Podle studií by se dítě mělo dávat na nočník po 2 letech

milik75
19. kvě 2009

Ahoj holky,ted jsem cetla zajimavy clanek v "Mama a ja", ze dle nejakych americ. studii, by se deti mely posazovat na nocnik az po 2 letech! Zacit s nacvikem po roce, ci roce a pul muze mit casto kontraproduktivni vliv a dite se muze casto pocuravat az do 4 let. Naopak deti po 2 letech cviceni na nocnik jsou do 3 let skoro vsechny bez plen. Co si o tom myslite? Muj syn 20mes zcela odmita nocnik, i kdyz mi uz ted pokazde oznami, ze udelal potreba, ale nocnik proste nesnasi, pritom jsem ho nikdy sedet na nocniku nenutila, naopak jsem dost tolerantni na pleny na rozdil od meho okoli.

iloha
2. čer 2009

třeba začne sám venku u stromečků, mojí kamarádce starší kluk se naučil rovnou na záchod ve 25měsících během týdne, a ten mladší má 27 měsíců a taky zatím nic, jen ječí jak protrženej, takže je to asi normálka 😀

marie83
2. čer 2009

Naše malá taky nechtěla na nočník tak jsem ji daly na záchod a bylo dobře no a pak začla i na nočník,ale teď co jsme se přestěhovaly chodí na záchod sama 🙂 každý kdo příjde tak nadává,že máme záchod nějak nizko,ale pro ni to je výhoda a za půl roku až budem dělat koupelnu a wc tak povyroste a bude chodit pořád sama doufám jinak koupím schůdky 😀

many
2. čer 2009

náš malej chodí na nočníček od 7 měsíců 🙂 a každý ráno tam děláá hromadu,ale někdy se stane,že jí dá do plíny,ale většinou do nočníčka 🙂

erikasadek
2. čer 2009

ahojte takze dam osbnu skusenost za seba, tu kde ziojem , je neodporucane, pred rokom davat dieta na nocnik... mne to pripada nevhodne, kvoli drzania chrbtice podobne , teda dieta si ani neuvodomuje co robi to je fakt, od psychlogov , psymotricika.. podobny spol... dieta zacina , byt pripraven podla ich sprav, ktore podla mojej praxe s detmi tu sedia, ked dieta chodi, a hlavne ked zacina chodit hore a dolu schodmi , povazujem e to za vyzretost dietata na nocnik je inych znakov .. nebudem to rozoberat urcite ste to uz pisali..

teda ja som za tento styl.. mne sa to vyplatilo , starsi zacal chodit , ked mal 2 a pol roka.. stalo sa to v jeden den, za jeden den , pekne pochopil a ahlavne sa odhodlal ist na nocnik, bez toho aby sa potom niekedy pocikal nikdy.....
nocne plienky sme odstranili ked mal 3 a pol roka.. pekne plienka bola mesiac rano sucha, a rano sa zobuzdal s potrebou ist na zachod, od vtedy ziadne pocikanie, v noci!!!!! kolko mamiciek nuti dieta este pred 2 rokom a kolko sa rozculuju ze sa v noci pocuravaju.... pre mna to bolo super a pre maleho taktioez ziadna trauma a hlavne zlostenie sa a slzy..

mladsi ma teraz rok a pol.. ani panovy na nepocura do nocnika; zatial, povie ze pipi a taha si , latkovu plienku..ale do nocnika zatial nepusti ale az ked sa postavui za 3 minuty.. 😀
absolutne mi to nevadi; v pohode , davam ho niekedy cez den, aby si zvykal aked ten velky den pride , tak bude chciet a bude pripraveny bez stresu si sadne a pusti ako jeho brat.. 🙂

tomasek06
3. čer 2009

Ahoj erikasadek! Až ve 3,5 přestal mí na noc plenky jo? Tak to já mám složitější, protože jde malý od září už do školky, tak se to musel naučit hold dřív.

