az okolo druheho roku. samozrejme, ze mi vsetci okolo radili davat na nocnik omnoho skor, ale som moc rada, ze som nikoho neposluchla a sla podla seba a podla Jakuba 😉 proste kazde dietatko si vyzaduje iny cas, iny pristup...