Podle studií by se dítě mělo dávat na nočník po 2 letech

milik75
19. kvě 2009

Ahoj holky,ted jsem cetla zajimavy clanek v "Mama a ja", ze dle nejakych americ. studii, by se deti mely posazovat na nocnik az po 2 letech! Zacit s nacvikem po roce, ci roce a pul muze mit casto kontraproduktivni vliv a dite se muze casto pocuravat az do 4 let. Naopak deti po 2 letech cviceni na nocnik jsou do 3 let skoro vsechny bez plen. Co si o tom myslite? Muj syn 20mes zcela odmita nocnik, i kdyz mi uz ted pokazde oznami, ze udelal potreba, ale nocnik proste nesnasi, pritom jsem ho nikdy sedet na nocniku nenutila, naopak jsem dost tolerantni na pleny na rozdil od meho okoli.

dianga
31. kvě 2009

Moj Davidik este nemá nocník, ale dnes rano sa pýtal sám na velký záchod a krásne sa mi vykakal... urobil mi velku radost lebo stale sa este kojime, ked ide spat aj na obed aj vecer a aj v aute len co nasadneme pýta cici.....

slunicko2
1. čer 2009

endel, urcite neustale zkousel. K plenkam bych se nevracela. Popripade akorat k tem plenkovym natahovacim kalhotkam, kdyz jdete treba nekam ven a nebo na noc. Urcite se na nej nezlobit, jen v klidu vysvetlit, ze to mel radeji udelat do nocniku.
Skoro kazde dite zacne na chvilku nocnik ignorovat. Urcite to nebude trvat dlouho. On si to ted v hlavicce jenom potrebuje srovnat. Take prijde na to, ze plinky teda uz urcite nebudou, tak maximalne mokre kalhoty 😀

Preju hodne stesti! 🙂 Ten muj take nocnik a zachod ignoruje. Tak maximalne si ted sedne na par vterin, pak chce splachnout a postourat se v zachode stetkou!

grenadinka
1. čer 2009

no neviem ci robime dobre, ale ja ked vidim
ze nasa mala zacne tlacit a ide uz uz kakat, tak ju jednoducho drzim nad nocnikom. 😅
urcite sa jej tak kaka jednoduchsie, mame to za chvilku za sebou. 😝
a vobec myslim si ze cim skor sa dietatko nauci na nocnik tym lepsie, prepacte mi moj nazor ale pride mi nechutne, ked dvojrocne deti kakaju do plienok. 🤐
masa mala urcite este nechape preco ju drzim nad nocnikom, ale urcite je lepsie kakat v takejto polohe ako po leziacky do plienky.
niekde som citala ze kakat do plienky je nieco podobne, ako ked si dospely v rifloch lahne a kaka. 😀
neviem cii by sa to pacilo nam

tomasek06
1. čer 2009

A nemyslíš si grenadinka že ve třech měsících je to přeháňka? Já jsem začala malého dávat n a nočník v jednom roce nenásilnou formou a v poho. Ve čtrnácti měsících jsem mu nedávala na doma plenku vůbec a v 18 měsících jsme už plenky nepotřebovali. Šla jsem na to pomalu nenásilnou formou a naštěstí neodporoval.

grenadinka
1. čer 2009

tomasek- neviem preco si myslis ze je to zavcasu.
ved mne to tolko neda, aby som ju de minutky podrzala nad nocnikom, urcite na nom nesedi pol hodinu.
a ked sa uz nauci sediet poriadne sama, tak jej bude ten nocnik pripadaj ako samozrejmost. 🙂
a vobec sa mi nezda ze by som ju do niecoho nutila. je mi jasne ze kazda mamicka chce len to najlepsie pre voje mimi. 😅
ja jej tym tiez nechcem ublizit, ale mozno zjednodusit.

tomasek06
1. čer 2009

Já vím ale nezlob se na mě ve třech měsících je to úlet 😀 U dvouletého je to už hanba, ale nemůžeš to srovnávat hned s dospělýma. Jsou to děti.. Dospělí teprve budou. To je to samé jako kdybych napsala že malému miminku nedám flašku s cumlem, protože já pijeu z hrnku 😀

grenadinka
1. čer 2009

tomasek- to je pravda ze sa to neda porovnavat.
mozno je to ulet ale mne bude dieta behat bez plienok uz mozno rocne, a to bude vyhoda. 😉

kubaka
1. čer 2009

grenadinka - je právě veliká chyba srovnávat děti a dospělé , jsou to různé světy potřeb - pokud vím, tři měsíční kojenec má tekutou stolici, vyprskne z něho několikrát za den, takže navíc často i proteče, takže mluvit o tlačení tuhé stolice dospělého v džínách je nesmysl. Ten slastný pocit ve tváři když si uleví mluví za vše.