many
3. čer 2009

no já ho začala dávat na nočníček až si sám sedl v těch 7 měsících,sice neumí říct,že chce 😀 ale po spinkání se tam vždy vyčůrá a ráno tam dělá hromadu a jinak teda nosí plínečky,že 😀 a myslím,že si zádička nekřiví,když tam sedí chvilličku 😒 ale nejsem doktorka no 😀

andy80
3. čer 2009

sisstin: zkus záchůdek, malý taky moc nočník nechtěl, čůral většinou venku ke keříčkům a na velkou chodil na záchod z takovým tím dětským prkýnkem, mám někde i fotky. A s řevem na nočníku nenechávat ani omylem, to by se odpor ještě zvětšil.

andy80
3. čer 2009

Ve 3,5 letech mi to přijde dost pozdě, ale některé děti takové jsou. Kamarádka má kluka, co měl v dubnu 3 roky a taky jsem koukal jako blázen, že kupovala plíny. Já si nedovedu představit takhle velkému dítěti dávat plíny. Vždyť ve 3 letech už je to osobnost, co ví co dělá. Jako do těch 2 let přes den a max. 2,5 přes noc je podle mě akorát. A za zádíčkama si myslím, že pokud dítě sedí samo bez opory na zemi, proč by nemohlo sedět na nočníku?

m.o.n.i.k.a
3. čer 2009

Andy, to záleží jak které dítě, každé je jiné a má jiné myšlení- můj názor. 😉
Znám děti co ve třech letech mají plínečky na noc.Protože některé kamarádky chodí do práce a nechce se jim ještě vstávat co 2 hodky v noci a budit dítě at jde na záchod aby se nepočůralo, věř, že ve 3 ltech není ještě zralé na to aby ve spánku se vzbudilo samo od sebe a šlo na záchod. To i dr. mi říkala, že bych po 3letém dítěti chtěla už moc.
Já ho ted budím co 2,5 hodky a ptám se ho jestli chce čůrat a věřte,že je to náročné, ale od soboty začnu chodit do práce tak jsem zvědavá jak to budu dělat ☹
Ale po obědě co jde spát vydrží, to ho nebudím 😉
Maminka se musí tomu dítěti věnovat a učit ho, ale přes noc bez té plenky to dá zabrat, aspon mě jo. To buzení a ták 😠 😉

radka.m.
3. čer 2009

tak to bych teda neřekla,že ve třech letech není dítě zralé na to,aby se samo vzbudilo,že potřebuje na záchod,mně se teda malý takhle budí od 18měsíců sám,vedle postele má nočník,takže o tom ani někdy s manželem nevíme,ale většinou prospí celou noc,málokdy v noci potřebuje.ve třech kletech se mi to teda taky zdá už pozdě 😎

m.o.n.i.k.a
3. čer 2009

Však to je Váš názor, já Vám ho neberu!
Já malého budím, nevzbudí se a mají to i kamarádky se staršími dětmi a dr. nám řekla, že je to v pořádku! 😉

erikasadek
3. čer 2009

ahoj radka... 🙂

vies tu je to uplne normalne takto neskoro, a poviem ti deti nie su vobec retardovane, proste pride to ked to ma prist , ... je to trosku ine ako u nas....

mne to vyhovovalo... bez problemov v jeden den, denne cikanie vyriesene, a taktiez aj nocne...
napriklad patrick aj keby som chcela skor tak sa nedalo a to mi potvrdili aj lekari pokial sa rano budi s plnou az prcikanou plienkou tak to je zbytocne, budil by sa v noci, a poviem ti pato spi tvrdo zobudil sa az ked sa pocural.. teda skusil asom len raz.....

takze mne to vuhovovalo..

myslim si ze ze kazda krajina ma ine zvyky a tie zapadne sa nam nepodobaju v inych veciach mozme sa naucit niecomu novemu tak ako ini sa mozu ucit mnohemu od nas..
a posledna vec , aby som to ukoncila je ze kazde dieta je ine, akazda matka vie asi nejlepsie kedy je jej dieta pripravene, alebo kedy ona chce ukoncit plienky.. teda su aj take co to robia velmi nasilne, ale to je uz ina vec..

jaaty
3. čer 2009

Zdá sa mi trošku kruté budiť dieťa každé 2,5 hod na záchod. Keď vydrží cez deň, myslím, že by to zvládlo aj v noci- možno by sa nehoda stala, ale tá sa môže stať aj cez deň.
Hanka mala pred dvoma týždňami 2 roky a sme bez plienok úplne. Cez deň to zvládla úplne v pohode- so začiatku som ju stále ja pobádala na šerblík, po týždni sa pýtala sama. Keď som videla, že cez deň spí bez plienky bez nehody, začali sme to praktizovať aj v noci. Čuduj sa svetu - nepocikala sa v noci ani raz. Fungujeme takto už 3 týždne. Ak sa j v noci zobudí (búrka,....), hoci vypije fľašu čaju, nejde cikať a vydrží až do rána. ...a to musím povedať, že denne vypije 1,2 - 1,5 l čaju alebo vody.
Čo sa týka záchoda, tiež sa mu veľmi bránila, tak sme odbiehali z obchodu von na trávnik. Pred týždňom sme boli s kamoškou a jej 5 ročnými dvojičkami v obchode a išli všetky spolu cikať. Keď videla, že cikajú na záchode, chcela aj ona a bola na seba veľmi hrdá. Teraz keď nezabudne tak sa mi pýta na veľlý záchod 🙂 .
Bezpochyby je každé dieťa iné, ale tiež im treba veriť 😉 , pretože sú veľmi šikovné.
Hanka spí od 7 mesiacov sama vo svojej izbičke a od januára aj vo veľkej posteli. ...a zakaždým sme sa s manželom báli viacej my, ako to zvládne- než ona 😉

markiza
3. čer 2009

moja skusenost je takato: pri malej sme nocnik nemali do dvoch rokov, kupili sme, ale nenutili... odplienkovala sa v 2 rokoch a 8 mesiacoch, odvtedy je bez plienok aj cez den aj pocas noci, ak treba sama ma zobudi, ze treba na wc... pri malom to bude rovnako, zatial nocnik nepozna, vie co na wc robime, pred par dnami zacal hlasit, ze cika, kakanie hlasi uz dlho... takze cakame na dalsi step

michalienka
3. čer 2009

Ja mam skusenost takuto - dcera nemala plienky uz ako 15 mesacna, len na noc. Pekne sa pytala na nocnik. Zvladla to super. Ale horsie je na tom syn. Minuly tyzden som ho zacala ucit bez plienky, ale nocnik mu nic nehovori. Ked sa pocika /co sa stane pokazde/, tak mu to vobec nevadi. Ked mu ukazem nocnik, ze tuto si to mal urobit, tak kasle na mna. Uplna ignoracia. Som z toho dost hotova, pretoze s dcerou taketo problemy neboli. Kazdy mi povie " Co chces mas chlapca". Moj nazor je, ze v dvoch rokoch je najnajnajnajvyssi cas, aby dieta chodilo bez plienky.

erikasadek
3. čer 2009

no chlapci su pomalejsi.... ale neboj ked to pride tak to pride.. hlavne ho nenut to je najhorsie, ani sa este potom aj vatsinou aj zablokuju a potom to uz bude tazke.. drzim palce.. 🙂

teda pomalejsi , ako kazdy chlap. 😀 😀

hancas
3. čer 2009

každé dítě je jiné a není potřeba se tady o tom dohadovat,jen znát názory ostatních

pastuska
4. čer 2009

Môj chodí na nočník, odkedy vie sedieť. Ale vždy vídaval mňa sedieť na toalete, takže keď som ho posadila na nočník, tak som videla, že je rád, že aj on už to vie ako dospeláci 🙂 takže kakáme do nočníčka (až na občasné výnimky pri zúbkoch a tak), a cikáme tak všelijak. Pýtať sa ho ešte neučím, si myslím, že aj sám sa začne, nebudem ho nútiť. Ešte je maličký.