Nechápu, proč tak ulítáváte na nočníku. Proč ta posedlost co nejdřív odplenkovat?? Kolik traumat nadělaly naše matky a babičky tou šílenou metodou"od roka ani jednu plenkui", kterou razil Švejcar a další, která vůbec nerespektovala dětský vývoj a fyzické schopnosti a byla prostě implatovaná zvenku?? Není tohle myšlení pozůstatek minulého??
Ani ve dvouletech to není hanba - náš malej třeba nočník úplně odmítá. První syn si řekl sám ve 20 m a během dne byl bez plenek - není to věc "naučení" když já si usmyslím, že by měl, ale toho, jaké dítě je, jak komunikuje, spolupracuje, jak se podvoluje, jak ochotně vyhoví a naslouchá. Když se vzpouzí a je to otrlý rarach, nic s ním nenadělám a prostě počkáme, až si řekne - každé se to naučí.

tomasek06
1. čer 2009

Grenadinka neboj tak rychle to nepůjde 😀 Vroce ti určitě běhat bez plínek nebude. Teď z toho nemá rozum a věř tomu že po půl roce jí to začne vadit že ji vyrušuješ.

grenadinka
1. čer 2009

kubaka- tak mozno kojene deti maju taku stolicu, ale by si sa divila ako moja dcera tlaci, a o riedkej stolici sa hovorit neda.
a uz vobec nie niekolko krat za den, kakame tak raz za dva dni. 😅
kazdopadne dakujem za rady a nazory ale to vies asi to so mnou nepohne. 🙂

tomasek- aj to mozne, mozno jej to bude vadit ale teraz si myslim ze jej to vyhovuje.
a samozrejme dakujem aj tebe za nazor, ale ja si najdem mozno inu temu, lebo prave toto som nehadala. 😅

martina46
1. čer 2009

grenadinka, urcite to nie je skoro, ak to malej nevadi, ved sa jej tak lepsie kaka! aj tak male dietatko to vei ocenit 😉 😉 😉 veru poleziacky a do nohavi b sa mi moc kakat nechcelo 😀 😝

danielkapo
1. čer 2009

grenadinka, tiez som malu davala kakat na nocnik skoro...v podstate sa do plienky nepokakala uz od oktobra asi...a to mala teraz v maji rok 😉 takze spokojne, kazda mamina chce pre babo najlepsie, moja mala tiez tvrdsiu stolicu a tak sa jej tlacilo lahsie do nocnika. Samozrejme, kym nevedela sama sediet, tak som ju tam pridrzala na CHVILKU, urcite nie dlho, a nocnik sa stal pre nu uplne prirodzenou sucastou dna. A v pohode na nom posedi aj teraz, ked uz rozumie co sa od nej v tu chvilu ocakava 😉

katy1979
1. čer 2009

no u nas by ste sa s kakanim teda narobili alebo nasledovali. moj malý kakal aj 3-4 x denne a nikto netusil kedy.
az teraz pomaly v dvoch rokoch sa to mení.

kubaka ale v podstate s tebou suhlasim teraz je strasny bum bezplienkovej metody a stale sa razi ten trend co najskor odplienkovat dieta. deti ktore sedeli na nocniku odmalicka sa odnaucia od plienok v rovnakom veku ako deti ktore na nom nesedeli min. do 1,5 roka.
nie som detektiv aby som sledovala celý den svoje dieta ci chce kakat a cikat. za dva roky by som z toho bola na prašky.
nas malý bude mat dva roky a chodime vyse mesiaca bez plienok. nocnik spoznal az ked mal 1,5 roka. a napr. on do neho najprv kakat vobec nechcel takze kazdemu dietatu vyhovuje niečo ine. on vzdy kakal po stojacky odkedy vie chodit.

megee
1. čer 2009

katy tak já netuším doteď kdy se vlastně malej stihne pokakat, jelikož je pořád v pohybu tak nějak nestíhám sledovat jestli tlačí...navíc je mu pokaděná plína úplně fuk takže s nočníkem asi ještě počkám 😀

sirinka
1. čer 2009

endel vydrzte bez pleinky, ked uz to bez nej zvladol, zase to bude dobre, aj nasa mala asi dva tyzdne, ked prestala totalne hlasit a zase je to ok, uz si ide sama aj po nocnik bez problemov 😉

kubaka o akych tramatickych zazitkoch pises?

kazda matka si zvoli inu cestu, ci je to BKM, alebo plienky do troch rokov, dolezite je, ze dietatko spolupracuje, ze neprotestuje...
iste je blbost nutit rocne dieta sediet na nocniku pokial na nom reve ako tur...a takisto je blbost davat do dvoch ci troch rokov vylucne plienky, ked dietatko je schopne a ochotne vykonavat svoju potrebu do nocnika, len preto, aby sme mu nesposobili nejake udajne traumy...
uz to pochopte...plienka je len prostriedok - vec na udrzanie mocu ci stolice...nie je to ziadny dolezity psychologicky nastroj na stastne dietatko...na co jej prikladate taky velky vyznam...
podla mna je uplne jedno, kedy zacne babo na nocnik kakat, ked pri to neplace... 😉