andy80
4. čer 2009

No, ono je možná ta chyba, že budíte děti co 2,5 hodiny v noci na záchod. To je naprostá pitomost. Jak se pak má naučit dítě spát bez toho, aniž by vstávalo na čůrání? Já teda nevím, ale Jiřík byl ve 2,5 letech natolik zralí, že věděl, co dělá a věděl, že do postele se nečůrá. On nechodí v noci čůrat ani teď, jen pokud je nemocný. Kamarádka budila svou dceru taky o půlnoci na čůrání a budí jí do teď a to jí bude v říjnu 6, protože když jí nevzbudí, tak jak je na to naučená, tak se počůrá. Není lepší vyzkoušet nechat dítě spát a zkusit jestli se nepočůrá než ho celou noc budit na nočník? To mi moc v pořádku nepřijde. Ale je to každého věc. Když se někomu chce co 2,5 hodiny vstávat k dítěti celý život, tak prosím.

sisstin
4. čer 2009

holky..já to teda taky slyšim prvně, že se dítě v noci budí na nočník 😲 😕

andy80
4. čer 2009

sisstin: ono by se možná nebudilo, kdyby je nebudili rodiče.

sisstin
4. čer 2009

andy: jako pár holek se tady děti v noci na nočník vzbudí, ale samy..a jsou to menší děti, pod 2 roky 😉 ale fakt jsem nikdy v životě neslyšela, že by se děti měly v noci budit na nočník 😲 bud se proste ještě počurají občas a maj plínku...nebo to už vydrží, nebo je třeba občas nehoda..ale aby se budily 😕

sisstin
4. čer 2009

jako Tygr v životě ještě nespal celou noc, a pak se to naučí..a budu ho zas budit já ne? 😕 😝 tak to teda fakt ne 😝

sirinka
4. čer 2009

sis no asi tak... 😀 tiez nerozumiem tomu systemu budenia...ako sa to potom maju tie deti naucit...
mimochodom to je podla mna vacsie utrpenie pre deti, ked su kazde dve hodiny budene na piskanie, oproti BKM, ci posadzovaniu deti na nocnik, ked dokazu uz same sediet... 😉

bibinka
4. čer 2009

ahojte, čítam túto diskusiu a musím súhlasiť s erikasadek. Ja som aplikovala rovnaký postup u staršieho syna- hoci mal dva rôzne nočníky, sedel na nich cca dve sekundy, nič do nich nikdy neurobil a ani v 2 rokoch absolútne nechápal, že prečo ho nútim "robiť ciko" a "kako" do nočníka.Od roka a pol si začal uvedomovať, že ak má potrebu, tak mu niečo vytečie,alebo vypadne 😀, lenže to robil do plienky. Cez deň som ho každú polhodinku postavila do vane a či sa vycikal alebo nie, opakovala som to dovtedy kým si to nespojil s cikaním.
Kakal do plienky zásadne v stoji od 5-6 mesiaca, nikdy sa odvtedy nepokakal ked ležal.A presne v 2.5 roku sme odložili plienku na deň,mal ju iba v noci a do tretích narodenín mával suchú plienku aj v noci, tak sme odbúrali aj tú. Bez stresu, v pohode, sám ju chcel dať preč, už mu vadila a možno sa aj hanbil, že mu ju dávam.

A odvtedy aplikujem u neho toto: večer okolo 19.30 sa vyciká pred spaním , potom ho dávame ešte o 22h, to sa on vždy mierne prebudí a volá nás, tak ho dáme vycikať a potom už spí do rána- zatiaľ sa nám nikdy ešte nepocikal do postele.
Takže takýto istý postup budem aplikovať aj u mladšieho, ten má teraz 20 mes a vôbec ale vôbec sa nehanbím zato, že ho ešte neposadzujem na nočník. Keď viem, že nie je ešte zrelý , viem, že ešte nenastal jeho čas.