iloha
1. čer 2009

a co takhle bezplenková metoda? to je tady asi tabu......, ale třebe to někoho osloví,
http://www.detskestranky.cz/clanek/1254-bezplen...
já si vůbec nemyslím, že držet dítko nad nočníkem když nesedí je blbost, určitě mu to jde snadněji, ale záleží především na rodičích.....jestli obětují čas pozorování projevů svého dítka a porozumí, nebo raději píší příspěvky, celé dny telefonují a pod. Omlouvám se pokud se to některé z vás dotkne
😉

megee
1. čer 2009

iloha mě se to určitě nedotkne.. 😉 abych řekla pravdu já o téhle metodě do nedávna nevěděla 😅 a myslím, že je to opravdu věc každého rodiče...jen u toho mého prcka vážně nejsou žádné projevy když kaká, kolikrát se fakt divím kdy to stihl 😀

tomasek06
1. čer 2009

No já rozhodně nejsem zastánce bezplenkové metody 😀 Je to podle mě nepřirozené.Za chvíli budete chtít po kojencích aby chodili a jedli sami. Ale je to každého věc.

iloha
1. čer 2009

😀 😀 😀 tak to u nás se to nedalo nikdy přehlédnout.tlačila jak o závod nebo byla skoro pořád po....., víš co myslím, ozval se prd a bylo 😅

megee
1. čer 2009

tak to máš dobrý...já mu čas od času nekouknout do plíny tak ani nezjistím, že tam něco má 😀 on v to bude klidně celej den a je mu to úplně jedno 😀

endel
1. čer 2009

Slunicko2, Sirinka, děkuju za odpověd teda zkusím vydržat. Jinak dnes jen jedno počúrání (s babičkou) jinak jsem ho posazovala a čural a kakal hezky do záchoda jen si neříkal možná ani neměl příležitost když jsem ho posazovala 😀

iloha
1. čer 2009

tomasek, tak to bude asi celá Afrika nepřirozená 😉 , no nic

megee, třeba až mu to dojde bude to zase ze dne na den a bude to 🙂

tomasek06
1. čer 2009

Já jsem nevěděla že žiješ v Africe 😀

leninnek
1. čer 2009

Holky teda nevím proč zatahovat zrovna Afriku 😕 mít tam ti lidé na výběr tak určitě by se jich hodně našlo co by tu plenku dětem dávali ale bohužel mají jiné starosti ☹

marie83
1. čer 2009

Tak v Africe ty děti celé dny pobíhají venku tak ani nemůžem vědět kde všude mají načůrano a nakakáno,holt to v televizi neuvydíme že 🙂 ,když nechám celý den dítě běhat venku bez plínky tak si taky čurkne kde chce,nemyslím si že tam mají nějaký nočník a posazujou ty děti na ně 😉

iloha
1. čer 2009

souhlasím, že mají asi v Africe jiné starosti, ale pokud se budete zajímat o bezplenkovou metodu blíže, pak zjistíte, že vychází právě z Afriky .....Bezplenková metoda vychází z předpokladu, že stejně jako dokážeme vyslyšet takové potřeby miminek jako je hlad nebo žízeň, můžeme také vypozorovat, kdy chce miminko vykonat malou nebo velkou potřebu. Není to nic objevného, maminky zejména v Africe a v chudých zemích dalších kontinentů takto vychovávají odnepaměti své děti, které se pak mnohem rychleji než jejich vrstevníci v plenkách naučí sami chodit na záchod.

Neexistuje žádný zaručený návod, jak úspěšně tuto metodu praktikovat, předpoklady má ale snad každé zdravé miminko. To je dáno jedním z mála zbylých pudů, které máme společné se zvířaty, totiž být co nejkratší dobu v kontaktu s vlastními výměšky.... 😉

marie83
1. čer 2009

No na druhou stranu berme to tak já bych svoje dítě takhle nedávala na nočník protže je to moje dítě a moje rozhodnutí a když to někdo tak che udělat tak ať to dělá,moje dítě jsem nechala nenásilnou formou a je normální v ničem nám to nepřekáželo!Pro nás to bylo lepší řešení a kdybych měla druhé mimi tak to udělám stejně nechám ho až samo bude chtít.
Z Afriky je bezplenková metoda a odjinud zase to že dítě až kolem druhého roku pochopí co ten nočník vůbec znamená a na co to je tak to je prostě takhle ať si každý dělá jak chce no ni?

iloha
1. čer 2009

vždyť já jsem psala, že záleží na maminkách, a jen mě zajímalo, jestli tady někomu něco řekne bezplenková metoda, když tak tvrdě odsuzují vysazování na nočník miminek - oni se nevysazují, jen drží v klubíčku nad nočníkem, když kakají, jejich maminky se totiž naučí vypozorovat kdy mají jakou potřebu, ale to zde je docela zbytečně psát.....Kdo chce tak si to najde sám 😉

marie83
1. čer 2009
kalu
1. čer 2009

Ahoj holky, nečetla jsem poctivě všechny příspěvky, ale přidám svou čerstvou zkušenost. Malou jsem úmyslně na nočník neposazovala až do teď vůbec. Před týdnem jsem ji jedno ráno nedala plenku a začali jsme "nacvičovat"- během dopoledne pochopila, co se po ní chce a od té doby je přes den bez plenek. Naprosto nenásilně a bez nervů.