a vôbec sa netrápim tým ako tu niektoré píšete, že v 2 rokoch je už najnajnajvyšší čas,aby sedelo decko na nočníku 😠

sisstin
4. čer 2009

no já se tím taky netrápím, nějak nevím, proč by pro mě mělo být životně důležité, aby ve 2letech neměl plínku 😕 dřív to bylo jasné, děti chodily do jeslí a do školky..ale ted? Já jsem s ním doma, budu až do 4let..takže je mi fakt jedno, jestli bude bez plín v 1,5roce nebo ve 3letech 😕

některé děti jsou šikovné a zvládají to už velmi brzy, no my takový štěstí nemáme..taky zatím absolutně nechápe, co se děje..a na nočníku řve, takže to hrotit nebudu 😎

karotky
4. čer 2009

m.o.n.i.k.a,.....................my když jsme začali přes den odbourávat plínky(cca ve 22.měsících),tak mi Adam vydržel suchej jak přes den v plínce,tak i v noci.Jednou se vzbudil kolem půlnoci,postavil se a povídá:"Bobo."
Já blbka ho přesvědčila,že má plínku,tak ať se do ní vyčůrá a od té doby jí má pokaždé mokrou. 😅
Takže zralý byl,ale mou vinou jsme to zazdili. 😔
Co se týče mudry,tak tam mi na 1,5.roční prohlídce řekla,že bych byla dost naivní,kdyžbych chtěla mít v tomhle věku dítě bez plínek.Takže si myslím,že budit dítě v noci kvůli čůrání je podle mě blbost.Dítě by si to mělo uvědomovat samo,že se mu čůrat chce a ne,že čůrat musí,protože zrovna teď to chce maminka. 😉

titulienka
4. čer 2009

ja mam taku skusenost ...dala som malej dole plienku ked mala 18 mes. chcela som vidiet reakciu , prvy krat sa popiskala a ostala zarazena ....druhy krat sa popiskala a rozplakala sa a utekala na zachod....a odvtedy nemame plienky....ja aj manzel sme ostali trosku zmeteni pretoze pri prvej a druhej to trvalo asi tyzden a u nej 1 den....zatial odvtedy sa nam nestala ziadna nehoda vie vcas povedat ked jej treba ci vonku alebo doma...na nocnik nepojde ani zanic..iba zachod....
ale ja usudzujem ze je to tym pretoze ona doslovne chodi so sestrami vsade aj na zachod 😀 ..takze si myslim ze to pochopila velmi dobre...takze uz nemame plienky ani cez den ani v noci ....
a zobudza sa aj v noci ..dnes napr. vstala o pol 4 rano ze jej trebalo piskat ...sli sme a spinkala dalej..... 🙂

titulienka
4. čer 2009

podla mna kazde dieta je individualne a úpride jeho cas ked pochopi ze mu plienocky netreba.....urcite si myslim ze su sikovnejsie tie , ktore uz maju surodenca lebo vela veci od nich kopiruju...ale vobec by som nestresovala ak by mala plienky este na 2 roky.....urcite ich nebude mat do 18 😀 😀

reruna
4. čer 2009

Ahoj, tato diskuze mě velmi zajímá, protože mám kluka 20 měsíců a zatím má plenky ve dne i v noci, tak mě zajímá, jak to dělají jiné maminky, jak učí dítě na nočník. S některými názory nesouhlasím, ale to je normální, kyždý at si vybere, co se mu líbí a co hodlá praktikovat se svým dítětem. Třeba posazovat dítě na nočník před prvním rokem, to už musí být opravdu hodně vyspělé dítě, aby pochopilo, na co ten nočník je a některé děti v tom věku ještě ani pořádně nesedí. Taky to noční buzení se mi nelíbí a myslím, že to praktikovat nebudu, prostě až bude mít ráno suchou plenku, tak to zkusíme bez ní, doufám, že se toho někdy dočkám. 🙂 Já dávám malýho na nočník tak od toho roku, ale nic bych asi nezkazila, kdybych začala mnohem později, protože zatím je výsledek sice takový, že se do nočníku vyčurá i vykadí, ale do plinky to udělá s klidem taky a vůbec nic nehlásí. Když se ho zeptám, jestli chce na nočník, tal volá NE, ale toje ted jeho oblíbené slovo na všechno🙂 V nejbižší době plánuju, že mu plinku doma prostě vezmu a uvidím, jaká bude reakce. každé dítě je prostě jiné, moje neteř byla bez plín v roce a půl, můj synovec až ve třech letech.